Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zvýšené bílé krvinky

Lékařský expert článku

Hematolog, onkohematolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Zvýšené bílé krvinky - jasný signál o invazi do lidského těla cizích prvků, protože tyto buňky jsou hlavními zastánci orgánů a systémů všech druhů nemocí, a rychle reagovat na útoku na viry a bakterie.

Jsou schopni samostatně pohybovat a používat své specifické druhy k rozpoznání, hydrolýze (fermentaci), zpracování a odstranění škodlivých bílkovinných prvků, mikroorganismů. Tato skupina bílých krvinek - bílých krvinek je téměř bezbarvá. Bílá těla prakticky fungují po celém těle - v krevním řečišti, sliznicích, tkáních orgánů a také v lymfy. Bílé krvinky jsou rozděleny na druhy a poddruhy, které provádějí určité specifické funkce:

 1. Lymfocyty jsou odpovědné za tvorbu protilátek, které naopak neutralizují viry, bakterie a jejich toxiny. Protilátky jsou také rozděleny funkcí, některé jsou schopné porazit pouze určité prvky, jiné jsou multifunkční - bojují proti několika patogenům.
 2. Monocyty provádějí fagocytární aktivitu, jakmile opouštějí krevní oběh a stávají se makrofágy. Absorbují škodlivé látky a produkty své životně důležité aktivity a také je ukazují na své ostatní "bratry" leukocytů. 
 3. Neutrofily provádějí fagocytózu důkladněji a široceji než monocyty. Kromě ničení virů a bakterií provádějí detoxikaci - odstraňují ošetřené látky a dezinfikují tělo. 
 4. Eosinofily jsou zapojeny do homeostázy (self-řídících systémů těla), se izoluje antihistaminikum - enzym, který rozkládá mediátory zánětu, neutralizovat, detoxikaci organismu od nečistot. 
 5. Bazofily se účastní imunitní odpovědi na vniknutí škodlivého činidla - vylučují granule, které způsobují alergické příznaky. Bazofily adsorbují IgE, izolované lymfocyty a plazmatické buňky, a v případě, že je re-invaze alergenu, bazofily uvolnění histaminu, heparinu a serotonin.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Jaká je norma leukocytů v lidském těle?

Normální hranice jsou považovány za hranice těchto ukazatelů - 4-9x10 9. Je také důležité vzít v úvahu kvantitativní poměr druhů a poddruhů - vzorce leukocytů: 

 • Lymfocyty - 19-38%; 
 • Monocytů - 2-11%; 
 • Eosinofilní - 0,5-5%; 
 • Počet bazofilů je 0,1%; 
 • Stabilní neutrofily - 1-6%; 
 • Segmentonukleární neutrofily - 47-72%.

Jakákoli změna vzorce (posun) označuje možný patologický proces. Zvýšené leukocyty se nazývají leukocytóza, která je rozdělena do dvou kategorií podle specifických faktorů, které ji vyvolávají. Faktory mohou být fyziologické, tj. Přírodní, stejně jako patogenní.

Zvýšené leukocyty způsobené fyziologickými faktory

 • Trávicí systém (příjem potravy, zejména bílkoviny). Normy s tímto faktorem se považují za ukazatele, které nepřekračují horní hranici normy (průměrný nárůst 1 až 3 tisíce na 1 mil.). Při procesu trávení se hromadí v tenkém střevě, aby vytvořili bariéru pro pronikání škodlivých látek do lymfy a krevního řečiště. V tomto případě jsou zvýšené bílé krvinky normální; 
 • Fyzikální faktor. Při intenzivním fyzickém namáhání mohou bílé krvinky pětkrát zvýšit, protože zatížení aktivuje proces hematopoézy v kostní dřeni. Buňky spěchají do svalové tkáně, tato funkce je redistribuce. Fyzikální faktor se také nazývá myogenní (svalový); 
 • Emocionální faktor. Bílé krvinky mohou stoupat s těžkým stresem, ale jejich míra převyšuje normu mírně; 
 • Přírodní faktor v těhotenství. Buňky spěchají do submukózní tkáně dělohy, aby aktivovaly její kontrakci, protože dočasně se jakýkoli úvod do něj považuje za ohrožující, dokonce i embryoblast, plod. Také chrání dělohu před invazí infekcí.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Zvýšené leukocyty z důvodu patologických faktorů

 • Infekční procesy - sepse, meningitida, pneumonie, pyelonefritida; 
 • Infekce buněčné struktury imunitního systému - lymfocytóza, mononukleóza; 
 • Procesy vyvolávající akutní imunitní reakci - kolagenóza, sérová nemoc, glomerulonefritida; 
 • Zánětlivé procesy mikrobiální etiologie, purulentně-septické procesy (flegmony, peritonitida); 
 • Zánětlivé procesy související se systémovými onemocněními pojivové tkáně - revmatoidní artritida, SLE (systémový lupus erythematodes); 
 • Intoxikace (potraviny, chemické plyny, léčivé látky); 
 • Nekróza orgánů (infarkt myokardu, infarkt myokardu, intestinální infarkt, ledviny), nekróza pankreatu; 
 • Vypaluje více než 10% pokožky; 
 • Uremia, diabetická ketoacidóza; 
 • Ztráta krve, včetně po operaci; 
 • Onkoprotsessy, s výjimkou těch, které jsou provázeny metastázami kostní dřeně (to je zpravidla leukopenie - snižuje hladinu bílých těl).

Je třeba poznamenat, že výše uvedené faktory, které vyvolávají zvýšené bílé krvinky u lidí. S relativně zdravým imunitním systémem. Tělo starších osob s chronickým onemocněním, které oslabují imunitní systém, stejně jako lidí, kteří trpí chemické závislosti (alkoholismus, drogová závislost) je slabě reaguje na patologickými faktory ve smyslu leukocytů činnosti.

Zvýšené leukocyty jsou obvykle nárůst počtu nejaktivnějších leukocytů - neutrofilů, další poddruhy jsou mnohem méně pravděpodobné. Leukocytóza způsobená změnami v počtu morfologických druhů: 

 • Zvýšené leukocyty (neutrofilní leukocytóza). Absolutní počet neutrofilů se zvyšuje ve vaskulárním loži s hemoblastózou (onemocnění kostní dřeně), akutními infekcemi, chronickou formou zánětlivého procesu; 
 • Eozinofilní leukocytóza se vyskytuje u alergií, často s reaktivní reakcí imunitního systému na očkování nebo léky; 
 • Zvýšené leukocyty (bazofilní) jsou charakteristické pro období těhotenství, opotřebované formy hypotyreózy, myxedému, NNC - ulcerózní kolitidy; 
 • Zvýšené leukocyty (lymfocyty) jsou možné při hepatitidě virové etiologie, černého kašle, syfilisu, brucelózy, tuberkulózy; 
 • Zvýšené leukocyty (monocytické) jsou velmi vzácné, což svědčí o sarkoidóze, oncoprocess.

Zvýšené leukocyty jsou nejčastěji důsledkem infekcí, které ovlivňují buňky imunitního systému. Odpověď na leukocyty ve formě zvýšení počtu v akutním období onemocnění je mnohem příznivější z hlediska terapeutických předpovědí než leukopenie, což svědčí o slabé rezistenci organismu. Rovněž je třeba poznamenat, že leukocytóza je absolutní (mobilizace), redistribuce (nejčastěji ve fylogenezi fyziologických faktorů) a relativní (zhuštění krve). Významný přebytek normových limitů (stovky tisíc jednotek) naznačuje klonální neoplastickou chorobu - leukémii.

Zvýšené leukocyty nejsou chorobou, jedná se o jeden z indikátorů ochranné funkce imunitního systému. Mluvit o léčbě zvýšených bílých krvinek je z lékařského hlediska nesprávné a špatné. Technika léčby je přímo spojena s etiologií leukocytózy, tj. Se základním onemocněním.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.