^
A
A
A

Muži jsou zdravější než ženy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

15 April 2016, 10:00

Ženy žijí déle, zatímco země bydliště nehraje zvláštní roli, v průměru ve světě ženy žijí asi 80 let, zatímco muži o 5 let méně. Podle vědců však koncepce trvání a kvality života jsou zcela odlišné a ženy, navzdory skutečnosti, že žijí déle, podléhají různým nemocem souvisejícím s věkem, což nepochybně ovlivňuje jejich kvalitu života. Mezi ženami jsou převládající nemoci, jako je demence, artritida, křehkost kostí, takže s klony vedou méně aktivní životní styl ve srovnání s muži stejného věku.  

K takovým závěrům přišli vědci z University of Michigan pod vedením Vicky Friedmanové. Výzkumníci analyzovali údaje z národních průzkumů, amerického starší populace (65 let), které se konaly v různých letech, od roku 1982. Cílem vědců bylo zjistit trend vývoje poruch souvisejících s věkem a zdravotním postižením mezi staršími Američany. Odborníci zjistili, že tato nebo tato onemocnění ovlivňují schopnost člověka provádět každodenní činnosti, například nakupovat, připravovat jídlo nebo se dokonce dostat z postele.

Vědci zjistili, že od roku 1982 jak u žen, tak u mužů došlo k poklesu míry tělesné invalidity, ale od roku 2004 došlo k stabilitě mezi mužskou polovinou populace a ke zvýšení výskytu postižení u žen. Vědci nyní nemohou vysvětlit důvody změn, ale naznačují, že to je způsobeno skutečností, že ženy žijí déle než muži a jsou náchylnější k nemoci související s věkem.

Vědci na vědomí, že muži a ženy ve starších lidí, kteří trpí různými nemocemi, navíc nedávné pokroky ve vědě a medicíně byly více zaměřené na léčbu nemocí, které jsou více lidí zemřelo. Například ve Spojených státech jednou z hlavních příčin úmrtí u mužů jsou srdeční choroby, ale v posledních deseti letech míra úmrtnosti na ischemické choroby srdeční se snížil o téměř 40%. Výzkumníci poznamenávají, že je to především v důsledku nárůstu ovládacího cholesterol, krevní tlak, snížení počtu kuřáků, stejně jako vyšší úroveň péče (například ve výsledcích United States EKG se přenesou do oddělení nemocnice hned od ambulance).

Ženy jsou častěji než muži trpící artritidou kvůli fyziologii, dědičnosti, hormonálním nárůstu a ženám je častější výskyt osteoartrózy a je pravděpodobné, že budou mít operaci k náhradě kloubů.  

Na základě studií, vědci na vědomí, že kvalita života hraje mnohem větší roli než několik let žil, takže lékaři a vědci by měli věnovat pozornost ani ne tak o délce života, ale na zvyšování kvality života starších pacientů a poskytování kvalitní zdravotní péči, která zlepší fyzický stav osob starších 65 let.

Podle odborníků, pokud nyní věnujeme větší pozornost problémům starších pacientů, které vedou k tělesné invaliditě, můžeme nejen zlepšit kvalitu života této kategorie obyvatelstva, ale také prodloužit aktivní životní situaci mezi staršími.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.