^

Bazální teplota při přiblížení těhotenství: plány ráno a večer, normy nebo sazby

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Téměř každá žena ví o existenci bazální teploty. Nicméně, ne každý pochopí, o čem přesně mluví a z jakých důvodů je bazální teplota během těhotenství tak variabilní. Pokusíme se podrobně vysvětlit a odpovědět na hlavní otázky, které souvisejí s tímto konceptem.

Bazální teplota je považována za hodnotu, která do jisté míry odráží gynekologický stav ženy. Tento indikátor se často používá v období plánování těhotenství, založený na rozvrhu variability. Například na podobném grafickém obrysu můžete "vypočítat" den, kdy nastane ovulace - to jsou nejúspěšnější 24 hodin pro koncepci dítěte. Základní teplota je proměnlivá: její oscilace jsou pozorovány před a po ovulačním okamžiku, během implantace nebo při koncepci nedošlo. Pouze za nepřítomnosti ovulace zůstávají hodnoty BT nezměněny.

Kde je bazální teplota měřená během těhotenství?

Teplota, nazvaná bazální, se vypočítá na konečník - uvnitř rektální nebo vaginální dutiny. Nestačí jednoduše určit rektální nebo vaginální teplotu: existuje několik podmínek pro získání správných indikátorů:

 • BT se měří ve stejnou hodinu - například přesně v sedm hodin ráno každý den;
 • Měření by mělo předcházet dlouhý klidový stav, takže je lepší určit BT po nočním odpočinku.

Co dává měření? Nejprve bazální teplota ukazuje změny v hormonální rovnováze. Takové změny - z fyziologických důvodů - mají pouze místní lokalizaci, takže pokusy o určení takové teploty na jiných místech (v ústech, pod myší) se nepodaří.

Před posouzením bazální teploty je třeba vzít v úvahu tento bod: jakákoliv studená nebo dokonce únava může ovlivnit konečné hodnoty. Proto v takových stavech nelze exponenciální čísla interpretovat správně.

Jaká by měla být bazální teplota během těhotenství?

 • Během těhotenství nesmí být adekvátní bazální teplota klesat o více než 0,2 °. Optimální hodnoty jsou v rozmezí 37-37,3 ° nebo více.
 • Ostré kolísání hodnot v podobě vzestupů a pádů - to je důvod, proč se rychle obrací na gynekologa.
 • Údaje odrážející bazální teplotu jsou přímo závislé na pozadí hormonálních žen. Toto pozadí může být lékařem "opraveno". Pokud nebudete včas přijímat opatření, je možné přerušit těhotenství nebo jiné porušení.
 • U některých žen mohou ukazatele dosáhnout až 38 ° C, což závisí na jednotlivých charakteristikách. Tento stav je také považován za variantu normy.

Základní teplota během těhotenství

Koncept normy je relativně relativní. Předpokládá se však, že základní teplota během těhotenství, kdy nastane těhotenství, se v počátečních stádiích pohybuje v rozmezí přibližně 37 ° až 37,3 ° C Tyto údaje se však mohou lišit v závislosti na různých důvodech. Například významný vliv na ukazatele má hormonální úroveň - především stupeň produkce progesteronu.

Rovněž lze pozorovat nárůst hodnot:

 • - se zánětlivými procesy;
 • - pro banální nesprávná měření;
 • - s dalšími gynekologickými patologickými stavy (nezájmová etiologie);
 • - s fyzickou únavou;
 • - v předvečer měření došlo k pohlavnímu styku;
 • - na pozadí použití různých léků (například hormonální léky).

Povolená maximální bazální teplota je hodnota 38 ° C. Větší indikátor by měl být důvodem pro nekomplikovanou lékařskou konzultaci - pravděpodobně je v těle skrytá zánětlivá reakce, která může poškodit průběh těhotenství.

Jaká je základní teplota během těhotenství ráno, večer?

Bazální teplota se odhaduje teprve ráno - po dobrém odpočinku. Odstranění měření ve večerních hodinách je možné pouze tehdy, když žena spí během dne minimálně pět hodin. V jiných možnostech nebudou večerní indikátory odpovídat skutečnosti, protože budou zkresleny a budou pouze zmateny plán údržby.

Základní měření teploty během těhotenství

Pokud naměříte bazální teplotu jednorázově, pak získané informace nebudou stačit k závěrům. Základna se považuje za indikativní agregát - to znamená, že je nutné pravidelně shromažďovat data během určité doby.

A ještě jedna nuance, kterou mnozí nezohledňují: pokud žena užívá hormonální přípravky, informace o bazální teplotě mohou být chybné. Je to proto, že cyklické procesy v takové situaci jsou "postaveny" na užívaných hormonálních lécích a jen v menší míře na jejich vlastní hormony.

Základní teplota je stanovena ráno, až do okamžiku, kdy se žena dostane z postele. Nejlepší je nastavit budík na určitý čas (potřebujete, aby byl po ruce a nemusíte se dostat, abyste ji vypnuli). Také v zóně přístupnosti by měl být teploměr a tužka - aby se zaznamenala přijatá postava.

Před měřením byste neměli porušit klidový stav těla - nemůžete se protáhnout, vypadnout z deky a ještě víc - sedět na posteli. Jediným povoleným pohybem je snadné nastavení nohou v kolenou pro pohodlné zavedení teploměru (uvnitř pochvy nebo do konečníku). Pak byste si měli lehnout po dobu nejméně pěti minut bez pohybu. Po 5-6 minutách musí být teploměr odstraněn a umístěn na čistou látku. Indikátory mohou být zaznamenány okamžitě, ale můžete to udělat později - například, pokud se žena rozhodne, že bude mít další spánku.

Pouze měření provedená výše uvedeným způsobem jsou považována za informaci. Mnoho procedur provádí několikrát denně nebo každých pár hodin. Taková manipulace však nezjasní obraz skutečného stavu ženského těla a dokonce i naopak - přidá chaos k orientačnímu rozvrhu.

trusted-source[1], [2], [3]

Základní teplota v plánování těhotenství

Plánování těhotenství je zodpovědným krokem a mnoho žen se snaží, aby všechny procesy byly co možná nejpřísněji sledovány, aby byla koncepce úspěšná.

V plánovacím období se bazální teplota měří uvnitř konečníku denně, přednostně od šesti do osmi ráno, než se dostane z postele.

Informace získané během období probuzení se nezohledňují, i když před měřením žena nespala asi půl hodiny. Před měřením byste neměli v posteli házet, natahovat se, zvyšovat se, protože takové akce přispívají k toku krve do malé pánve, což významně ovlivňuje ukazatele.

Nezměříte teplotu, pokud jste před spaním byli stresující nebo fyzické námahy, byla tam svátka s alkoholickými nápoji nebo byla během noci narušena nespavost.

Veškeré přijaté údaje jsou zapsány každé ráno v notebooku: je nutné určit den měsíčního cyklu a index teploty.

Je známo, že měsíční cyklus je rozdělen na fáze I a II. Fáze I je období, které začíná vznikem kapiček krve a končí počátkem ovulace. Fáze II začíná druhý den po ovulaci a pokračuje až do začátku dalšího měsíčního cyklu.

Důležitou podmínkou pro zahájení těhotenství je adekvátní doba trvání fáze II (tj. Ne méně než 10-14 dnů). Pokud je fáze II krátká, je důležité konzultovat lékaře a předložit testy k posouzení hormonálního pozadí.

Základní teplota během I. Fáze se udržuje v rozmezí 36,3-36,6 a v následné fázi se zvedá na čísla od 36,8 do 37,1.

Odborníci poukazují na to, že rozdíl mezi indexy mezi fázemi I a II by neměl být menší než 0,3-0,4 °, jinak můžeme mluvit o jakýchkoli poruchách.

Základní teplota během těhotenství před zpožděním ve II. Fázi by se měla postupně zvyšovat nebo prudce stoupat. Nejčastěji se bazální teplota po ovulaci postupně zvyšuje v průběhu tří dnů.

Optimální pro úspěšné plánování sexuálního styku 1-2 dny před ovulací, přímo v den ovulace nebo následující den po ovulaci.

trusted-source[4], [5], [6]

Kdy je základní teplota během těhotenství?

Pokud je těhotenství potvrzeno, ale grafická křivka bazální teploty je zobrazena chaoticky, může k tomu dojít pouze z několika důvodů:

 • - Teplota je měřena nesprávně, s poruchami (např. Ne současně, po chvíli po probuzení atd.);
 • - hormonální pozadí je v těle narušeno (v tomto případě je nutné předložit analýzu obsahu hormonů v určitém čase);
 • - Existují zánětlivá onemocnění.

K objasnění situace je lepší konzultovat lékaře: možná budete potřebovat další diagnostiku. Nezávisle dělat nějaká rozhodnutí předem a starosti bez důvodu není, protože stav ženy se odráží a stav jejího budoucího dítěte.

Bazální teplotní diagram pro těhotenství, týdenní

Základní teplota 36,9-37 během těhotenství pravděpodobně odpovídá počátečnímu týdnu, ale údaje se mohou lišit v závislosti na individuálních charakteristikách budoucí matky. Ukazatele se zpravidla postupně zvyšují, ale nepřesahují 38 ° C.

Některé ženy ve druhém týdnu teplota klesá trochu - ne kritické, což také odpovídá normě. Takový stav se nazývá implantace a po 1-2 dnech se ukazatele opět zvedají.

Ve třetím týdnu je bazální teplota obvykle v rozmezí 37 ° (může se zvýšit na 37,7 ° nebo o něco více). Pokud je indikátor menší - pak stojí za konzultaci s lékařem. Je možné, že budete muset předat analýzu a pokračovat v užívání hormonálních léků.

Čtvrtý týden je obdobím trvale vysokých sazeb. Proto je bazální teplota 38 během těhotenství, nebo mírně nižší, považována za optimálně přijatelnou. Vyšší čísla jsou však výmluvou pro lékařské poradenství (možná existuje infekce nebo zánětlivá reakce).

Pátý a šestý týden - bazální teplota nadále drží vysoké hodnoty (nejméně 37,1 ° a nejvýše 38 °). Tato hladina se považuje za optimální během prvních šestnácti týdnů po oplodnění. Kromě měření BT byste měli dávat pozor na další pocity - například na bolesti, popíjení svalů atd.

Základní teplota 36 let v těhotenství je příliš nízká, což je často spojeno se současnou hrozbou potratu. Nemůžeme však říci 100% hrozby, potřebujeme další konzultaci s porodníkem-gynekologem.

Předpokládá se, že takové ohrožení existuje přerušení po dobu 12 týdnů, a během této doby, je třeba bazální teplota byla udržována v rozsahu od 37,1 ° do 37,8-38 ° C, ale ne vyšší.

Po 12 týdnech ztrácí měřítko indikátorů svou užitečnost, protože bazální teplota v tomto stádiu je normalizována.

trusted-source[7], [8], [9]

Bazální teplota se ztuhlým těhotenstvím

V řadě situací může pokles bazální teploty v počátečním stádiu gestace indikovat vyblednutí vývoje plodu. Proč se to stane, je těžké říci: může to být spousta důvodů.

Ztlumení těhotenství je charakterizováno poklesem bazální teploty pod 37 ° C. Plod zastavuje jeho vývoj, žluté tělo nefunguje (zejména výroba progesteronových zastávek).

Pokud údaje na teploměru ukazují méně než je nutné, neprojevte to předem. Je třeba provést další diagnostiku. Kromě bazální teploty, kdy plod zmizí, se celý těhotenský proces zastaví: hCG klesá a test znovu ukazuje jeden pás.

Základní teplota během IVF těhotenství

Když pacient otěhotní v důsledku oplodnění in vitro, že podpora se začínají mít maximálně brzy - bezprostředně po embrya přenesena do dělohy. Pozorování takové ženy je vždy důkladnější: ve většině případů jí předepisují vysoké dávky hormonálních léků.

Pokud byla těhotenství provedena po IVF, změní se hormonální rovnováha v těle, stejně jako u normální těhotenství. Z tohoto důvodu bude grafická křivka, která odráží bazální teplotu, vypadat přesně stejně. Někdy může použití vysokých dávek hormonálních léků také ovlivnit konstrukci křivky, takže pouze bazální teplota není považována za dostatečně informativní postup.

Po mimotělním oplodnění je třeba pozorně sledovat vývoj plodu. A bazální teplota - to je jen část informací, které je třeba vysledovat po celou dobu gestace.

trusted-source[10], [11]

Zvýšení a snížení bazální teploty během těhotenství způsobuje

Diskuse o normě v informacích o bazální teplotě je pouze podmíněná: nemá smysl předpokládat, že v těle budou ukazatele promítány výhradně na jasný harmonogram. Měla by také brát v úvahu individuální charakteristiky ženy, které v žádném případě neovlivňují pohyb teplotních hodnot nahoru nebo dolů. Například se často stává, že při odpovídajícím těhotenství se hodnoty BT odchylují od čísel uvedených v učebnici. Zkušenost nevyhovuje: ve většině situací to nemá vliv na možnost nosit a porodit zdravé dítě.

Jak odborníci vysvětlují, definice bazálních teplotních čísel je informativní pouze během prvního trimestru. V následujících obdobích tyto hodnoty hrají rozhodující roli. Ale také při počátečních podmínkách by neměly být přeceňovány. Bazální teplota se obvykle zvažuje v kombinaci s jinými projevy a příznaky, takže se obáváte, pokud se hodnoty na teploměru neshodují s očekávaným, neměli byste být. Je lepší požádat příslušného gynekologa, který provede vyšetření a posoudí stav těhotné ženy jako celku.

Proč je lékařská konzultace tak nutná? Někdy nízká bazální teplota po ovulaci během těhotenství nepřímo naznačuje stávající hrozbu spontánního potratu. Hlavním důvodem tohoto jevu je nedostatečná tvorba progesteronu tělem. Důležitý hormon pro těhotné ženy - progesteron - je zodpovědný za poskytnutí podmínek, ve kterých se vyvinou plodové vejce: drobivost endometria a posílení embrya v této vrstvě.

Progesteron způsobuje přímo zvýšení počtu bazálních teplot. Například bazální teplota ve druhé fázi během těhotenství - tedy během prvních pár týdnů od okamžiku ovulace - se již udržuje v rozmezí 37 ° C. Pokud jsou ukazatele méně - pak buď nebylo těhotenství provedeno, nebo je vysoká pravděpodobnost jejího brzkého přerušení. Zejména by měla být znepokojeni, pokud na pozadí nízké bazální tělesné teploty a pozitivní těhotenský test reakce na roztahování žena cítí bolest v žaludku a / nebo špinění.

Upozorňujeme na tuto nuance: základní měření teploty a důkladný obrys grafické křivky nelze považovat za spolehlivé diagnostické kritérium. Jakýkoli gynekolog potvrdí: bazální teplota během těhotenství se vždy bere v úvahu při zohlednění dalších příznaků a příznaků. Pouze na základě celkového obrazu může lékař buď vyloučit nebo potvrdit podezření.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.