^
A
A
A

Hepatitida zabije více lidí než tuberkulóza nebo HIV

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 22.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

14 July 2016, 14:30

Vědci naznačují, že nová hrozba pro život celého lidstva se může stát typem viru hepatitidy. Nová studie, kterou provedli odborníci z londýnské Imperial College a Washingtonské univerzity, zjistila, že více lidí umírá každoročně vírová hepatitida než AIDS, tuberkulóza a malárie.

Existuje několik forem virové hepatitidy, infekce se vyskytují prostřednictvím jídla nebo vody, slinami, s nechráněným pohlavním stykem a fekálně-orální cestou.

Odborníci studovali údaje získané z různých zemí (více než 180 zemí se zúčastnilo studie), které byly shromážděny po dobu 23 let. V důsledku toho bylo zjištěno, že více než 95% úmrtí je spojeno s hepatitidou B nebo C, u které je játra zničena a vzniká cirhóza nebo rakovina. Pacienti s touto formou hepatitidy zkušenosti únava, nevolnost, zežloutnutí kůže, nejčastěji však žádné příznaky a lidé žijí po mnoho let, aniž by věděl o infekci, dokud vážné komplikace manifestu.

Vědci také zjistili, že za 23 let lidé začali častěji umírat na virovou hepatitidu (o 63%), většinou ze zemí s vysokými a středními příjmy. Vedoucí autor studie Graham Cook poznamenal, že práce jeho kolegů představuje maximální analýzu viru hepatitidy v globálním měřítku. Získané údaje ukazují, že počet úmrtí na tuto chorobu přesahuje 1 milion, zatímco úmrtnost na jiné nebezpečné nemoci od roku 1990 klesá.

Moderní medicína zachází s některými typy virové hepatitidy a je docela úspěšná, byly vyvinuty účinné vakcíny a přípravky, ale boj proti této chorobě je financován mnohem méně, než je například boj proti tuberkulóze, HIV nebo malárii.

V průběhu studia údajů z různých zemí, jak již bylo zmíněno, počet úmrtí z různých onemocnění jater, a cirhóza se zvýšila o 63% od roku 1990 - z 890 tis. Na 1450000.

V roce 2013 zabila hepatitida více lidí než z HIV (1 300 000 lidí), malárie (855 000 lidí) a tuberkulózy (1 400 000 lidí).

Kromě toho, vědci zjistili, že hepatitida větší pravděpodobnost úmrtí ve východní Asii a především z formy B a C. Podle odborníků, jedním z důvodů pro to může být, že tyto typy viru existují v podstatě bez příznaků a postupně způsobit vážné poškození jater. 

Nedávno vědci a lékařská škola v Hannoveru (Německo) a na univerzitě v Skolkově (Rusko) vyvinuli nový lék, který umožňuje kontrolu virové hepatitidy typu B a D, které jsou považovány za smrtelné. Nová lék vykazoval v klinických studiích dobré výsledky - v kombinaci s tradičními metodami léčby se 72% pacientů zcela zotavilo z hepatitidy.

Virus hepatitidy B a D je extrémně nebezpečný, protože několik let po infekci se u pacientů rozvíjí cirhóza nebo rakovina jater a nový nástroj dává naději na zotavení tisíce lidí.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.