^
A
A
A

Prostředky, které snižují pigmentaci (bělení)

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Prostředek ke snížení pigmentace nebo bělení, jsou široce používány v různého původu hyperpigmentace: melasma (chloazma), lentigines, pihy, po zánětlivé pigmentace, a další podmínky.

Ideální bělení a lék by měly mít výrazné depigmentační vlastnosti a neměly by mít vedlejší účinky. Dosavadní dostupné silné bělící činidla způsobují řadu vedlejších účinků, které by měl vždy pamatovat odborník.

Prostřednictvím bělicí činidla zahrnují následující: hydrochinon a jeho deriváty, lokální retinoidy, kyselinu azelaovou, benzoylperoxid, lokální glukokortikoidy, kyselinu askorbovou, hydroxy-kyseliny a další látky.

Hydrochinon a jeho deriváty (hydrochinon monobenzylether, atd.), Jsou nejsilnější bělicí činidla bělicí efekt je spojen s zpomalení, které melanozómů zrychleného degradace proces, syntéza RNA a zpomalování DNA v melanocytech. V řadě evropských zemí se používá 2-5 (10%) roztok nebo emulze (krém) hydrochinonu. Přiřadte 1 den denně, v noci, po dobu 5-7 týdnů. Poměrně populární kombinace léků, včetně hydrochinonu a lokálních retinoidů, kortikosteroidů, různých kyselin. Vedlejší účinky zahrnují vysoký výskyt alergické dermatitidy, dráždivý (jednoduchý dermatitidu), hyperpigmentace, konfettipodobnuyu leucoderma. Zdůrazněte, že monobenzylether hydrochinon častěji způsobuje nežádoucí účinky ve srovnání s hydrochinonem. Vzhledem k vysokému výskytu nežádoucích účinků v naší zemi se momentálně nepoužívá.

Místní retinoidy redukují pigmentaci vlivem účinku procesů melanogeneze v melanosomech na jedné straně a zrychlením rychlosti obnovy epiteliálního lůžka na straně druhé. Retinoidy se tradičně používají pro externí léčbu akné. Tretinoin a isotretinoin (0,025-0,1%) byly dříve použity s bělícím činidlem, lze nyní použít 0,1% adapalenu {Differin, gel, krém). Místní retinoidy jsou předepsány 1 krát denně, v noci po dlouhou dobu (až 6 měsíců). V současné době jsou retinoidy součástí masky a peelingu (například "žlutý peeling"). Nežádoucí účinky retinoidů zahrnují jejich dráždivý účinek.

Kyselina azelaová je také vnějším léčivem pro léčbu akné. Depigmentační účinek je spojen se snížením aktivity enzymu tyrosinázy a schopností zpomalovat proliferaci patologicky pozměněných melanocytů. Přiřaďte ve formě 20% krému (Skinoren, krém) 1-2 krát denně (po dobu nejméně šesti měsíců). Kyselina azelaová jako celek je dobře snášená, může zřídka dráždit.

Benzoylperoxid je také používán pro externí léčbu akné, zejména pustulární. Bělící účinek je způsoben tím, že benzoylperoxid odbarvuje melanin kvůli jeho oxidaci a také má exfoliační účinek. Použijte 2,5 až 10% benzoylperoxid ve formě gelu, emulze, roztoku (například Baziron AS, 5% gel). Z vedlejších účinků je možná jednoduchá dermatitida, extrémně zřídka alergická dermatitida.

Lokální glukokortikoidy mají bělící účinek v důsledku zpomalení syntézy melaninu u melanosomů a snížení zánětlivé odpovědi. Používá se extrémně vzácně pouze v kombinaci s topickými retinoidy, hydrochinonem a jinými bělícími činidly. Nedoporučujeme používat fluorované glukokortikosteroidy, stejně jako jakékoli léky z této skupiny na obličeji. Mezi vedlejší účinky patří atrofie kůže, aktivace bakteriálních, mykotických a virových infekcí, vznik steroidní (periorální) dermatitidy.

Kyselina askorbová nejen potlačuje produkci melaninu v různých stádiích melanogeneze, ale také usnadňuje transformaci eumelaninu na leukomelanin. Přiřaďte koncentraci až 10%, 1-2 krát denně, po dlouhou dobu (nejméně šest měsíců), někdy v kombinaci s jinými prostředky. Je součástí některých profesionálních peelingů.

Hydroxykyseliny (alfa, beta, polyhydroxykyseliny) jsou široce používány v kosmetologii pro loupání, jedním z cílů je snížení nežádoucí pigmentace. Bělící účinek je spojen zejména s poklesem aktivity tyrosinázy a zrychlením změny epiteliální vrstvy. Většina hydroxykyselin je přírodního původu. Nejčastěji předepsané kyseliny glykolové, mléčné, jablečné, jablečné, salicylové a jiné. Koncentrace a pH závisí na požadované hloubce odlupování.

Na trhu s kosmetickými výrobky se stále objevují nové sloučeniny, které snižují intenzitu pigmentace. Zejména 4-butylresorcinol (rucinol) nejen inhibuje tyrosinázu, ale také inhibuje aktivitu enzymu TRPI podílejícího se na syntéze eumelaninu. Rucinol je součástí vaječníku séra a krému Iklen ("MERC Medicaçon Familial", Francie). V posledních letech začal používat derivát lékořice - glabridin. Tato látka je obsažena v řadě bělicích stupnic, stejně jako s preventivním účelem v prostředcích na ochranu proti slunečnímu záření (značka "Bioderma"). V současné době se téměř nikdy nepoužívá stará dříve známá metoda bělení kůže léky obsahujícími bílou prepitpitickou rtuť v důsledku vysokého rizika vzniku alergické dermatitidy. Měla by také zdůrazňovat potřebu účinné ochrany před fotoprotekcí na pozadí léčby hyperpigmentace jakékoliv geneze.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.