^
A
A
A

Špatné skutky páchnou

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

05 February 2021, 09:00

Morálním odsouzením jednání jiných lidí aktivujeme naše vlastní mozková centra znechucení.

„To je nechutné“ - lidé říkají, pokud mají na mysli něco nepřijatelného, neetického, nemorálního. Přitom skutečně začínají pociťovat znechucení: vědci zjistili, že jakékoli nepřijatelné činy jiných lidí způsobují v lidském mozku doslova znechucení, podobné tomu, které se objevuje při vnímání páchnoucích pachů. Toto řekli odborníci zastupující Ženevskou univerzitu: rozhodli se zjistit, jak mozek reaguje na špatné skutky - bolestně nebo stále znechuceně.

Na začátku experimentu bylo účastníkům umožněno cítit nepříjemnou vůni a poté pocítit mírnou bolest z mírného popálení. Vědcům se tak podařilo porozumět charakteristikám reakce konkrétní osoby na nepříjemné fyzické pocity. Poté byli účastníci požádáni, aby si přečetli slavný „problém s vozíkem“: Podstatou jeho popisu je schopnost obětovat jednu osobu za účelem záchrany několika lidí. Toto dilema je obvykle kontroverzní. Na jedné straně je mylné tvrdit, že jedna osoba má menší hodnotu než například pět nebo šest lidí. Ponechat jednu a ztratit několik obětí je však také nemorální, takže zvolit správnou odpověď je velmi obtížné a existuje vůbec?

V průběhu studie se ukázalo, že po seznámení s dilematem účastníci prokázali zvýšení citlivosti na nepříjemné pachy s relativní stabilitou citlivosti na bolest. Podobné výsledky byly pozorovány u indikací mozkové aktivity, které byly hodnoceny pomocí funkčního typu zobrazování magnetickou rezonancí . Jak vědci vysvětlují, pocity bolesti a pocit čichového znechucení stimulují podobné oblasti mozku, které je pro MRI obtížné samostatně od sebe odlišit. Odborníci to však dokázali a podle ukazatelů mozkové činnosti se domnívali, že to byl pocit znechucení, který zesílil morálním odsouzením. Proto můžeme o špatných skutcích bezpečně říci, že páchnou, ale nejsou fyzicky bolestivé. Je pravda, že je třeba objasnit, že nemluvíme o zjevném pachu: je to spíše metafora, protože kolem člověka je vždy několik pachů současně a ne všechny jsou příjemné. Než však upadneme do morálního rozhořčení, nežádoucí vůni začneme pociťovat mnohem ostřeji.

Vznik vztahu mezi znechucením a odsouzením morální stránky problému lze vysledovat pomocí evoluční teorie. Špatná vůně spolu se znechucením signalizují jakékoli nebezpečí, možné ublížení. Cokoli, co páchne, může být jedovaté, poskvrněné, nakažlivé a ze své podstaty nepřijatelné. A s rozvojem socializace se formovala obecně přijímaná morální kritéria.

Ti, kdo se odvažují porušovat obecná kritéria morálky, ohrožují celou skupinu společnosti, což vyvolává odsouzení. Mozek se zároveň neobnovuje ani netransformuje, ale využívá dlouho existující nervovou reakci - jako čichové znechucení.

Práce vědců je uvedena na stránce

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.