^
A
A
A

Dětské hračky jsou potenciálně nebezpečné

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

19 March 2021, 09:00

Drtivá většina plastových hraček pro děti představuje potenciální nebezpečí pro děti. Tento problém znepokojuje vědce už od vynálezu plastu. Odborníci nedávno provedli výzkum, který pouze dokazuje zvýšenou pravděpodobnost zdravotních rizik pro děti.

V mezinárodním formátu vědci studovali chemické složení hraček od různých výrobců a hodnotili jejich možné účinky na děti. V důsledku toho našli více než stovku potenciálně nebezpečných sloučenin, které představují značný stupeň rizika.

"Z více než čtyř stovek chemikálií přítomných v materiálech různé hustoty a struktur jsme identifikovali 126 sloučenin s potenciálními karcinogenními a nekarcinogenními účinky." Mezi nimi je více než 30 změkčovadel, 18 zpomalovačů hoření a 8 ochucovadel, “řekl Dr. Peter Franke, zaměstnanec Dánské technické univerzity.

Podle odborníků je v mnoha zemích přípustné složení plastových hraček přezkoumáváno a monitorováno. Na mezinárodní úrovni však neexistuje jediný registr schválených chemických sloučenin. "Stávající mezinárodní předpisy nepokrývají celou škálu chemikálií, které lze nalézt v hračkách," říkají vědci. "Kromě toho lze v plastech nalézt některé známé toxické a nelegální sloučeniny, které po recyklaci plastového odpadu končí ve výrobcích, což naznačuje buď nedbalost a ignoraci výrobců, nebo nedodržování předpisů v některých zemích," vysvětlují vědci.

Aby objasnili rozsah nebezpečí, odborníci identifikovali seznam chemických sloučenin nacházejících se v hračkách. Poté zkombinovali informace o chemickém složení výrobků s faktory, jako je doba trvání dětské hry s jednou hračkou, pravděpodobnost, že si ji dítě vezme do pusy, a přibližný počet takových hraček ve stejné školce. V důsledku toho bylo zjištěno, že 126 sloučenin v plastu je nebezpečných. Kromě toho bylo identifikováno 27 chemikálií, které již byly zakázány pro použití u dětí (navzdory tomu tam stále byly). Některé součásti byly uvedeny jako „možná nebezpečné“ - 17 z nich bylo nalezeno.

Vědci zatím nemohou ovlivnit výrobce a zakázat uvolňování plastových hraček. Důrazně radí rodičům, aby minimalizovali přítomnost takových produktů v domácnosti, aby neohrožovali zdraví dítěte. Běžní uživatelé nemohou vědět, co je obsaženo ve zdánlivě neškodné hračce. Důsledky však mohou být extrémně negativní: od alergických procesů a atopické dermatitidy po těžkou intoxikaci a vývoj maligních onemocnění.

Stávající nebezpečí hlásí společnost ScienceDirect

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.