^
A
A
A

„Špatný“ cholesterol ve skutečnosti není tak špatný

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

22 July 2016, 11:15

Odborníci z různých zemí neustále provádějí výzkum "škodlivého cholesterolu" a jeho vlivu na očekávanou délku života. Jak ukázaly výsledky práce různých výzkumných skupin, takový cholesterol vůbec nezmenšuje život - průměrná délka života lidí s normálním a zvýšeným cholesterolem je v průměru stejná.

Zjištění byla zveřejněna v jednom z lékařských časopisů v Británii.

Specialisté v jedné z jejich prací analyzovali různé studie, které byly provedeny v minulosti. Celkově bylo studováno asi 70 tisíc lidí z různých zemí, jejichž věk přesahoval 60 let. V důsledku toho vědci uvědomili, že "škodlivý cholesterol" není pro zdraví a život tak nebezpečný, jak se vždy věřilo.

V minulosti vědci tvrdili, že takový cholesterolu zvyšuje riziko onemocnění kardiovaskulárního systému a předcházet problémům se zdravím Tento pacient byl doporučen statiny - léky, které snižují hladinu „špatného“ cholesterolu.

V analýze předchozích studií našli odborníci zajímavou skutečnost - téměř ve všech případech došlo k úmrtí pacientů s vysokým cholesterolem z jiných příčin, ale také bylo zjištěno, že jde o "špatný" cholesterol, který má prospěšné účinky na tělo. Vědci zjistili, že lidé s vysokým cholesterolem v průměru žili déle, ve srovnání s těmi, kteří nepřekročili maximální normy.

Odborníci naznačují, že zvýšená hladina lipoproteinů pomáhá tělu odolávat změnám souvisejícím s věkem, zejména zabraňuje vzniku těžkých senilních onemocnění, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Po obdržení nové údaje o účincích cholesterolu v těle, vědci plánují pokračovat ve výzkumu v této oblasti a zjistit, proč se v mladém věku , „špatný“ cholesterol způsobuje kardiovaskulární choroby a u starších pacientů (nad 60 let), je pozorován žádný takový vztah, navíc , použití cholesterolu pro tělo.

Lipoproteiny s nízkou hustotou jsou nositeli „špatného“ cholesterolu, který může způsobit ateroskleróza, ve stejné době, high-density lipoprotein snížilo riziko cévních onemocnění a srdce.

Odborníci univerzitní dříve prokázáno, jižní Florida, ve stáří, cholesterol nemá vliv na předpokládanou délku života, a v průměru u pacientů s vysokou a normální hladinou cholesterolu žil zhruba stejný, a v některých případech se „špatný“ cholesterol, lidé žili mnohem déle. 

Na závěr vědci poznamenali, že nová práce zpochybňuje předchozí předpoklady, podle nichž je "špatný" cholesterol jednou z hlavních příčin předčasné smrti. Dříve se předpokládalo, že takový cholesterol představuje zdravotní riziko po 30 letech a vyvolává různé cévní a srdeční onemocnění a také zkracuje očekávanou délku života, nicméně nebylo dosaženo vědeckého potvrzení.  

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.