^

Metody prevence STI / HIV

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Prevence a kontrola pohlavně přenosných chorob je založena na pěti hlavních koncepcích: jednak vzdělávání osob, které jsou ohroženy prevencí STD; za druhé, identifikaci asymptomaticky infikovaných jedinců nebo těch, kteří mají příznaky STD, ale s největší pravděpodobností nebude vyhledávat lékařskou pomoc od zdravotnického zařízení; za třetí, účinnou diagnózu a léčbu infikovaných osob; Začtvrté, vyšetření, léčba a poradenství sexuálních partnerů osob s pohlavně přenosnými chorobami; Za páté, zajištění preventivního očkování ohroženým osobám. Ačkoli se tento dokument zaměřuje na sekundární prevenci, tj. Klinické aspekty kontroly STD, hlavním způsobem prevence STD je změnit sexuální chování pacientů. Navíc, protože regulace STD snižuje pravděpodobnost přenosu infekce na partnera, je výsledkem opatření k prevenci infekce jednotlivců prevence výskytu společnosti jako celku.

Lékaři a další zdravotničtí pracovníci hrají důležitou roli v prevenci STD. Navíc tím, že léčení pacientů s pohlavně přenosných chorob vyvolaných bakteriemi nebo prvoky za účelem přerušení dalšího přenosu, lékaři mají možnost provádět vzdělávání a poradenství pro pacienty a podílet se na identifikaci a léčbu infikovaných sexuálních partnerů. Schopnost lékaře shromáždit přesnou anamnézu sexuálního života pacienta je mimořádně důležitá při provádění preventivní práce. Doporučení k této problematice jsou uvedeny v části "Sexualita a reprodukční zdraví" v manuálu "Technologie antikoncepce". Stanovení přesné diagnózy a včasné předání informací o ní lékařem je základem pro efektivitu supervizní služby.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Doporučení pro pacienty o prevenci STD

Aby se zabránilo šíření STD, je nutné, aby osoby, kterým hrozí přenos nebo nákaza, změnily své chování. Prvním nezbytným krokem v tomto směru je začlenit do vývoje anamnézy správně formulovaných otázek týkajících se sexuálního života pacienta. Při stanovení rizikových faktorů může zdravotní pracovník doporučit prevenci STD. Aby byla doporučení účinná, jsou nezbytné komunikační dovednosti (například schopnost projevovat úctu, soucit a ne odsuzovat). Efektivní způsob komunikace s pacientem, včetně využití otevřených otázek a podmínek, které jsou srozumitelné pro pacienta, stejně jako ujištění pacienta, že léčba bude poskytnuta bez ohledu na platební schopnost, občanství, imigrační status, jazyk, ve kterém se říká, nebo životní styl.

Při vedení rozhovoru je nutné vzít v úvahu rizikové faktory specifické pro tohoto pacienta. Je třeba popsat specifické činnosti, které by měl pacient užívat, aby se zabránilo infekci nebo šíření STD (včetně abstinence z pohlavního styku, pokud má příznaky STD).

Sexuálně přenosná infekce

Nejúčinnější způsob, jak zabránit sexuálního přenosu infekce HIV a dalších pohlavně přenosných chorob je zdržet se pohlavního styku s infikovanými partnery. Je třeba upozornit, aby se ujistěte, aby se zdržela pronikajících typy pohlaví jednotlivců, kteří jsou léčeni pro pohlavně přenosnými chorobami, nebo jejichž partneři jsou považovány za sexuálně přenosných chorob, stejně jako ti, kteří se chtějí vyhnout důsledkům pohlavního styku (tj STD / HIV infekce a těhotenství). Podrobnější diskuse o abstinenci je uvedena v "Antikoncepční technologii".

 • Oba partneři by měli být testováni na pohlavně přenosné choroby a HIV předtím, než budou mít sexuální styk.
 • Pokud osoba upřednostňuje sex s partnerem, jehož infekční status není znám, nebo s někým, kdo je infikován HIV nebo jinými pohlavně přenosnými nemocemi, měl by užít nový latexový kondom pro každý sexuální styk.

Osoby, které užívají drogy intravenózně

Doporučení pro uživatele návykových látek užívajících intravenózní léky (CNV) jsou následující:

 • Zahajte nebo pokračujte v programu léčby závislosti na drogách.
 • Za žádných okolností nepoužívejte injekční nástroje (stříkačky, jehly), pokud již byly použity jinou osobou.
 • Je-li v oblasti výměnný program jehel, musíte získat čisté jehly.
 • Osoby, které i nadále používají stříkačky nebo jehly, které již byly použity, by je měly nejdříve vyčistit bělidlem a vodou. (Dezinfekce s bělidlem není sterilizaci zařízení a nezaručuje inaktivaci viru HIV. Nicméně, konstantní čištění injekčního zařízení se snižuje rychlost přenosu HIV v případě, že nástroje jsou používány různé osoby).

Profylaktické očkování

Preventivní očkování je jednou z nejúčinnějších metod prevence přenosu některých pohlavně přenosných chorob. Infekce virem hepatitidy B je často přenáší pohlavním stykem a očkování proti hepatitidě B se doporučuje u všech neočkovaných pacientů podstupujících screening pohlavně přenosných chorob. Nedávno byly vakcíny proti hepatitidě A, vyráběné dvěma výrobními společnostmi, licencovány ve Spojených státech. Očkování proti hepatitidě A se doporučuje několika skupin pacientů, kteří mohou navštívit STD kliniku, včetně homosexuální a bisexuální muži, stejně jako lidí, kteří užívají drogy. Vakcíny jsou testovány na jiné STD, jejichž praktické použití může začít v příštích několika letech.

Metody prevence STD / HIV

Mužské kondomy

Při konzistentním a správném používání jsou kondomy velmi účinným prostředkem prevence různých pohlavních chorob včetně infekce HIV. Četné kohortové studie, včetně studií o serodiscordantních párech, ukázaly výrazný ochranný účinek kondomů u infekce HIV. Vzhledem k tomu, kondomy nepokrývají celou plochu, vystavené nebezpečí infekce, které jsou účinné v prevenci infekcí přenášených kontaktem sliznice, než ty, které jsou infikovány kožních kontaktních ploch. Kondomy se týkají zdravotnických prostředků a jsou kontrolovány FDA. Neporušenost každého latexového kondomu vyrobeného v USA je před balením zkoumána elektronickými zařízeními. V USA je frekvence úniku kondomu během používání nízká (2 na 100). Poruchy při používání kondomů jsou obvykle výsledkem přerušovaného nebo nesprávného použití, spíše než zlomení kondomu.

Pro účinnou prevenci STD by pacienti měli být povzbuzováni, aby používali kondomy důsledně a správně. Pacienti by měli být rovněž poučeni o tom, jak správně používat kondom. Následující doporučení umožňují správně použít mužský kondom:

 • Při každém pohlavním styku používejte pouze nový kondom.
 • Pečlivě manipulujte s kondomem, abyste zabránili poškození hřebíků, zubů nebo jiných ostrých předmětů.
 • Používejte kondom na penisu v erekci a před jakýmkoli genitálním kontaktem s partnerem.
 • Ujistěte se, že na konci kondomu není žádný vzduch.
 • Ujistěte se, že během pohlavního styku máte dostatek maziva, možná budete potřebovat další použití maziv.
 • Používejte pouze mazadla na bázi vody s latexovými kondomy (např. KY Jelly ™ nebo glycerin). Nepoužívejte mazací oleje na bázi oleje (např. Vazelína, minerální oleje, masážní krémy, tělové mléko nebo kuchyňské oleje), protože zničí latex.
 • Aby se zabránilo sklouznutí po pohlavním styku, je nutné pevně držet kondom u kořene penisu, když jej odstranit a střílet, zatímco penis je vztyčený.

Ženské kondomy

Laboratorní studie ukázaly, že samičí kondom (realita ™) -smazannaya polyuretanový plášť s prstencem na obou koncích umístěných v pochvě - je spolehlivý mechanická bariéra pro viry, včetně HIV. Kromě malých studií trichomoniázy nebyly dokončeny klinické studie k vyhodnocení účinnosti ženských kondomů k prevenci infekce HIV a dalších pohlavně přenosných chorob. Při konzistentním a správném používání by ženy měly výrazně snížit riziko STD. V situaci, kdy nemůžete použít mužský kondom, by měl pár použít ženský kondom.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Kondomy a spermicidy

Údaje ukazují, že kondomy mazány spermicid účinnější při prevenci přenosu HIV a dalších pohlavně přenosných chorob, kondomy než jakýkoli jiný maziva, ne. Kromě toho je používání kondomů potažených spermicid, je spojena s infekcí močových cest Echehchia coli u mladých žen. Žádné údaje o tom, zda používání kondomů s nášivka spermicidů účinnější než používání kondomů bez spermicidů. V důsledku toho doporučujeme správné používání kondomů bez maziv, stejně jako spermicidní maziva nebo zavedení Spermicidy do pochvy.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Vaginální spermicidy, houby a membrány

Jak bylo prokázáno v několika randomizovaných kontrolovaných studií, vaginální spermicidy použity bez kondomu snižuje riziko cervikální kapavka a chlamydie. Nicméně nemají ochranný účinek proti infekci HIV, takže použití spermicidy, aby se zabránilo infekci HIV se nedoporučuje. Vaginální antikoncepční houba ochranu proti krční kapavka a chlamydie, ale jejich použití zvyšuje riziko vzniku kandidózy. Při použití membrány je znázorněn ochranný účinek proti krční kapavky, chlamydie a trichomoniasis, ale pouze v oblasti výzkumu způsobu „v řezu“ a „case-control‚‘; kohorty studie byly provedeny na ochranu žen před infekcí HIV nelze použít vaginální spermicidy, houby. Clony. úloha spermicidy, houbičky, membrány, aby se zabránilo pohlavně přenosných chorob nebyl studován u mužů.

Bezbariérová antikoncepce, chirurgická sterilizace, hysterektomie

Ženy, které nemají riziko otěhotnění, může bezdůvodně předpokládají, že se nemohou nakazit pohlavně přenosných chorob, včetně HIV. Nebarernye antikoncepční metody nechrání před pohlavně přenosných chorob nebo HIV. Hormonální antikoncepce (perorální antikoncepci, Norplant, Depo-Provera) byly spojeny v několika studiích kohortě se zvýšeným výskytem krční pohlavně přenosných nemocí a HIV infekce, ale tyto skutečnosti jsou potvrzeny ne všechny studie. Je třeba doporučit žen, které používají hormonální antikoncepci (orální antikoncepci, Norplant ™, Depo-Provera ™), podstoupili chirurgické sterilizace nebo hysterektomii, na používání kondomů, jakož i aktuální nebezpečí pohlavně přenosných chorob, včetně HIV infekce.

Poradenství v oblasti prevence HIV

Elucidace statusu HIV a vhodné poradenství hrají důležitou roli při motivování změny chování. Z tohoto důvodu, konzultace na prevenci infekce HIV je považována za velmi důležitou událostí ve strategii, aby se zabránilo šíření HIV, ačkoli jeho účinnost při snižování rizika v chování není možné přesně vyhodnotit. Ujistit se, že konzultace byla úspěšná a pacient je správně orientovaný, bude zdravotník být schopen správně posoudit míru rizika pacienta a pomohl mu rozvinout individuální a realistický plán pro prevenci infekce HIV.

Poradenství v testování HIV se skládá ze dvou hlavních fází: poradenství před a po testování. Během poradenství před testováním zdravotnickým pracovníkem by měly posoudit individuální riziko pacienta, vysvětlit význam pozitivních a negativních výsledků testů, získat neformální souhlas k testování a pomoci pacientovi vytvořit realistický plán osobního snižování rizik. Během poradenství po skončení testu by měl zdravotnický pracovník informovat pacienta o výsledcích testu, vysvětlit význam nálezů a preventivní doporučení. Je-li výsledek testu pozitivní, při konzultaci po testování je nutné diskutovat o postoupení zdravotnickým zařízením pro následné kroky a v případě potřeby i o sociální ochranu a psychologické podpůrné služby. U HIV-séronegativních pacientů, u kterých hrozí riziko infekce HIV, může být užitečné i seznámení s jinými poradenskými službami nebo preventivními službami.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.