^

Analýza AFP v těhotenství: jak provést a co ukazuje studie

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Odchylky ve vývoji dítěte v intrauterinním období dříve byly zjištěny až po výskytu dítěte. Později tam byl ultrazvuk, který poskytl dostatek informací o hrubých anomáliích vývoje plodu, počínaje 10-14 týdny těhotenství. Laboratorní analýza pro alfa-fetoprotein se stala hodným nástrojem instrumentální metody studia budoucích matek. ACE během těhotenství je považován za poměrně populární postup, který již na začátku devítiměsíční cesty odhaluje a pokud možno zabraňuje následkům, které jsou pro dítě a jeho matku nebezpečné.

Co znamená analýza ACE v těhotenství?

V medicíně je obvyklé používat zkratky, které označují mnoho složitých slov a pojmů. Obvykle se jedná o první písmena různých složek určité koncepce. Například označení ACE se používá k označení specifického proteinu, který se nachází v krvi každé těhotné ženy. To se nazývá alfa-fetoprotein.

Je třeba říci, že alfa-fetoprotein není cizí látkou pro člověka, je produkován v zažívacím systému (hlavně v játrech) mužů a žen. Je pravda, že jeho produkce je minimální a u zdravého člověka nepřesahuje 10 IU na ml krve.

Obsah AFP v rozmezí 0,5-10 IU / ml je považován za normu pro netehotné. Ve své podstatě je glykoprotein AFP protinádorové složky a v přítomnosti jater nebo urogenitálního proliferační charakteristice aktivní proces rakovinných nádorů, tělo v reakci zahrnuje zvláštní vlastní ochranu z antineoplastické produkují více proteinu. Právě tento okamžik se zajímají onkologové, protože umožňují identifikovat nádorové procesy v játrech, pohlavních orgánech, mléčných žlázách.

Zvýšená koncentrace ACE může způsobit jakékoli závažné onemocnění jater, jako je hepatitida nebo cirhóza, které jsou přirozeně zánětlivé a nekrotické v tkáních těla. V těchto případech analýza odhaluje obsah ACE v krvi v rozmezí 15-18 IU na ml. Další zvýšení hladiny specifického proteinu indikuje vývoj rakoviny.

To se však netýká pouze těhotných žen. U budoucích matek je stabilní konzistentní růst ACE považován za normální a ve většině případů naznačuje, že dítě se vyvíjí.

Jaký je vývoj dítěte a zvýšení úrovně AFP? Ženské organismy jsou uspořádány neobvyklým způsobem. Poskytuje vše pro pokračování rodiny, aby žena mohla nést a reprodukovat její malou kopii. Po roztržení folikulu a uvolnění vajíčka v těle ženy se tvoří dočasná endokrinní žláza - žluté tělo, jehož úkolem je produkce hormonů, které zachovávají a podporují těhotenství.

Pokud nedojde ke koncepci, zemře žluté tělo, protože to není nutné. Při těhotenství existuje dočasná žláza produkující estrogen a progesteron, dokud nedojde k úplnému zrání místa dítěte. Ve žlutém těle dochází k syntéze AFP ještě předtím, než se začne vyrábět v těle embrya. Není překvapivé, že i u netehotných žen je hladina alfa-fetoproteinu vyšší než u zdravých mužů.

Zatímco je žluté tělo, koncentrace ACE v těle těhotné ženy a netehotné ženy je přibližně stejná. Ale asi 5 týdnů těhotenství, kdy plod je tvořen objeví játra a trávicí ústrojí základy, hladina AFP začne postupně zvyšovat, protože výroba AFP dochází především v játrech a střevech z lidského embrya.

Early 2 trimestru, kdy dokončil tvorbu trávicí systém dítěte, a v plodové začátku tekutiny zadat své výrobky nezbytná činnost zahrnující protein a AFP pohybuje žen a krevní rozbor, podle kterého vylučování koná a nepotřebné látky z těla žen a plodové vody.

Během vývoje dítěte se zvyšuje obsah AFP v matčině krvi. Počínaje 33. Týdnem těhotenství se vytváření orgánů a systémů dítěte nahradí obdobím růstu a úroveň ACE pro většinu rodů v normě zůstává stabilní.

Ale jakou roli hraje alfa-fetoproteinový protein ve vývoji dítěte, není to nic pro to, že se v těle dítěte v období intrauterinního vývoje aktivně rozvíjí? Podívejme se na několik jeho základních funkcí:

 • AFP je druh transportních bílkovin, díky nimž bílkoviny a polynenasycené mastné kyseliny, nezbytné pro vytvoření buněčných membrán a tkání dítěte, pocházejí z matčiny krve, vstupují do krve plodu. To je nezbytné pro normální růst a vývoj embrya, zejména v prvních dvou semestrech těhotenství.
 • Doprava důležitých nenasycených tuků je důležitá v posledním měsíci těhotenství, protože tuky se podílejí na tvorbě alveolárního komplexu povrchově aktivní látky - sloučeniny, která dítěti umožňuje dýchat po narození.
 • AFP chrání tělo dítěte před negativními účinky ženského hormonu estrogen, překročení jeho hladiny může způsobit nepříjemné dlouhodobé následky ve formě nádorových procesů v reprodukčním systému dítěte.
 • Pomáhá udržovat stabilní krevní tlak ve fetálním oběhovém systému.
 • AFP je druh ochrany dítěte před agresivním dopadem mateřského imunitního systému, který může vnímat embryo jako cizí tělo. Protein snižuje syntézu protilátek v těle ženy, což podporuje těhotenství a snižuje riziko spontánního potratu.

Jak můžete vidět, proteinový alfa-fetoprotein je důležitým ukazatelem vývoje a zdraví dítěte, stejně jako důkazy o tom, jak probíhá těhotenství. Současně je alarmujícím faktorem jak nárůst úrovně AFP ve vztahu k normálním ukazatelům, tak příliš nízké ukazatele. V prvním případě můžeme mluvit o zdravotních problémech jak pro matku, tak pro dítě, a ve druhém případě existuje velké riziko vážného zpoždění ve vývoji plodu a předčasného ukončení těhotenství.

Zkratka Lékaři AFP často volají nejen samotný protein, ale také laboratorní analýzu přiřazenou během těhotenství. O charakteristikách jeho chování a výsledcích studie budeme hovořit dále.

Indikace postupu AFP v těhotenství

Okamžitě řekneme, že v důsledku zvýšeného výskytu předčasného ukončení těhotenství a narození dětí se všemi druhy vývojových anomálií se výrazně zvýšila naléhavost prenatálních (předčasných) diagnostických metod. Pokud dříve může být žena kdykoli zaregistrována a podstata jednorázového vyšetření ultrazvukem, lékaři to nyní jen trvají na tom. že v konzultacích žen budoucí matky již byly léčeny v prvních týdnech po početí a ještě lépe ve fázi plánování těhotenství.

V tomto případě může být ultrazvuk během těhotenství několikrát proveden, stejně jako dodávání všech druhů testů, pokud se lékař dostal do podezření, že těhotenství probíhá s některými komplikacemi. Jedná se o laboratorní testy, jako je AFP, hCG, protilátky, hormony atd.

Lékaři v ideálním případě doporučují provést AFP analýzu během těhotenství v prvním semestru, který trvá do 13 týdnů po početí. Nejvhodnější termín je 10-12 týdnů těhotenství. Je pravda, že je to jen doporučení. V některých případech však mohou lékaři trvat na raném laboratorním testu a důvodem může být:

 • krevní sexuální vztah mezi blízkými příbuznými, z nichž bylo dítě koncipováno,
 • přítomnost v anamnéze těhotenství, které vedlo k narození dětí s dědičnými patologiemi nebo vývojovými abnormalitami,
 • pozdější narození, pokud je budoucí matka starší 35 let,
 • předchozí spontánní potraty, narození mrtvých dětí, dlouhodobá léčba neplodnosti,
 • přijetí těhotné ženy v předvečer koncepce antikoncepce nebo léků, které mohou mít toxické účinky na embryo,
 • přítomnost dědičných malformací u těhotné ženy a epizody takových onemocnění rodu obou rodičů,
 • zneužívání alkoholu, užívání drog a kouření.

Analýza AFP by měla být také věnována ženám, které byly vystaveny v předvečer nebo brzy v těhotenství účinkům radiace, jedů a toxinů, účinkem ionizujícího záření. Je jmenován, jestliže budoucí matka musel v prvních měsících po počatství udělat rentgenové záření.

Podle výsledků analýzy lékaři dospěli k závěru, že druhá studie je zapotřebí později (mezi 13. A 20. Týdnem těhotenství). Indikace pro provádění opakovaných analýz je jakákoli odchylka AFP od normy, což může znamenat:

 • různé závažné anomálie vývoje dítěte,
 • poruchy práce a nekrózy jaterní tkáně dítěte, což je možné vlivem virové infekce, konzumace budoucí matky alkoholu apod.
 • plod má anomálie genu,
 • nádory embryonálních buněk, které se nejčastěji objevují u varlat u chlapců nebo vaječníků u dívek,
 • vážné onemocnění jater v těhotenství,
 • vývoj v budoucí matce onkologie pečene, pohlaví nebo pohlavních žláz.

Každé takové podezření lékaře by mělo být potvrzeno nebo vyvráceno souborem studií, kdy složení těhotenství zahrnuje analýzu ACE.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Technika AFP v těhotenství

Vezmeme-li v úvahu všechny přínosy a nutnost včasné diagnostiky anomálií vývoje plodu v těhotenství, s analýzou provedenou za tímto účelem by se mělo zacházet s veškerou závažností a odpovědností. Koneckonců, dokonce i provedení obecného krevního testu vyžaduje nějakou přípravu a co můžeme říci o analýze specifického proteinu. Nejlepší možností by bylo konzultovat test AFP s ženským lékařem, který vám řekne, kdy to udělat a jak se správně připravit.

Jaké jsou požadavky na přípravu analýzy pro alfa-fenoprotein, řekněte matce zkušeného lékaře:

 • jeden a půl až dva týdny před laboratorní studie u těhotných žen by mělo být možné přestat užívat léky, protože účinné složky léků, dostat se do krve, může narušit výkon fetálního hemoglobinu (hemoglobin novorozenci vstoupit do cévního řečiště matky)
 • v předvečer dodávky krve do AFP den před výkonem, je nutné změnit jídelníček, odstranění z ní mastné, slané nebo kořeněná jídla, jakož i smažené potraviny a jakýkoliv druh alkoholu (všechny, které jíme, se odráží v práci trávicí systém a játra, tak to může způsobit fluktuace hladiny alfa-fetoproteinu),
 • v předvečer večera je nutné odmítnout pozdní jídlo, můžete jíst až do 9 hodin večer, takže ráno na prázdný žaludek navštívit laboratoř,
 • Ráno v den analýzy není zakázáno pít vodu, ale její celkový objem by neměl přesáhnout 100-150 ml,
 • pokud není možnost předložit analýzu ráno, může být provedena odpoledne, ale od posledního jídla k odběru vzorků krve musí trvat nejméně 4-6 hodin,
 • několik dní předtím, než by studie měla snížit fyzickou aktivitu, více odpočinku, protože to všechno ovlivňuje práci našich orgánů a může deformovat výsledky jakékoli analýzy.

Jak je vidět, příprava na analýzu neznamená velké omezení a zvláštní postupy, ale je velmi důležitá pro přesnost a spolehlivost získaných výsledků.

Proces odběru vzorků krve není příliš obtížný. Krev se odebírá z injekční stříkačky o objemu 10 cm ze žíly. Na ploše uprostřed ženy rameno uložit gumičkou a požádal o práci pěstí, po kterém lékař léčí antiseptický oblast kolem rozvodněné žíly a odebere škrtidlo. Zbývá pouze přesné dělení punkce do žilní stěny a odebrání potřebného množství krve.

Po zákroku se na zranění aplikuje kus bavlny nasáklé alkoholem a po chvíli je žena požádána, aby držela paží ohnutou na lokte.

Objem krve odebraný k analýze je 10 ml. Následně, krev je zkoumána pomocí zařízení pro analýzu a speciálních činidel, které umožňují, aby lékař zvýraznění protein a posoudit jeho koncentraci a na mililitr krve, což je důležitým diagnostickým ukazatelem těhotenství dochází.

Nejčastěji se taková analýza provádí ve spojení s ostatními. Standardní diagnostická studie těhotných žen je trio testů: ACE, hCG a gonadotropního hormonu, které mohou být v mnoha laboratořích podávány současně, což bude mít ještě větší diagnostickou hodnotu.

Normální výkon

Aby bylo možné pochopit, zda je pro budoucí matku a její dítě normální vše, musí se lékaři na něco spolehnout. To znamená, že musí existovat určité normy proteinu AFP v matčině krvi, což naznačuje nekomplikované těhotenství. Ale vzhledem k tomu, že koncentrace alfa-fetoproteinu se zvyšuje s vývojem embrya, jsou tyto normy přísně vázány na určité období těhotenství. Takže v prvním trimestru by těhotenská analýza ACE měla dávat mnohem nižší hodnoty než ve druhém trimestru a po 32-34 týdnech se výsledky laboratorní studie již neinformovaly.

Ale mluvíme o malé časové období, takže v úvahu pravidla ACE, to dává smysl, ne měsíc a týden po týdnu těhotenství, co nám pomůže speciální tabulku, kde první sloupec obsahuje dobu trvání těhotenství a ve druhé a třetí - spodní a horní hranice normálu.

Od počátku až po 13 týdnů

0,5

15. Místo

Od 14 do 17 týdnů

15. Místo

60

Od 17 do 21 týdnů

15. Místo

95

Od 21 do 25 týdnů

27

125

Od 25 do 29 týdnů

52

140

Od 29 do 31 týdnů

67

150

Od 31 do 33 týdnů

100

250

Od 33 týdnů před dodávkou

 analýza není provedena

 

Ukazatele alfa-fetoproteinu jsou uvedeny v mezinárodních jednotkách (IU), počítané na 1 ml krve těhotné ženy. Jediný systém označení koncentrace zabraňuje záměně a nesprávnému výkladu diagnostických výsledků.

Podle studií před 13 týdnem těhotenství hladina alfa-fetoproteinu v krvi těhotné ženy obvykle nepřesahuje 15 IU / ml. A po 30 týdnech dosáhne svého maxima - 100-250 IU na ml, což je také považováno za normální. Jak vidíme, rozdíl v číslech je poměrně velký jak ve stejném časovém období, tak obecně během těhotenství.

Zatímco indexy ACE během těhotenství nepřekračují horní nebo dolní hranici normy, nemají se o budoucí matku nic starat. Ukazatele nad nebo pod normou vyžadují další studie. A čím více se liší od normálních ukazatelů, tím závažnější je situace.

trusted-source[12], [13], [14]

Zvyšování a snižování hodnot

Analýza bílkovin-alfa-fetoproteinu, která je jedním z markerů rakoviny, může být přiřazena jak těhotné ženě, tak osobě, která nemá v úmyslu doplnit rodinu. Ve druhém případě je studie předepsána, pokud existuje podezření na nádorový proces a negativní výsledek je překročení normy AFP. Ale v těhotenství je každá odchylka od normy považována za nebezpečnou a nezáleží na tom, jakým způsobem se to stalo.

Nejčastěji jde o normální nebo zvýšený obsah alfa-fetoproteinu. Zvýšené hodnoty AFP během těhotenství mohou naznačovat následující porušení:

 • přítomnost ne jeden, ale dva nebo více embrya (to se nazývá vícečetného těhotenství, vyžaduje zvláštní pozornost a doprovázeno uvolněním do krevního matky dvou, tří atd množství alfa-fetoprotein),
 • nepřesně stanovenou dobu těhotenství (může být rozhodující chyba několika týdnů, pokud se zváží, jak rychle se zvyšuje koncentrace AFP),
 • infekce v krvi těhotné ženy, přenášené z matky na plod a postihující játra dítěte, způsobující nekrózu jejích tkání,
 • nesoulad tělesné hmotnosti a velikosti plodu se stanoveným termínem těhotenství (velký plod),
 • intrauterinní retardace růstu,
 • vývoj umbilické kýly u nenarozeného dítěte,
 • gastroschisis - vrozená patologie charakterizovaná poruchou břišní stěny plodu, kterou mohou některé orgány břišní dutiny vypadnout,
 • porušení vzniku a rozvoje nervové trubice embrya (přítomnost rozštěpu páteře, částečné nebo úplné nepřítomnosti některých částí mozku, čelní kostí a měkkých tkání - anetsefaliya)
 • poruchy vývoje ledvin (polycystóza, absence jedné nebo obou ledvin, jejich nedostatečné rozvinutí apod.) a močového systému u dítěte v embryonálním období,
 • chromozomální patologie doprovázené porušením fyzického vývoje plodu (syndrom Shereshevského-Turnerova syndromu)
 • vrozené patologie trávicího systému způsobené jejich nesprávnou tvorbou (přítomnost slepého konce ve střevě nebo jícen, jejich nedostatečná velikost, poruchy struktury žaludku atd.)
 • hydrops mozku v plodu (hydrocefalus),
 • patologie placenty atd.

Existují i jiné patologické stavy a abnormality rozvoje plodu, které mohou být doprovázeny zvýšením AFP v krvi matky a každý rok jejich počet roste kvůli naší ekologii, výživě, špatným návykům. Ale příčinou špatné analýzy alfa-fetoproteinu může být zdraví těhotné ženy.

Jak víme, růst indexů AFP jak v normálním životě, tak během těhotenství může být způsoben rozvojem selhání jater, jaterní cirhózy, hepatitidy a nádorových procesů v játrech a pohlavních žlázách. Rizikovými faktory jsou závažná obezita u budoucí matky, diabetes, hypertenze a toxikóza v pozdním těhotenství. Závažné abnormality plodu a vážné zdravotní problémy v budoucí matce vytvářejí hrozbu předčasného ukončení těhotenství.

Nízké AFP během těhotenství také není příležitostí k radosti. Koneckonců, alfa-fetoprotein je považován embryonální protein, a pokud to není dost krvi matky, takže tam je nedostatek produkce této látky v těle dítěte, které není normální, vzhledem k tomu, že dopad na plod AFP. Důvody pro snížení hladiny alfa-fetoproteinu u těhotné ženy mohou být:

 • vývoj plodu s Downovým syndromem nebo jiné chromozomální abnormality, jako je například Patauův choroba s přítomností extra chromozomů třináctý a více malformace vnitřních a vnějších orgánů, Edwards onemocnění s různými vývojových vad způsobených trisomie chromozomu 18,
 • molární těhotenství, který se vyznačuje degenerací choriových klků obklopujících plod ve struktuře bublin, podobně jako hrozny (to patologie má obvykle za následek smrt plodu nebo potrat, není-li o dvojčata, mezi které obvykle přežije pouze jedno dítě)
 • úmrtí dítěte v děloze, což vyžaduje naléhavá opatření na záchranu života ženy,
 • zpožděný vývoj plodu, u kterého je přiděleno menší množství alfa-fetoproteinu ve srovnání s tím, co by mělo být v určitém období těhotenství,
 • falešné těhotenství,

Nízká hladina AFP během těhotenství může znamenat hrozbu spontánního potratu nebo předčasného porodu.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Existuje nějaký důvod k obavám?

Těhotenství - v době, kdy vzrušení a zkušenosti z plného vývoje dítěte v děloze je privilegium nejen pro těhotné ženy, ale i její rodina a samozřejmě lékaři, vedoucí těhotenství. Jako kdyby to může znít krutě, ale někdy je lepší ukončit problematické těhotenství, než Doom narodila s těžkou abnormalitami a malformací dítěte k věčnému trápení. Po takovém děcka velmi tvrdé stali plnohodnotnými členy společnosti, a mnozí z nich nikdy nebude moci sloužit sami, nemluvě o tom, že některé děti se narodí životaschopná.

Dřívější patologie jsou odhaleny, méně trauma pro plod a jeho matka bude ukončení těhotenství. A v některých případech včasná diagnóza pomáhá zachránit život dítěte nebo matce, což je také nesmírně důležité.

Ale i negativní výsledky analýzy ACE během těhotenství nelze považovat za trest a paniku, zejména proto, že budoucí matky jsou silně postiženy nervovými problémy. Laboratorní test na alfa-fetoprotein může naznačovat pouze některé abnormality, ale jeho výsledky nestačí k diagnóze. Vysoká hladina AFP diagnostikována u 4-5% těhotných žen, nemůže být důvodem k smutku, protože příčinou tohoto stavu může být zpráva o dvojitou radostí, když bříško matka seděla několik dceřiných společností nebo sonnies.

V každém případě pro dokreslení diagnózy lékaři potřebují výsledky několika diagnostických studií, o kterých jsme již zmínili. Tato laboratorní testy na hCG a hormony, stejně jako pomocný studie, populární u těhotných žen a provedeny nejen vidět počet a pohlaví dětí před tím, než se narodí, nazvaný ultrazvuk (US). Pouze na základě výsledků komplexních diagnostických postupů může lékař přesně říci, co těhotná žena a její dítě čekají.

A to je jen teorie. Ve skutečnosti poměrně velká část žen, které dostávala nepříznivou prognózu založenou na AFP během těhotenství, následně porodila zdravé a silné děti. Nakonec je volba vždy pro budoucí matku, kromě toho, že kvůli nespokojenosti žen se lékaři musí rozhodnout mezi záchranou života dítěte nebo jeho matky. Zásada "naděje umírá naposledy" však dosud neztratila svou významnost, což znamená, že nejlepší je doufat až do posledního.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.