^

Zdraví

A
A
A

Zvracení bez horečky a průjem u dítěte

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 29.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zvracení bez horečky a průjem u dítěte není diagnózou nebo chorobou. Současně je zvracení alarmujícím příznakem, který nejméně naznačuje řadu nepohodlných fyziologických stavů a maximum - onemocnění vyžadující diagnózu a léčbu.

Epidemiologie

Epidemiologie zvracení bez horečky a průjem u dítěte je epidemiologická informace o příčině zvracení. Připomeňme si, že zvracení samo o sobě není onemocnění - je to jen klinický projev reflexní odpovědi od dětského těla na spoušť (spoušť).

Zvažte epidemiologii nejběžnějších v seznamu etiologických faktorů zvracení.

 1. Regurgitace je funkční reflex, který často nevyžaduje léčbu. Zvracení bez horečky a průjem u kojenců je běžným jevem spojeným s anatomickou specifičností těla dítěte. V raném období dětského věku se kardia žaludku prakticky nevyvíjí, žaludek dosud "nenalezl" svou polohu v těle a usazoval se svisle. Jak dítě roste, regurgitace klesá, ale zvracení může přetrvávat a být doprovázen bledostí pokožky, zvýšeným slinováním. Také zvracení bez horečky u malých dětí je způsobena nezralý nervový systém, kde například struktura nervy svalového vlákna ještě není zralý v zažívacím traktu, jejich provoz je nedokonalá. Pasivní erupce mše společnosti u dítěte může být považována za přechodný fenomén av epidemiologickém smyslu je bezpečná. Zvláštní pozornost si zasluhuje pylorickou stenózu jako vrozenou patologii žaludku. Nejčastěji diagnostikována u novorozených prvorozených chlapců - 4krát častěji než u dětí. Zhuštění pylorní stěny se klinicky projevuje doslova od prvních dnů narození ve formě zvracení po požití mateřského mléka nebo umělých směsí. Časté zvracení je typické během prvních 4 týdnů, pak se reflexní odmítnutí jídla sníží, ale proces zůstává. Zvracení se objevuje aktivně, erupce - silný proud. Tělesná hmotnost dítěte se zpravidla nemění, jediná věc, kterou si rodiče všimnou, je zácpa a vzácné močení.
 2. Gastrointestinální onemocnění neinfekční etiologie, například gastritida. Zvracení bez horečky a průjem u dítěte může být důsledkem rozvíjejícího se nebo dávno, pomalého lhostejného nespecifického zánětu žaludku. Toto není samostatný izolovaný stav atrofované tkáně. Žaludek je anatomicky spojen s blízkými orgány a systémy, včetně nervového nebo endokrinního systému. Proto mohou být faktory, které vyvolávají gastritidu, vnější i exogenní. Epidemiologie, prevalence onemocnění trávícího ústrojí u dětí poskytuje výmluvné fakta:
  • V seznamu všech onemocnění diagnostikovaných u dětí od narození do 16 let se gastritida řadí na 5 místech (všechny nemoci gastrointestinálního traktu - 4 místa).
  • Od roku 2005 se počet potvrzených diagnóz - GERD (g astroesofageální refluxní choroby), CGD (chronická gastroduodenitida) u dětí zvýšil o 30%.
  • U řady onemocnění spojených s trávením u dítěte je gastroduodenitida vedoucí v chronické formě.
  • Děti často diagnostikované s takzvanou sekundární chronickou gastritidou, jedním z příznaků tohoto onemocnění je zvracení bez teploty a průjem.
  • Začít ostření CGD (chronická gastroduodenitis) se shoduje s náhlou změnou v každodenním životě a výživa, nervové napětí, jako je vaše dítě vstoupí do školy.
  • Nejčastěji gastritida postihuje dívky až do konce pubertačního období, pak sazby mezi chlapci a dívkami vyrovnají.
  • CHD u dítěte je zřídka izolovaná nosologie, u 85% to doprovází duodenální onemocnění, dysfunkci žlučníku, pankreatu.
  • CG (chronický zánět žaludku) u dětí, vyvolaná Helicobacter pylori, statisticky se zvyšuje s věkem - děti do 10 let - 20%, do 15 let - 40-45% dětí nad 15 let - 55-60%.

Tyto informace jsou rovněž k dispozici o frekvenci a statistice výskytu zvracení u dětí:

 1. Jak dítě roste, záchvaty zvracení a nevolnosti klesají, neurologické faktory zvracení jsou vlastní u dospívajících 12-14 let.
 2. Dívky jsou nejvíce náchylné k zvracení reflex.
 3. Zvracení bez horečky a průjem u dítěte může být spojeno se syndromem nemoci pohybového věku, více než 40% dětí má takový syndrom. To je způsobeno vysokou citlivostí, zranitelností vestibulárního aparátu a "fixací" zvraceného reflexu (reflexní oblouk).
 4. Nejčastěji je zvracení zaznamenáno u emocionálních a vzrušujících dětí.
 5. Děti s metabolickou poruchou, s nadváhou dvakrát větší pravděpodobností, že trpí vracením.

Epidemiologické studie faktorů způsobujících zvracení jsou četné, není možné generalizovat je v rámci tohoto článku. Obecně platí, že emetický funkční reflex bez dalších souběžných klinických příznaků je pro malé děti typický.

trusted-source[1], [2]

Příčiny zvracení bez horečky a průjem u dítěte

Příčiny zvracení bez horečky a průjem u dítěte mohou být podmíněně rozděleny do tří kategorií:

 1. Funkční, spojená s dočasnými fyziologickými procesy v těle.
 2. Psychogenní.
 3. Zvracení spojené s onemocněním, které je hlavní příčinou reflexu.

Okamžitě budeme učinit výhradu, že vážná onemocnění ohrožující život dítěte doprovázená zvracením mají zpravidla standardní klinické projevy ve formě zvýšené tělesné teploty nebo průjem (průjem). Gag reflex bez dalších příznaků zřídka naznačuje patologický stav zdraví dítěte, s výjimkou, že může být pouze CTB (kraniocerebrální trauma), srdeční problémy a cukrovka.

Nejběžnějšími faktory vyvolávajícími gag reflex jsou spíše velký seznam fyziologicky přechodných stavů, včetně nervového a gastrointestinálního systému. Příčiny zvracení bez horečky a průjem u dítěte jsou důsledkem mnoha příznaků, klinických projevů. Často před zvracením u dětí je pocit nevolnosti jako předzvěst skutečného zvracení a následných příznaků.

Zvracení a průjem bez horečky u dítěte může být reflex, který pochází z psycho-emocionální sféry a v systémech, dětská těla. Nejčastější příčinou, která není spojena s patologickými stavy - je přechodné, dočasné podráždění sliznice tkáně hltanu, na druhém místě - poměrně velké seznamu nepohodlných nebo patologických stavů gastrointestinálního traktu, a to se stává, že vyvolává zvracení ležet v bolestivého syndromu (střed reflex pochází ze zvláštních částí mozku).

Klinicky lze příčiny zvracení bez dalších příznaků - teploty a průjmy rozdělit do tří kategorií:

 1. Psychogenní zvracení vyvolané strukturálním podrážděním nebo patologickým poškozením centrálního nervového systému (CNS)
 2. Zvracení jako reflex při podráždění nebo gastrointestinální nemoci (gastrointestinální trakt)
 3. Gag reflex způsobený hemato-toxickými příčinami (otravy s léky, jedovaté látky)

Příčiny zvracení bez horečky a průjem u dítěte jako primárního příznaku vyžadujícího stanovení diagnózy, jmenování první fáze léčby a dynamické pozorování klinického obrazu .

Nemoci, patologie a přechodné stavy trávicího traktu

Neurologické poruchy, onemocnění centrálního nervového systému

Psychogenní příčiny zvracení

Vrozené abnormality gastrointestinálního traktu (pylorní stenóza, divertikulum, obstrukce jícnu)

Kraniocerebrální zranění

Stres, strach, vyvolání psychogenního emetického reflexu

Maltraktivní syndrom

Labyrinopatie nebo Ménièrové nemoci

Asociativní reaktivní zvracení (reakce na nepohodlné sdružování, například na vůni, na vzhled objektu)

Cizorodé tělo v jícnu

Hemikranie (migréna)

Silné afektivní buzení (zvracení jako kompenzační reakce)

Funkční dyspepsie

Hypoxie

Anorexie

Refluxní choroba (GERD)

Meningitida, epilepsie

Zvracení jako včasný příznak duševních poruch

Kardiospasmus spojený s dysfunkcí jícnu (poškození motoru)

Ostrý skok v intrakraniálním tlaku

Rumení - zvracení jako způsob, jak přilákat pozornost, když se nedostatečná pozornost blíží, pečuje o dítě, osoba

Znovu si všimněte, že zvracení bez horečky a průjem u dítěte je téměř nikdy příznakem infekční intervence. Bakterie, parazity nebo viry způsobují zpravidla zvýšení tělesné teploty a průjem. Výjimkou mohou být infekční onemocnění močového, bronchopulmonálního systému v chronické, zanedbané formě, která postupuje v klinickém smyslu pomalu, bez charakteristických znaků. Zřídka se mohou příčiny zvracení bez horečky a průjmy způsobit takovými patologiemi:

Zvracení bez teplot a průjem je obvykle rozděleno do věkových kategorií. Například gagový reflex psychogenní povahy je častější u dospívajících nebo dětí starších 6 - 7 let. V pubertálním období dochází k zvracení na nervové půdě u dospívajících ve věku 12-14 let, které rostou, tato podmínka prochází. Stejně jako psychogenní vracový reflex zmizí podle věku a syndrom kinetózy je kinetóza.

V kojeneckém věku je zvracení bez horečky a průjem časté u kojenců prvního měsíce života. Takzvaná regurgitace je jakousi redukcí gastrointestinálního traktu, když je otevřený srdeční svěrač. Zvracení u kojenců má funkční příčiny a je nejčastěji způsobeno požitím vzduchu nebo porušením režimu krmení. Takové zvracení se zastaví za 6-7 měsíců.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat acetonemickým zvracením. Stav má následující charakteristické rysy:

 • Zvracení předchází nevolnost.
 • Z úst dítěte je specifický zápach z acetonu.
 • Dítě je bezbolestné, slabé a stěžuje si na bolesti hlavy.
 • Dítě se rychle dehydratuje.
 • Zvracení se zvětšuje a stane se nezdravým, hojným.

Acetonemie je diagnostikována v jakémkoli věku, ale podle statistik je nejběžnější u dětí do 9-10 let. U prvních klinických příznaků a častěji se jedná o typický zápach, musíte se obrátit na ošetřujícího pediatra s vážným zvracením - zavolat sanitku.

trusted-source[3], [4], [5]

Rizikové faktory

Zvracení bez horečky a průjem u dítěte ve většině případů má funkční příčinu. Měly by se však zvážit rizikové faktory a věnovat pozornost následujícím příznakům:

 • Zvracení u dítěte je doprovázeno slabostí, ospalostí
 • Gag reflex se opakuje více než třikrát denně
 • Kromě zvracení má dítě bolest žaludku
 • opakované zvracení následně končí zvýšením teploty
 • močení dítěte klesá
 • zvracení nastane po modřině, pádu, zejména je nebezpečné, jestliže rána padla na hlavu
 • dítě pečlivě odmítá pít
 • Gag reflex vzniká bez zřejmých objektivních důvodů

U některého z výše uvedených znaků dítě potřebuje kvalifikovanou lékařskou péči.

Rizikové faktory, které je třeba řešit, pokud zvracení bez horečky a průjem u dítěte nezastaví během 1-2 hodin:

Symptomy

Pravděpodobná příčina, kterou lékař potvrdí nebo vyloučí

Co by rodiče měli dělat

Zvracení u dítěte získá specifický barevný odstín - nazelenalé nebo s příměsí krve, dítě může mít bolesti žaludku

Akutní forma střevního traktu, například střevní obstrukce

Okamžitě zavolejte sanitku

Zvracení bez teploty a průjem je vyvoláno pádem dítěte. Gag reflex je doprovázen slabostí, ospalostí

Traumatické poranění mozku

Otrava mozku

Je třeba zavolat do týmu záchranné služby

Zvracení je doprovázeno těžkou bolestí hlavy, ospalostí. Dítě rozčilené na denní světlo, zní

Onemocnění související s centrálním nervovým systémem. Meningitida

Naléhavá hospitalizace je nutná

Kromě zvracení má dítě ostrý bolest v zádech, ve slabinách. Bolest vyzařuje, pohybuje se

Možná renální kolika na pozadí pyelonefritidy

Zavolejte lékaře, s akutní bolestí a nezdravým zvracením - zavolejte sanitku

Co jiného potřebujete věnovat pozornost? Jaké jsou rizikové faktory pro zvracení?

 1. Opakované a intenzivní zvracení je vážným příznakem vyžadujícím lékařskou pomoc.
 2. Po jedné nebo dvou epizodách zvracení vzrůstá tělesná teplota dítěte.
 3. Zvracení má specifický zápach - hnilobný nebo vůni acetonu.
 4. Po ukončení zvracení dítě začne průjmovat.
 5. Zvracení je doprovázeno nedobrovolnými svalovými kontrakcemi, záchvaty.
 6. Pokud je dítě podává nápoj, zvracení je horší.

Obecně platí, že rizikové faktory pro reflex gag jsou dva stavy:

 • Dehydratace
 • Riziko zvracení do dýchacího systému

Nejzranitelnější jsou v tomto okamžiku děti do jednoho roku.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Patogeneze

Patogeneze nebo popis toho, jak stav začíná a vyvíjí, je onemocnění ve vztahu k zvracení reflexem vysvětlením fyziologických procesů, které vyvolávají zvracení. Zvracení (zvratky) - je specifická reflexní, která je vyvolána záchvatu svěrače mezi žaludkem a skutečným dvanáctníku. Strážce nebo svěrák se neustále zmenšuje a kontroluje průběh jídla po gastrointestinálním traktu. Zvracení bez horečky a průjem u dětí, které nejsou způsobeny závažnou patologií, nastane následovně:

 • Před zvracením se vyskytují téměř vždy známky nevolnosti, tíže uprostřed břicha, zvýšené oddělení slin.
 • Zvracení začíná hlubokým, těžkým dechem, který se snaží kompenzovat spasmus svěrače.
 • Během inhalace se epiglottis uzavře a izoluje dýchací systém před možným výbuchem masy.
 • Záchranné křeče a současně dochází k uvolnění svalové tkáně dna žaludku. Tak se mohou zvracetové hmoty pohybovat nahoru.
 • Dolní svěrače jícnu se otevírají, břišní svaly jsou napjaté, membrána je značně omezena - tím se zvyšuje intraabdominální tlak.
 • Vražedné hmoty se pohybují směrem vzhůru k ústní dutině a jsou vytlačovány ústy, méně často nosem.
 • Zvracení je vždy doprovázena výrazným slinění vzhledem k tomu, že glandulae salivariae (slinné žlázy), obličejové a hltanu nervy jsou umístěny v těsné blízkosti centra, zahajuje dávivý reflex (v prodloužené míše).

Patogeneze zvracení bez teploty a průjem u dítěte je spojena se dvěma středy medulla oblongata (podlouhlý mozek):

 1. Klesající zóna retikulární formace.
 2. Zóna chemoreceptoru, která spouští proces. Je umístěn ve fossa rhomboidea (rhomboidní fossa na dně IV komory).

Podle patogenetických mechanismů je proces zvracení rozdělen do dvou způsobů:

 1. Pobídky pro emetickém reflexu obdržel od nervových zakončení nebo zažívacím žlučových cest, jak hybnost může jít z vestibulární (kortikální centrech) nebo hypotalamu, thalamu dorsalis.
 2. Začíná zvracet jako spouštěč chemoreceptorové zóny (HTZ nebo CTZ), odkud impuls jde přímo do zvracení (VC). Příčinou stimulace může být nedostatek kyslíku (hypoxie), užívání určitých léků, diabetické porušení metabolismu uhlohydrátů (ketoacidóza).

Patogeneze zvracení jako procesu byla studována poměrně dávno, v roce 1953. Ve studiích vědců Borisona a Wanga je podrobně popsán mechanismus původu reflexu - od stimulace až po motorickou odezvu. Od té doby je patogeneze zvracení (zvracení) založena právě na těchto vědeckých pracích.

trusted-source[13], [14], [15]

Symptomy zvracení bez horečky a průjem u dítěte

Symptomy zvracení a nevolnosti se mohou měnit. Zvracení bez horečky a průjem u dítěte je druh ochranného reflexu, který pomáhá odstranit z těla to, co brání normálnímu životu. Dráždící centrum zvracení, provokující faktory, mají zpravidla takové příznaky:

 • Blaning pokožky.
 • Zesilující slinění.
 • Letargie, slabost.
 • Nevolnost, někdy velmi dlouhá.
 • Nepřijatelné polykací pohyby.
 • Může se zvýšit palpitace srdce.
 • Dýchání přerušované nebo naopak hluboké, pomalé.
 • Pocení se zvyšuje.

Nejběžnější zvracení bez horečky a průjem u dětí, tento proces se nazývá regurgitace. Symptomy:

 • Zvracení se objeví bez předchozí nevolnosti.
 • Dospělé břicho se rychle stávají pevnějšími.
 • Kůže na obličeji může změnit barvu ve směru blednutí.
 • Celkový stav dítěte netrpí, regurgitace není onemocnění.

Měli byste věnovat pozornost příznakům příliš časté regurgitace, které se netýkají příjmu potravy:

 • Pleť dítěti se stává modrastou.
 • Dítě se stává neklidné, často pláče bez objektivního důvodu.
 • Teplota těla dítěte klesá, nohy a ruce jsou chladné.
 • Regurgitace je spíše vícenásobné zvracení, které ohrožuje dehydratace těla.

Také příznaky zvracení bez horečky a průjem u dítěte mohou být podmíněně rozděleny do tří kategorií podle etiologických faktorů:

 1. Funkční zvracení, regurgitace. Náhlá hmotnost je přidělena bez zjevného stresu, bez úsilí a změn ve zdravotním stavu dítěte.
 2. Vepitivní reflex způsobený onemocněními, patologickými stavy mozku (ústřední původ provokujícího faktoru). Zvracení probíhá bez nevolnosti, ale je doprovázeno bolesti hlavy. Po erupci zvracení se stav dítěte nezlepšuje.
 3. Zvracení viscerálního původu je téměř vždy doprovázeno nevolností. Podráždění nervových zakončení trávicího traktu vyvolává symptomy bolesti v břiše. Takzvané žaludeční vředy se zřídka začínají hned po jídle, začíná "40-60 minut po jídle, když trávení, jak proces dosáhne svého vrcholu. Po zvracení se stav dítěte výrazně zlepšuje.

Zvláštní pozornost si zasluhuje příznaky dehydratace (dehydratace) v důsledku hlubokého zvracení:

 • Dítě je velmi žíznivé.
 • Sliznice úst jsou suché, rty často vysychají, objevují se trhliny.
 • Močení je špatné.
 • Kůže je bledá.
 • Celkový stav dítěte je charakterizován jako slabý, vyčerpaný.
 • Jakýkoli pokus o napájení dítěte končí novým záchvatem zvracení.

Symptomy, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc:

 1. Zvracení začíná po poranění hlavy, po pádu a úderech na jiné části těla.
 2. Zvracení se nezastaví během 4-6 hodin.
 3. Gag reflex je doprovázen silnou bolestí v břiše.
 4. Vomit má specifický druh a vůni, s výjimkou jídla, mají směs krve, výkaly, žluč.
 5. Zvracení je kombinováno se zvýšeným močením nebo naopak - moč se prakticky nevylučuje.
 6. Gag reflex vede ke změně kognitivních funkcí. Dítě začíná zaměňovat slova a provádět pro něho neobvyklé akce.

Shrneme-li klinické projevy zvracení bez horečky a průjem u dítěte, lze poznamenat, že symptomy reflexu jsou důležitými diagnostickými informacemi. Proto pozorní rodiče by měli věnovat pozornost zahájení procesu, tj. Prvních příznaků zvracení u jejich dítěte.

První znaky

První známky nevolnosti, zvracení bez horečky a průjem u dítěte jsou jeho stížnosti na špatné zdraví. Nedobrovolné, náhlé zvracení je vzácné, takže se nemusíte bát vážných komplikací.

První známky začátku zvracení u dítěte:

 • Dítě ztrácí svou činnost, stává se neobvykle pomalé a tiché.
 • Dítě může mít zápach, který se opakuje mnohokrát.
 • Děti často stěžují na nevolnost, která předchází zvracení.
 • Dítě nemá žádnou chuť k jídlu, během dne se jí špatně nebo velmi málo.
 • Dítě může stěžovat na závratě.
 • Obličej dítěte získává neobvyklý odstín, zbledne.
 • Dítě může velmi pot, zvyšuje slinění.
 • Bolestné pocity jsou soustředěny v epigastrické zóně, dítě jasně ukazuje lokalizaci bolesti.

Zvracení není samostatné, nezávislé onemocnění, proto prvními příznaky jsou klinické projevy příčiny zvracení. Na ně, a měli byste věnovat pozornost, aby následně dát lékaři plnou informaci o specifikaci diagnózy a adekvátních doporučeních léčby.

Co mám hledat, jaké jsou první známky vážné nemoci doprovázené zvracením?

 1. Nemoci centrálního nervového systému. U meningitidy je zvracení jedním z klasických symptomů onemocnění. Konkrétní příznaky mohou zahrnovat podrážděnost, letargii, ospalost, silné bolesti hlavy, strach z jasného světla. Meningitida je zpravidla provázena horečkou a konvulzivním syndromem, ale v prvních hodinách těchto projevů nemusí být. Proto je lepší být zajištěn, pokud má dítě zvracení, bolesti hlavy po dobu 3-4 hodin, musíte vyhledat lékaře.
 2. Zánět přílohy. Obvykle začíná nauzea, prodloužená a trvalá, pak může dojít k zvracení bez horečky a průjem. Zvláštní příznaky - bolesti na pravé straně břicha, blíž k hypochondriu nebo symptom bolesti v pupku.
 3. Zvracení v acetonu má zvláštnost - vůni. Při prvním příznaku byste měli konzultovat lékaře.
 4. Děti mohou "spadnout" do zvláštní zóny na místě, kde lebeční kosti - fontanel.
 5. Po pádu, zranění hlavy u dítěte, neovladatelné zvracení může být otevřeno až do ztráty vědomí. Tento stav vyžaduje naléhavou hospitalizaci.

Také se mohou projevit první příznaky zvracení az důvodů nesouvisejících s onemocněním. Kluk byl například příliš aktivní, běžel a přepracován. Jeho nervový systém není tak dokonalý, jakýkoliv zářivý dojem může ovlivnit tolik, že dítě reaguje s emetickým reflexem. Navíc motorická aktivita dítěte vyžaduje neustálé doplňování kapaliny. Pokud dítě nedostane dostatek vody, zvracení může být způsobeno elementárním porušením rovnováhy vody a soli.

Dítě starší než tři nebo čtyři roky, kteří jsou schopni si stěžují na pocit nevolnosti, první příznaky zvracení a průjem bez horečky bude oznámeno ve funkcích věku řeči. Je to složitější s malými dětmi, kteří se nemohou popsat můj problém, takže vše neobvyklé, necharakteristických příznaků v chování dítěte, jeho vzhled, preference potravin, močení a režimu přidělování stolice, musí být pečlivě sledovány ze strany rodičů.

trusted-source[16], [17]

Komplikace a důsledky

Důsledky a komplikace jsou důsledkem vážných patologií, nemocí, provokujících zvracení. Vzhledem k tomu, že zvažujeme zvracení bez teploty a průjem u dítěte, pravděpodobně není nutné mluvit o důsledcích a rizicích. To je způsobeno skutečností, že zdravotně ohrožující podmínky se zpravidla nevyskytují bez hypertermie (zvýšené tělesné teploty), zejména u dětí. Navíc komplikace jsou typické pro nemoci infekční etiologie, které se projevují buď průjmem nebo přetrvávající zácpou.

Uvádíme nejčastější typy zvracení bez teploty a průjmu:

 • Regurgitace u kojenců. Důsledky a komplikace nejsou pozorovány.
 • Jediné zvracení jako ochranný fyziologický mechanismus na exogenním nebo endogenním stimu. Komplikace se zaznamenávají velmi zřídka.
 • Psychogenní zvracení. Důsledky mohou být ve formě fixace reflexu na určitý spouštěč. Například jedno zvracení, ke kterému dochází, když vidíte jakýkoli obrázek, děsivé nebo vzrušující dítě, může být v budoucnu opraveno a opakováno.
 • Acetonemické zvracení. Komplikací je dehydratace, dehydratace.
 • Časté zvracení způsobené bolesti hlavy je komplikováno zhoršením celkového stavu dítěte. Dítě může zhubnout.
 • Důsledky a komplikace mohou mít kraniocerebrální poranění, kdy zvracení je téměř nevyhnutelné. Přesná diagnóza, lokalizace léze a léčba je předepsána lékařem. Minimalizace rizik a komplikací závisí na tom, jak je to včas dosaženo.
 • Hypoxie může vyvolat zvracení, které je pak plné metabolické acidózy. Kyselina je také charakteristická pro diabetes mellitus. Jako komplikaci je třeba popsat aktuální acidózu, ne zvracení, podrobné informace o stavu - ketoacidóze, metabolické acidóze, které najdete na našich webových stránkách.
 • Komplikace zvracení může být aspirace - požití zvracení do dýchacího systému až po aspirační pneumonii.
 • Zvracení bez horečky a průjem u dítěte může vést k hyperkalemii, zvláště pokud jsou zvracené erupce hojné a časté a reflex doprovází zvýšené pocení.

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Diagnostika zvracení bez horečky a průjem u dítěte

Diagnóza zvracení bez horečky a průjem u dítěte ve většině případů není obtížné. Začíná to sběrem informací a vyšetřením dítěte. Anamnéza - o zdraví dítěte při narození, informace o přítomnosti nebo nepřítomnosti komorbidit, včetně chronických, genetická predispozice, a další informace, které pomohou svým lékařem, aby zjistily příčinu zvracení. Je také důležité, aby lékař upřesnit některé detaily a zvracení, například uvolňování obsahu žaludku v dopoledních hodinách, na lačný žaludek může naznačovat zvýšený nitrolební tlak, poruchy centrálního nervového systému, psychogenní faktory, na reflex. Zvracení během jídla nebo po jídle je jedním z klinických příznaků dysfunkce trávicího systému, gastrointestinálního traktu.

Neméně důležité informace o jiných, doprovázené zvracení, příznaky - závratě, bolesti, pulsu.

Kromě toho pediatr zkoumá zvracení nebo se o ně ptá rodiče. Podle určitých znaků - zápach, hustota, přítomnost nečistot, množství obsahu je možné vyloučit nebo potvrdit předběžné diagnostické předpoklady.

Parametry, charakteristiky, informace, které lékař nutně změní při diagnostice zvracení bez horečky a průjem u dítěte:

 • Věk dítěte.
 • Tělesná hmotnost.
 • Stav kůže (vyrážka, stupeň dehydratace), vyšetření ústní dutiny.
 • Vyšetření neurologického stavu dítěte (u subjektu konvulzního syndromu).
 • Kontrola stavu svalového tonusu břišní dutiny.
 • Souběžné nemoci.
 • Předispozice k onemocněním způsobeným genetikou (např. Alergie, diabetes, poruchy metabolismu).
 • Zvracení symptomů (bolesti hlavy, bolest břicha, tinnitus, palpitace).
 • Charakteristika frekvence epizod zvracení (před jídlem, denní čas, kolikrát, jak dlouho).
 • Charakteristiky obsahu zvracení - nečistoty, zápach, objem, přítomnost hlenu, žluče, cizí těla, co zbytky jídla ve zvracení.

Uvědomme si, jak důležitá je diagnóza zvracení bez horečky a průjem u dítěte mladšího jednoho roku. Trvalý reflex gagu u novorozenců je jedním z příznaků vrozených patologií, nejčastěji v zažívacím traktu. Jaké nemoci mohou být doprovázeny zvracením v novorozeneckém a následném období?

 • Atrezie jícnu (jícnu) - nedostatek správného lumenu, vrozená etiologie, vede k obstrukci jícnu.
 • Pylorosthenóza novorozenců (významné zúžení s fi nteru / pyloru). Podle statistik je častěji diagnostikována u mužů.
 • Diafragmatická kýla - posunutí břišních orgánů vyšší, do oblasti hrudníku.
 • Atrezie střeva.
 • Vrozená dysfunkce kůry nadledvinek (adrenogenitální syndrom).
 • Obstrukce střev způsobená stenózou.
 • Cystická fibróza vrozené etiologie.
 • Střevní obstrukce v důsledku vyplnění ileum / ileum lumen mekoniem.
 • Aachalázie kardia (kardiospasmus).

Diagnóza zvracení bez horečky a průjem u dítěte jako celku není komplikovaná, protože absence hypertermie a průjem vám umožňuje okamžitě vyloučit mnoho patologií. Nicméně, někdy hledání příčiny zvracení může vyžadovat další testy, připojit instrumentální diagnostiku.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Analýzy

Analýzy pro zvracení bez horečky a průjem u dítěte jsou předepsány jako další informace pro potvrzení nebo vyloučení diagnózy.

Lékař je zpravidla dostatečný k shromažďování informací (historie), vyšetření a vyhodnocení charakteristik zvracení. Analýzy jsou dány pouze v extrémních případech, pokud existují nějaké pochybnosti v předběžné diagnóze pro normální, fyziologické zvracení.

Například zvracení bez horečky a průjem u dítěte může být zpočátku jedno, bez specifických pachů a nečistot. Domácí metody doplnění ztracené tekutiny (částečné pájení) nemá vliv a po chvíli, kdy dítě otevře druhou epizodu zvracení, zvracení se stává tvrdohlavým. V takových případech je dítě vystaveno hospitalizaci a komplexní vyšetření, které nutně zahrnuje testy. Mohou být:

 1. Pokud je virus podezřelý z infekce rotavirovým, je použita analýza stolice k detekci specifického antigenu virové skupiny VP6. Analýzy obsahu zvracení nebo krve k detekci viru nejsou tak odhalené, protože rotavirus je tzv. "Choroba neprázdných rukou". Může se vyskytnout v akutní formě s hypertermií a průjmem, ale stane se, že se vyvíjí pomalu, projevující se klinicky pouze zvracením.
 2. Pokud má historie dítěte informace, které naznačují, že diabetes je etiologickým faktorem vyvolávajícím zvracení, jsou předepsány krevní testy. Docela často se diabetes typu II, stejně jako první, může vyvinout postupně, pomalu a téměř nepozorovaně. Zvracení bez horečky a průjem u dítěte může sloužit jako první klinický signál a příležitost k operativní diagnostice onemocnění. Vzorek krve se odebírá částečně a určuje obsah cukru. Diabetes (závislost na inzulínu), také potvrdila přítomnost protilátek v krvi insulinu k buňkám uvnitř karty pankreas / Langerhansových ostrůvků. Velmi indikativní pro potvrzení diagnózy močové analýzy na úrovni cukru, přítomnosti ketonových tělísek (aceton). Pro kompletní a detailní analytické obraz potřeby a biochemické krvi měřit průměrnou hladinu krevního cukru během určitého období (obvykle 1 až 3 měsíce) - glykovaného hemoglobinu.
 3. Acetonemie je charakterizována nejen emetickým reflexem, ale také vůní zvracení. Pro diferenciaci od ketogenní hypoglykemie je však stanoven TAC (biochemický krevní test). Když acetonemii něm odhalit leukocytóza (neutrofilů) významný přebytek normy kyseliny močové, silné zvýšení nebo snížení hladiny sodíku a draslíku, zvýšené rychlosti sedimentace erytrocytů (ESR). V moči se jasně vyjadřuje ketonurie, což je indikováno v závislosti na stupni závažnosti - jedné nebo více plusů.
 4. Vrozené poruchy metabolismu, metabolismu, které klinicky signalizují zvracení bez souběžných symptomů, vyžadují další laboratorní testy. V moči lze nalézt aminokyseliny, organické kyseliny, aceton. Kromě toho, stejně jako u podezření na diabetes mellitus, bude nutné provést test biochemické krve OAK pro provedení testu GTT (glukózově tolerantní test).
 5. Pokud dítě kromě zvracení má příznaky achalázie srdeční, lékař doporučuje provést tyto testy:
  • UAC (obecný krevní test) k objasnění hladiny retikulocytů.
  • Krevní testy koagulace (koagulogram).
  • Stanovení hladiny albuminu v séru.
  • Vyjasnění hladin kreatininu v séru.
  • OAM (obecná analýza moči).

6. Analýzy jsou také potřebné pro fermentopatii (neferrotická hemolytická anémie). Pronájem - Biochemická analýza hladin bilirubinu, k identifikaci specifických buněk v erytrocytech Heinz -Ehrlich vyhodnotit úroveň aktivity amylázy, lipázy, fosfatáz, a jiné enzymy odhalit nedostatek y-globulinu protein.

Obecně, testy na zvracení bez horečky a průjem, dítě - to je nezbytná informační základna, která vylučuje různé závažné patologie.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Instrumentální diagnostika

Instrukční diagnóza je nezbytná, pokud zvracení bez horečky a průjem u dítěte není definováno jako jasný příznak určité choroby nebo stavu.

Stává se, že onemocnění se vyvíjí tajně, pokračuje v mdlé formě a nevykazuje se jako charakteristická klinická charakteristika. Zvracení není patologií, ale jedním z mnoha signálů o dysfunkci orgánu nebo systému.

Co předchází instrumentální diagnostice?

 • Analýza shromážděných anamnestických dat.
 • Inspekce.
 • Specifikace charakteristik emetického reflexu.
 • Údaje o stravě dítěte.
 • Předběžné posouzení psychoneurologického stavu.
 • Palpace břišní dutiny.
 • Palpace lymfatických uzlin.
 • Zkouška ústní dutiny.
 • Vyhodnocení stavu kůže.

Pokud primární shromažďování informací neposkytuje specifický vektor pro diagnostické předpoklady nebo naopak existují všechny známky vážné choroby vyžadující objasnění, je přiřazena instrumentální diagnostika.

Jaké metody lze vyšetřit stav dítěte?

 1. Orgány břišní dutiny - ultrazvuk (velikost, stav, umístění).
 2. Trávicí systém, zažívací trakt - FGDS (fibrogastroduodenoscopy).
 3. Kontrastní fluoroskopie pro detekci defektních oblastí v zažívacím traktu (gastrointestinální trakt).
 4. Elektrokardiogram.
 5. Vyšetření GM (mozkové) - počítačové tomografie, neurosonografie, zobrazování magnetickou rezonancí.

Zvracení bez horečky a průjem obvykle nevyžaduje dlouhé a podrobné vyšetření, ale je zde jen malé procento nemocí, které musí být vyloučeny.

To je zvláště důležité pro novorozence pro děti mladší jednoho roku.

Instrumentální diagnostika a její souvislosti s etiologickými příčinami zvracení:

Etiologie

Anamnéza

Symptomy

Metody instrumentální diagnostiky

Zvracení cerebrální (mozkové) etiologie

Obtížný porod, vrozené patologie, zřejmé neurologické příznaky

CT, MRI

Vrozené malformace trávicího traktu

Polyhydramnios v matce během těhotenství, špatné trávení jídla, častá regurgitace, zvýšená salivace a zvracení s říhnutím

RTG zažívacího traktu,

Ultrazvuk žaludku podle indikace

Srdeční dysfunkce žaludku

První měsíc života - tiché reflexe, pak anémie, zvracení s nečistotami v krvi

Radiografie žaludku

Esophagogastroscopy.

Manometrie pro stanovení funkce motoru hltanu

Pylorosthenóza

"Fontána" hojné zvracení, obvykle po jídle, po krmení. Zachování dobré chuti k jídlu, zácpa, neurologické projevy

Průzkum radiografie žaludku, jícnu,

Ultrazvuk

Pro provádění instrumentální diagnostiky jsou potřebné nemocniční podmínky. Z tohoto důvodu je v dítěti potřeba zvracení bez horečky a průjmu vyžadujícího objasnění, zvláště pokud se častěji opakují epizody zvracení, není diagnostikována doma. Postupy jsou rychlé, zpravidla je-li stav dítěte normální, po 3-5 dnech je propuštěn domů.

Diferenciální diagnostika

Diferenciální diagnostika takového příznaku jako zvracení bez horečky a průjem u dítěte je způsob, jak odstranit závažná onemocnění, včetně těch, které ohrožují život dítěte.

Existují takové oblasti analytické taktiky při diagnostice zvracení:

 • Přítomnost nebo absence chorob trávicího traktu.
 • Infekční onemocnění.
 • Potravinová nebo chemická intoxikace.
 • Metabolické poruchy v akutní formě.
 • Cerebrální poruchy, včetně komplikovaných.
 • Psychogeny.

Jak funguje diferenciální diagnóza, pokud existují stížnosti na zvracení bez hypertermie a průjem?

 1. Sběr epidemiologické historie.
 2. Vyšetření a palpace břišní dutiny.
 3. Posouzení tělesné hmotnosti dítěte, změny ve směru snížení nebo přírůstku hmotnosti.
 4. Předškolní zázemí u kojenců prvního roku života (odpovídá neurologovi, vrozené patologii).
 5. Potravinový režim, odhad kvality a objemu krmiva dítěte.
 6. Psychoemotický stav dítěte a okolní rodinné prostředí.

Při diferenciaci etiologických faktorů je důležité hodnotit charakteristiky emetického reflexu těmito parametry:

 • Existuje nauzea před zvracením.
 • Jak dlouho trvá zvracení?
 • Existuje pocit úlevy po epizodě zvracení.
 • Aktivita zvracení reflex (vyloučit "fontána" zvracení).
 • Diferenciace regurgitace z zvracení.
 • Vytvořte spojení mezi zvraceným reflexem a jídlem.
 • Sledujte dynamiku zvracení (snižuje se, je aktivováno).
 • Analyzujte objem emetického obsahu.
 • Posoudit vůni, barvu a konzistenci zvracení.
 • Zjištění přítomnosti nebo nepřítomnosti nečistot ve zvracení.

Klinická diagnostická diferenciace:

 1. Identifikujte příznaky možného zánětlivého procesu.
 2. Zkontrolujte tělesnou teplotu.
 3. Posoudit stav ústní dutiny.
 4. Zkontrolujte funkci dýchacího systému.
 5. Posoudit stav pokožky na vlhkost, turgor, vyrážku.
 6. Zkontrolujte stav fontanelu u kojenců.
 7. Vyhodnoťte práci periferní cirkulace, změřte puls.
 8. Zkontrolujte svalovou aktivitu, tón.
 9. Vyhodnoťte funkci gastrointestinálního traktu a účast v respiračním systému (abdominální distenze nebo nadýmání, NSC - syndrom napětí v břišní stěně).
 10. Odstraňte příznaky meningitidy.
 11. Posoudit stav centrálního nervového systému, pokud je dítě starší než 2-3 roky - posoudit úroveň kognitivních schopností, s výjimkou porušení vědomí.
 12. Zkontrolujte reflexe.
 13. Pokud je možné vyhodnotit vlastnosti moči a výkalů na místě.

Zvláště důležité je věnovat pozornost charakteristikám zvracení:

 • Zelený nebo hnědý odraz naznačuje, že jídlo bylo v žaludku po dlouhou dobu.
 • Prakticky nestrávené jídlo v zvracení je signálem o atonii trávicího systému.
 • Zvracení bez zápachu = znamení, že potravina se nedostala do žaludku a nebyla tam zpracována.
 • Charakteristický zápach stolice při zvracení je jasným znakem vážné patologie - střevní obstrukce.
 • Vůně amoniaku naznačuje uremii.
 • Sliz v obsahu zvracení - příznakem pokročilé bronchitidy nebo gastritidy.
 • Žluč ve zvracení - signál o zúžení duodena, může naznačovat stenózu.
 • Zvracení ve formě pěny je známkou intoxikace s chemickou látkou.
 • Vůně acetonu by neměla vylučovat diabetickou ketoacidózu.
 • Hematemeze - hemoragické onemocnění nebo falešný melena (dětské požití krevní sraženiny nebo během kojení, pokud je matka popraskané bradavky, nebo v časných ranních hodinách porodu, při průchodu porodním kanálem). Také krev v obsahu zvracení. Může být známkou ulcerativního procesu v zažívacím traktu. Závažným ohrožením je krvácení do žaludku, což svědčí o zvracení ve formě "kávy".

Kromě toho existují takové typy zvracení, které pediatr zná a tyto znalosti řídí při diferenciaci diagnózy:

 • Srdeční zvracení.
 • Psychogenní zvracení.
 • Břišní zvracení reflex.
 • Krvavé zvracení.
 • Zvracení cerebrální etiologie (zvracení mozku).

trusted-source[32], [33], [34]

Léčba zvracení bez horečky a průjem u dítěte

Jak se zvracení léčí bez horečky a průjem? Dítě má zpravidla takový reflexní jediný, jednorázový. Pokud dojde k zvracení pouze jednou, není třeba provádět žádná konkrétní opatření, jediná věc, která je nezbytná, je sledovat stav dítěte během dne. Pokud se zvrací opakovaně a opakovaně, je lepší, abyste neohrožovali a zavolali lékaře.

Kdo se po diagnóze může připojit k léčbě?

 1. Pediatr je lékař, který provádí primární vyšetření, shromažďuje informace o zdravotním stavu dítěte a provádí předběžnou nebo konečnou diagnózu. V případě potřeby mohou být zapojeni i úzce specializovaní, kteří budou předepisovat léčbu zvracení bez teplot a průjem již podle jejich specializace.
 2. Gastroenterolog může pečovat o dítě, pokud je zvracení klinickým projevem gastrointestinálního traktu. Obvykle dítě bere léčbu doma.
 3. Chirurg je potřebný pro akutní, naléhavé stavy. Pylorostenóza, trauma žaludku nebo střev, střevní obstrukce, apendicitida a další akutní nemoci jsou léčeny v nemocnici.
 4. Neurológ předepisuje další vyšetření, pokud je zvracení pro primární diagnostickou volbu spojeno s patologií, onemocněním CNS.
 5. Psychogenní emetické reflexy naznačují léčbu psychoterapeutem, dětským psychologem.

Co mohou dělat rodiče, pokud zvracení bez teploty a průjem u dítěte pokračuje více než jednou a stav dítěte se zhoršuje?

 • Ujistěte se, že jste požádali o naléhavou lékařskou pomoc
 • Ujistěte se, že je v místnosti dostatek čerstvého vzduchu.
 • Předtím, než bude poskytnuta lékařská pomoc, musí být s dítětem doslova každou minutu. Dítě musí uvolnit těsné oblečení, může být položeno na bok, aby se hlava otočila (aby se zabránilo zvracení v dýchacích cestách). Děti by měly být drženy v náručí ve vzpřímené poloze a také monitorovat uvolňování zvracení, aby se zabránilo aspiraci (zvracení do dýchacího systému).
 • Děti po zvracení potřebují vyčistit ústa, starší děti si mohou vypláchnout ústa samotné.
 • Nemůžete donutit dítě jíst, kromě dětí.
 • Je povinné dávat dítě, v malých podílech, v malých porcích, doslova polovině lžičky, ale velmi často (po 5-7 minutách). Tak můžete vyhnout dehydratace (dehydratace) těla.

Léčba doma zahrnuje speciální dietu. Pravidlo je jedno - všechny produkty, které jsou součástí nabídky, by měly být pečlivě vybrány tak, aby dieta splňovala standardy jemné výživy. V každém případě, pokud jsou vystaveny gastrointestinální sliznice zvracení traumatický proces, tedy potraviny by neměly zhoršit mechanickému nepohodlí nebo zánět, který je rovněž možné. Je důležité zvážit příčinu zvracení. Pokud má psychogenní povahu, neměli byste v žádném případě donucovat dítě být násilím.

Velmi užitečný a pitný režim v podobě perorální rehydratace. Dítě potřebuje pít vodu a solnou kapalinu, nejlépe koupit speciální prášky v lékárně a zředit je podle schématu, které je na nich uvedeno. Například rehydron zředěný rychlostí 1 balení na 0,5 litru vařené vody. Frakční, časté pítování se vypočítává v závislosti na věku a tělesné hmotnosti dítěte. Děti do 1 roku věku - 150 ml na každý kilogram tělesné hmotnosti (za den). Děti starší než 1 rok nevyžadují toto množství, výpočet - 120 ml na 1 kg hmotnosti. Množství pití by mělo být také rozděleno na hodinu času a voda dítěte každé 3-15 (v závislosti na věku) minut od čajové lžičky.

Schéma pitného režimu pro děti:

 • Děti do 1 roku - každých 3-5 minut na 1 čajovou lžičku.
 • Děti od 1 do 3 let - každých 3-5 minut pro 2-4 čajové lžičky.
 • Zobrazí se dítě starší tří let nebo více - 1,5-2 lžíce každých 5 minut.

Nadměrný nápoj s zvraceným reflexem není zobrazen, pouze posiluje a traumatizuje žaludeční sliznici.

Konzervativní nebo chirurgická léčba zvracení bez horečky a průjem u dítěte je vyžadována pouze po indikacích po důkladné a přesné diagnostice.

Léky

Léky na zvracení bez horečky a průjmu se obvykle nevyžadují. Akutní, naléhavé stavy, které se projevují jako zvracení bez horečky a průjem, jsou naštěstí u dítěte vzácné. Vše, co je požadováno od rodičů, je sledovat stav dítěte a dát mu dostatek tekutin ve formě zlomeného nápoje. Jakýkoli léčivý přípravek užívaný samostatně, bez doporučení lékaře, může zvýšit reflex gagu a značně komplikovat diagnostiku základní příčiny.

Pokud návštěva lékaře skončí předepsaným lékem, mohou rodiče bezpečně zahájit konzervativní terapii doma. Co může pediatr předepisovat na zvracení?

 1. Regridron je přípravek rehydratační perorální léčby. Je třeba obnovit rovnováhu vody a soli, neutralizovat kyselost a snížit riziko dehydratace. Regidron se vyrábí v práškové formě a obsahuje:
  • Chlorid sodný.
  • Chlorid draselný.
  • Citrát sodný.
  • Glukóza.

Lék je dobře absorbován, jeho složky mají vysokou biologickou dostupnost - kombinace chlorid sodný a draselný sníženou normální úroveň vyvážení soli, což má pozitivní vliv na kardiovaskulární aktivitu.

Způsob aplikace:

1 sáček přípravku Regidron se zředí 1 litrem teplé, čištěné nebo vařené vody. Roztok by měl být ochlazen, rehydron by měl být použit v tekuté formě během 24 hodin. Nepoužitý přípravek je likvidován a dle potřeby je připraveno nové řešení.

Před zahájením příjmu byste měli vypočítat režim pití v závislosti na tělesné hmotnosti, s přihlédnutím k objemu tekutiny z jiných zdrojů (kojení, krmení tekutých potravin starším dětem). Obvykle se doporučuje dávkování - po dobu 1 hodiny je třeba užít 10 mililitrů na kilogram hmotnosti.

Jak vypočítat lék?

 • První 4-8 hodin najednou bez hojného zvracení a dalších komplikací ohrožujících příznaky - 100 ml na 1 kg tělesné hmotnosti pro děti od 1 roku staré (frakční voda), pak dávkování se postupně snížila na 10 ml na 1 kg tělesné hmotnosti.
 • Děti starší 3 let - prvních 5-6 hodin po dostatečným zvracení zabránit dehydrataci by měla být dána na jeden litr během tohoto období, pak je snížení dávky na 200 ml po dobu 2 hodin (frakční).
 • Přesnější schéma může lékař předepisovat v závislosti na faktoru zvracení, věku a stavu dítěte.

Léčebný režim s režimem by neměl přesáhnout 2-3 dny.

Regiodron má své vlastní kontraindikace, není to bezpečné. Kontraindikace:

 • Patologie ledvin, včetně vrozených.
 • Diabetes.
 • Obstrukce jícnu, střeva.
 • Gyperkalémie.
 1. Dramina je lék, který se projevuje především v případě, že zvracení bez horečky a průjem u dítěte je vyvoláno dysfunkcí centrálního nervového systému.

Lék lék jemně působí na centrální nervový systém, základní dimenhydrinát základní látky ho inhibuje. Dramine se používá jako lék proti zvracení, jako sedativum a jako antihistaminika v některých formách alergie.

Akce dramatu může trvat až 5-6 hodin.

Indikace - kinetóza, syndrom kinetózy, závratě, vestibulární poruchy.

Jak učinit drama?

 • Děti od 3 do 5 let. U ¼ tablet před jídlem po dobu 30 minut, dvakrát denně s možností prodlouženého cestování a pohybové nemoci. Pokud dramaticky řeší problém jako jednorázový antiemetikum, musíte dát ½ tablet a pozorovat stav dítěte.
 • Děti starší 6 let - do 10-12 let. ½ tablet dvakrát denně nebo 1 tableta jednou v jednom případě zvracení.

Kontraindikace:

Věk do 1 roku a některé onemocnění ledvin, dermatóza, bronchiální astma.

 1. Humaine elektrolyt jako lék na dehydratace (dehydratace). To je dobrý hypo-osmolar, který koriguje rovnováhu vody a elektrolytů, obnovuje energetický potenciál těla dítěte.

Vyráběný ve formě prášku v pytlích, rozvedený - 1 balení ve sklenici teplé vařené vody.

Elektrolyt Humaine účinně působí i při léčbě dětí od prvních dnů života a nejenom normalizuje rovnováhu tekutin, ale také doplňuje nedostatek tělesné hmotnosti dítěte ztraceného během zvracení.

Struktura zahrnuje takové komponenty:

 • Chlorid sodný.
 • Citrát draselný.
 • Glukóza.
 • Maltodextrin.
 • Přírodní aromatické příchutě (kmín nebo banán).

Schéma přijetí pro prodloužené, prodloužené zvracení:

0-2,5-3 měsíce života

4-5,5 měsíců

6-12 měsíců

1-3 roky

200-500ml pro 7-8krát denně

300-600ml po dobu 5-8krát denně

400-1000 ml po dobu 5-8krát denně

100 - 150 ml 6-8 krát

Jednorázové zvracení nevyžaduje takové léky, stačí poskytnout takové množství:

 • Dítě do 1 roku - poloviční lžička každých 5 minut po dobu 1-2 hodin.
 • Děti starší než jeden rok - čajová lžička každých 5-7 minut 1-2 hodiny.
 • Děti starší 3 roky - na lžíci každých 5-10 minut na hodinu.

Vitamíny

Vitamíny nejsou základem léčby, spíše je to další fáze terapie, která umožňuje posílit imunitní systém, naplnit nedostatek potřebných látek, stopové prvky. Samoléčení, zejména při zvracení bez horečky a průjem u dítěte, je nepřijatelné. Z jakých důvodů není reflex společnosti léčen vitaminem?

 • Pokud má dítě zvracení, nemůžete ho donutit jíst, jediné, co potřebujete během prvních hodin po epizodě zvracení, je pití, často v malých porcích. Vitamíny mohou vyvolat nový záchvat zvracení.
 • Vitamíny jsou předepsány po několika dnech, pokud zvracení bez teploty a průjem nevede ke zhoršení stavu. Vitamínové komplexy, monopreparáty mohou pozitivním výsledkem, ale měly by být předepsány lékařem.
 • Vitamíny nejsou nebezpečné, předávkování jakéhokoli druhu vitamínů hrozí závažným komplikacím jak u dospělých, tak u dětí. Věnujte pozornost hypervitaminóze D, která často vyvolává zvracení bez hypertermie a průjem.
 • Často se stává, že zvracení je jen signálem o předávkování vitamíny. Kromě vracového reflexu může mít dítě bolesti hlavy, malé otoky.

Vitaminy se však ukázaly dětem, a to zejména po léčbě

Jaké vitamíny lze doporučit pro zvracení bez horečky a průjem?

 • Komplexní přípravky obsahující množství vitamínů a mikroelementů.
 • Vitamíny skupiny B, vitamín C a A pro normalizaci metabolismu, posilování imunitní obrany.
 • Vápník v biologicky dostupné formě.
 • Vitamin K, který je považován za antihemoragickou látku, přispívá k normálnímu procesu srážení krve.
 • Acetonemické zvracení ukazuje vitaminy B.

Chcete-li vybrat a určit potřebný komplex vitamínů nebo vitamín jako monoaktivní drogu, může lékař, vedený informacemi o charakteru zvracení, dynamiku procesu a především se spoléhat na diagnózu.

Fyzioterapeutická léčba

Fyzioterapie s jevem, jako je zvracení bez horečky a průjem u dítěte, se považuje za volbu. Pokud existuje možnost bez léků, pak je fyzioterapie skvělou a účinnou variantou stabilizace stavu zdraví dítěte.

Co je fyzioterapie?

Tento vliv a vliv na orgány a systémy těla různými technikami - jak přirozenými (teplo, světlo, voda), tak umělými - hardwarovými metodami fyzioterapie.

V pediatrii jsou fyzioterapeutické postupy velmi oblíbené, protože působí jako aktivátory vlastních zdravotních prostředků dítěte. Wellness, relativní bezpečnost, dostupnost - to činí fyzioterapii jedním z hlavních směrů léčby dětí, včetně zvracených reflexů.

Jaké druhy fyzioterapie se projevují v zoufalém věku?

 • Elektromagnetická terapie a její varianty.
 • Ultrazvuková terapie.
 • Magnetoterapie.
 • Fototerapie.
 • Tepelná terapie.
 • Léčení.
 • Aeroterapie.
 • Balneoterapie.
 • LFK - cvičební terapie.
 • Vodní postupy.
 • Wellness a léčebná masáž.

Fyzioterapie se všemi jejími pozitivními vlastnostmi má vlastnosti a kontraindikace, zvláště pokud se zvrací dítěti opakuje a je příznakem vážného onemocnění.

Specificita fyzioterapeutických postupů:

 • Všechny postupy jsou předepsány podle věku.
 • Dávkování fyzikálních faktorů postupů (voda, teplo, světlo) se také vypočítává podle věkových norem.
 • Prakticky jsou všechny fyzioterapeutické procedury jmenovány ráno.
 • Postupy jsou předepsány 2-3 hodiny po jídle nebo hodinu před jídlem.
 • Délka trvání kurzu závisí na etiologických faktorech zvracení bez teploty a průjmu v dítěti, věku, dalších rysech dítěte.

Když nemůžete použít fyzioterapeutické metody?

 • Trvalé, časté zvracení.
 • Nadměrné zvracení.
 • Zvracení s nečistotami - krev, zbytky jídla, hlen, žluč.
 • Se všemi projevy virových onemocnění.
 • Pokud v anamnéze existuje indikace potenciálního rizika konvulzivního syndromu.
 • S poraněním hlavy, modřinami.

Jak může fyzioterapie pomoci při zvracení u dítěte?

 • Infračervené laserové záření. Aktivuje metabolismus, odstraňuje otoky, aktivuje tok lymfy. Ukazuje se jako restabilivní postup po průchodu léčebného cyklu a také po operativním zákroku pro obstrukci střeva, jícnu.
 • Elektroforéza. Zonální podávání léčivých přípravků pomocí určité frekvence elektrického proudu. Tato metoda umožňuje jemnou úpravu potřebné přípravy, což snižuje dávku při zachování terapeutického účinku.
 • UV - ultrafialové ozařování. Postup aktivuje ochranné vlastnosti imunitního systému, zmírňuje závažnost zánětlivých procesů, například s prodlouženou, chronickou bronchitidou, doprovázenou zvracením bez teploty a průjem.
 • Magnetoterapie. Bodový účinek magnetického pole na určité části těla dítěte dobře léčí onemocnění zažívacího traktu, neurotické projevy včetně těch, které vedou k zvracení reflex.
 • Léčba průběh zlepšení tělesné kultury - skvělý způsob, jak obnovit tón těla, zlepší dýchací a nervový systém, regulují činnost vestibulární systém a snížit riziko kinetózou na silnici (kinetóza doprovázené zvracením).
 • Masáž. Jedná se o nejoblíbenější variantu fyzioterapie, kterou lze provést doma. Pokud je zvracení signálem přepracování, stresující reakce, je ukázána relaxační masáž, kterou lze provést i pro kojence po 2-3 měsících. Existují různé typy masáží a podmíněné rozdělení do kategorií - regenerační a léčebné. Přesným výběrem fyzioterapie v těchto kategoriích bude ošetřující lékař.

Alternativní léčba

Alternativní léčba symptomem, jako je zvracení bez horečky a průjem u dítěte, je doporučení, aby se rodiče dostali odkudkoli, nikoli však z úst lékaře. Porady příbuzných, známých, články v populárních časopisech a novinách jistě slibují okamžité zotavení dítěte. Nicméně vše, co se týká zdraví dítěte, vyžaduje opatrnost a rozumný přístup. Proto je alternativní léčba pouze volbou, která by měla být projednána s ošetřujícím lékařem.

Co může být doporučeno z bezpečných alternativ k léčbě zvracení?

 • Existují speciální produkty, které pomáhají redukovat nevolnost, a proto pomáhají předcházet zvracení. Například kdoule v pečené formě. Dítě může být dáno po úspěšném absolvování procesu frakčního odpařování. Kdoule má adstringentní vlastnost, ale v játrové formě je považována za téměř dietní produkt, bohatý na stopové prvky a vitamíny.
 • Čerstvě vymačkaná šťáva z černého rybízu díky obsahu vitaminu C a kyselé chuti pomáhá dítěti vyrovnat se s nevolností a zvracením. Drož může být podávána dětem od tří let po jediném zvracení, které není spojené se závažným onemocněním.
 • Jemné jídlo po trvalém zvracení může být chlebové drobky, lepší bílá. Suché croissanty nezavazují žaludek a zároveň dodávají tělu určitou rezervu energie. Jeden den dietní výživy, včetně krutonů, bylinných odvarů a vašeho dítěte, bude zcela zdravý.
 • Dítě po zvracení by mělo pít ochlazené na pokojovou teplotu vařenou vodou s přídavkem citronu a medu. To doplňuje tělo draslíkem, hořčíkem a vitaminem C. Recept: pro 1 sklenici vody - čajová lžička medu a pol čajové lžičky citrónové šťávy. Pijte v malých douškách každých 5-7 minut.
 • Mírně vařený zelený čaj usnadňuje pocit po zvracení a může také neutralizovat nevolnost.
 • Psychogenní zvracení bez horečky a průjem u dítěte je dobře odstraněno čajem s přidáním heřmánek a mátou.
 • Pokud se dítě houpá po cestě, můžete mu dát lízátko s citronem nebo máta. Tato rada je určena pouze dětem od 3 let.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40]

Bylinné ošetření

Bylinné ošetření bude také vhodné, pokud zvracení bez horečky a průjem u dítěte není doprovázeno dalšími příznaky.

Obvykle působí jako antiemetika takové infuze, odvarky:

 • Mátový čaj nebo mátový vývar. Receptura je jednoduchá - lžíce sušené mátové trávy se nalije 1, 5 sklenic vroucí vody. Trvá asi 40 minut, filtrováno. Dítě je dáno částečným pájením, takže mátový vývar by měl být dávkován na čajovou lžičku každých 10-15 minut. Samozřejmě, tento typ čaje se nedoporučuje dětem, ale pro děti, počínaje rokem a půl, je to již možné. Peppermint má antispazmodický účinek, upokojuje žaludek, zmírňuje stav po erupci zvracení, doplňuje ztrátu tekutin.
 • Koprový vývar. Semena kopru jsou populární nejen jako způsob, jak zabránit plynatosti, ale také jako možnost snížit nevolnost a snížit riziko zvracení. Čajová lžička semen by měla být nalita sklenici vody, nechat vařit a okamžitě odstranit z tepla. Bujón ochlaďte do teplého stavu, napněte a dávejte dítě poloviční lžičce každých 5-7 minut. Můžete dokonce dát kojencům pít kopr s odvar. Objem pitné vody se vypočítá na základě tělesné hmotnosti.
 • Děti starší 5 let mohou vařit melissa. Léčba bylinami je účinná, pokud rodiče předem vědí o užitečných vlastnostech rostliny a mají "strategickou" rezervu pro nepředvídané případy. Melissa se vaří podobně jako jiné fytopreparáty. Čajová lžička o obsahu 250 ml vroucí vody, pokud je dítě starší 10 let, můžete vzít lžíci suché trávy pro stejné množství vody. Vařte nápoj by neměl být, je zakrytý, nechat stát po dobu 30 minut, vychladnout do teplého stavu. Infuzní infuze by se měla pít v čajové lžičce po 5-10 minutách. Melissa zklidňuje spazmy jícnu, žaludku a dobře ovlivňuje nervový systém.
 • Děti starší 7 let mohou pít zázvorový čaj. Malý kousek zázvoru by měl být brousit (rošt), vezměte doslova kus na špičku nože a vložte 500 ml vroucí vody. Trvejte 30 minut, vypusťte. Živná půda se získává se specifickou, tonickou chutí a chutí. Dítě může pít na lžíci zázvorové infuze po dobu jedné hodiny, každých 10 minut.

Léčba bylinami není univerzální technikou, navíc nemůžeme považovat bylinkovou medicínu za bezpečné. Všechny výše uvedené recepty lze považovat pouze za informace zjišťující skutečnosti a je třeba určit, která bylinka může pomoci při zvracení od lékaře nebo odborníka na fytoterapii.

Homeopatie

Homeopatie je poměrně populární způsob léčby, kdy u dítěte diagnostikuje zvracení bez teploty a průjem. Prostředky mohou být buď složité nebo sestávat z jedné účinné látky.

Jaká homeopatie je indikována u dětí s reflexem zvracení?

 • Nejpopulárnější a nejkomplexnější droga Nuks Vomica, to není nic, co se nazývá emetika. Specifičnost homeopatie spočívá ve skutečnosti, že každá složka léku odpovídá pravidlu - zacházet jako s podobnými.

Kompozice zahrnuje Bryonia, Citulius colocynthsa, Licopodium, Strychnos nux vomsca a další složky. Léčivý přípravek je dostupný ve formě kapek, má širokou škálu účinků, doporučuje se používat pouze pro děti po 2 letech. Léčivou látkou je Nux Vomica předepisovat pro děti od 1 do 1, 5 let.

Dávkování:

Batoľatá od 2 do 6 let - 2-3 kapky třikrát denně hodinu po krmení. Kapky se musí rozpustit v 10 ml vody

Děti od 6 let - na 2 lžíce 10 kapek drogy, vypijte 2-3 krát denně podle údajů

Vlastnosti recepce:

Starší děti musí vysvětlit, že lék by měl být držen v ústech na chvíli a pak polknul

 • Gastrický gelem při zvracení bez horečky a průjem u dítěte může také mít pozitivní účinek. Zvláště pokud je reflex vyvolán přejíráním. Lék uklidňuje, uklidňuje a zmírňuje žaludeční křeče. Také produkt dobře funguje s acetonem, uklidňuje zvracení a snižuje intoxikaci. Tento lék je k dispozici ve formě tablet.

Kontraindikace žaludeční žlázy nemá, ale není předepsáno dětem do 2,5 - 3 let (malé děti nejsou schopné rozpustit pilulku pod jazykem)

Způsob aplikace:

Děti od 5 do 1 2 let - 1-1 / 2 tablety pod jazykem, rozpusťte

Děti mladšího věku (od 3 do 5 let) - tableta je rozdrcena v prášku, rozpuštěna ve 2 polévkových lžicích čištěné vody. Měli byste vypít 1-2 čajové lžičky 2-3x denně.

 • Vertigoheel - lék, který zlepšuje mozkovou cirkulaci, tonizuje ji, snižuje příznaky nevolnosti a zvracení v nevolnosti pohybu, závratě, mdloby. Je dobré dát dětem vertegohel, který netoleruje silnici, cestovat.

Kontraindikace: věk do 1 roku

Způsob aplikace:

Děti od 1 do 3 let - 2-3 kapky v lžíci vody 20 minut před jídlem.

Děti od 3 do 6 let - 4-5 kapek na lžíci kapaliny

Dítě starší 6 let by mělo kapat 10 kapek v 10 ml vody, požádat o uchování roztoku v ústech a poté polknout

 • Regurgitace, která často vypadá jako zvracení bez horečky a průjem, může být zastavena pomocí Aethusa cynapium (psí petrželka).

Dávkování a příjem by měl vyvolat lékař-homeopat.

Homeopatie, i když se považuje za bezpečnou metodu léčby, přesto předpokládá minimálně vyšetření dítěte jako maximální - komplexní vyšetření. Samoléčení je nepřijatelné, zejména pokud jde o zdraví dítěte. Hlavní věc v homeopatii, stejně jako v jiných metodách léčby, je pravidlem - neškodí.

Chirurgická léčba

Zvracení bez horečky a průjem u dítěte zpravidla nevyžaduje chirurgický zákrok. Operační léčba je extrémním opatřením, kdy je reflex gagu jedním z příznaků život ohrožujícího dětského onemocnění. Mohou to být onemocnění břišní dutiny s klinickými projevy silné bolesti v břiše, prodloužené zácpy nebo nepoškozené průjmy. Obvykle jsou takové patologické stavy doprovázeny zvýšenou teplotou těla, dalšími charakteristickými znaky, které lze na naší webové stránce přečíst.

Operační chirurgická léčba se projevuje pouze v takových situacích s onemocněním v akutní formě:

 • Zánět přílohy.
 • Cholecystitida (exacerbace).
 • Divertikulitida.
 • Akutní intestinální obstrukce, intususcepce, střevní intususcepce.
 • Exacerbace žaludečních vředů (u dětí je extrémně vzácná).
 • Je to velmi vzácné - atrezie žlučových cest.
 • Stenóza jícnu.
 • Peritonitida.
 • Pilorotomie s vrozenou pylorní stenózou.
 • Perforace duodenálního vředu.
 • Traumatické poranění břišní dutiny.
 • Traumatické zranění související s ohrožením života dítěte.

Obecně platí, že zvracení bez horečky a průjem u dítěte nevyžaduje chirurgickou léčbu.

Je zapotřebí chirurgický zákrok pouze v případě, typický obraz „akutní břicho“, když dítě existuje silná napětí ve svalové tkáni pobřišnice, teplo, bolest, přetrvávající zácpa nebo průjem.

Chcete-li vyloučit hrozby a rizika, konkrétní diagnózu, lékař shromažďuje anamnézu, úplné informace o nástupu onemocnění. Spojuje se zvracení s příjmem a způsobem příjmu potravy, určuje se zvracení, přítomnost nebo absence specifické nečistoty, pachy jsou zkoumány. Dítě může být také přiděleno další vyšetření - testy, instrumentální diagnostika (ultrazvuk, kontrastní rentgen, FGDS).

Více informací o léčbě

Prevence

Prevence příznaků - zvracení bez horečky a průjem u dítěte je jednoduchá, dobře známá doporučení.

Dítě potřebuje plnou stravu, střídání motorické aktivity a odpovídající odpočinek, klidné prostředí v rodině, pravidelné preventivní lékařské prohlídky.

Prevence emetického reflexu je preventivní opatření, které brání vzniku etiologických faktorů vyvolávajících nevolnost a zvracení. Preventivní opatření by proto měla směřovat k posílení imunity, zdraví dítěte.

Vzhledem k tomu, že zvracení bez horečky a průjem u dítěte je obvykle spojeno s funkčními poruchami nebo stresovými příčinami, rada prevence může být:

 • Dítě potřebuje dostatečný příjem tekutin do těla. Nechte dítě vypít čistou vodu, přírodní džusy, bylinný čaj. Hlasitost závisí na věku a hmotnosti dítěte.
 • Dítě by mělo dostat spát. Doba spánku - minimálně 8 hodin denně. Dojima spí mnohem víc, mají svůj vlastní, zvláštní režim.
 • Zdůrazňuje, psychotrauma, události, které dítě vnímá jako osobní "tragédii", může způsobit zvracení. Situace v rodině, v předškolním zařízení, ve škole značně ovlivňuje zdraví dětí. Psychoemotional stav dítěte je péče o dospělé. Čím pohodlnější je prostředí, ve kterém je dítě, tím silnější, pružnější je jeho nervový systém a tím méně rizika zvracení v důsledku šoku.
 • Dítě potřebuje neustálé doplňování vitamínů a prospěšných mikroelementů. Pomohou si zvolit ošetřujícího pediatra.
 • Jídlo je také důležité při prevenci zvracení u dítěte. Pokud dítě trpí chronickým onemocněním gastrointestinálního traktu, musí být potraviny upraveny tak, aby byly porce malé, a jejich příjem je částečný, častý. Dieta, omezení v rozsahu produktů doporučených lékařem v souladu se zavedenou diagnózou a léčbou.
 • Dítě musí zajistit pobyt na čerstvém vzduchu. Kyslíková hladovění, hypodynamie - jistý způsob vývoje mnoha nemocí, včetně těch, které jsou doprovázeny zvracením.
 • Při prvních poplachových signálech, které zahrnují zvracení, byste se měli alespoň poradit s pediatrem. Pokud byl reflex gagu jediný, nechť je jakýmsi záchrannou sítí. Pokud se zvracení opakuje, trvá déle než 2-3 hodiny, měli byste okamžitě zavolat lékaře. Časem se zjištěná choroba úspěšně léčí a je pravděpodobné, že zvracení bez horečky a průjmu se znovu nestane.

trusted-source[41]

Předpověď

Prognóza takového příznaku jako zvracení bez horečky a průjem u dítěte je ve většině případů příznivá. Riziko komplikací je minimální, vše závisí na péči o rodiče a poskytování včasné pomoci.

Nepříznivá prognóza je možná pouze tehdy, jsou-li zjištěna extrémně vzácná onemocnění doprovázená emetickým reflexem. It - vrozené onemocnění mozku, gastrointestinální trakt, centrální nervový systém, a vzácné genetické onemocnění, které jsou diagnostikovány v prvních dnech života, a často i během těhotenství. I nebezpečné meningitida, encefalitida, akutní zánět slepého střeva, střevní obstrukce, patologický stav slinivky břišní a žlučníku, diabetes (precoma), renální insuficience, metabolické poruchy v akutní formě (cyklický ketonemia)

Obecně platí, že prognóza stavu - zvracení bez teploty a průjem je 95% dobrá. Pamatujte si, že samotný zvracový reflex není onemocnění, je to klinické znamení.

Pokud zaznamenáte nejmenší změny v zdraví dítěte včas, nemusíte panicovat, moudře jednat a dodržovat všechna doporučení ošetřujícího pediatra, život dítěte nebude ohrožen. Ochranný mechanismus na zvracení a zvracení jako funkční stav nakonec projde, protože podle statistik starší dítě, tím méně má zvracení.

trusted-source[42], [43]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.