Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mužská urethra

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 31.05.2018

Muž močová trubice, nebo mužské močové trubice (močová trubice masculina), - jeden-těleso má tvar trubky o průměru 0,5-0,7 cm a délce 16 až 22 cm Slouží k vypouštění moči a vybíjecí semeno .. Spuštění vnitřní otvor močovou trubici (ostium uretrách Internum) ve stěně močového měchýře a vnější otevřený konec (ústí uretrách externum), umístěný na hlavu penisu. Topograficky se mužská uretrha rozděluje na tři části: prostatu, membránu a houbičku a z hlediska mobility - na fixní a mobilní. Hranice mezi nimi je místem připoutání penisu k šlachovitému vazu penisu.

Prostaty část (pars prostatica) močové trubice má délku asi 3 cm a prochází směrem dolů přes prostaty. Světlost mužské uretry ve střední části je zvětšeno. Na zadní části uretry prostaty je podlouhlá výška - uretra hřeben (crista urethralis). Nejvíce vyčnívající část tohoto hřebene se nazývá kopec semen, nebo nádor osiva (colliculus seminalis), nad kterým je deprese - prostaty nejdražší (utriculus prostaticus), což je známka konečného oddělení paramezonefralnyh potrubí. Po stranách prostatického tlamu otevřete ústa ejakulačních kanálků. Na obvodu otvorů nacházejících se semeno hrbolek vylučovací kanály prostaty.

Urethra u mužů, urethra u mužů

Membranózní část (pars membranacea) se rozprostírá od vrcholu prostaty do penisu žárovky. Tato stránka je nejkratší (do 1,5 cm) a nejužší. V místě, kde membránová část prochází urogenitální membrány, samec močová trubice obklopena soustřednými svazky příčně pruhovaných svalových vláken, tvořících libovolné uretrálního svěrače (m.sphincter uretrách).

Nejdelší část (přibližně 15 cm) urethry je spongiózní část (pars spongiosa). V oblasti žaludku penisu se mužská urethra mírně rozšiřuje, zatímco zbytek průměru je konstantní. Konečná část urethry, umístěná v hlavě penisu, se opět rozšiřuje, čímž vzniká skapovitá fosfa uretry (fossa navicularis urethrae).

Mužská uretra na penisu glanů končí vnějším otvorem, který je mírně protáhlý, protože zde ve stěně kanálu je vláknitý elastický kroužek. Na své cestě má mužská uretra tvar S a má tři zúžení: v oblasti vnitřního otvoru močové trubice, procházející urogenitální membránou a na vnějším otvorem. Rozšíření lumenu mužské uretry se vyskytuje v prostatické části, v žilce penisu a ve své terminální části - ve scaphoidní fossa.

V mukózní membráně mužské uretry spočívá velké množství žláz (žlázy z Littre), které se otvírají do lumenu kanálu. V houbovité části močové trubice jsou malé, slepě zakončující deprese - mezery nebo kryptomy (urethrální lakta). Směrem ven od slizniční stěnu vnitřní močové trubice se skládá ze submukózy a svalové pláště opatřeny podélnými a kotoučové hladkého svalstva vrstev (neischerchennyh) buněk.

Uretra u novorozence je relativně déle (5-6 cm) než v jiných věkových obdobích, kvůli jeho vysokému nástupu. Před dospívání se urethra pomalu rozvíjí a její růst se zrychluje.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Co je třeba zkoumat?


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.