^

Coitus interruptus: účinnost a poškození

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Přerušený pohlavní styk je jedním z metod antikoncepce, který spočívá v odstranění penisu z pochvy až do začátku ejakulace. Tato metoda se používá k prevenci koncepce a je nejstarší metodou antikoncepce.

Tato metoda má několik výhod: přístupnost a snadné použití. Na rozdíl od jiných metod antikoncepce se nevyžadují další prostředky a mechanická zařízení.

Je však důležité si uvědomit, že zvolená metoda antikoncepce byla účinná, musíte dodržovat několik pravidel:

 • nedovolte ejakulaci ve vaginální dutině;
 • zabránit vstupu spermií do ženských genitálií;
 • používat spermicidní mazání před nástupem sexuálního styku.

A samozřejmě není vhodné plně se spoléhat na zvolenou metodu - je lepší ji kombinovat s jinými metodami antikoncepce (například nechte partnera paralelně užívat orální antikoncepci). Uvedená metoda navíc nezbavuje rizika výskytu sexuálně přenosných infekcí. Proto je lepší zvolit si tuto metodu pro ty, kteří jsou si vědomi svého sexuálního partnera a nevylučují možnost neplánovaného těhotenství.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Je možné přerušit sexuální styk?

Je možné přerušit pohlavní styk nebo ne? V této otázce se nevažují všechny páry, které nechtějí mít dítě a chtějí se chránit před neplánovaným těhotenstvím. Ve skutečnosti je přerušený pohlavní styk, jako metoda antikoncepce, nejméně účinný.

Není možné plně řídit fyziologický proces ejakulace, takže i při rychlé reakci do vaginy vstupuje malé množství spermatu s aktivním spermatem. To může stačit k oplodnění vajíčka.

Nicméně, z pohledu sexologů a psychologů, přerušený pohlavní styk poškozuje nejen sexuální zdraví, ale i fyzické zdraví. Silnou snahou člověk přeruší nejen pohlavní styk a zbavuje ho logického dokončení, ale také brání sexuálnímu vzrušení. Na druhé straně to ovlivňuje stav nervového systému, což vede k předčasné ejakulaci a způsobuje stagnaci krve v pánevních orgánech, což patologicky postihuje urogenitální systém.

Samozřejmě, že je otázkou, zda je možné přerušit pohlavní akt, nebo lepší, aby upustily od tohoto způsobu antikoncepce řešit sexuálních partnerů, ale je nutné naslouchat názoru kvalifikovaných lékařů a starosti o jejich sexuální, psychické a fyzické zdraví. Existuje mnoho antikoncepčních přípravků, jejichž příjem nepřipravuje partnery na přirozené pocity a nepoškodí tělo (například vaginální čípky na bázi spermicidních léků).

Interkurz přerušil pohlavní styk

Prevence přerušení pohlavního styku je účinná pouze 70-80%. Malé množství spermií je přiděleno na samém začátku sexuálního aktu a toto množství může stačit k tomu, aby se oplodnění stalo. Tento procesní člověk nemůže ovládat. Způsob přerušení pohlavního styku, kromě nedostatku dodatečných nákladů, však má několik významných nedostatků: 

 • vysoká pravděpodobnost infekce sexuálně přenosnými nemocemi.
 • pokud předchozí sexuální vztah s mužem byl méně než před dnem, životaschopné spermie v močové trubici penisu mohou proniknout do pochvy a vést k nežádoucímu těhotenství.
 • snížení sexuální touhy partnerů.

Přerušení pohlavního styku

Přerušení pohlavního styku může být neúčinné, pokud: 

 • Muž má předčasnou erupci.
 • Pro muže je těžké ovládat sebe.
 • Neplánované těhotenství může negativně ovlivnit zdraví ženy.

Prevence přerušení pohlavního styku by měla probíhat při plné koordinaci partnerů, s přihlédnutím ke všem možným důsledkům. Aby byla tato metoda účinnější, je lepší ji kombinovat s jinými typy antikoncepce (perorální antikoncepce, spermicidní čípky, lubrikant).

Je přerušený pohlavní styk škodlivý?

Škodlivé přerušení sexuálního styku není spolehlivě potvrzeno. Ale i přes spory o této problematice více než 70% mužů používá tuto metodu. Jedná se o nejjednodušší a nejlevnější způsob nouzové antikoncepce. Podstatou toho je, že v době ejakulace odstranit penis z pochvy, a tím zabránit proniknutí spermií. Existuje však mnoho závažných přesvědčení, které dokazují neúčinnost a dokonce škodu této metody. 

 1. Vysoké procento pravděpodobnosti těhotenství je od 15 do 50%. 
 2. Pravidelné užívání může vést k porušení sexuální funkce, poruchy potence a zánětlivých onemocnění panvových orgánů u žen. 
 3. Konstantní napětí a kontrola procesu pohlavního styku vede k porušení centrálního nervového systému. 
 4. Žena dostává maximální vzrušení v době vysazení spermií a to pomáhá dosáhnout orgasmu a při přerušeném pohlavním styku to není. 
 5. Necítí-li se výstřel spermií, žena nedokončí sexuální akt úplně. V tomto okamžiku prostaglandiny nejsou produkovány v jejím těle, které jen udržuje tělo v tónu. V budoucnu vede deficit této biologicky aktivní látky k nervovým poruchám, žena není schopna pociťovat orgasmus, od kterého intimní a rodinný život toleruje nesoulad.

Mohu otěhotnět s přerušeným stykem?

Ať už je možné otěhotnět na přerušení sexuálního osvědčení nebo jednání - tato otázka nesnáší mnoho dívek. Dokonce i při širokém výběru antikoncepčních přípravků různých účinků využívá většina párů způsob přerušení sexuálního styku. Navzdory věkové kategorii a jiným výrazným vlastnostem dává tato metoda přednost 80% dvojic. Při volbě metody přerušení sexuálního styku ne každý myslí o důsledcích své volby, včetně možnosti otěhotnění.

Taková lehkost nemá žádné ospravedlnění, protože v případě přerušení sexuálního styku dochází k většině nežádoucích těhotenství. Fyziologicky, tělo člověka je navrženo tak, aby sperma v malých porcích byla uvolněna během celého pohlavního styku, a to nejen na špičce ejakulace. Chcete-li dostat těhotnou dokonce i malé množství spermií. Konečný výsledek, samozřejmě, závisí na jejich schopnosti přežít a pohybovat se, ale to nezhoršuje míru rizika.

Existují případy, kdy je pár chráněn tímto způsobem po dostatečně dlouhou dobu a těhotenství nenastane, což naznačuje patologii reprodukčního systému.

Není třeba doufat, že přerušené sexuální osvědčení nebo čin bude zasahovat do přístupu těhotenství. Je mnohem pohodlnější a výhodnější konzultovat lékaře a zvolit nejvhodnější metodu antikoncepce, která nebude mít vliv na vaše zdraví.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Pravděpodobnost otěhotnění s přerušovaným sexuálním stykem

Pravděpodobnost těhotenství s přerušeným pohlavním stykem může dosáhnout 50%. Skutečnost, že celý objem semenné tekutiny nepronikne do pochvy, neznamená, že žena otěhotní. Obvykle se o tuto záležitost zajímají teenagery a ženy, které se příliš netýkají zdraví partnera a jeho vlastní.

Vysoké náklady na antikoncepci nemají vliv na volbu způsobu ochrany. Koupit kondomy v kapse i pro dospívající a cena orální antikoncepce je dostatečně dostupná. Cenový faktor tak neodůvodňuje takovou riskantní metodu jako přerušený pohlavní styk.

Účinnost a spolehlivost této metody antikoncepce je zanedbatelná. Mnoho se mylně domnívá, že spermie jsou v době ejakulace vyhozeny pouze spermiemi. To vůbec není. Během pohlavního styku vstupují spermie do pochvy spolu s lubrikanty a pre-ejakulační tekutinou. Pokud se sexuální kontakt vyskytne v termínu ovulace a oba partneři jsou zdraví, pak existuje velmi vysoká pravděpodobnost těhotenství.

Můžete vypočítat dny předpokládané ovulace a v tomto okamžiku se zdržet pohlaví, ale taková metoda také nedává vysokou záruku, jelikož menstruační cyklus každé ženy je individuální a může se měnit pod vlivem různých faktorů. Chcete-li zvýšit účinnost metody přerušení pohlavního styku, poraďte se s lékařem a vyberte nejvhodnější antikoncepci pro konkrétní věk a životní styl.

Účinnost přerušení pohlavního styku

Účinnost přerušeného pohlavního styku v praxi se nerozlišuje mezi vysokými ukazateli, ale spíše naopak - téměř třetina párů, kteří tuto metodu praktikují, se stávají rodiči. Přibližně každá čtvrtá žena otěhotní. Výjimkou jsou pouze ty páry, které spolu s metodou přerušeného sexuálního styku jsou dodatečně chráněny.

Základní skupina tvoří teenageři - nejsou tak zkušení a nemohou se ovládat. Asi 30% všech případů nežádoucích těhotenství spadá právě do této věkové skupiny. Důvodem je nezkušenost, nedostatek sexuální výchovy a vůle. Z tohoto důvodu je velké procento nežádoucích těhotenství, potratů, souběžných onemocnění. Způsob přerušení pohlavního styku nebude chránit před pohlavními nemocemi a AIDS.

Mnoho mladých dívek a chlapců věří, že při prvním sexuálním zážitku nelze otěhotnět. Je chybou předpokládat, že se spermie v době ejakulace uvolňují pouze se spermatem. Během pohlavního styku vstupují spermie do pochvy spolu s lubrikanty a pre-ejakulační tekutinou. To je zcela nepřiměřený předpoklad, a jestliže jsou oba partneři zdraví, pak bude stačit dokonce i jedna kapka semenné tekutiny.

Přerušený pohlavní styk pro muže

Přerušený pohlavní styk pro muže je velmi škodlivý. Stav neustálého napětí a kontroly vyžaduje značnou duševní sílu a může mít za následek zklamání.

V extrémně vzrušujícím stavu člověk potřebuje vynaložit mnoho úsilí na to, aby proces změnil a ovládal. Nejen, že nervový systém kvůli tomuto stresujícímu stavu rychle přijde na opotřebení, navíc a snižuje tón cév penisu. Mikroskopické cévy penisu prasknou kvůli nestabilnímu tlaku, vytvářejí se uzly a adheze, případně erektilní dysfunkce. Postupně to vede k narušení účinnosti a předčasné ejakulace.

Z psychologického hlediska je přerušený pohlavní styk pro člověka patologický a více škodí nejen muži, ale také ženskému zdraví. Nezíská plný rozsah pocitů, protože je vždy pod kontrolou a v napjaté situaci. Kvůli tomu dochází často k poruchám psychie, které vyvolávají fyzické nemoci. Způsob přerušení pohlavního styku byl účinnější, tj. Je lépe kombinovat s jinými typy antikoncepce (orální antikoncepce, spermicidní svíčky, mazadlo).

Důsledky přerušení pohlavního styku

Důsledky přerušeného sexuálního styku mohou být různé - toto a nežádoucí těhotenství, pohlavně přenosné nemoci, poruchy centrálního nervového systému, sexuální poruchy, zánětlivé procesy pánvových orgánů. 

 1. Dokonce i zkušený člověk nemůže kontrolovat přidělení předběžných tekutin, které obsahují určité množství aktivních spermií. Pokud se přeruší pohlavní styk během dnů ovulace, je pravděpodobnost, že hnojení nastane, maximálně. 
 2. Postupně se narušuje přirozený mechanismus sexuálních vztahů. Postupem času ženy rozvíjejí chlad a lhostejnost vůči mužům a opačný sex má vysoké riziko impotence, snižuje sexuální touhu. 
 3. V žádném případě byste neměli používat tuto metodu antikoncepce v případě náhodného pohlavního styku - to zvyšuje riziko výskytu pohlavních chorob. 
 4. Pokud metoda přerušení pohlavního styku po dlouhou dobu nevede k těhotenství, znamená to faktorem neplodnosti. V tomto případě stojí za to vyšetřit lékaři a předložit potřebné testy.

Důsledky přerušeného pohlavního styku neopravňují jeho časté užívání, takže je lepší buď opustit tento způsob ochrany, nebo individuálně vyzvednout antikoncepci.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Poškození pohlavního styku

Škoda na přerušení pohlavního styku je mnohem větší než se zdá - je to nejběžnější forma antikoncepce u mladých lidí a je neúčinná a způsobuje souběžné komplikace.

V první řadě dochází k přerušení fyziologického systému ejakulace - normálně se vysazení spermií objevuje reflexně, bez silné vůle muže samotného. Tím, že přeruší pohlavní styk a produkuje ejakulaci mimo ženské pohlavní orgány, člověk silou zablokuje buzení, čímž narušuje procesy inhibice a excitace nervového systému. To vede k poškození centrální nervové soustavy, neurózám, dysfunkci orgánů a systému, předčasné ejakulaci a impotenci.

Kvůli nedostatečnému odlivu krve začínají trofické změny v těle pohlavního orgánu. V této fázi je riziko vzniku infekcí a nespecifického zánětu prostaty vysoké, což vede k jeho hypertrofii a nakonec k prostatitidě.

Poškození přerušení pohlavního styku zažívá nejen člověk, ale i žena. Žena dostává maximální vzrušení v době vysazení spermií a to pomáhá dosáhnout orgasmu a při přerušeném pohlavním styku to není. Necítí-li výstřel spermií, žena nedokončí sexuální zásah úplně. V tomto okamžiku prostaglandiny nejsou produkovány v jejím těle, které jen udržuje tělo v tónu. V budoucnu vede deficit této biologicky účinné látky k nervovým poruchám a sexuálním patologiím.

Mínusy přerušení pohlavního styku

Mínus přerušeného sexuálního styku převažuje nad výhodami. Podstatou této nejstarší metody antikoncepce je odstranění penisu z pochvy až do začátku ejakulace. 

 • Možná hlavní nevýhodou je vysoká šance na otěhotnění. Nejvyšší míra nežádoucích těhotenství u mladých párů a dospívajících - stále nemohou ovládat své emoce a touhy a nepoužívají další metody antikoncepce. Není možné plně řídit fyziologický proces ejakulace, takže i při rychlé reakci do vaginy vstupuje malé množství spermatu s aktivním spermatem. To může stačit k oplodnění vajíčka.
 • Druhým mínusem je riziko zachycení pohlavní nemoci. Metoda přerušení pohlavního styku je důležitá, když jsou partneři sebevědomí. 
 • Třetí negativní - postupný vývoj sexuální dysfunkce u mužů a vznik zánětlivých procesů v orgánech malého pánve. Kvůli stagnaci krve v pohlavních orgánech dochází k narušení řady trofických procesů, které jsou plné vývoje hypertrofie prostaty a jejího zánětu, což vede k sexuální impotenci.

Naštěstí je tento proces v počáteční fázi léčitelný a je možné obnovit mužskou sexuální funkci, ale především je nutné opustit způsob přerušení sexuálního styku a zvolit individuální metodu antikoncepce.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.