^
A
A
A

Vědci vytvořili první lék na světě, který zpomaluje rozvoj šedého zákalu

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

06 September 2011, 22:06

Vědci, kteří vytvořili první světovou medicínu, která zpomaluje rozvoj katarakty a zpomaluje její formaci, patří mezi pět finalistů soutěže o obchodní projekty organizované University of Queensland (Austrálie).

Jediným stávajícím způsobem léčby katarakty je chirurgické odstranění zakalené čočky a její nahrazení syntetickou.

Lék Calpain Therapeutics je zaměřen na bílkoviny v oční tkáni. Při aktivování různými spouštěči, včetně těch spojených se stárnutím těla, způsobuje tato bílkovina zákal objektivu. Závažné katarakty jsou hlavní příčinou slepoty.

I když ve většině případů je šedý zákal se vyvíjí, když člověk stárne, někdy nemoc může být vyvolána cukrovka, poranění očí, působení slunečního ultrafialového záření, dlouhodobé příjmu steroidů, kouření a zneužívání alkoholu. Podle Mezinárodní agentury pro prevenci slepoty je dnes téměř 18 milionů lidí slepých kvůli kataraktu, z nichž mnozí žijí v chudých zemích.

Nyní neexistují žádné léky, které by zabránily nebo zvrátily vývoj katarakty. Jediný způsob léčby - chirurgické odstranění zakalené čočky a její náhrada syntetickou. Každoročně se v Austrálii uskutečňuje více než 200 tisíc takových operací a ve Spojených státech přibližně 3,4 milionu.

Testování léčiva vyvinutého firmou Calpain Therapeutics ukázalo, že výrazně zpomaluje progresi katarakty. Lék se může vyrábět ve formě kapek nebo krému, které by měly být ošetřovány oči každou noc před spaním. Dobře a zjistit kataraktu v rané fázi je možné pomocí obvyklé kontroly očí. Po provedení diagnózy můžete začít užívat nový lék, který zpomalí průběh onemocnění. Dokonce i když existuje pouze jedno oko v kataraktech, existuje vysoká pravděpodobnost, že to ovlivní druhé, takže je třeba zacházet s oběma očima.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.