^

Zdraví

A
A
A

Ztráta těla

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vaginální zvracení je příznakem vývoje střevní obstrukce různých etiologií. Obvykle se takové zvracení vyskytuje, když je tlusté střevo zablokováno a začíná několik dnů po nástupu této akutní chirurgické patologie.

Zvracení u telat říká, že existuje závažná abnormalita gastrointestinálního traktu - buď rozlitá peritonitida nebo střevní obstrukce nebo gastrointestinální píštěl.

trusted-source[1]

Příčiny zvracení

Příčinou fekálního zvracení je obvykle obstrukce tlustého střeva v akutní formě. Navíc se může v některých případech také vyvinout kvůli výskytu gastrointestinální píštěle.

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Patogeneze

Když se střevní blokáda v jednom z oddělení gastrointestinálního traktu vytvoří blok, kvůli čemu se obsah střeva hromadí v této vodící smyčce, rozšiřuje ji. Jak se střevo rozšiřuje, uvolňuje kininy s histaminem a tyto látky zvyšují propustnost stěny cévy a také přispívají k procesu úniku tekutiny v zažívacím traktu. V tomto případě může ztráta cirkulujícího objemu krve dosáhnout až 30-40%. V důsledku toho, že střevo mechanicky vzrůstá, dochází k zvracení, v důsledku čehož tělo ztrácí elektrolyty a vodu, což následně vede k dehydrataci a narušení rovnováhy elektrolytů.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Symptomy zvracení

V případě zvracení jsou také pozorovány následující příznaky: někdy pacient má slabé vyprázdnění. On také cítí bolest, nepohodlí a těžkosti v břiše, a zároveň existuje pocit obecné slabosti. Pokud dojde k zablokování v horní části střeva, často se pozoruje zvracení s telaty několikrát denně.

Komplikace a důsledky

Intestinální obstrukce s zvracením může způsobit tyto následky:

  • Problémy s procesem trávení, stejně jako s vstřebáváním živin do krve;
  • Autointoxikace těla rozkladnými produkty;
  • Kvůli zvracení a narušení absorpce vody může dojít k dehydrataci;
  • Mohou také vzniknout komplikace, které ohrožují život pacienta - sepse nebo peritonitidu.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20]

Diagnostika zvracení

Lékař provede externí vyšetření, které vám umožní zjistit, co je střevo v břiše jasně viditelné - projevuje se výrazně. Navíc můžete slyšet bručení žaludku v době akutních útoků. Také v průběhu průzkumu se objevuje lokální otok, který se nazývá Valův syndrom.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Analýzy

Po diagnostickém vyšetření by lékař měl předepsat dodávku moči a krve k obecné analýze.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Instrumentální diagnostika

Rovněž jsou předepsány postupy instrumentální diagnostiky.

Vyžaduje se absolvování ultrazvuku a rentgenového vyšetření. Vyšetření pomocí ultrazvuku umožňuje poznat průměr střevních smyček a také detekovat akumulaci volné tekutiny uvnitř břišní dutiny - tyto faktory potvrzují diagnózu.

V chirurgickém oddělení lze provést reanalýzu, aby se studoval průchod barya střevem. Suspenze barya lze pozorovat pomocí fluoroskopie, což umožňuje stanovit úroveň obstrukce a vyhodnotit, jak probíhá onemocnění. Nouzová irrigoskopie (klouza s báriem) umožňuje identifikovat příčinu patologie v tlustém střevě. V tomto případě je hrubé čárko zcela naplněné, po kterém je jeho stav posuzován fluoroskopií.

Kolonoskopie - v průběhu tohoto postupu je tlusté střevo vyčistěno a potom je prostřednictvím análního vstupu do něj vkládán endoskop, skrze který je orgán vyšetřen zevnitř. Tato metoda umožňuje identifikovat nádory, odebrat vzorek pro biopsii a provést intubaci v místě zúžení - tato akce zachrání pacienta před projevy akutní formy střevní obstrukce. Díky těmto postupům se chirurgická intervence v důsledku onkologických onemocnění provádí za pohodlnějších podmínek.

Pokud je diagnóza onemocnění velmi obtížná, provádí se laparoskopické vyšetření - přes punkci na přední břišní stěně je vložen endoskop dovnitř, což umožňuje vyšetření vnitřních orgánů.

Kdo kontaktovat?

Léčba zvracení

Léčba onemocnění začíná metodami konzervativní terapie. Zpočátku, aby se zastavilo zvracení, je pacientovi předepsán úplný odpočinek a také časové odmítnutí jídla. Nasogastrická trubice je vložena do žaludku přes nos, což pomáhá vyprázdnit její obsah. Tímto způsobem zastavte zvracení.

Léky

Během léčby se provádí intravenózní podání léků (anestetikum, antispazmodika, antiemetika) a roztoky. Používá se také prozerin - injektuje se pod kůži pro stimulaci motorické aktivity střeva.

Prozerin by měl být podáván pod kůži 1-2 r. / Den. 1 ml roztoku 0,05%. Maximální jednotlivá dávka je 0,002 g za den je možné zadat více než 0,006, vedlejší účinky léků: těžké pocení, hypersalivace, dyspepsie, závratě a bolesti hlavy, polakisurie, rozmazané vidění, svalové záškuby jazyka a kosterního svalstva. Lék je kontraindikován u hyperkineza, epilepsie, mrtvice a bradykardie, stejně jako v aterosklerózy a bronchiálního astmatu.

Chlorid sodný 0,9% roztok se používá v silné ztráty extracelulární tekutiny (pozorovány při přetrvávající zvracení), ileus, a hyponatremie a hypochlorémie, v kombinaci s dehydratací a jako detoxikační léku. Kontraindikován u acidózy, hypernatrémie a hyperkalemie, plicní edém a mozku přetížení extracelulární tekutiny, selhání levé srdeční komory v akutní formě. Mezi vedlejší účinky: hyperhydratace, acidóza, stejně jako hypokalémie.

Alternativní léčba

Řepa může být použita jako alternativní léčba zvracení v případě střevní obstrukce. Tinktura je připravena následujícím způsobem - vařte v pánvi (5 litrů), vyčistěte 0,5 kg řepy a přidejte je do vody. Nechte vařit 45 minut a nechte 3 hodiny naplnit. Pak je třeba odfiltrovat tinkturu, přidat 150 g cukru, stejně jako kvasnice (1 lžičku). Výsledný nápoj by měl být ponechán na jeden den a poté kdykoli a v jakémkoli množství pít bez omezení.

Střevní obstrukce je také ošetřena krvácením pomocí oleje a mléka. Můžete si připravit směs pro klystýr následujícím způsobem - zahřejte 100 g mléka a roztavte 20 g roztaveného másla. Výsledná medikace by měla být nalita do klystýru, po kterém může být použita k injekci pacienta do konečníku. Dále musíte chvíli ležet na levé straně (takže lék prošel do střeva co nejhlubší). Podobný postup je třeba provést před spaním (2 hodiny) po dobu 3 dnů.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Bylinné ošetření

Bylinkové ošetření také pomáhá vyrovnat se s projevy nemoci.

Účinný je recept, který používá písečnou žílu a třezalku. Pro výrobu léčiva je třeba vzít 100 g ostřice, jakož i 70 g Hypericum, jemně řezané a naplnit je v termosce (objem termosky musí obsahovat minimálně 3 šálky vody (600 až 650 g)). Poté je třeba nechat bylinky vařit v noci a další den vyprázdnit infuzi. Lék je třeba užívat před jídlem čtyřikrát denně po dobu 1 týdne. Jediná dávka by měla být ¾ stack. (asi 175-180 g).

Fenykl může být také použit k léčbě střevní obstrukce. Obvykle se tento recept používá pro děti. Odvar je proveden následovně: 0,5 lžíce. Fenyklu usadit v šálku, nalijte ji vroucí vodou, zakryjte a nechte 15-20 minut. Pitné nápoje s fenikelem pomáhají zlepšit střevní peristaltiku. Alternativou je použití čajových sáčků s fenykl - to je pohodlnější způsob.

Homeopatie

Homeopatický přípravek přípravku Conium je předepsán pro mírné zvracení nebo mírnou peristaltiku. Používá se pod jazykem, dokud není úplně resorbováno - u jedné dávky 8 granulí denně je nutné provést 5 léků denně. Léčba trvá obvykle 8 týdnů. Je-li to nutné, může být znovu přiděleno.

Mezi kontraindikace užívání drogy patří individuální přecitlivělost na jakoukoli sloučeninu, během těhotenství a laktace, s ledvinami a epilepsií v těžkých formách, a také u dětí mladších 18 let. Konium je opatrně předepisováno pacientům s hypotenzí. Mezi nežádoucí účinky patří vzácné projevy dermatitidy nebo alergií. V případě předávkování je možné silné snížení krevního tlaku.

Operační léčba

Operační léčba střevní obstrukce se provádí v celkové anestezii (endotracheální anestezie se používá intubací s dalším použitím svalových relaxancií). Přítomnost této patologie zahrnuje zavedení střední řezy v břišní dutině (její přední stěna) - takzvaná široká mediánová laparotomie. Tento řez je nezbytný pro úplné vyšetření orgánů zevnitř, aby se zjistila příčina výskytu střevní obstrukce. Po zjištění příčiny jsou prováděny vhodné chirurgické postupy.

Odstranění obstrukce může být různými metodami - záleží na stupni změn, ke kterým došlo v uškrcené oblasti střeva, na etiologii onemocnění a na celkovém stavu pacienta. Nejčastěji tyto postupy provádějí:

  • Při otáčení se provádí detorce;
  • Při invaginaci se provádí proces deinvaginace;
  • Pokud se vyskytne adhezní překážka, provádí se disekce adhezí;
  • Pokud dojde k zablokování žlučového kamene v důsledku obstrukčního počtu, provádí se střevní otevření, aby se odstranila tato překážka;
  • Neživotaschopná část střeva nebo část, která je postižena nádorem, je zcela odstraněna.

Před provedením operace jsou obvazy nohou prováděny s elastickým obvazem, aby se zabránilo riziku vzniku krevních sraženin v žilách holen.

Prevence

Jako preventivní opatření pro výskyt onemocnění nebo jeho relapsu je nutné včas léčit patologické stavy, které narušují proces pohybu jídla trávicího traktu. Mezi tyto metody - plánovaný pravidelné dispenzární vyšetření tlustého střeva, aby se detekovala přítomnost rakovinný nádor, včasné odstranění kýly v přední břišní stěny, stejně jako odstranění identifikované v nádorech tlustého střeva.

Po operacích prováděných v oblasti břicha by měl pacient změnit stravu. Potraviny by měly být konzumovány v malých porcích, ale často (každé 2-3 hodiny). V tomto případě byste měli omezit konzumaci potravin, které obsahují hodně vlákniny, stejně jako různé druhy koření, protože dráždí střevní sliznici.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Předpověď

Cervikální zvracení je známkou vážného onemocnění, při němž by se měla očekávat nepříznivá prognóza. Proto je velmi důležité diagnostikovat střevní obstrukci, než začne takové zvracení. Často po výskytu tohoto příznaku je pacient diagnostikován onkologií střev v poslední fázi.

trusted-source[49]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.