^
A
A
A

Fyzické tresty mění mozek dětí

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

17 June 2021, 09:00

Fyzické tresty, i když v mírné formě, mají na vývoj mozku dětí stejný nepříznivý účinek jako násilné týrání. Potvrzuje to výzkum provedený vědci z Harvardské univerzity.

V současné době existuje mnoho různých rodičovských systémů. Použití síly, od lehkého výprasku po bičování, je považováno za jeden z nejstarších trestů za činy. Z vědeckého hlediska má taková „výchova“ převážně negativní dopad a časem vede k nenapravitelným a vážným důsledkům pro dítě.

Využívání tělesných trestů dospělými , které dětem způsobují bolest a nepohodlí, je v mnoha zemích světa běžné, a to navzdory zákazu Úmluvy o právech dítěte. Podle statistik tento typ „výchovy“ pravidelně praktikuje pouze ve Spojených státech téměř v každé druhé rodině. Společnost je v tomto problému ambivalentní: někteří vyjadřují extrémně negativní názor, zatímco jiní nevidí jiné východisko ze situace. Vědci si jsou jisti, že ublížení na zdraví má vždy na dítě škodlivý účinek, i když jde o mírnou formu expozice. Podle výzkumů existuje silný vztah mezi fyzickým týráním a rozvojem úzkosti nebo deprese, kognitivních problémů, duševních poruch po celý život, a to i ve vzdálených obdobích. Na úrovni neurovědy byl fyzický trest pro děti stejně tvrdý jako extrémní formy násilí.

Vědci studovali informace o několika stovkách dětí ve věku 3-11 let, které žily v rodinách, které nepraktikují závažné formy násilí. Odborníci provedli vyšetření mozku MRI u všech testovaných dětí : během postupu byly děti požádány, aby se podívaly na obrazovku s ukázkou lidí s různými projevy emocí. Pomocí skeneru vědci zaznamenali rysy mozkové aktivity dětí v době reakce na konkrétní výraz obličeje herců. Děti, na které rodiče aplikovali fyzické metody vzdělávání, vykazovaly zvýšenou reakci na negativní obrazy na obrazovce. Zejména se projevila zvýšená aktivita laterální a mediální prefrontální kůry, včetně dorzální přední cingulární kůry, dorzomediální prefrontální kůry, bilaterálního frontálního pólu a levého středního frontálního gyru.

Získané informace naznačují, že fyzické tresty mohou přesměrovat reakce nervového systému negativním způsobem, stejně jako se to děje v závažnějších formách zneužívání.

Odborníci doporučují upustit od těchto metod expozice, aby se předešlo negativním a dlouhodobým účinkům na dítě. Psychologové doporučují nahradit výprask konverzacemi, které učí dítě ovládat a řídit své chování.

Více informací o studii naleznete na stránce

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.