^
A
A
A

Asexualita u mužů a žen

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Mezi definice nedostatku sexuální touhy, stejně jako zájem o sex a touha zapojit se do většiny sporů za posledních patnáct let způsobuje asexualitu.

Pokud člověk začíná z definice sexuality člověka, pak jeho opak by měl být definován jako nedostatek fyziologické a emocionální potřeby sexuálního styku.

Lékařské aspekty asexuality

Podle některých odborníků, asexualita je druh sexuální orientace, a vejde na stejné úrovni jako heterosexualita, homosexualita a bisexualita, zejména jako „asexuální“ Existují celé komunity.

Vědci z University of British Columbia (Vancouver, Kanada) dospěli k závěru, že asexualita není psychiatrickým stavem ani příznakem psychické poruchy sexuální povahy. A klasifikační kritéria dávají důvod k tomu, že tento stav odkazuje na zvláštní sexuální orientaci.

Na druhé straně, podle DSM-IV (Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch), poruchy sexuální touhy - hypoaktivní porucha sexuální touhy a inhibice sexuální touhy - přidělený „sexuální poruchy a poruchy pohlavní identity“, která je charakterizována jako nedostatek sexuálních fantazií a touha po sexuální aktivitě.

Ale již v DSM-V5 došlo ke změnám a připomínkám, které se vracejí k následujícím. Aby byly poruchy sexuální touhy považovány za dysfunkci, musí být doprovázeny klinicky významnými duševními a fyziologickými změnami a způsobit vážnou úzkost a vážné mezilidské obtíže. Nicméně tyto poruchy by neměly být vysvětlovány žádnými jinými duševními poruchami, účinky léků, některými jinými nemocemi nebo asexualitou.

To znamená, že hlavní rozdíl mezi sexuální dysfunkce a asexualitou je, že pacienti s poruchami trpí nedostatkem sexuální touhy, a lidé, kteří se považují za asexuals, že je není třeba obávat.

Prakticky uvedení tohoto stavu je mimo rozsah zdravotních problémů, odborníci doporučují, aby nedocházelo k záměně, vázání nízký práh sexuální vzrušivosti u žen s nedostatkem fyziologických a emocionálních potřeb pro pohlavní styk, tj frigidita a asexualitou. I když je  frigidita  považována za hypoaktivní poruchu sexuální touhy, velmi často - idiopatická.

Epidemiologie

Čerstvé údaje o prevalenci asexuality nejsou publikovány a statistiky více než před deseti lety se řadí mezi asexuální téměř 70 milionů dospělých na celém světě.

Podle informací Sex Researchu koncem roku 2004 se 0,4-1% obyvatel Spojeného království (z 39 milionů dospělých) považovalo za asexuální.

To, že 3,3% fínských žen a přibližně 1,6% francouzských lidí a téměř 2% středoškoláků z novozélandských vysokých škol nikdy nepřijalo nikomu jinou sexuální přitažlivost.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Příčiny aseksualynosti

Studium je stále nedostatek sexuální touhy i nadále, aby se zapojily odborníky v oboru psychiatrie, sexuologie, psychologie, ale ke společnému pohledu na příčiny asexualitou a nepřišel navzdory rozsáhlé diskuse o této problematice v lékařské komunitě.

Mnozí věří, že možnými rizikovými faktory tohoto stavu jsou úzkost, úzkost a deprese; aversivní sexuální zážitky nebo jiné traumata; různé zdravotní problémy (psychosomatika, hladina pohlavních hormonů, sexuální dysfunkce). Například asexualita u mužů je nejčastěji spojována s nízkou hladinou testosteronu (i když v této otázce nebyly provedeny žádné klinické studie).

Nedostatečná touha po pohlavním styku možná vyplývá z potíží spojených s jejich realizací nebo z problémů vztahů mezi sexuálními partnery?

Některé pokusu o propojení patogeneze asexualitou s nerovnováhou excitačních i inhibičních neuropřenašečů - dopaminu, norepinefrinu a serotoninu, působící na hypotalamu a hypofýzy (které produkují a vylučují se do krve hormony, jako je oxytocinu, prolaktinu, FSH a luteinizačního hormonu).

A biologové mají předpoklad, že možná začne transformace sexuálního instinktu lidské populace. Ve skutečnosti, na rozdíl od zvířat (s jejich instinktní touhou splynout a množit se pro přežití druhu), sexuální instinkt lidí dlouho nebyl zaměřen na reprodukci. Vzpomeň si na Freuda, který bezpodmínečně věřil v nadřazenosti sexuálního instinktu v chování lidí a tvrdil, že jen tělesné potěšení získané během pohlavního styku dává psychologický rozvrat.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Symptomy aseksualynosti

Jak pochopit, že osoba má příznaky asexuality? Není to sexuální abstinence, ani synonymum pro celibát, nikoli nízké libido (které může být způsobeno zdravotními problémy), nikoli důsledek hormonální nerovnováhy nebo strachu ze sexuálních vztahů.

Navíc se asexuálové mohou seznámit, prožívat emocionální náklonnost (platonická láska), osvojit si děti. Dokonce i vzrušení nebo orgasmus tento stav neslučuje a někteří asexuálové mají sex, pokud mají romantického partnera, který to chce.

Mimochodem, rozlišit druhy asexualitou: romantický - non-sexuální vztahy, které jsou často spojeny s sympatie a náklonnosti, a neromantický - hluboké emocionální a psychické připevnění bez sexu.

Romantická přitažlivost, která postrádá sexuální touhu, může být heteromorfní, tj. Osobě opačného pohlaví nebo homomorfní.

Členové největšího světového webového společenství asexuals Aven tvrdí, že ve světě, kde se vše točí kolem sexu, mnoho lidí s nedostatkem sexuální touhy může cítit na okraji společnosti - v důsledku stigmatizace sexuálních poruch. Proč může být nízká sebeúcta, úzkost a tendence k depresi.

Ačkoli vědci studují fyziologii asexualitou, to naznačuje, že v tomto stavu schopnost pohlavního vzrušení nezmizí, ale to může být obtížné s tzv subjektivní vzrušení - na úrovni mysli a emocí.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Komplikace a důsledky

Hlavní důsledky a komplikace asexuality se týkají vztahů s lidmi, kteří mají normální (normální) úroveň potřeby sexuálního styku.

Asexuálové by proto měli lépe komunikovat s vlastním druhem a někteří z nich mají na středním prstu pravé ruky černý prsten - jako identifikaci.

V moderních západních společnostech se sexuální zkušenost považuje za definující rys dobrého života. Je to skvělé pro lidi, kteří mají rádi sex. Ale asexualita těch, kteří se jim nelíbí, by neměli být rozdáváni pro anomálie.

trusted-source[20], [21], [22]

Diagnostika aseksualynosti

Navrhovaná diagnóza asexuality spočívá v odhalení nepřítomnosti sexuální přitažlivosti. K tomu je velmi jednoduchá zkouška pro asexualitu, která umožňuje pochopit, kolik je člověk asexuální.

Test se skládá z takových otázek

  • Sex může být přičítán něčemu špinavému, zakázanému?
  • Cítíte se v rozpacích nebo nepohodlně, když někdo mluví o sexu?
  • Myslíte si, že je možné žít bez sexu?
  • Může existovat vztah mezi lidmi bez sexuální intimity?
  • Je možné mít plný život s mužem nebo ženou bez důvěrnosti?
  • Jak máte pocit, že máte sex?
  • Už jste se někdy cítili nepohodlně, že nemáte zkušenosti se sexuálními pocity, jako jsou ti kolem sebe?

trusted-source[23], [24], [25]

Asexualita moderní mládeže

Dospívající zažívají "identitu krizi" s nástupem puberty a jejich sexualita a zájem o sexuální stránku života je součástí přirozeného procesu vývoje.

Sexuální zájem mladých i dospělých se může velmi lišit a závisí na kulturních normách a společenských mravách, sexuální orientaci, sociální kontrole a úrovni sexuální výchovy. Je třeba mít na paměti, že 25-letý mozek není zcela vyzrálé, a částečně kvůli tomu, mnoho mladých mužů a žen nejsou schopni přijímat informovaná rozhodnutí a předvídat důsledky sexuálního chování: nechtěného těhotenství; infekcí pohlavně přenosných infekcí, včetně HIV / AIDS.

Asexualita moderní mládeže, zejména americké, psychologové mají tendenci vidět v problémech sexuální výchovy. Podle doby „sexuálních situací“ Výzkum ukázal, že chování několika vzdělávacích institucí (včetně studentů, více než 17 let) 81,2% respondentů necítil sexuální zájem a 75,8% při souloži zažili úzkost a strach.

Podle časopisu The Journal of Marriage and Family studie ukazují, že po 10 letech věku mezi 10% a 40% mladých lidí ve Spojených státech a dalších západních zemích nemají pohlavní styk. A ve věku 25-29 let - 5%.

Zdá se, že všechny záznamy o asexualitě byly poraženy Japonci: podle roku 2012 bylo 61,4% nesezdaných mužů ve věku 18-34 let bez přítelkyně a více než 49% žen stejného věku jsou sexuální partneři. Současně více než 25% nezosobělých mladých mužů a žen mladších 30 let nikdy nemělo sex.

"Nespravodlivý životní styl" se stal populárním mezi mladými lidmi v Číně, nejčastěji se projevuje asexualita dívek žijících v megacities.

trusted-source[26], [27]

Kdo kontaktovat?

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.