^
A
A
A

Očekává se výrazný nárůst počtu pacientů se sluchovým postižením

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 04.09.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

25 March 2021, 09:00

Podle prognóz Světové zdravotnické organizace bude za 30 let 24% světové populace trpět různými poruchami sluchu . Pokud se situace nezmění, budou stovky milionů lidí brzy vyžadovat vážná léčebná a rehabilitační opatření.

Ztráta sluchu připravuje člověka o mnoho radostí a příležitostí v životě: jsou problémy s prací, studiem, komunikací. Při úplné hluchotě trpí i psychické zdraví člověka a vzniká deprese. K dnešnímu dni WHO navrhuje urychleně identifikovat hlavní preventivní opatření k prevenci těchto porušení a zahrnout je do řady národních zdravotních plánů.

V současné době ve světě nejsou dostatečné investice do prevence sluchových chorob a nejsou financovány projekty zabývající se péčí o pacienty trpící poruchou nebo ztrátou sluchu. V mnoha, dokonce i vyspělých zemích, není dostatek otolaryngologických specialistů.

V každé druhé zemi s nízkou úrovní příjmu na milion obyvatel může být pouze jeden lékař ORL a pouze jeden učitel pro děti se sluchovým postižením, což je extrémně nepřijatelné.

U každého druhého dítěte se sluchovým postižením bylo možné problému předcházet pomocí očkování proti meningitidě a epidemické zarděnce , jakož i dodržováním prenatálních a neonatálních preventivních doporučení, zajištěním včasné terapie a lékařského vyšetření pacientů se zánětlivými ušními patologiemi.

Je důležité lidem vysvětlit, že aby si zachovali sluchovou funkci, potřebují mít hladinu hluku pod kontrolou, dodržovat základní pravidla hygieny uší a dávat pozor při užívání léků, které mají negativní toxický účinek na sluch.

Specialisté zaměřují pozornost veřejnosti na skutečnost, že prvním krokem k minimalizaci rizika vzniku problémů se sluchem by měla být včasná diagnostika a kvalitní a systematické klinické vyšetření. V současné době má medicína různé metody pro detekci takových chorob v raných fázích vývoje, zatímco je docela možné organizovat testovací činnosti v odlehlých regionech a v zaostalých zemích.

Většina ušní patologie je úspěšně vyléčena, takže v mnoha případech se včasnou terapií lze vyhnout problémům se sluchem. Pacientům, kteří ztratili sluch, by měla být poskytnuta vysoce kvalitní sluchadla, kochleární implantáty a další špičková zařízení, která pomohou optimalizovat kvalitu života pacientů. Kromě toho je nutné věnovat náležitou pozornost a procvičovat techniky, které by mohly zajistit volnější komunikaci pacientů: mluvíme o znakové řeči, používání titulků a tlumočení do znakové řeči.

Ministerstva zdravotnictví v každém státě by měla projevovat zájem o obyvatelstvo, aby měl každý přístup k takovým příležitostem.

Zdroj informací: oficiální webové stránky Světové zdravotnické organizace (WHO)

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.