^

Zdraví

A
A
A

Zvracení po jídle

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zvracení je ochrannou fyziologickou reakcí těla, není to samo o sobě onemocněním, ale poukazuje pouze na vývoj patologie. Zvracení může být způsobena různými poruchami v těle, mezi nimi nemoci zažívacího ústrojí a otravy a poranění hlavy, a dokonce onkologie, ale v každém případě, zvracení po jídle signalizuje poruchu v těle.

Epidemiologie

Zvracení po jídle často způsobené intoxikací (otravou různými látkami, léky, etanol atd.), Zadání krev toxinů v různých onemocnění (chronická renální nebo srdeční selhání, poruchy metabolismu glukózy, akutní infekční onemocnění).

Méně často se po traumatickém poškození mozku a mrtvici objeví zvracení.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Příčiny zvracení po jídle

Nejčastější příčinou zvracení, ke které dochází po jídle, jsou onemocnění trávicího ústrojí, v tomto případě mohou být kromě zvracení, bolesti břicha, průjem, slabost atd. Narušeny.

Zvracení po jídle se může objevit v rozvoji onemocnění peptickým vředem, rakovina žaludku nebo mozku, narušení žlučníku, slinivky břišní, poranění hlavy (otřes mozku, se silnými otlaky, atd), infekční onemocnění centrálního nervového systému (encefalitida, meningitida) nebo potraviny otrava alkoholem, stres, těžká psychická zátěž. V každém případě, zvracení není jediným příznakem a je jen důsledkem vývoje jakéhokoli onemocnění.

Navíc může dojít v případě přejídání k zvracení, zejména po zneužití tučných potravin.

trusted-source[10], [11], [12]

Rizikové faktory

Vzhledem k tomu, že zvracení po jídle je důsledkem porušení v práci těla, rizikové faktory zahrnují příčiny, které způsobují tato nebo jiná onemocnění.

Nesprávná výživa, stres mohou vyvolat narušení činnosti trávicího systému, zneužívání alkoholu způsobuje otravu alkoholem a v důsledku toho zvracení.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Patogeneze

Emetický akt má tři fáze - nevolnost, zvracení a zvracení.

Nevolnost často dochází před zvracení (ale ne vždy), v této fázi existuje silný pocit nepohody v krku či žaludku, žaludeční svalový tonus se snižuje, je zde zvýšená aktivita svalů tenkého střeva.

S nutkostí zvracet, svaly bránice, dýchání (při vdechování), přední stěna peritonea (s výdechem) aktivně kontrahuje.

Zvracení je komplexní proces, při kterém dochází k nedobrovolným reflexím. Při zvracení je aktivní redukce břišních svalů, bránice, snižuje svalový tonus spodní žaludku, jícnu ventil se otevře a obsah žaludku je tlačen přes jícen do ústní dutiny.

Během zvracení se dýchací cesty překrývají, aby zabránily pohybu zvracení do dýchacího systému.

Existují dva mechanismy zvracení:

 1. Přenos pulsy přímo do emetickém centra (z vestibulárního systému, gastrointestinálního traktu, žlučových cest, koronárních tepen, hltanu, a hypothalamus al.).
 2. Stimulace chemorecepční spouštěcí oblast, který vysílá signály k aktivaci zvracení centrum a (v tomto případě, stimulace může způsobit, že lék, nízké hladiny kyslíku v těle, urémie, radioterapie, gram-pozitivní bakterie, které produkují toxiny, atd.).

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Symptomy zvracení po jídle

Před zvracením je ve většině případů nauzea, silné slinění, rychlé dýchání, slabost.

U některých onemocnění, bolesti (hlavy, žaludku), rozrušení stolice (nejčastěji průjem), závratě může být obtížné před zvracením a nevolností.

Nevolnost a zvracení po jídle

Nevolnost a zvracení po jídle může dojít z různých důvodů, poměrně často, tento stav nastane po jídle nestandardní produkty, předávkování drogami, vysoký krevní tlak, stres.

Povahou zvratcích může posoudit příčiny, které ji vyrobil, například, žlutozelené, žluč chuť v ústech může znamenat otravu jídlem nebo střevní infekce (objeví se teplota kromě zvracení a průjem). Teplota a průjem během zvracení mohou být také spojeny se zánětem apendicitidy.

S pravidelným výskytem pocity nevolnosti a zvracení po jídle mastné, slané potraviny, uzeniny by se měl poradit s gastroenterolog a předat potřebné zkoušky, jako v tomto případě, nevolnost může být příznakem vážného onemocnění zažívacího ústrojí.

Zvracení jednu hodinu po jídle

Zvracení po jídle za hodinu může nastat u některých onemocnění.

Ve většině případů je takový stav pozorovány u onemocnění trávicího ústrojí (pankreatitida, cirhóza a cholecystitida př.), Kromě toho, zvracení, se mohou vyskytnout poruchy chuti k jídlu, říhání (někdy se specifickým vůně) nadýmání.

Teplota a zvracení po jídle

Často s poklesem imunity existuje kombinace příznaků různých onemocnění, například s nedostatkem železa anémie a vysoké teploty je nadměrné zvýšení krevního tlaku, který způsobuje zvracení.

Ale také zvracení po jídle a teplotě může být příznaky otravy jídlem, střevní chřipka.

Otrava jídlem je způsobena jídlem nebo nápojem, s uplynutím doby trvanlivosti nebo skladováním v nevhodných podmínkách. Otrava nastává několik hodin po jídle, první příznaky jsou nevolnost, zvracení, horečka, horečka. Dalším charakteristickým příznakem otravy jídlem je průjem.

Črevní chřipka nebo rotavirové infekce jsou charakterizovány rychlým vývojem, příznaky onemocnění jsou vysoká horečka, zvracení, průjem.

Zvracení ihned po jídle

Nevolnost a zvracení po jídle mohou být spojeny s přejíráním, v tomto případě se doporučuje užívat enzymové přípravky (Mezim, Festal atd.).

Další příčinou zvracení ihned po požití mohou být gastrointestinální onemocnění (vřed, gastritida atd.).

Pokud dojde k nevolnosti a zvracení po konzumaci smažených, mastných, uzených potravin, možná se jedná o nesprávné fungování jater nebo pankreatu.

Hypertenze může také vyvolat zvracení po jídle, nejčastěji se křeče ubývají ráno.

Neustálé zvracení po jídle

Nevolnost, zvracení konstantní po jídle, může být příznakem onemocnění trávicího systému, nejčastěji v akutním stadiu, nejčastěji spojené s rozvojem gastritidy, vředů, pankreatitida, atd.

V případě, že se tyto příznaky potíží po každém jídle, měli byste co nejdříve navštívit lékaře, abyste předešli závažnějším následkům.

Občas, nevolnost nebo zvracení spojené s léčbou a jsou vedlejší reakce organismu v průběhu léčby, v tomto případě, měli byste se také obrátit na svého lékaře a ohlásit to, on může rozhodnout o změně léky.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Průjem a zvracení po jídle

Průjem a zvracení po jídle může vzniknout v důsledku požití toxických látek, patogeny, vývoj nádoru nebo abnormality vestibulárního aparátu, stejně jako přejídání, alergická reakce na potraviny nebo léky.

Střevní infekce se vyskytují v důsledku konzumace špatně kvalitní potraviny (prodloužené potraviny vyrobené s porušením hygienických norem atd.) Nebo vody z kontaminovaných zdrojů.

Průjem a zvracení, zvláště pokud se tyto dva symptomy vyskytují současně, mohou představovat velké nebezpečí pro lidské zdraví, protože v tomto případě je možné dehydratovat.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Po jídle má zvracení zvracení

Hlavním důvodem bolesti je nedobrovolný vstup do žaludku, který se často děje během rychlého žvýkání a polykání, mluvení během jídla, pití sýravaných nápojů atd.

Problémy se žaludkem mohou také způsobit poruchy. V řadě případů je vedle erukce i řada dalších nepříjemných příznaků - bolest, otok, průjem, zvracení.

Jedení a zvracení po jídle se často objevují kvůli určitým potravinám, které nevnímají tělo. S věkem, obtížnost trávením mléčné výrobky jsou často pozorovány, jako je jogurt, tvaroh, mléko, která je spojena se snížením hladiny enzymů potřebných pro zpracování těchto produktů.

Také způsobit pocit nevolnosti, pálení, zvracení může silná káva na prázdný žaludek, zneužívání alkoholu, kyselé potraviny, konzervace (zejména se zvýšenou kyselostí), houby. Nejčastěji nepříjemné příznaky v tomto případě souvisejí s individuální nesnášenlivostí jídla nebo nedostatkem enzymů.

Další příčinou říhání a zvracení po jídle může být onemocnění trávicího systému: porážka dolního jícnu, zánět žaludeční sliznice, poruchy motorické funkce, onemocnění slinivky, žlučníku, žaludeční vřed.

Méně často dochází k eruktujícímu zvracení u nemocí, které nepatří k zažívacím orgánům. Například, závratě, nevolnost, erukaci, zvracení může rušit, když je ovlivněn nervový systém. Nejčastěji jsou tyto příznaky spojené s přenášenými infekcemi, traumaty mozku.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42]

Pálení žáhy a zvracení po jídle

Pálení žáhy je jedním z nejnepříjemnějších pocitů, které mohou nastat při různých onemocněních. Při stížnosti na pálivost a zvracení jsou lékaři primárně podezříváni z gastritidy, je však nutná komplexní vyšetření k určení přesné příčiny.

Pálení žáhy a zvracení po jídle se nejčastěji vyskytují s vředem jícnu, u tohoto onemocnění se nárůst nepříjemných symptomů vyskytuje v "lhaní" nebo se sklonem.

Pálení žáhy se zdá překypující pocit, pocit tlaku v nadbřišku bolesti, nevolnost, bolesti, hořká chuť v ústech, a často dochází k nadýmání.

Pálení žáhy se obvykle vyskytuje po nadměrné konzumaci potravin, nebo je-li bezprostředně po jídle, aby se „na zádech“ pozice, nejčastěji tento symptom objeví v amatérů k jídlu „na útěku“ v nízko a rychle žvýkání, pokud je použit ve velkém množství sladké, tuku a koření.

Obezita, nikotin nebo alkoholová závislost, stres, některé drogy, těsné oblečení - tyto a další faktory mohou po jídle způsobit pálení žáhy a zvracení. Často se tato situace týká žen, které jsou v pozici.

Pálení žáhy, nevolnost v dopoledních hodinách, a to zejména, pokud se objeví příznaky denně, může ukazovat na zánět žlučníku, žaludku, žaludeční vřed onemocnění, stejně jako problémy s vestibulární aparát.

Příčiny pádu záhy a zvracení po jídle, jak vidíte, jsou poměrně hodně a pouze odborníci budou schopni určit přesné důvody.

Zvracení žluče po jídle

Zelenězltá zvracení naznačuje důkaz žaludečního zvracení.

Žluč je speciální kapalina je nezbytná pro normální proces trávení a podporuje absorpci tuku. Obvykle se obsah žaludku vstoupí do tenkého střeva, kde se smísí s žlučí, potraviny zabraňuje zpětnému pohybu vrátníku ventilu, je-li z jakéhokoliv důvodu, je ventil otevřen, obsah tenkého střeva se vrací zpět do žaludku a jícnu s žluči.

Příčiny selhání ventilu poměrně málo, mezi nimi je neprůchodnost střev, žlučové reflux, otravy alkoholem, gastroenteritida, otrava jídlem, stenóza pyloru, účinek některých léků, onemocnění žlučových cest nebo rakovina slinivky břišní, poruchy prokrvení, poruchy centrálního nervového systému, těžká citového zmatku.

Někdy zvracet po jídle s žlučou může rušit těhotné ženy.

Pochopit, že zvratky žluč je velmi jednoduchá - zvracení získává charakteristickou hořkou chuť, v tomto případě je lepší opustit sebe a vidět specialistu, který vám pomůže určit přesnou příčinu zvracení a předepsat léčbu.

Zvracení po jídle bez horečky

Výskyt zvracení po jídle bez dalších příznaků (teplota, průjem atd.) Může znamenat přejídání. V takových případech odborníci doporučují užívání enzymových přípravků, pití sody. Další příčinou zvracení může být potravina - mastná, smažená, uzená, zvláště ve velkém množství, v tomto případě může dojít k nepravidelnosti pankreatu nebo jater.

Také zvracení po jídle může být spojeno s vývojem onemocnění gastrointestinálního traktu - peptického vředu, gastritidy, pankreatitidy atd.

Lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem, často po jídle zaznamenávají zvracení, většinou se nepříjemný stav stará ráno. Pro léčbu mohou specialisté předepsat léky na normalizaci tlaku.

Pokud zvracení nezmizí po dobu delší než jeden den, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Pro období léčby je nutné odmítnout kouření, kávu, silný čaj, teplé pokrmy, džusy. V tomto stavu se doporučuje pít minerální vodu bez plynu.

Pokud dojde k zvracení u dítěte, i když nejsou žádné jiné příznaky, je lepší okamžitě konzultovat lékaře a zjistit, co to způsobilo.

Je třeba poznamenat, že i v tomto stavu je nutno jíst, je nejlepší upřednostňovat snadné pokrmy, které nepřejíždí trávicí systém - rozsypává na vodu, kuřecím, nízkotučným vývaru.

Zvracení krví po jídle

Zvracení s jasně červenými nečistotami znamená krvácení do jícnu, tmavá barva na zvracené hmoty způsobuje změnu krve v důsledku působení trávicích šťáv a indikuje prodloužené krvácení.

Příčiny zvracení s krví jsou mnoho:

 • poškození žaludeční sliznice, jícnu
 • varikozita stěn žaludku (jasně červená krev v zvracení naznačuje čerstvé krvácení, které se často rychle uzavírá, tmavé zvracení vykazují pomalé a prodloužené krvácení a možné závažné následky)
 • peptický vřed v pokročilém stádiu
 • cirhóza jater
 • akutní gastritida
 • interní krvácení (zviretické masy mají nečistoty z černé krevní sraženiny).

U dětí může dojít také k zvracení krví po nazálním krvácení - děti mohou polknout krev, která vyvolává zvracení. U těhotných žen je tento stav pozorován s pozdní toxikózou, kromě krve ve zvracení, žena se obává slabosti, otoku a vysokého krevního tlaku.

Zvracení po jídle krve v každém případě vyžaduje okamžitou lékařskou konzultaci, detekci krve ve zvratcích hmot (temné, zářivě červené, sražená a tak dále.) V případě, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, aby se zabránilo možným komplikacím.

Zvracení hlenu po jídle

Zvracení po jídle s hlenem je nejčastěji otravou. Reakce na nekvalitních výrobků, patogenních bakterií nebo toxické látky se rychle rozvíjí. Hlen ve zvratcích zdá vzhledem k tomu, že obsah dvanáctníku v důsledku růstu škodlivých bakterií a uvolnění toxinů do žaludku, sliznice je schopen se vyrovnat s korozivním trávicích šťáv, v některých případech, kromě hlenu nebo se objeví v krvi pěna.

Zvracení s hlenem se objevuje, když se vyskytují alkálie, kyseliny, virové infekce, chřipka, erozivní procesy v žaludku. Také hlen se může objevit v žaludku, který obdržel závažnou nebo chronickou formu, v kterémžto případě zvracení se vyskytuje v rozporu s dietou nebo stresových podmínek. Je-li osoba podléhá neustálé negativní emoce, je možné, křeče žlučníku, což žluč neteče do dvanáctníku a proces trávení se porouchá - špatně stravitelné zbytky potravin nechal hnít ve střevech. Po křeč rozšiřuje nahromaděné nalije žluči do střeva, kyselina kalcinuje ventil mezi žaludku a střev, a vnikání zbytky jídla se vyskytuje v žaludku - v tomto případě zvracet nazelenalý s hlenu.

Pokud se zvracení s hlenem týká pouze ráno, může to znamenat chronickou bronchitidu nebo intoxikaci alkoholem. Při bronchitidě se během noci hromadí v průduškách, záchvaty kašle mohou vyvolat zvracení ráno, v důsledku toho se hlen dostane do zvracení.

Když se objeví hlen během zvracení, měli byste vyhledat lékařskou pomoc, abyste zjistili přesné příčiny patologie a zahájili léčbu.

Během zvracení se nemůžete držet zpátky, po vyprázdnění žaludku musíte jít spát a pít víc tekuté minerální vody bez plynu, fyziologických roztoků, sladkého černého čaje, aby nedošlo k dehydrataci. Díky častému zvracení může trvat antiemetik (Reglan), ale je třeba poznamenat, že se zvracením tělu zbavit se škodlivých toxinů, takže je nejlepší se poradit s lékařem.

Závratě a zvracení po jídle

Lékaři rozlišují sto důvody závratě, nevolnost a zvracení, které se objevují po jídle, z nichž většina není hrozbou pro zdraví, například kinetóza (kinetóza), fyzickým vyčerpáním.

Závratě se mohou objevit po těžkých úrazech, během migrénových záchvatů, epilepsie, poruch krevního oběhu, nádorů, při Meniereově nemoci (poškození vnitřního ucha), onemocnění vestibulárního aparátu. Zvracení po jídle a závratě je příznakem různých onemocnění nebo poruch, a proto je diagnóza obtížná. Když se takové příznaky objeví, samoléčba je nepřijatelná.

Zvažte některé z důvodů, které mohou způsobit zvracení a závratě:

 • Menierovy nemoci - příčiny patologie nebyly dostatečně studovány, podle některých verzí způsobuje onemocnění zranění nebo infekce. S rozvojem onemocnění, prodlouženými záchvaty závratí (až několik hodin), nevolností, zvracením, zhoršením sluchu. Po 10-14 dnech příznaky zmizí, ale po chvíli se znovu objeví.
 • vestibulární neuritida - způsobující závratě (obvykle vzniká spontánně), zvracení, záchvaty paniky, poruchy rovnováhy, sklon Golo spustí zhoršení příznaků, v některých případech, je přetížení v uších. Onemocnění se rozvíjí po respiračních onemocněních, ale dosud nebyly zjištěny přesné příčiny.
 • migréna - kromě závažných bolestí hlavy mohou migrény vyvolat nauzeu a zvracení, nerovnováhu, závratě, strach ze světla. Onemocnění je způsobeno porušením přívodu krve v mozku, zejména oblastí odpovědných za vestibulární aparát.
 • hormonální změny - nejčastěji pozorované u žen, protože jsou náchylné k hormonální reorganizaci v těhotenství, menopauze a před každým mensesm. Zvláště hladina hormonů ovlivňuje stav s nedostatkem železa v těle - nízká hladina hemoglobinu způsobuje hladovění kyslíku mozku, což vede k závratě. Během vyvrcholení dochází k nárůstu krevního tlaku, zvyšuje se nervozita. V těhotenství je závratě a zvracení (zejména v prvních měsících těhotenství) také způsobeno hormonálními změnami v těle, další příčinou tohoto stavu mohou být nízká hladina krevního cukru a nízký krevní tlak.

trusted-source[43], [44], [45], [46]

Kašel a zvracení po jídle

Kašel a zvracení jsou vzácné, ale tyto příznaky okamžitě způsobují velkou úzkost, a to jak u samotného pacienta, tak u jeho příbuzných. Specialisté upozorňují, že některé nemoci horních cest dýchacích mohou vést k tomuto stavu.

Nejčastěji kašel a zvracení po jídle mohou být znepokojující pro bronchitidu a také se objevují jako komplikace při pneumonii. Je třeba poznamenat, že dítě má takové příznaky často a obvykle se vyskytuje s chladem, ale v každém případě, když se objeví takový příznak, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a zjistit skutečnou příčinu kašlání a zvracení.

Silné útoky vykašlávání zvracení při stimulaci receptorů na sliznici hrdla, může nastat takový stav, kdy průdušnice, laryngitida, černý kašel, bronchitida, akutní respirační virové infekce, horečka, prodloužené kouření, kontakt s cizím předmětem do dýchacích cest.

Kašel se zvracením na pozadí nachlazení je běžná zejména u novorozenců, protože děti v tomto věku ještě nejsou schopny řádně vysmrkat, a nahromaděné hlen v nose stéká nos a hrdlo, dráždí a způsobuje kašel, sahající až k zvracení.

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51], [52]

Umělé zvracení po jídle

Zvracení, jak již bylo zmíněno, je ochrannou reakcí těla na bakterie, toxiny, škodlivé látky, které vstupují do trávicího traktu. Ale někdy člověk vyvolává zvracení, v tomto případě říkají, že zvracení je umělé.

V některých případech může umělé zvracení po jídle zachránit životy například při otravě jídlem, tím rychleji se jed z těla odstraní, tím méně škod bude muset způsobit.

Ale někdy někdy lidé po jídle vyvolají zvracení, nejčastěji se to dělá, aby se nezlepšilo. Tento "recept" slenderness je obzvláště populární mezi dívkami, které chtějí udržet ideální postava a ne mučit s tuhou dietou. Stojí za zmínku, že tento způsob hubnutí je velmi efektivní, protože po jídle mozek přijímá signál sytosti, ale po zvracení, neměla čas strávit potraviny opustí žaludek, a spolu s ním jít a kalorií.

Tento způsob však představuje vážné nebezpečí pro lidské zdraví, - s pravidelným vyprazdňováním žaludku po jídle je zvykem v těle, a v budoucnu, a to i malé porce jídla vyvolat dávivý reflex, což vede k vývoji bulimie (neuro-psychiatrické poruchy, který vyjadřuje pokračující hlad, slabost ).

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57]

Ztráta hmotnosti při zvracení po jídle

Většina dívek se domnívá, že rychlá ztráta hmotnosti je ideální volbou, takže se mezi spravedlivým sexem stala populární metoda, jako je hubnutí s pomocí zvracení po jídle.

Za prvé, tato metoda získala svou popularitu kvůli její snadnosti, tj. Dívky nemusí trápit se s přísnou dietu, cvičení a tak dále, prostě po požití vyvolat zvracení a zbytečné kalorie samy opustit tělo, a jako výsledek štíhlou linii snadno.

Ale "emetické hubnutí" je extrémně nebezpečné pro zdraví a způsobuje nejen fyziologické, ale i psychologické poruchy.

Touha ztrácet váhu často vede dívky k bodu, že nechápou, kde je harmonie a kde je už bolestivé vyčerpání. První špatným znamením je nárůst porcí, nekontrolované konzumace sladkých nebo tučných jídel, stálý pocit hladu - to vše předchází vývoji těžkých neuropsychiatrických poruch.

Při bulimii dochází k záchvatům závažného hladu, kdy člověk neovládá množství, které je konzumováno, ale po jídle se objeví zvracený reflex. Takový bludný kruh vzhledem k tomu, že břišní svaly mohou být sníženy, a v pravidelných zvracení po jídle žaludeční stěna zeslábne, protáhl, výsledkem je neustálý silný pocit hladu. Výsledkem je, že dívka vypadá jako kostra, pokrytá kůží, s matnými a křehkými vlasy, vybledlá kůže, rozpadávající se zuby. Také je výsledkem pravidelného zvracení gastritida, rozklad je narušen, objeví se nepříjemný zápach z úst.

Ale často i taková transformace nekončí dívky jako zvracení po jídle se vymkne kontrole a způsobují dávivý reflex může dokonce cítit nebo zrak potravin, kvůli slabosti břišních svalů.

V této fázi onemocnění mohou začít ztráta chuti k jídlu a anorexie vyvíjí, celkové fyzické vyčerpání, selhání vnitřních orgánů, zastavení menstruačního cyklu, depresivní poruchy, často bez pomoci příbuzných a lékaři se končí smrtí.

Stojí za zmínku, že i v takových případech, dívka odmítá pomoc a proces obnovení trvá měsíce a dokonce roky, často kvůli své touze být štíhlá dívka zápasí s následky nemoci po zbytek života.

Zvracení po jídle dítěte

Často mladé matky čelí tak strašlivému příznaku jako zvracení po jídle dítěte. Zvláště se obávají této situace, pokud nejsou žádné další příznaky - teplota, bolest břicha, slabost atd.

Důvody, pro které dítěti zvrací okamžitě nebo po chvíli po jídle, jsou bohaté a rodiče by měli znát základní, aby pomohli svým dětem včas.

Přírodní zvracení může být spojeno s běžným přejíráním, po násilném krmení a konzumací velmi tučných potravin. Zpravidla se v těchto případech objeví zvracení jednou, po vyprázdnění žaludku vypadá dítě zdravé, celkový stav se nezhorší.

Novorozenci zvracení po krmení je spojena s leteckou požití - regurgitace není jen pomáhá, aby vzduchové bubliny, ale také zlepšit proces trávení, a také snížit koliky. Za normálních okolností regurgitace by měla být v malých množstvích, ale v případě, že množství zvratků příliš mnoho, dítě zvrací „fontána“, může to znamenat problém s žaludkem, v tomto případě je nutné co nejdříve navštívit lékaře.

Také příčiny zvracení mohou být různé nemoci:

 • chronické gastrointestinální nemoci.
 • rotaviru, střevní infekce (kromě zvracení dochází ke zhoršení pohody a vysoké horečky).
 • onemocnění dýchacího traktu (nachlazení, bronchitida atd.).
 • mozkové nádory (dítě je také znepokojeno silnými bolestmi hlavy).
 • meningitida, encefalitida (po zvracení dítěte není snadnější).
 • akutní apendicitida.
 • otrava jídlem (po splatnosti, zkažené jídlo atd.).
 • alergie.

Je-li zvracení u dítěte by měl okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože si své vlastní důvody pro tento stav je téměř nemožné - stejné příznaky mohou být spojeny s různými chorobami, které nemohou být diagnostikována bez laboratorního testování a inspekční odborník.

Komplikace a důsledky

Zvracení je ochranným procesem těla, pomocí něhož se žaludek uvolňuje škodlivými látkami. Při častém zvracení tělo rychle ztrácí vlhkost, což vede k dehydrataci, narušení rovnováhy vody a soli a dalším nebezpečným důsledkům.

Dehydratace je pro tělo velmi nebezpečná, protože ztráta vody má nevratné účinky ve všech organech a systémech, včetně mozku.

Jako součást žaludeční šťávy, tam jsou důležité pro tělo stopových prvků a minerálních látek, aniž by byl narušen provoz všech orgánů a systémů. Zvracení po jídle je nejvážnější důsledky pro organismus se otravy jídlem, otravy. Ale i čas od času tam je zvracení spojeného s chronickým onemocněním trávicího traktu, může narušit bakteriální složení ve střevě, nedostatek vitamínů a minerálních látek, snížení hemoglobinu, procesu srážlivosti krve, oslabit obranyschopnost organismu - všechny tyto podmínky jsou spojeny se syntézou porušení biologicky účinné látky v žaludku.

trusted-source[58], [59], [60], [61], [62], [63]

Diagnostika zvracení po jídle

Určení příčiny zvracení specialista musí zjistit anamnézy: ať předchází zvracení, nevolnost, zvracení dochází bezprostředně po jídle nebo po určité době, která byla převedena na nemoci, jaké léky byly vzaty v poslední době, jak často a kolik pít, žena otočí menstruační cyklus (což může způsobit zvracení, je těhotenství).

Při vyšetření lékař zjistí některé z příznaků, které mohou pomoci při diagnostice:

 • celkový stav, horečka, závažná ztráta hmotnosti, žloutenka kůže;
 • vyšetření břicha (odhalování bolestivých oblastí, hmatatelné útvary v břišní dutině);
 • poslouchání břicha (pomáhá identifikovat abnormality v práci orgánů);
 • stanovení velikosti jater s palpací;
 • detekce onemocnění nervového systému.

trusted-source[64], [65], [66]

Analýzy

Zvracení po jídle může být spojeno s celou řadou onemocnění, takže je důležité, aby odborník zjistil, zda má být pacient naléhavě hospitalizován pro nouzovou péči.

V závislosti na klinických projevech mohou být předepsány krevní testy (pro krevní glukózu, CRP v krevním séru), močové testy.

Pokud zvracení pokračuje po dlouhou dobu, podává se také obecný krevní test, test na detekci hladiny kreatininu, sodíku, draslíku, digoxinu a podobně. V krevním séru.

trusted-source[67], [68], [69], [70]

Instrumentální diagnostika

Instrukční diagnóza je určena k potvrzení předběžné diagnózy.

V případě, že specialista podezření ileus, jmenovaný rentgen břicha po delším zvracení identifikovat příčiny poruchy je třeba fibroezofagogastroduodenoskopiya (vizuální diagnostika sliznice jícnu, žaludku, tenkého střeva pomocí endoskopu), ultrazvuk břicha, neurologické vyšetření, poradenství duševní zdraví (s podezřením na onemocnění vztahující se k potravinové - bulimie, anorexie).

Diferenciální diagnostika

Při diagnostice je důležité rozlišit zvracení od regurgitace.

Regurgitace je tlačení jídla ze žaludku bez předchozího pocitu nauzey a nedochází k žádnému omezení obstrukce.

Regurgitace dochází, když je stenóza nebo jícnu divertikulóza, pálení žáhy, křeče a stenózu (zúžení) žaludku ventilu, žaludeční atonie (zeslabení nebo absence kontrakcí).

U kojenců a dětí ve věku základní školy, dospělých s mentálním postižením, s bulimií nervózní, existuje meticismus - nedobrovolná regurgitace a žvýkání potravin.

Při diferenciální diagnostice by měl lékař zjistit, kdy dojde k zvracení:

 • přímo během jídla nebo okamžitě poté, co je charakteristický pro peptický vřed, může být také spojeno s neurózy
 • několik hodin po jídle a přítomnost nezdravých potravin ve zvracených masách se vyskytuje se stenózou žaludeční chlopně, oslabením žaludečních svalů, některými onemocněními jícnu (divertikulóza, achalasie)
 • zvracení po jídle u žen ráno může být spojeno s těhotenstvím, také ranní zvracení může být příznakem selhání ledvin, alkoholické gastritidy
 • závažné zvracení bez nauzey mohou naznačovat neurologická onemocnění.
 • Mimo jiné je důležité identifikovat další příznaky, které doprovázejí zvracení:
 • hluk v uších, závratě dochází při zvýšení hladiny endolymfy ve vnitřním uchu (Meniereova choroba)
 • prodloužené zvracení bez ztráty hmotnosti může být spojeno s psychogenními faktory
 • snížení bolesti v břiše po vyprázdnění žaludku - jasné známky vředu

Při diagnostice se také berou v úvahu konzistence, zápach a zvracení:

 • zvýšená hladina žaludeční šťávy je charakteristická ulcerózních stenóz, křečových chlopní, nepřítomnost žaludeční šťávy naznačuje růst rakovinového nádoru v žaludku
 • pach hniloby nebo výkalů je spojen s růstem bakterií v zažívacím traktu, ke kterým dochází při střevní obstrukci, zánětlivých procesech v peritoneu, komplikacích vředu
 • žluč v zvracení se téměř vždy objevuje s těžkým zvracením, obvykle to není pro diagnostiku zvlášť důležité, ale s nadměrným množstvím žluče je nutné vyloučit střevní obstrukci
 • krev v zubních hmotách se objevuje s krvácením do jícnu, žaludku, tenkého střeva.

trusted-source[71], [72], [73], [74]

Kdo kontaktovat?

Léčba zvracení po jídle

Zvracení po jídle není normální, pocit nevolnosti, nepohodlí, bolesti břicha, horečka - to vše by mělo být důvodem pro vyhledání lékařské pomoci.

Je třeba konzultovat odborníka i v případě, že kromě zvracení neexistují žádné další příznaky a zvláště jestliže se občas zhoršuje zvracení.

Pokud je příčinou zvracení nějaká nemoc (gastritida, vřed), zvracení je doprovázeno bolesti břicha (v horní části), nevolnost - zvláště po konzumaci mastných, moučných, pražených. S těmito nemocemi musíte nejprve dodržovat zvláštní dietu a včasnou detekcí této nemoci má léčba obvykle příznivé předpovědi.

Pokud je příčinou zvracení je útok ze slepého střeva, měli byste zavolat sanitku, nesmíme brát žádné léky proti bolesti, protože to může komplikovat diagnostiku a léčbu vliv na výsledky - ve většině případů je pacient podstoupil je vyžadováno nouzové operace.

Pokud zvracení spojené s otravu nekvalitních výrobků nebo jakékoliv látky, je třeba důkladně vyčistit žaludek (to pomůže snížit množství toxinů v těle a zmírnit podmínku), v tomto případě může dokonce způsobit umělý zvracení, pak se budete muset pít více vody, vzít adsorbující prepraty ( Aktivovaný uhlík, Enterosgel), pokud se stav zhorší, měli byste se poradit s lékařem.

Pokud by otrava u dítěte měla okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, protože organismus dítěte reaguje odlišně na působení toxinů a možné vážné následky.

Zvýšený krevní tlak, jehož hlavním příznakem je nevolnost a zvracení po jídle, by se mělo léčit pouze pod dohledem odborníka.

Když se migrény zbaví pocitu nevolnosti a zvracení, Sumatriptan, Metaproclamid by měl vyloučit z jídelníčku čokoládu, víno, ryby, tvrdé sýry.

Léky (uveďte 4-5 léků pro jejich dávkování, způsob podání, opatření, nežádoucí účinky)

Účinnost antiemetických léků závisí na příčině vyvolání zvracení, stejně jako na individuálních vlastnostech.

Prostředky z této skupiny jsou předepsány v kritických situacích k zastavení emetických potíží a zmírnění stavu pacienta.

Při onemocnění zažívacího traktu, jak se vyrovnat s těžkými příznaky budou Itomed který zvyšuje motilitu gastrointestinálního traktu, potlačuje nevolnost a zvracení. Zkoumaná látka se podává s pocit nepohodlí v epigastriu, onemocnění žaludku, autonomní neurózy, anorexie, pálení žáhy a další. Lék je k dispozici ve formě tablet, které jsou přiřazeny k tabletu jídlo 1 3 krát denně, každý den se ne více než 150 mg, a ve stáří je nutné úprava dávkování. Akceptovat Itomed nutné v pravidelných intervalech, zatímco běží tabletu by neměla být přijata 2 tablety najednou.

Na pozadí léčby je možné snížit koncentraci, třes, podráždění, závratě, takže po dobu trvání léčby byste měli opustit řízení vozu a další prostředky, které vyžadují zvýšenou pozornost.

Obvykle je lék dobře snášen, ale někdy mohou být zácpa, průjem, bolesti hlavy, zvýšená slinění, alergické reakce, změny v kompozici krve, poruchy spánku.

Při chemoterapii nebo radioterapii a po chirurgickém zákroku ke snížení pocitu nevolnosti a zvracení po jídle může být přípravek Kitril předepsán.

Kontraindikace v laktaci, náchylnost ke kterékoli složce léčiva s opatrností předepsanou těhotenské a střevní obstrukci.

Kitri ve většině případů dobře snášeny, v ojedinělých případech přecitlivělosti (anafylaktický šok), bolesti břicha, nadýmání, průjem, pálení žáhy, bolesti hlavy, nespavost, slabost, závratě, zvýšenou úzkost, alergické reakce, arytmie.

Kytril vzít 2 tablety dvakrát denně po dobu 1 mg, protože lékař může časem události 1 den až 2 mg, léčba 7 dní, první tableta se bere jako 1 hodinu před zahájením chemoterapie.

Syrup Motorcycle je předepsán pro dyspeptické příznaky (pálení žáhy, nadýmání, erukce, plynatost atd.). Lék se účinně vyrovná s pocity nevolnosti a zvracení způsobených infekcí, radioterapií, užíváním určitých léků, porušením stravy.

Motinorm je kontraindikován u těhotných a kojících žen, dětí do 1 roku s krvácením do gastrointestinálního traktu.

Na pozadí příjmu může zvýšit excitabilitu, bolesti hlavy, spasmy trávicího traktu, sucho v ústech, alergické reakce.

Vezměte sirup 15-20 minut před jídlem, obvykle s nevolností a zvracením předepsané 20 ml 3krát denně. Děti vážící méně než 35 kg potřebují úpravu dávky - 5 ml sirupu na 10 kg tělesné hmotnosti.

Nejčastějším antiemetikem je Cerucal, který normalizuje zažívací trakt. Lék je dostupný ve formě tablet a injekcí.

Indikován k nevolnosti a zvracení, ať už z jakéhokoli důvodu, včetně účinků, snížení tonus žaludku nebo střev, pálení žáhy, zánět jícnu, houpání, zatímco GI průzkum,

U tablet je předepsáno 1 tableta 3krát denně (dospělí a děti starší 14 let), léčba trvá 4-5 týdnů. Doporučuje se pít tablety s malým množstvím vody.

Ve formě injekcí jsou předepsány děti ve věku od 2 do 0,1 mg na 0,5 kg tělesné hmotnosti. Lék je podáván intravenózně nebo intramuskulárně, je povoleno zředění 5% roztokem glukózy.

Tserukalom kontraindikována léčba pro děti do 2 let, se krvácení ze zažívacího traktu, epilepsie, střevní obstrukce, stejně jako náchylnost ke komponentům. Na pozadí léčby se může objevit podrážděnost, zácpa, průjem, bolest hlavy, závratě, pocit strachu. V dětství možný dyskinetický syndrom u starších osob - příznaky Parkinsonovy nemoci.

Vitamíny

Po zvracení tělo rychle ztrácí vitaminy a stopové prvky, takže během období zotavení je nesmírně důležité zajistit další příjem důležitých látek, které pomohou zvýšit odolnost a urychlit proces normalizace trávení.

Zvracení po jídle obvykle vede ke ztrátě vitamínů B, A a C, mohou být naplněny speciálními přípravky, stejně jako některé potraviny.

Vitamin A se vyskytuje v ovoci a zelenině zelené, červené a žluté, vitaminu - játra, ořechy, vejce, mléko, ryby, vitamin C - citrusové plody, šípky, jahody, Kalina, zelené papriky.

Mezi vitamínovými komplexy lze identifikovat Undevit, který obsahuje potřebné vitamíny pro obnovení těla po zvracení.

Fyzioterapeutická léčba

Fyzioterapeutická léčba zvracení je zaměřena na snížení nepříjemných symptomů a obnovení těla po onemocnění. V závislosti na příčině, provokovat zvracení, může lékař zvolit vhodnou metodu rehabilitace - iontoforézou, inductothermy, terapie Electro léčba závisí na závažnosti stavu pacienta (v průměru 10-15 sezení).

Lékařská elektroforéza pracuje složitým způsobem a umožňuje současně působit na tělo konstantním elektrickým proudem a s pomocí jeho užitečné užitečné látky.

Inductothermy - metoda je založena na použití vysokofrekvenčních magnetických polí (do 40 MHz).

Elektrická vlna je účinkem slabého impulzního proudu na mozku pacienta, který způsobuje spánek (v průměru zhruba 30-40 minut).

Tato metoda fyzioterapie pomáhá snížit pocit nevolnosti, zvracení, slinění (jeden z příznaků nevolnosti a zvracení). Tato léčba je také šetřící a nemá prakticky žádné kontraindikace.

Alternativní léčba

Alternativní léky pomáhají v některých případech zcela zvládnout pocit nevolnosti a zvracení, ke kterým dochází po jízdě. V takovém případě by měl být recept zvolen v závislosti na příčině takového stavu.

Pokud je zvracení zapříčiněno stresovými stavy, pomůcka při pohybu, nemoci z jízdy, máta nebo mátová voda (15 sklenic tinktury z mincovny) může pomoci při léčení nemoci z pohybu.

Těhotné ženy trpí toxemia, jak se zbavit nevolnosti a zvracení mohou pomoci čerstvé bramborové šťávy (před jídlem po dobu 1 čajová lžička) zázvorového kořene (malé množství nastrouhaného na jemném struhadle přidat kořen v nápojích nebo potravinách), zelený čaj.

Otravy jedovatými výpary pomáhají peppermint - 1,5 lžíce. Suché trávy, nalít vroucí vodu (200 ml), trvat 2-3 hodiny a vzít 1 lžičku. 3-4 krát denně.

Pokud je trávení narušeno, pomůže kobercové semeno - 2 lžičky. Nasypte semena s vroucí vodou (400 ml), několik minut vyčkejte na malém ohni a napněte, napijte 1 lžičku. Několikrát denně.

trusted-source[75], [76], [77], [78]

Bylinné ošetření

Mezi léčivými bylinami existuje několik, které pomáhají předcházet zvracení po jídle:

 • melissa - 2 polévkové lžíce. L. Nakrájené byliny vařte s vroucí vodou (200 ml) a nechte vařit 2,5 až 3 hodiny, s pocity nevolnosti pít 100 ml infuze (den můžete pít asi 500 ml infuze)
 • třílistové hodinky - 3 položky z l. Trávu nalijeme 1 litr ochlazené vařené vody, trváme 24 hodin a vezmete 2-3 lžíce. Tato rostlina má léčivé vlastnosti a pomáhá se zbavit neustálého pocitu nevolnosti a zvracení.
 • bazalka - 1 polévková lžíce. L. Byliny vařit s horkou vodou (200 ml), trvá 15-20 minut, pít jako čaj, ale ne více než 2 sklenice na den, v případě potřeby přidat med. Basil pomáhá zbavit pocit nevolnosti, otoku, normalizovat chuť k jídlu s neurózy, nervózní přetížení.

Homeopatie

Zvracení po jídle a pocit nevolnosti se často léčí pomocí homeopatických léků:

 • Antimonium Krudum (antimon trisulfid) se používá v různých poruch (zrudnutí, zánět sliznice, včetně zánětu trávicího traktu, migrény, zánět žaludku, pálení žáhy, nevolnost, zvracení, nadýmání).

Kontraindikace k užívání tohoto léku jsou těhotenství a laktace, onemocnění štítné žlázy, dětství, těžké onemocnění jater, alergie na síru.

Antimonium krudum může vyvolat alergické reakce, horečnaté stavy s prodlouženým příjmem se hromadí ve štítné žláze a potlačuje jeho práci.

Dávkování je předepsáno lékařem, v závislosti na stavu a příznacích, které se obvykle používají od 3 do 12 divizí.

 • Nux vomica-Gomakord - je kombinováno homeopatický prostředek, který je indikován při onemocnění trávicího traktu, zánět zažívacího traktu, gastritida, dysbakteriózu, cholecystitida, atd. Také droga stala populární také pro léčbu chronických otrav nikotinu, alkoholu nebo drog ..
 • Při dávkování 30 kapek denně je dávka rozdělena do 3 dělených dávek (10 kapek na 100 ml vody nebo 1 lžíci pod jazyk). Látka může vyvolat alergické reakce.
 • Tabakum nebo obyčejný tabák je nejčastěji předepsán těhotným ženám během toxikózy, s pohybovou nemocí, silnými bolestmi hlavy doprovázenými nevolností a zvracením. Dávkování je individuálně zvoleno lékařem s přihlédnutím k věku, stavu pacienta, příčině onemocnění, ředění se pohybuje poměrně široce - od 1/10 do 6/100.
 • Creosotum je předepsáno pro zvracení způsobené nádory. Neužívejte tento léčivý přípravek pro těhotné, pečovatele, děti a osoby s alergií na kreosot. Po požití pokožky se může zvýšit citlivost na světlo (fotosenzitizace), po styku s kůží, skvrnami, bradavicemi, pigmentací.

Přiřazená ve zředěné formě je dávka individuální v závislosti na závažnosti stavu pacienta.

Operační léčba

Zvracení po jídle není závažným onemocněním, ale pouze příznakem jakékoliv poruchy v těle. Operační léčba je předepsána v případě onemocnění trávicích orgánů, nádorových nádorů.

V případě peptického vředu je lékař povinen provést operaci v 50% případů, zpravidla je tato metoda zvolena v případě, že farmakoterapie nemá pozitivní účinek.

Typ chirurgie lékař rozhodne, že může být resekce (odstranění části žaludečních vředů), vagotomie (řezání nervová zakončení jsou zodpovědné za produkci gastrinu), endoskopie (provoz přes vpichy v dutině břišní pomocí speciálního zařízení). Stejné typy chirurgického zákroku lze zvolit pro další poruchy činnosti trávicího systému - pankreatitidu, onemocnění žlučových cest apod.

Při vývoji nádorových nádorů se provádí operace k odstranění maligní formace, po níž následuje chemoterapie nebo radioterapie.

Prevence

Aby se zvracení po jídle neobjevilo, není nutné zneužívat alkoholické, mastné pokrmy, aby se nepřejívaly. Pokud jsou nemoci trávicího systému důležité dodržovat dietní výživu, což pomůže zmírnit trávicí proces a snížit nepříjemné příznaky, které vznikají po jídle.

Je nutné sledovat kvalitu potravin, protože zvracení je často důsledkem otravy potravinami.

U závažnějších onemocnění (infekční onemocnění centrálního nervového systému, rakovina, nervové poruchy atd.) Byste měli kontaktovat odborníka, který předepíše příslušnou léčbu.

trusted-source[79], [80], [81]

Předpověď

Zvracení po jídle, jak již bylo zmíněno, je pouze důsledkem onemocnění, takže předpovědi závisí na příčině, která vyvolala patologii.

Když onemocnění trávicího systému nemůže začít onemocnění - včasná léčba se vyhnout operaci a závažným komplikacím.

Když se otrava jídlem také hraje důležitou čas roli - čím dříve, tím osoba bude pomáhat (výplach žaludku, sorbenty, pít hodně tekutin a podobně), tím menší je riziko komplikací - dehydratace, poruchy rovnováhy vody a elektrolytů, těžké intoxikace, a tak dále.

Pokud je zvracení spojeno s vývojem rakovinového procesu, prognózy v tomto případě závisí na druhu rakoviny a stupni, ve kterém byla zjištěna. Odstranění nádoru a chemoterapie v počátečním stadiu snižuje riziko relapsu, v pozdějších stadiích zpravidla prognózy jsou méně uklidňující.

Zvracení způsobené léky se vyskytuje nejčastěji jako vedlejší účinek, v tomto případě je léčba zastavena a specialisté vybírá další lék. Pokud léčbu nelze zastavit (například při chemoterapii), lékař může předepisovat antiemetické léky nebo doporučit alternativní metody léčby.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.