^

Masti z keloidních jizev

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 23.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jedná se o masti, které jsou dávkovou formou, díky níž se můžete rychle a účinně zbavit kožních defektů včetně keloidních jizev.

V moderní medicíně najdete mnoho různých prostředků, které pomáhají lidem zbavit se ošklivých jizev nebo jizev. Samozřejmě, žádná lék nemůže zaručit, že půjdou úplně, ale je méně možný. Dnes existuje mnoho mastí, které pomáhají rychle zjistit jizvu. Aby byla masť účinná, musí být aktivní složka alantoinu přítomna ve svém složení. Pomáhá zadržovat vlhkost déle na poškozené pokožce.

Lékaři dnes nabízejí mnoho populárních metod, které pomáhají rychleji rozpouštět jizvu (laserový postup, hluboký kůží), ale všechny jsou drženy ve speciálních místnostech a jsou poměrně drahé. Masti jsou oblíbenou technikou, protože je lze použít i doma. Mezi nejoblíbenější vstřebatelné masti lze jmenovat: Kontraktubeks, Klirvin, Dermatics, Kelofibraza, Zeraderm Ultra.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Indikace Masti z keloidních jizev

Před výběrem vhodné přípravky je třeba věnovat pozornost jakým typům jizev a jizev existuje. Koneckonců, toto určí účinnost tohoto nebo toho nápravného opatření:

 1. Normotrofní - jsou považovány za standardní odpověď lidského těla na výsledné zranění. Tyto jizvy se nacházejí se zdravou kůží na jedné úrovni a časem se stávají téměř neviditelnými.
 2. Hypertrofická - nachází se na okraji rány a mírně vyčnívá nad zdravou kůži. Může se objevit v případě, že má rána infekci.
 3. Keloid - mají formu nádorů, které expandují přes pojivovou tkáň. Utěsněny na dotek a vždy velmi silně vyčnívají přes kůži.
 4. Atrofická - tenká tkáň, která začíná být v ráně spuštěna. Jde do tenkých záhybů.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Formulář vydání

Pro dnešní lékárny je možné nalézt obrovské množství nejrůznějších mastí z keloidních cikatrik. Který z nich bude nejúčinnější ve vašem konkrétním případě, může být určen pouze odborníkem. Nejobvyklejšími léky jsou však tyto drogy:

 1. Masť Kontraktubeks.
 2. Masť heparinu.
 3. Dermatrix.
 4. Masť Zřetelná.
 5. Masť Višnevského.
 6. Methyluracilová masť.
 7. Zinkovou masti.
 8. Tetracyklinová masť.
 9. Solkoserylová masť.
 10. Čínská mast.
 11. Masterový záchranář.
 12. Hydrokortizonová masť.
 13. Salicylická masť.
 14. Léčivá masť.

Masť Kontraktubeks

Populární lék, který se používá k léčbě jizev a jizev, zejména keloidního typu s proteolytickým účinkem, který není založen na extraktu cibule (v tekuté formě), alantoinu a heparinu sodném.

Mast se používá s výpočtem 0,5 cm prostředků na 25 cm2 pokožky. Aplikujte doporučené dvakrát až třikrát za 24 hodin a třením masti do keloidní jizvy s lehkými masážními pohyby. Čerstvé jizvy se ošetřují přibližně čtyři týdny.

Pokud je keloidní jizva stará a již má hustý povrch, je nejlepší použít masti pod bandáží. V takovém případě může trvat až šest měsíců. Nepoužívá se na granulaci. Pacienti s nesnášenlivostí proti složkám masti k použití je zakázán. Vzácně se pacienti stěžují na alergické reakce, které se vyskytnou po použití drogy.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Masť heparinu

Léčivý přípravek s antitrombotickým účinkem. Léčivo obsahuje následující účinné složky: benzyl nikotinát, heparin sodný, benzokain. Heparin sodný, postupně se uvolňuje v těle, začne pomalu působit na zánětlivý proces. Rozpouští staré krevní sraženiny a neumožňuje objevit nové.

Doporučuje se používat masti v malém množství (2 cm) pouze na povrch rány nebo jizvy (pokud poškozená kůže nepřesahuje 5 cm). Opatrně opatrně. Používejte dva až třikrát za 24 hodin, dokud pacient nevidí pozitivní účinek.

Pacienti s ulcerativními a nekrotickými procesy v tkáních, trauma kože, nesnášenlivost složek léčiv k jejich použití je zakázána. Ve vzácných případech pacienti zaznamenali, že použití masti vede k hyperemii kůže, stejně jako k alergiím.

Dermatrix

Silikonový gel transparentní barvy, který po aplikaci rychle vysuší pokožku. Léčivo obsahuje takové aktivní složky: různé sloučeniny s křemíkovou bází, směs polymerních organokřemičitanových sloučenin, oxid křemičitý. Vzhledem k tomu, že Dermatix rovnoměrně hydratuje pokožku, jizvy a jizvy na ní postupně klesají.

Pomocou tohoto léčiva se můžete zbavit i keloidních jizev vyčnívajících nad povrchem kůže, abyste zmírnili svědění nebo pálení. Zmenšete pigmentaci na pokožce. Neaplikujte na otevřené a nezhojené rány.

Pokud je potřeba aplikovat přípravek Dermatix na kůži očních víček, měli byste to udělat velmi opatrně, aby se gel nedostal do očí. Pro aplikaci použijte tenkou vrstvu přípravku. Aplikujte dvakrát za 24 hodin. Před použitím je třeba kůži očistit mýdlem a osušit. Doporučuje se pokračovat v léčbě po dobu až dvou měsíců, avšak v případě potřeby může trvání ošetření ošetřit ošetřující lékař.

Pacienti s nezhojenými ranami, nesnášenlivost složek léčiv k jejich použití je zakázána. Nepoužívejte spolu s jinými dermatologickými přípravky. Někdy může způsobit alergie (svědění, zarudnutí, podráždění).

trusted-source[14], [15], [16]

Masť Clearwater

Oblíbený ayurvédský přípravek na přírodní bázi. V medicíně existují takové aktivní složky: lodhra a vaccia, tulsi a manjista, včelí vosk, aloe vera, sezamový olej, yasad bhasma a tankan bhasma. Díky této kompozici masť pomáhá zbavit se jizev a jizev na pokožce, zlepšuje proces obnovy buněk a systém jejich dechu. Může být použita k léčbě strií, které se objevují po těhotenství.

Aplikujte dvakrát denně. Chcete-li zlepšit efekt, je nejlepší použít před spaním. Důkladně třepte masť na kůži, dokud nebude zcela absorbována. Doba trvání léčby závisí na věku pacienta, stejně jako na stavu keloidní jizvy. Ale první efektivní výsledky se zpravidla objevují již čtvrtý týden po začátku užívání.

Nemá žádné vedlejší účinky, protože je to naprosto přirozený prostředek. Pacienti s nesnášenlivostí proti složkám léku k jeho užívání jsou zakázáni.

Masť Višnevského

Snad nejoblíbenější antiseptikum, které lze nalézt v domácím lékárničce každé osoby. Tento léčivý přípravek obsahuje následující účinné složky: xerob, dehet a ricinový olej.

Nejčastěji se tato masť používá pro omrzliny, které postihují postiženou kůži. Tím se zabrání vzniku keloidní jizvy. Masť Višnevský, navzdory nepříjemnému zápachu, zvládání zánětu a nepostradatelný v chirurgii. To lze vysvětlit jeho úplnou neškodností.

Při léčbě keloidních jizev doporučuje ošetřující lékař dávku přípravku Višnevského masti, protože závisí nejen na závažnosti poškození, ale také na věku pacienta. Pacienti s nesnášenlivostí proti složkám léku k jeho užívání jsou zakázáni. Díky přirozenému složení nevyvolává žádné nepříjemné pocity nebo příznaky.

Methyluracilová masť

Lék, který se používá k léčbě špatně hojivých ran, fotodermity, a také ke snížení jizev a jizev. Léčivo obsahuje účinnou látku methyluracil. Navíc také přípravek obsahuje vazelínu a lanolin. Díky tomu pomáhá produkt zlepšit proces regenerace pokožky, vyznačuje se antikatabolickými a anabolickými účinky.

Použití masti se doporučuje pouze v postižených oblastech kůže nebo na keloidních jizech v malém množství (1-2 cm). Používejte jednou za 24 hodin (je-li to nutné, více, ale musíte konzultovat lékaře) po dobu 15-30 dnů.

Pacienti s nadměrnou granulací, nesnášenlivostí komponentů léku k použití této masti jsou zakázáni. Použití přípravku může způsobit bolesti hlavy, alergie, pálení v místě aplikace, závratě.

Zinkovou masti

Populární lék, který se vyznačuje antivirovým, protizánětlivým a hojivým účinkem. Léčivo obsahuje aktivní složku oxidu zinečnatého. Droga obsahuje také vazelínu. Díky této kompozici činidlo změkčuje a chrání kůži, dezinfikuje rány a snižuje keloidní jizvy.

Doporučuje se aplikovat masti pouze na místa jizev nebo ran 2 nebo 3 krát za 24 hodin. Použijte malé množství (1-2 cm) léku. Frekvenci aplikace může změnit ošetřující lékař. Specialista je také trvale instalován.

Pacienti s nesnášenlivostí k léčivým složkám, zánětlivým nebo purulentním onemocněním používají masti zinku. V některých případech může způsobit spláchnutí kůže, alergie, svědění.

Tetracyklinová masť

Léčivá antibakteriální masť, která se používá zvenčí. Je účinný proti řadě patogenů (Staphylococcus spp., Streptococcus spp., Haemophilus influenzae, Bacillus anthracis, Listeria spp., Neisseria gonorrhoeae, Escherichia coli, Bordetella pertussis, Klebsiella spp., Shigella spp., Salmonella spp., Chlamydia spp. , Rickettsia spp., Treponema spp., Mycoplasma spp.). Při poranění zabraňuje růstu a množení bakterií. Léčivo obsahuje aktivní látku tetracyklin.

Aplikujte nejen na poškozený povrch, ale také trochu uchopte sousední zdravou pokožku. To pomůže zabránit zvětšení oblasti léze. Může být použita pod bandáží. Délku léčby a dávkování léku předepisuje ošetřující lékař.

Pacienti s intolerancí na tetracyklin, mykózová léze na kůži užívají drogu je zakázána. Nedoporučuje se používat k léčbě dětí do jedenácti let. Někdy se pacienti stěžují, že masť způsobuje fotosenzitivitu, alergie, návaly pokožky, svědění na místě aplikace.

Solkoserylová masť

Léčivo pro zlepšení regenerace a trofizmu tkání založené na deproteinizovaném de-alsátu, který je extrahován z telecí krve. Díky tomu je přípravek schopen zlepšit transport glukózy a kyslíku do buněk těla, aktivuje regeneraci tkání a snižuje keloidní jizvy.

Před aplikací masti doporučujeme dobře očistit kůži a vysušit ji ručníkem. Aplikujte malé množství (1-2 cm drogy) jednou nebo dvakrát každých 24 hodin. V případě potřeby můžete použít obvazy. Doba léčby je stanovena odborníkem.

Pacienti s nesnášenlivostí ke složkám léčiva, stejně jako předispozice k alergickým reakcím na aplikaci přípravku se nedoporučují. Léčba těhotných žen vyžaduje neustálé sledování lékaře. Může způsobit marginální dermatitidu, alergie, pálení.

Čínská mast

Lék, který je určen k léčbě keloidních a hypertrofických jizev. Léčivo obsahuje následující účinné složky: extrakt gecko, lékařský extrakt z pijavice, kolagen, kyselina hyaluronová.

Aplikujte malé množství léčiva (1-2 cm) na postiženou oblast (jizvu) a nechte na pokožce po dobu tří až čtyř minut. Potom se mast z pokožky vypláchne. Doporučuje se namazat jizvu dvakrát nebo třikrát za 24 hodin.

Pacienti s nesnášenlivostí proti složkám léku, kteří je užívají, se nedoporučují. Může v některých případech způsobit alergické reakce.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Masterový záchranář

Vysoce účinná léčiva, která se používá k léčbě různých poškození kůže, stejně jako ke zlepšení vzhledu kůže, díky snížení jizev. Léčivý přípravek obsahuje pouze přírodní účinné látky: vitamín E, propolis, rajčatový olej, včelí vosk, mléčné tuky, esenciální oleje z levandule, čajovníku a rozmarýnu, terpentýnový olej.

Díky jeho složení pomáhá produkt rychle obnovit ochrannou strukturu poškozených tkání. Lék účinně léčí rány, zabraňuje vzniku keloidních jizev.

Dávkování masti je striktně individuální. Ke snížení keloidních jizev může lékař doporučit pacientovi pouze průběh terapie a jeho trvání. Pacienti s nesnášenlivostí vůči složkám užívání drog je zakázán. V některých případech může způsobit alergie.

Hydrokortizonová masť

Prostředek na bázi hydrokortizonu, který se používá k léčbě nemikrobiálních a zánětlivých kožních onemocnění. Může se také použít k léčbě jizev.

Používejte pouze na místě keloidních jizev nebo ran. Aplikujte v malých množstvích (přibližně 1-2 cm masti) dvakrát až třikrát za 24 hodin. Pacienti s nesnášenlivostí k léčivým složkám, infekčním kožním onemocněním, mykózami, pyodermem, ulcerativními lézemi jsou zakázány. Může vyvolat alergii.

Salicylická masť

Prostředky, které se používají při zánětu pokožky, při léčbě ran, jizev, jizev. Léčivo obsahuje aktivní složky keratolické látky a kyseliny salicylové.

Aplikujte na keloidní jizvu o 1-2 cm masti, uzavřete ubrouskem (sterilní) nebo obvazem. Jednou za dva až tři dny byste měli změnit obvaz. Pacienti s intolerancí na kyselinu salicylovou, selhání ledvin k užívání léku se nedoporučuje. Masť je zakázána pro léčbu malých dětí.

Použití přípravku může způsobit alergické reakce, svědění nebo spálení v místě aplikace, propláchnutí kůže.

Léčivá masť

Prostředky, které zlepšují procesy regenerace a trofizmu tkání. V medicíně je aktivní složka deproteinizovaná dealizovaná, která je extrahována z telecí krve. Díky nárůstu buněčného metabolismu jizvy procházejí rychleji a pokožka získá zdravý vzhled.

Dávkování a doba trvání léčby při léčbě jizev je stanovena ošetřujícím lékařem a závisí na závažnosti stavu pacienta. Kurz zpravidla trvá nejméně dvanáct dnů.

Pacienti s nesnášenlivostí proti složkám léku, kteří je užívají, se nedoporučují. Můžete použít masti k léčbě těhotných žen. Přenáší se zpravidla dobře, ale v některých případech může způsobit alergii.

trusted-source[26], [27], [28]

Masť z keloidních jizev po operaci

S povrchovými ranami nebo odřeními je kůže plně obnovena do jednoho měsíce. Avšak hluboké a rozsáhlé jizvy, které často zůstávají po operaci, zůstávají na těle mnohem déle. To lze vysvětlit tím, že obsahují hodně kolagenu.

Abychom takovou jizvu snížili, je třeba použít speciální prostředky, mezi nimiž jsou masti na prvním místě. Mezi nejoblíbenější patří: masť Kontraktubeks, Mederma, Zlatý knír, Dermatika, Spenko, Scarguard, Mepeform.

Masti pro jizvy po neštovicích

Po kuřecích kočkách může mnoho pacientů, zejména u dospělých pacientů, mít keloidní jizvy. Nejčastěji jsou na kůži obličeje výraznější. Můžete použít různé léky, které pomáhají vyhnout se vzniku jizev.

Nejobvyklejšími prostředky pro zbavování se jizev po neštovicích jsou následující masti: Kontraktubeks, Bepanten, Slad. Poslední masť na bázi výtažku z kořene ženšenu, provitaminy, extrakt z zeleného čaje, extrakt z mořského mléka je dnes považován za nejlepší.

Domácí mast z keloidních jizev

Alternativní medicína nabízí také několik účinných prostředků pro jizvy a jizvy. Nejoblíbenější recepty jsou následující:

 1. Vezměte pár kvetoucích pupenů bílé lilie, rozdrněte rostlinu, dokud se z ní nezačne šťáva. Vaříme nerafinovaný olej, nalijeme do nádoby a přidáme stejnou masku lilie se šťávou. Ponechte na chladném a tmavém místě několik týdnů. Aplikujte na jizvy dvakrát za 24 hodin.
 2. Vezměte jeden gram mumie a jednu zkumavku z dětského krému. Tyto složky se musí smísit a aplikovat na jizvy jednou za 24 hodin. Nechte na pokožce půl hodiny, pak se umyjte.
 3. Vezměte smrky, včelí vosk, máslo a sádlo (tuku). Vše se smíchá a aplikuje na jizvy dvakrát za 24 hodin. Zvláště vhodné pro zbavování starých keloidních jizev.

Zvažte farmakodynamiku a farmakokinetiku masti z jizev na příkladu populární drogy "Kontraktubeks".

Farmakodynamika

Tento nástroj je kombinován. Jeho účinnost je dána aktivními složkami, které tvoří její složení. To se liší v protizánětlivém, fibrinologickém, antitrombotickém, keratolytickém účinku. Díky svému složení inhibuje proliferaci keloidních fibroblastů a regeneruje buňky bez hyperplazie.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Farmakokinetika

Heparin, který je součástí léku, pronikne do nejhlubších vrstev dermy čtyři hodiny po aplikaci na kůži. Tato penetrace heparinu byla způsobena kombinací extraktu cibule a alantoinu. Během používání nebyla pozorována žádná systémová absorpce.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Kontraindikace

 1. Nesnášenlivost součástí léku.
 2. Ulcerózní léze pokožky.
 3. Infekční kožní onemocnění.
 4. Věk dětí.
 5. Mykóza.

trusted-source[38], [39], [40], [41]

Vedlejší efekty Masti z keloidních jizev

 1. Alergie.
 2. Svědění nebo pálení v místě aplikace.
 3. Hyperémie pokožky.
 4. Bolení hlavy.
 5. Závratě.
 6. Edge dermatitis.
 7. Fotosenzitivita.

trusted-source[42], [43], [44], [45]

Podmínky skladování

Je velmi důležité uložit drogu na místo, které je pro malé děti nepřístupné při teplotě vzduchu nejvýše +25 stupňů.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti je tři až čtyři roky. Nepoužívejte na konci tohoto období.

trusted-source[52], [53], [54]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Masti z keloidních jizev" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.