^

Zdraví

A
A
A

Žloutenka typu B

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Virová hepatitida B - to je infekce, což je nejčastější příčinou akutní a chronické onemocnění jater, cirhóza a hepatocelulární karcinom, HBV kromě provokovat většinu biliární dysfunkce. Hlavní nebezpečí viru spočívá ve skutečnosti, že podle odhadů Světové zdravotnické organizace v dnešním světě existuje asi 300 000 000 diagnostikovaných nosičů infekce, je logické předpokládat, že existuje mnohem více nevyřešených nosičů viru.

Kód ICD-10

Q16. Akutní forma hepatitidy B: 

 • B16.0 - akutní hepatitida B s delta-agens (koinfekce) a jaterní kóma.
 • B16.1 - akutní hepatitida B s delta-agens (koinfekce) bez jaterní kómy.
 • B16.2 - akutní hepatitida B bez delta-agentu s jaterní kóma.
 • B16.3 - akutní hepatitida B bez delta-agens a bez jaterní kómy.

Q18. Chronická forma hepatitidy B: 

 • V18.0 - chronická virovou hepatitidu s delta-agens.
 • V18.1 - chronická virovou hepatitidu bez delta-agens.

Epidemiologie hepatitidy B

Hepatitida B až donedávna měla několik variant jmen - sérum, injekční stříkačka, parenterální. Tyto definice skutečně vysvětlují hlavní způsob přenosu viru do krve: infekce vstupuje do těla prostřednictvím poškozených sliznic a mikrodamů pokožky. HBV značka poprvé bylo přiděleno před půl stoletím, v roce 1963, jako v krvi původních obyvatel Austrálie, masivně nemocných s hepatitidou antigen, byl jmenován „Australian“. O sedm let později byl identifikován plnohodnotný virus, který vytvořil půdu pro novou nosologickou formu, která se objevila v klasifikaci infekcí - viru hepatitidy B (HBV).

Epidemiologie hepatitidy B se vyznačuje sjednoceným zdrojem a cestou infekce. HBV infekce může být pouze od infikované osoby parenterálně (přes poškozené vnitřní sliznice nebo vnější kůži), několik způsobů, jak penetrovat virus: 1.

Přírodní způsob: 

 • Kontaktujte, když virus mikrotrauma, popraskaná kůže, sliznice proniká do krevního řečiště. K tomu dochází při obecném používání hygienických předmětů určených pro osobní potřebu - holicí strojky, kartáčky na zuby, nůžky. Objekt patřící k nosiči viru představuje potenciální hrozbu pro ostatní.
 • Vertikální - intrauterinní infekce plodu z infikované matky na dítě přenosu během průchodu infekce porodního kanálu nebo během údržby (žvýkání potraviny pro kojence, blízký fyzický kontakt s infikovaným matkou, a tak dále). Prostřednictvím mateřského mléka není virus přenášen. 
 • Sexuální způsob jak heterosexuálního, tak i homosexuálního styku. 

Umělá cesta infekce: 

 • Lékařské procedury - injekce, kapající infuze, krevní transfúze (krevní transfúze).
 • Transplantace donorových orgánů, tkání.
 • Drogová závislost (injekce).

Pro pomnožení viru vyžaduje určité prostředí - krev, sperma, sliny, moč, vaginální sekrety, čímž HBV přenosová cesta je téměř shodné s provedeními infekce HIV. Epidemiologie hepatitidy B je jedním z nejvíce znepokojujících problémů globálního zdravotního systému. Jeho celková prevalence mírně poklesl za posledních 5 let, se zavedením očkování pravidel, ale stále hlavními zdroji a přenašeči viru jsou lidé, kteří drogy injekčně, a ti, kteří jsou promiskuitní životní styl vakcín proti těmto dvěma zly dosud přišel na to, proč se proti hepatitidě In stále trvá více než 2 000 000 životů ročně.

Rizikové skupiny infekce hepatitidy B zahrnují takové kategorie lidí: 

 • Injekce návykových látek.
 • Lidé, kteří upřednostňují nekonvenční sexuální orientaci.
 • Lidé, kteří vedou promiskuitní sexuální způsob života (nechráněný sex).
 • Kruh osob, kteří mají neustálý blízký kontakt s pacientem s HBV nebo nosičem viru.
 • Pacienti, kteří potřebují injekční terapii nebo transfúzi (intravenózní podání), krevní transfúze (transfúze), transplantace, hemodialýza.
 • Novorozenci, jejichž matky jsou nositeli infekce nebo jsou nemocní s akutní nebo chronickou hepatitidou B.
 • Lékařský personál, který se neustále věnuje krvi (lékaři, zubní lékaři, manipulační sestry, laboratorní technici).

Hepatitida B - epidemiologie

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Příčinou hepatitidy B

Etiologie (příčiny) hepatitidy B - je původcem choroby, virus hepatitidy B (HBV), z Hepadnaviridae skupiny obsahující DNA v průměru 45 nanometrů, s obálkou lipoproteinů a komplikované dvojité antigenní struktury. Vzhledem k viru HBV je mimořádně odolný vůči životnímu prostředí, pokud jde o teploty nebo dezinfekci. Původce hepatitidy B je schopna udržet životně důležitých funkcí po dobu asi 10 let při pokojové teplotě, je aktivní v krevním řečišti po mnoho let, někdy nemusí osvědčit. Virus může být detekován u neošetřených injekčních jehel, dentálních nástrojů a dokonce i ložní prádlo, obsahující znečištěné krevní elementy. Zničit hepatitidy antigen za použití autoklávu, je-li zpracován v něm infikovaných pacientů po dobu 45 minut při vysokých teplotách - až do 120 stupňů. Stejně tak se metoda suché sterilizace aplikuje na virus po dobu jedné hodiny. Dále dezinfikantami které jsou schopny inaktivovat virus HBV je formalin, peroxid vodíku, fenol nebo chloramin. Navzdory stávajícím způsobům neutralizace antigenu se virus neustále mutuje. Nové mutantní kmeny jsou rezistentní na mnoho standardních dezinfekčních postupů.

Příčinou hepatitidy B je penetrace viru do krve prostřednictvím mikrotrauma na kůži, sliznicích. Vstoupit do jaterních buněk krevním řečištěm a zahájit postupnou replikaci hepatocytů, aniž by na ně působily patrné patologické účinky. Hepatocyty jsou pravděpodobně zničeny nejen samotným virem, ale také "bojem" imunitního systému s patogenem. Cytolýza (úroveň patologického poškození) přímo souvisí s aktivitou imunitního systému a strukturou samotného viru, jeho variantou. Závažnost průběhu onemocnění a rychlost jeho vývoje je určena aktivitou T-lymfocytů na hepatocytech infikovaných virem. Játra se postupně rozvíjejí nekrobiotickým procesem a po měsících a častěji zahrnují celý žlučový systém těla - žlučové cesty, žlučník, slezinu.

 Hepatitida B - příčiny

Symptomy hepatitidy B

Klinické projevy hepatitidy B závisí na formě onemocnění - chronické nebo akutní. Předpokládá se, že nejběžnější forma HBV, která se vyznačuje známkami žloutenky a výraznou cytolýzou.

Akutní forma infekce má klasické stadia typické pro všechny typy hepatitidy: 

 • Inkubace.
 • Pre-zheltushny období.
 • Žloutenka.
 • Doba zotavení je rekonvalescencí.
 • Hepatitida B - akutní forma.

Inkubační stupeň akutní formy hepatitidy B trvá od 1,5 měsíce do 6 měsíců. Pre-zheltushny období trvá asi týden a je charakterizováno známkami intoxikace těla - dyspepsie, slabost. Pacient neustále skýtá spánek, závratě, bolesti a hrudky kloubů. Teplota těla se zpravidla nezvyšuje nebo mírně zvyšuje, aniž by došlo k horečnatému stavu. Mezi predzheltuhi začíná zvýšení velikosti sleziny a jater, moč tmavší odstín charakteristiku, depigmentaci cal. Je-li osoba prochází klinické vyšetření, nebo zkoumány speciálně pro hepatitidu, v tomto kroku, laboratorní analýzy ukazují přítomnost urobilinogenu v moči, žluči pigmenty a sérum - HBsAg antigen a zvýšená aktivita ALT (alaninoaminotransferazy).

Symptomy hepatitidy B v ikterickém období nelze vidět. Trvání ikterické fáze se pohybuje od 14 do 40 dnů. To je vrchol onemocnění, který je doprovázen žloutnutím kůže, sklerou očí, tvrdým podáváním a ústní sliznicí. Rozvíjení intoxikace se projevuje silnou slabostí, bolestmi hlavy, nespavostí, nevolností a nedostatkem chuti k jídlu. Pravá strana epigastria může ublížit, onemocnění v této fázi je charakterizováno bolesti vpravo v hypochondriu po každém jídle. Objeví se svědění kůže, srdeční příznaky - systolický šelest, bradykardie. Navzdory skutečnosti, že játra po patologickém nárůstu snižují velikost, její dysfunkce a nedostatečnost se vyvíjí kvůli nekróze buněk a zhutnění orgánu.

Příznaky hepatitidy B v této fázi se mohou projevit zvlněnými - pak se ztrácejí, pak se opakují, což naznačuje přechod choroby na chronickou formu.

Stupeň zotavení trvá nejméně jeden rok, i když hlavní příznaky hepatitidy mohou zmizet během dvou až tří měsíců. Asthenovegetative stav trvá nejdelší, doprovázený pravidelnými bolestmi vpravo v hypochondriu.

Je třeba poznamenat, že HBV má také latentní, žloutenou formu, která je charakteristická pro chronický průběh patologického procesu.

Nejzávažnějšími příznaky hepatitidy B jsou akutní selhání jater a jaterní encefalopatie. Tyto syndromy projevuje výrazné neurologické příznaky, svědění a vyrážky, pokles krevního tlaku, tachykardie a typický „jaterní“ zápach z úst.

Nejnebezpečnější je jaterní encefalopatie, která se rozvíjí postupně: 

 1. Prekoma počáteční - bludný stav, nespavost, závratě, kognitivní poruchy, třesení končetin, nezdravé zvracení, svědění kůže a vyrážky. Všechny tyto příznaky hepatitidy B se vyvíjejí na pozadí žloutenka. 
 2. Prekoma ve druhé fázi - porušení koordinace pohybů, zmatek, psychomotorické agitace, která se střídá s adynamií a slabostí. Tremor je patrný nejen v končetinách, ale také v rtech a jazyku. Rozvíjející se tachykardie, krevní tlak se dramaticky mění od snížených na výrazně zvýšené až po hypertenzní krize. Játra jsou v tomto stádiu snížena. 
 3. Kóma - ztráta vědomí se zachovanými základními reflexemi (dýchání, polykání) a reakce na intenzivní podněty. Porušení močení a defekce jsou narušeny. Syndrome prázdného pravého hypochondria se vyvine, když játra nejsou detekována během palpace. 
 4. Hluboké koma - vědomí se úplně ztrácí spolu se všemi reakcemi a reflexy.

Jaterní kóma je nejčastěji hlavním důsledkem komplexní formy hepatitidy B - fulminantní. Zpravidla pacient zemře během 2-3 týdnů.

Hepatitida B - Příznaky

Hepatitida B - chronická forma

Symptomy chronické hepatitidy B jsou slabý zánětlivý proces v játrech, který trvá roky. Toto onemocnění se klinicky málo projevuje, jediným znakem, který indikuje hepatitidu, může být hepatomegalie - zvýšení velikosti jater a slezina také stoupá.

Progrese onemocnění je možná s spouštěcími podmínkami - souběžnými zánětlivými infekcemi. V tomto případě se hepatitida B projevuje přechodným svěděním kůže, výskytem cévních hvězd na kůži, palmárním erytémem (červenými palmami), krvácením z nosu. Žloutenka může být pozorována pouze ve stadiu mírné exacerbace choroby, dyspepsie a mírné zvýšení tělesné teploty jsou také možné. Takový trvalý průběh onemocnění je nebezpečný, protože patologický proces trvá mnoho let, zničí játrové buňky a vyvolává vývoj cirhózy.

Chronická hepatitida B

Kde to bolí?

Diagnostika hepatitidy B

Diagnóza hepatitidy B se nejčastěji provádí u osob, které mají přímý kontakt s již infikovanými osobami, stejně jako s těmi, kteří jsou ohroženi infekcí. Neexistuje však žádná lékařská prohlídka pro hepatitidu B, pacienti a nosiče viru jsou velmi zřídka vyšetřeni samostatně, proto je diagnostika hepatitidy B již probíhá, když onemocnění postupuje.

Parametry HBV jsou antigen HBs, hladina bilirubinu v krvi, hladina transamináz. Diagnostické testy mají následující značky, u kterých je stanoveno HBV: 

 • Antigen HbsAg (povrchový antigen).
 • Antigen HBeAg (antigen replikující se v jádře hepatocytů).
 • ,
 • HBV DNA.
 • Protilátky proti antigenům.

Markery jsou stanoveny metodou PCR-polymerázové řetězové reakce. Diagnostika hepatitidy B se stanovenými klinickými příznaky je rychle stanovena, hlavním úkolem diagnostických opatření je diferenciace viru a jeho kmenů. Velmi důležité jsou také anamnestické údaje, které nám umožňují určit počátek onemocnění a způsob infekce.

Hepatitida B - diagnostika

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Co je třeba zkoumat?

Kdo kontaktovat?

Léčba hepatitidy B

Virová hepatitida, benigní Samozřejmě, že se zpracovává především dodržování šetřící diety (tabulka 5 № podle Pevzner), Postižení a zatížení motoru příjem jaterní a vitamíny.

Léčba hepatitidy B je závažnější, zahrnuje detoxikaci, recepce ehnterosorbentov, zavedení živin infuzních přípravků, vodných fyziologických roztocích, včetně Hemodez, Ringerův roztok, glukóza. Metabolická a regenerační terapie je indikována po detoxikaci a neutralizaci hlavní symptomatologie, zahrnuje hepatoprotektory, enzymy, vitamíny a mikroelementy. Kromě toho je povinná strava a bohatá konzumace alkoholu.

Závažný stav je pod kontrolou zvýšení objemu přípravků na detoxikaci, jsou podávány až 3 litry denně. Předepisovat také přednizolon nebo jiné glukokortikosteroidy, antispazmodiky, diuretika, méně často antibiotika v přítomnosti souběžné infekce.

Léčba hepatitidy B v předkame (akutní jaterní selhání, encefalopatie) zahrnuje komplex intenzivní péče a někdy i resuscitaci.

Hlavním lékem při léčbě mnoha typů hepatitidy, stejně jako při léčbě hepatitidy B, je alfa-interferon. Jeho antivirový a imunomodulační účinek umožňuje dosažení dobrých výsledků za předpokladu, že byla zahájena včasná léčba.

Pokud virusová hepatitida probíhá v mírné formě, která nevyžaduje hospitalizaci, pak se terapie provádí doma a splňuje následující doporučení: 

 • Bohatý systematický pít, který urychluje detoxikaci a zabraňuje dehydrataci (dehydratace).
 • Dieta Pevzner č. 5, která musí být dodržována po dobu nejméně šesti měsíců.
 • Odmítnutí samo léčby a předepisování léků. Nemůžete experimentovat s použitím antibiotik a dokonce i hepatoprotektantů, aby nedošlo k zhoršení průběhu onemocnění. Léčba je předepsána pouze lékařem.
 • Kategorické odmítnutí alkoholu, včetně piva a nízkých alkoholických nápojů.
 • Omezení fyzické a motorické zátěže. Jemný režim by měl trvat nejméně 2-3 měsíce.

Je třeba poznamenat, že léčba hepatitidy B ve vážném stavu, v terminálním stádiu chronické formy, může zahrnovat chirurgický zákrok. Předpokládá se, že hepatocelulární karcinom se nepodává léčebná terapie a vyžaduje transplantaci jater dárce.

Hepatitida B - léčba

Léky

Prevence hepatitidy B

Je známo, že hlavní cestou šíření viru hepatitidy B je parenterální. Proto by poskytování sterilních podmínek pro parenterální podávání léčiv mělo neutralizovat šíření viru. Opatření, která zahrnují prevenci hepatitidy B, jsou částečně kontrolována zdravotnickými pracovníky. Druhá polovina problému však vyžaduje všeobecnou diskusi, vládní programy a úplný boj proti globální systémové epidemii - drogové závislosti

Ze strany lékařského světa po dobu 30 let jsou přijata všechna nezbytná opatření k prevenci iatrogenních faktorů infekce hepatitidy B: 

 • Dispenzární prohlídky kontaktních osob.
 • Přísná kontrola a ověření krve dárce.
 • Všestranné použití jednorázových stříkaček, nářadí, rukavic.
 • Přísná kontrola včasné sterilizace nástrojů a opakovaně použitelných zařízení, stejně jako zpracování předmětů a ložního prádla v nemocnicích.

Systémová prevence proti hepatitidě B je očkování, pro které se používají různé typy vakcín, které působí proti viru HBV. Očkování se provádí ve třech fázích a primární inokulace se provádí u novorozence během prvních 10-12 hodin po porodu. Imunní ochrana je zaručena po dobu 5 let, nejčastěji však trvá 10 let nebo více. Pasivní očkování se provádí v případech podezření na infekci dospělých. Zavedení imunoglobulinu proti hepatitidě B (Neohepatect nebo analog) je účinné nejpozději dva dny po možné infekci a vakcinace se provádí podle standardní schématu.

Také prevence hepatitidy B vyžaduje zavedení jednoduchých pravidel od samotných lidí. Podle těchto doporučení můžete snížit riziko infekce o 90%. 

 • Chráněné sexuální styky - použití kondomů a jiných způsobů prevence infekce, včetně pohlavně přenosných chorob.
 • Použití jednorázových sterilních nástrojů, injekčních stříkaček a jiných lékařských postupů.
 • Zodpovědný a přemýšlivý přístup k touze dát tetování, včetně kosmetiky.
 • Použití osobních, osobních nástrojů pro ošetření nehtů, holení.
 • Při plánování těhotenství je lékařská prohlídka povinná: musíte předložit test na přítomnost nebo nepřítomnost viru hepatitidy B.

Prevence hepatitidy B

Očkování proti hepatitidě B

Hlavním spolehlivým způsobem prevence, který zaručuje dlouhodobou ochranu před virem, se považuje za očkování proti hepatitidě B. V mnoha rozvinutých zemích se provádí státní program, který působí proti epidemii HBV. Očkování proti hepatitidě B (HBV) je povinné pro všechny novorozené děti, stejně jako pro ty, kteří mají blízký kontakt s infikovanými osobami. Vakcína proti HBV je zahrnuta v povinném seznamu dětských očkování v naší zemi. To je způsobeno skutečností, že děti ještě nevytvořily imunitu a riziko přeměny onemocnění na chronickou formu s primární infekcí je 100%. Kromě toho, zavedené v prvních hodinách po narozeninách vakcíny, zaručuje dlouhodobou ochranu dítěte před HBV po mnoho let. Očkování proti hepatitidě B, provedené podle všech pravidel, vytváří spolehlivou imunitní odpověď proti viru po dobu 10-15 let.

Je třeba poznamenat, že vakcinační program byl zaveden ne tak dávno, že dospělá populace nebyla očkována. To je důvod, proč WHO důsledně doporučuje následující vakcinační postupy pro tyto kategorie lidí: 

 • Pacienti s chronickými nemocemi, kteří mají pravidelnou terapii pomocí injekčních léků.
 • Pacienti, kteří potřebují transfuzi krve.
 • Pacienti, kteří podstupují hemodialýzu.
 • Zaměstnanci lékařských zařízení, kteří jsou neustále v kontaktu s infikovanými pacienty nebo s krevními produkty.
 • Děti předškolního věku.
 • Pro všechny osoby, které v každodenním životě kontaktují infikované osoby.
 • Lidé, kteří mají aktivní sexuální život, včetně netradiční orientace.
 • Lidé, kteří cestují do regionů s vysokým epidemiologickým právem.
 • Pacienti trpící chronickými onemocněními žlučového systému.

Hepatitida B Očkování se provádí pomocí vstřikování léčiva v horní části stehna děti do 3 let, starší děti a dospělí je vakcína vstřikuje do ramene. Jedinou kontraindikací je vzácný typ alergie na pekařské droždí a vakcína není podána předčasným novorozencům, jejichž hmotnost nedosahuje 2 kilogramy.

Prognóza hepatitidy B

Předtím, než mnoho pacientů infikovaných virem HBV, vyvstává otázka, jak se ukázalo, alarmující prognóza hepatitidy B. Klinické praxi, že včasné diagnostice a léčbě získání poloviny pacientů, a to zejména v případě, že nemoc je v akutní formě. Nejtěžší výsledek je možný při fulminantním toku hepatitidy B, kdy letální výsledek představuje asi 85-90% z celkového počtu infikovaných HBV.

Také prognóza hepatitidy B, která probíhá v chronické formě, je považována za nepříznivou. Chronická hepatitida obvykle končí jaterní cirhózou - až o 20% a u 5-7% jaterního karcinomu.

Prognóza hepatitidy B pro asymptomatické nosiče infekce je příznivá, tito lidé potřebují podstoupit plánované klinické vyšetření, sledovat jejich zdraví a dodržovat všechna doporučení pro prevenci šíření viru.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.