^
A
A
A

Virus lidského papilomu - co by měl každý vědět

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.05.2018
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

13 June 2016, 10:00

HPV (lidský papilomavir) je běžná sexuálně přenosná infekce. Vlastností viru je jeho schopnost se po mnoho let nezobrazovat, ale nakonec mohou existovat různé neoplazmy, jak benigní, tak maligní.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny poznamenala, že počet pacientů s rakovinou děložního čípku v posledních letech výrazně vzrostl a jedním z důvodů může být HPV.

Co je to virus? Když jsou infikovány, ovlivňují se epiteliální buňky, které se začínají rozdělovat, což vede k výskytu papilomu (papilární růst). Lékaři vědí více než 100 druhů HPV, ale existuje 14 typů vysokého onkogenního rizika, vedou k rozvoji rakoviny děložního čípku a některých dalších typů rakoviny. Je třeba poznamenat, že muži infikovaní některými vysoce ko-genovými typy viru jsou vystaveni vysokému riziku vzniku rakoviny genitálií. Nízkokanalytické typy viru vyvolávají růst bradavic, genitálních bradavic a také benigní formace v dýchacích cestách.

S vývojem papilomů HPV se mohou objevit na sliznicích, pokožce, vnitřních orgánech a pohlavních orgánech.

Přenos viru se objevuje sexuálně, během orálního genitálu, análního sexu. Podle epidemiologů z Washingtonské univerzity vstupuje největší počet typů viru do těla v prvních letech sexuální aktivity, ale v konečném důsledku až 90% lidí čelí této nepříjemné nemoci.

V Einstein College tým epidemiologů také vyšetřován HPV a zjistil, že 91% z těla samostatně vyrovnat se s infekcí, a to bez jakéhokoliv zvláštního zacházení - náš imunitní systém je schopen potlačit většinu typů HPV. Také odborníci poznamenávají, že imunita vůči nemoci se nevyvíjí, a proto nejsou vyloučeny opakované případy HPV infekce. Ženské tělo je méně náchylné na infekci věkem, zatímco muži jsou ohroženi po celý život.

Mezinárodní tým výzkumníků zjistil, že 30 až 70% mužů je infikováno HPV, jsou zdrojem infekce jak u žen, tak u mužů. Imunitní systém mužů se s virem vyrovná déle, podle názoru vědců je způsoben sexuálním chováním mužů.

Nebezpečí HPV (vysoce onkogenních typů) spočívá v tom, že virus vyvolává růst nádorových nádorů (děložního čípku, konečníku, vagíny, penisu). Pokud je virus infikován, obvykle nedochází k žádné poruše v menstruačním cyklu nebo neplodnosti. Kvůli hormonálním skokům (například těhotným ženám) může růst bradavic na vnějších orgánech urychlit, ale virus neovlivňuje schopnost otevírat nebo nosit.

Skutečnost, že HPV úzce souvisí s vývojem rakoviny děložního čípku, vědci nepochybují, protože v téměř 100% případů je HPV detekován u pacientů (jeden z mnoha typů).

Je třeba poznamenat, že rakovina se vyvíjí, kdy virus je v těle po dlouhou dobu - v relativně zdravých žen bude virus vyvolat růst nádorů v průměru o 15-20 let u HIV infikovaných pacientů - v 5-10 let.

Virus v těle prochází několika stádii předtím, než začne vznik maligní tvorby - během tohoto období je zpravidla detekován virus a je předepsána vhodná léčba.

V 95% případů se HPV může zbavit (nejčastěji odstraněním postižených oblastí), ale vždy stojí za to si uvědomit riziko opakované infekce.

Přečtěte si také: Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV)

V současné době existuje celá řada testů pro detekci HPV v těle, ale až 25 let je zde vysoká pravděpodobnost, aby identifikovat virus, se kterým imunitní systém vyrovnat sami o sobě, tak lékaři doporučují podstoupit zkoušku po 25 letech, s výjimkou mladé dívky do 18 let, kteří mají aktivní sexuální život.

trusted-source[1], [2], [3]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.