^
A
A
A

Denní spánek může vyvolat hypertenzi

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

30 May 2016, 10:00

V Minnesotě skupina vědců uvedla, že denní spánek může být nebezpečný pro lidské zdraví. Po dlouhou dobu vědci řekl o výhodách a nezbytnosti den odpočinku navíc celá řada studií potvrzuje, že toto: spánek během dne zlepšuje mozkové funkce, paměť, zvyšuje pozornost a schopnost vnímat nové informace a normalizuje metabolismus. Odborníci se shodli, že denní spánek je obzvláště užitečný pro lidi, jejichž práce je spojena se zvýšeným duševním stresem. 

Ale nejnovější odborníci ze státu Minnesota, Spojené státy ukázali opak a vědci jsou si jisti, že spánek ve druhé polovině dne je škodlivý pro naše tělo. Podle vědců může denní odpočinek zvýšit krevní tlak a v důsledku toho se může vyvinout hypertenze.

Výzkum byl veden v jedné z největších soukromých zdravotnických center na světě - kliniky Mayo a výsledky jejich práce byly ohlášeny na konferenci o hypertenzi.

Ve své zprávě odborníci poznamenali, že v průběhu práce bylo shromážděno a analyzováno 9 výzkumných dokumentů, na kterých se zúčastnilo více než 100 tisíc lidí. V důsledku toho vědci zjistili, že ti dobrovolníci, kteří spali během dne, téměř 20% častěji trpí hypertenzí, ve srovnání s těmi, kteří bez denního odpočinku. Také odborníci si všimli, že byl zkoumán vztah mezi noční ospalostí (u dobrovolníků, kteří pracovali v posunech) a rizikem vývoje hypertenze, ale nebyl nalezen žádný vztah.

Hypertenze je rozšířené onemocnění, které postihuje miliony lidí. Nemoc, zejména pokud není léčena, může vyvolat infarkt, mrtvici, selhání ledvin. Dnes mají vědci poměrně široký výběr léků pro vysoký krevní tlak, ale podle statistických údajů je každé páté hypertenzní onemocnění obtížné léčit a na pozadí užívání léků není žádné zlepšení.

Vědci neustále provádějí různé studie, jejichž cílem je zlepšit kvalitu života lidí, ale často jsou některé objevy v rozporu s ostatními. Před několika měsíci například britští odborníci uvedli, že denní spánek pomůže prodloužit život a snížit riziko srdečního záchvatu. V průběhu práce, vědci zjistili, že během denního spánku u lidí normalizuje krevní tlak - v pokusu trvalo 386 dobrovolníků se zúčastnilo v níž byly sledovány indikátory tlaku, zejména vědců zájemce s vysokým krevním tlakem. Jak se ukázalo, po celodenním spánku, 5% účastníků ze skupiny, která spala během dne, byl tlak normalizován a celkové zlepšení zdraví.

Také vědci potvrdili dřívější výsledky jiných studií, že denní spánek zlepšuje účinnost a koncentraci pozornosti, navíc ulehčuje nervové napětí a zvyšuje hladinu endorfinů v těle. Britové jsou si jisti, že je nejlepší spát od 13:00 do 15:00.  

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.