Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zmatek

Lékařský expert článku

Psychiatr, psychoterapeut
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Dosud mnozí považují zmatek za znak charakteru a ne více. Ale ve skutečnosti to není tak, nebo téměř vždycky není tak úplně tak.

Zvláště pokud osoba, která byla v nedávné minulosti povinná a disciplinovaná, se rozptýlila.

trusted-source[1], [2]

Epidemiologie

Co se týče epidemiologie, která je spojena s šířením infekčních onemocnění, v některých případech způsobuje pandemii, ke zmatku nemá nic společného. Ačkoli existují teorie, jejichž podstatou je: masové zmatky nad globálními anomáliemi přírodní nebo sociální povahy mohou narůstat do panice. Ale panika není předmětem studia medicíny.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Příčiny zmatek

Co dělá člověka zmateného - na tuto otázku lze odpovědět tím, že se spoléháme na lékařský pohled a na rozšířený každodenní život. První z nich má tyto důvody:

 • akutní schizofrenie;
 • manické depresivní nemoci;
 • organická psychóza.

Jedná se o diagnózy těžkých onemocnění, které vyžadují dlouhodobou léčbu a následnou rehabilitaci. A, bohužel, ne vždy úspěšné.

Ale vysvětlení zmatek, které se téměř vždy uplatňuje na domácí úrovni:

 • strach;
 • překvapení;
 • nedostatečné porozumění situaci;
 • bezmocnost s určitým, často nejprve v životě situace.

trusted-source[10], [11]

Rizikové faktory

Existují rizikové faktory, stejné pro různé sociální skupiny, národnosti, místa pobytu a čas. Mohou se pohybovat v seznamu, ale nenechávejte je. Jedná se o:

 • osamělost;
 • obavy - hlad, válka, přírodní katastrofa;
 • nemoci;
 • osobní dramata.

Existuje ještě jeden faktor, který se v naší zemi nedávno objevil: strach z nezaměstnanosti. Na rozdíl od schizofrenie jsou tyto faktory přehnané. Nejčastěji soustředěním vůle a logiky není jen chování, ale životní styl. To je prokázaný způsob, jak porazit zmatek.

trusted-source[12], [13], [14], [15],

Patogeneze

Studium a analýza biochemických, fyziologických mechanismů, které vyvolávají vývoj patologie, má speciální termín - patogenezi. Pokud jde o zmatek, patogeneze je obecně postavena na stavu psychie nebo, pokud je zmatek synonymem pro schizofrenii, na komplex probíhajících procesů v mozku.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Symptomy zmatek

Zmatek je dvou druhů: verbální a neverbální. Oba nemohou být přehlédnuty: je obtížné skrýt náznaky zmatku. Pokud má slovní povahu, tj. Dochází k selhání komunikace s pomocí řeči, pak je obtížné nebo dokonce neexistuje kontakt mezi partnery. Ten, kdo je zmatený, bude zmatený, bolestně hledá slova a prokáže absenci úplné nebo částečné orientace v čase. Tento stav může trvat několik hodin až několik dní.

Neverbální známky záměny

Komunikace probíhá nejen pomocí řeči, ale také za účasti informací, které lidské tělo poskytuje. Existují neverbální známky záměny, rychlé výrazy obličeje, gesta a chůze. Doplňte pohyb, nazývaný "hmatový": ruční koktejl, přátelské paty na rameni nebo zádech, dotyk a další přímé kontakty.

Hodně to bude vypadat - jeho směr a trvání. Kromě toho jsou neverbální znaky viditelné i přesně tam, kde je člověk u stolu, vzdálenost, na čem je přesně orientován. Několik dříve nepřijatelných postojů nebo pohybů, dokonce aniž by to bylo bez slovního kontaktu, může charakterizovat, že osoba je na ztrátě.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29]

Panická a duchovní zmatek

Tyto termíny nevyžadují dekódování: jejich význam je již dlouhou dobu znám. Klíčové slovo pro "zmatek paniky" je slovo "panika". Pokud budete mít doslovný překlad z řeckého «panikon» - «iracionální strach, je zřejmé, že hovoříme o psychologickou náladu, abych byl přesný - stav, který spouští vnější okolnosti. Jsou plné strachu, který pokrývá velké množství lidí. Nad touto obavou je nekontrolovatelnost nebezpečné situace, neschopnost ji ovládat. Typickým příkladem je povodeň nebo "náhle probudená" sopka.

Mentální zmatek v jeho měřítku je horší než panice: je neodmyslitelná u určitého jednotlivce. Ale aby se z rutiny dostal, po dlouhou dobu as občasnými tragickými důsledky může duchovní zmatek. V té nejdůležitějším okamžiku dokáže bezmocnou osobu udělat.

Diagnostika zmatek

Chcete-li zjistit, v jaké fázi záměny, pokud osoba jasně projeví své známky, diagnóza může. Zvolí svého specialisty po vyšetření a anamnéze. Existuje několik metod, které se používají v závislosti na stavu osoby. Zkouška je možná jak na specializovaných klinikách, tak v regionální polyklinice. Je důležité, aby to profesionál udělal.

trusted-source[30], [31], [32], [33]

Kdo kontaktovat?

Léčba zmatek

Nejúčinnějším prostředkem v boji proti záměně je vůle a znalosti. Musíme vycházet z toho, že zmatený člověk může být snadno podveden a náklon k činům, které nejen že ho nezdobí, ale bude utlačovat velmi dlouho, ne-li vždy. Zmatená osoba je často mylná a směšná, je prostě absurdní. Není překvapením, že ho nebude celý jeho doprovod ušetřit. Otázka "Jak se vypořádat se zmateností?" Předepisuje odpověď, která se nazývá cesta z opaku. Pokud známe důsledky záměny, musíme jednat alternativně k vyšetřování. Stojí na jediné pravé platformě: znalosti a vůle.

Zabránění záměny hraje důležitou roli. Je postavena na výchově dítěte: bez násilí, s neustálou připraveností obeznámit se s okolním světem, zvyšovat důstojnost dítěte do stupně a podporovat jeho znalosti a dovednosti.

Výjimka: duševní porucha nebo schizofrenie a další organické psychózy. Zde může být prognóza méně komfortní. Ale ne 100 procent negativní. Takovou prognózu vypracují odborníci, přičemž se vezme v úvahu diagnóza, předepsaný průběh léčby a následná rehabilitace.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.