^

Zdraví

A
A
A

Ateroskleróza

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 27.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ateroskleróza je nejčastější variantou patologie; je nejvážnější, protože způsobuje poškození koronárních tepen, mozkových cév a cerebrovaskulární nedostatečnosti. Arterioskleróza je obecný termín pro několik onemocnění, které způsobují zhrubnutí a ztrátu elasticity arteriální stěny. Formy ne-ateromatózní arteriosklerózy zahrnují arteriosklerózu Menkeberga a arteriolosklerózu.

Ateroskleróza je tvorba plaků (atter) v intimitě středních a velkých tepen. Plaky obsahují lipidy, zánětlivé buňky, buňky hladkého svalstva a pojivové tkáně. Mezi rizikové faktory patří dyslipidémie, diabetes mellitus, kouření, rodinná predispozice, sedavý životní styl, obezita a hypertenze. Symptomy se objevují, když velikost nebo prasknutí plaku stoupá, což snižuje nebo zastavuje průtok krve; projevy závisí na postižené tepně. Diagnostika je klinicky potvrzena a potvrzena angiografií, ultrazvukem nebo jinými zobrazovacími studiemi. Léčba zahrnuje eliminaci rizikových faktorů, vhodnou stravu, fyzickou aktivitu a jmenování antiagregantů.

Ateroskleróza může postihnout všechny velké a středně velké tepny, včetně koronární, karotid a mozkových tepen, aorty a jejích poboček a tepen dolních končetin. Toto onemocnění - nejčastější příčinou nemocnosti a úmrtnosti ve Spojených státech a ve většině západních zemí. V posledních letech, věkově specifická úmrtnost v důsledku aterosklerózy se snížil, ale v roce 2001 aterosklerózy koronární artérie a cerebrovaskulární onemocnění způsobil více než 650.000 úmrtí ve Spojených státech (více než rakovina, a téměř 6 krát více než nehod). Ateroskleróza prevalence se rychle zvyšuje v rozvojových zemích, stejně jako lidé v rozvinutých zemích žijí déle, bude výskyt zvýší. Očekává se, že do roku 2020, arterioskleróza se stal nejčastější příčinou úmrtí na celém světě.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Příčiny aterosklerózy

Příznak ateroskleróza - aterosklerotický plát, který obsahuje lipidy (intracelulární a extracelulární cholesterol a fosfolipidy), zánětlivé buňky (jako jsou makrofágy, T-buňky), buňky hladkého svalstva, pojivové tkáně (například kolagen, glykosaminoglykany, elastická vlákna), trombů a vápenatých usazenin , Všechny fáze aterosklerózy - od tvorby a růstu plaku komplikací k - najít zánětlivé reakce na poranění. Předpokládá se, že primární roli endoteliální poškození.

Ateroskleróza postihuje zejména určité oblasti tepen. Non-Darcy nebo turbulentní proudění krve (např., V místech arteriální větvení stromu) endotelialnoi vede k endoteliální dysfunkci a inhibuje tvorbu oxidu dusnatého, silný vazodilatační a protizánětlivý faktor. Tato cirkulace také stimuluje endoteliální buňky k produkci adhezních molekul, které přitahují a vážou zánětlivé buňky. Rizikových faktorů aterosklerózy (jako je dyslipidemie, diabetes, kouření, hypertenze), oxidační stres faktory (např superoxid radikály), angiotensin II a systémová infekce také inhibují uvolňování oxidu dusnatého a stimulují tvorbu adhezních molekul, prozánětlivých cytokinů, proteiny gemotaksisa a vazokonstrikční látky; více přesný mechanismus není znám. Výsledkem je konsolidace endotelu monocytů a T-buněk, je pohyb těchto buněk v subendoteliálním prostoru, a stanovení iniciační místní vaskulární zánětlivé odezvy. Monocyty v subendoteliální zase do makrofágů. Krevních lipidů, lipoproteinů zvláště nízkou hustotou (LDL) a lipoproteinů o velmi nízké hustotě (VLDL), také vázat na endoteliální buňky, a oxiduje v subendoteliálním prostoru. Oxidované lipidy a transformované makrofágy jsou transformovány do lipidových injekční pěnových buněk, které je typické pro časné aterosklerotických změn (tak zvané mastné proužky). Degradace membrán červených krvinek, který se vyskytuje v důsledku prasknutí vasa vasorum a krvácení do plátu, může být významný zdroj lipidů v plaků.

Ateroskleróza - příčiny a rizikové faktory

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Symptomy aterosklerózy

Ateroskleróza se nejprve rozvíjí asymptomaticky, často po mnoho desetiletí. Znaky se objevují, jestliže jsou překážky průtoku krve. Přechodné ischemické symptomy (např., Stabilní angina, přechodné ischemické záchvaty, intermitentní klaudikace) mohou vyvinout při stabilní plaky růst a snižují arteriální lumen o více než 70%. Příznaky nestabilní anginy pectoris, infarkt myokardu, ischemickou cévní mozkovou příhodu nebo bolesti nohou v klidu, může dojít při nestabilní plaky prasknutí a náhlé uzavření hlavní tepnu, se vstupem trombózy nebo embolie. Ateroskleróza může také způsobit náhlou smrt bez předchozí stabilní nebo nestabilní anginy pectoris.

Aterosklerotická léze arteriální stěny může vést k aneuryzmatům a stratifikaci tepen, což se projevuje bolestí, pulzujícími pocity, nedostatkem pulzu nebo náhlou smrtí.

Ateroskleróza - příznaky a diagnóza

Co je třeba zkoumat?

Léčba aterosklerózy

Léčba zahrnuje aktivní eliminaci rizikových faktorů pro zabránění tvorbě nových plaků a snížení stávajících plaků. Nedávné studie naznačují, že LDL by měl být <70 mg / dL pro existující onemocnění nebo vysoké riziko kardiovaskulárních onemocnění. Změny v životním stylu zahrnují dietu, zastavení kouření a pravidelnou fyzickou aktivitu. Často jsou léky potřebné k léčbě dyslipidémie, AH a diabetes mellitus. Tyto změny v životním stylu a léky přímo nebo nepřímo zlepšují funkci endotelu, snižují zánět a zlepšují klinický výsledek. Antiplachety jsou účinné u všech pacientů.

Ateroskleróza - léčba

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.