^

Člověk a plánování správné výživy pro těhotné ženy

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Změny ve stylu života budoucích papežů

Teď, když se těhotenství stalo skutečností, je čas analyzovat situaci a najít způsob, jak pomoci manželům dosáhnout šťastného a zdravého těhotenství. Manželé chtějí, aby měli zdravé dítě, to je cíl každého těhotenství.

Způsob, jak zajistit, že dítě je zdravé, je zajistit zdraví nastávající matky. To vyžaduje správnou a dobrou výživu, gymnastiku, podpůrné prostředí a emoční mír. Jako budoucí otec může být člověk velmi důležitým účastníkem každé z těchto složek. Můžete poskytnout dobré jídlo, dělat některé cvičení s manželem, udržovat dům čistý, chránit vaše zdraví a bezpečnost, udržovat si morálně.

Mnoho manželů říká, že některé z jejich nejlepších vzpomínek na těhotenství jsou způsobeny změnami, které způsobili se svým životním stylem. Některé z těchto změn zůstanou součástí vašeho života společně i po narození dítěte.

Dobrá výživa pro matku je jedním z nejdůležitějších klíčů pro zdravé dítě. Když budoucí matka jí rozumně a správně, její rostoucí plod přijímá živiny nezbytné pro růst a vývoj. Muž může být součástí tohoto procesu a povzbudit jeho ženu, aby jedla správně.

Čtenář uslyšel výraz: "Těhotná žena jedí pro dva"? Je pravda, že jí dvě - sama i její dítě, ale nesmí jíst dvakrát tolik! Někteří lidé se tímto způsobem mýlí, ale pravdou je, že žena s průměrnou tělesnou hmotností během těhotenství stačí na to, aby dostala asi 300 extra kalorií denně a poskytla jí dobré výživě. To není tolik jídla - žena může získat tyto 300 kalorií z 225 gramů nízkotučného jogurtu a průměrného jablka.

trusted-source[1], [2]

Člověk a plánování správné výživy

Muž by měl pomáhat ženě v tom, že jí dá příklad, jíst správně. Nesnažte se požádat ženu, aby pečila o člověka s vysokým obsahem kalorií a očekávala, že bude jíst něco jiného. Nečekejte, že oba manželé budou pravidelně jíst v rychlém občerstvení. Tyto změny směrem ke zdravé stravě budou přínosem pro obě strany.

 • Jaké potraviny by měly být konzumovány?

Denní strava by měla poskytovat živiny potřebné pro zdravé těhotenství. Plánování pro zdravou výživu zahrnuje mléčné výrobky, bílkovinné potraviny, ovoce, zeleninu, chléb a obiloviny. Může to trvat nějaký čas, ale společně manželé budou moci sestavit plán jídlo, který bude vyhovovat oběma. Plánování zdravé stravy jim také pomůže sledovat váhu a vyhnout se vysokokalorickým škodlivým potravinám.

Níže je seznam denních potravin, které obsahují 6 skupin potravin. Využijte je k sestavení plánu správné výživy a pestré nabídky:

 • mléčné výrobky - 4-5krát denně
 • zdroje bílkovin - 3-4 krát denně (168-196 g)
 • zeleninu - nejméně 4 krát denně
 • plody - 2-4 krát denně
 • chléb, obiloviny, těstoviny a rýže - 6-11 krát denně
 • tuky / oleje 3-5krát denně

Možná, že pár bude chtít společně připravit jídlo na týden. Měly by se zabývat seznamem produktů a počtem porcí denně a posoudit, jaké produkty a v jakých množstvích tyto potřeby poskytnou. Navzdory skutečnosti, že to nemusí být to, co by manželé chtěli společně dělat, společné vytvoření a dodržování takového plánu může posílit manželské vztahy. To ukáže ženě, že se muž stará o své zdraví a zdraví svého rostoucího dítěte a společně pracují na dosažení důležitého cíle správné výživy.

 • Kolik vápníku?

Může být pro ženy těžké zjistit, kolik vápníku přijímá z jídla, které jí. Balení obvykle udávají procento vápníku v produktu. Může to být trapné, protože je těžké pochopit, kolik to vlastně je.

Rozhodnutí je založeno na skutečnosti, že je uvedeno procento vápníku požadované za den pro netehotnou ženu (800 mg denně). Pokud obal říká "20% denní příjem vápníku", jednoduše vynásobte 800 o 0,2, což má za následek 160 mg. Váš manžel může zaznamenat, kolik vápníku obdržela od každého produktu obsahujícího vápník. Těhotná žena potřebuje asi 1200 mg vápníku denně.

 • Výběr produktů

PRO VZDĚLÁVÁNÍ TERAPEUTICKÝCH CELKŮ V DÍTĚ. Cholin a kyselina decosahexová (DHA) pomáhají vytvářet mozkové buňky u dítěte během intrauterinního vývoje a kojení. Holim je bohatý na mléko, vejce, arašídy, obilný chléb a hovězí maso. DHA se vyskytuje u ryb, vaječných žloutků, masa ptáků, vlašských ořechů a pšeničných klíčků. Muž by měl povzbuzovat svou ženu, aby jíst tyto potraviny během těhotenství kvůli zdraví dítěte. Podívejte se také na následující dva články o rybách.

Měl byste si vybrat potravu bohatou. Potraviny bohaté na vlákninu a nízký obsah cukrů a tuků jsou dobrou volbou pro plán výživy. Ovoce a zelenina, stejně jako obilné pečivo a chléb - vynikající volba. Aby se zabránilo dostat přebytečné kalorie ve stravě by měly zahrnovat i potraviny bohaté na bílkoviny, ale špatné tuky, jako je kuřecí nebo krůtí, očištěný od pokožky, vařený tuňák, treska a nízkým obsahem tuku (1%) nebo bez tuku mléka.

FISH je nádherná volba. Ryby mohou být zdravým doplňkem výživového plánu během těhotenství. Ryba obsahuje omega-3 mastné kyseliny, které mohou zabránit hypertenzi. Způsobené těhotenstvím a preeklampsií. Omega-3 mastné kyseliny jsou také velmi užitečné pro vývoj mozkových buněk u dítěte. Podle některých studií je další plus zahrnutí v potravě různých druhů ryb - to je něco, těhotná žena porodí ne tak brzy, jak by to mohlo mít, kdyby nejedl ryby, takže děti se rodí s vysokou počáteční nesen.

Velké množství jídel z rybích jídel nese nebezpečí; Ryby obvykle obsahují trochu tuku, ale jsou bohaté na vitamín B, železo, zinek, selen a měď. Velký výběr ryb je skvělým doplňkem výživy. "Dobrý výběr ryb a korýšů" zahrnuje sumec, škeble, ipecKy, kraby, sýček, platýse jednoskvrnné, sleď, humr, makrela, marlin, ústřice, okoun (sladkovodní a mořské prostředí), Ruff, Pacific halibut, Pacific saury, útes okoun, losos a mořského jazyka. Neexistují žádné další ryby, viz článek níže. Obecně platí, že těhotným ženám se doporučuje jíst nejvýše 340 gramů ryb za týden. Toto množství může být rozdělen na vyžádání: 2 x 170 g, 4 x 85 g nebo jakékoliv jiné možnosti, tedy celkem 340 Účelem - tak, aby nepřekročil 340 gramů ryb každý týden.

 • Potraviny, jimž je třeba se vyvarovat nebo jíst, by měly být mírně

Měl byste být opatrní s oblíbenými potravinami. Pokud žena sleduje, kolik kalorií konzumuje, aby nedošlo k nadváze, neměl by člověk kupovat zbytečné potraviny. 11echsnie, čokoláda, koláče, koláče, čipy, bonbóny a zmrzlina spojují obrovské množství dalších kalorií. Je užitečné, aby oba manželé vyloučili ze stravy zbytečné potraviny. Pro-Vuktyl, který nazýváme „k ničemu“, obvykle s vysokým obsahem kalorií, tuku a tedy obsahují málo nebo vůbec obsahují užitečné pro muže, jeho manželka a dítě roste látky. Můžete jíst zbytečné potraviny v malém množství, ale nechcete, aby se staly trvalou součástí vaší stravy. Možná, že se mu tento nápad nelíbí, ale není to dlouho. Vy sami zjistíte, že vyloučení zbytečných výrobků ze stravy je také pro vás výhodné.

NĚKTERÉ PRODUKTY MOHOU PŘÍČINIT LISTERIÓZA. Některé mléčné výrobky a jiné potraviny by měly být vyloučeny ze stravy těhotné ženy, protože jsou běžným zdrojem otravy jídlem nazývaným listerióza. Takové produkty zahrnují nepasterizovaného mléka, veškeré výrobky z pasterizovaného mléka, měkký sýr, jako je Brie, hermelínem a Monterey Jack, není plně vařené drůbeží, není plně vařené maso, není plně vařené mořské plody a není plně vařené klobásy. Abyste se tomuto problému vyhnuli, nejezte tyto sýry a zpracujte veškeré maso a mořské plody, dokud nebudete připraveni.

NĚKOLIK RYBY NEPOUŽÍVÁ JÍDLO. Navzdory skutečnosti, že ryby jsou vynikajícím zdrojem živin, některé odrůdy by neměly být během těhotenství spotřebovány, protože mohou obsahovat nebezpečné látky v důsledku znečištění životního prostředí lidstvem. Studie ukázaly, že těhotné ženy by neměly jíst určité druhy ryb více než jednou za měsíc, například žraloky, mečouny, makrely obecné, kavárny a tuňáky (čerstvé nebo zmrazené). Konzervovaný tuňák je poněkud bezpečnější, ale je povoleno pouze jedno dávkování 170 gramů za týden (mělo by to být zahrnuto do obvyklé týdenní dávky 340 gramů, která je plně popsána výše).

Některé sladkovodní ryby, jako je biskvit, štika nebo jezerní pstruh, jsou také riskantní. Chcete-li být v bezpečí, podívejte se na oblastní zprávy o bezpečnosti sladkovodních ryb. Ryby mohou také obsahovat parazity, bakterie, viry a toxiny. Sushi je rybí miska, která může obsahovat parazity nebo viry. Neupravené škeble konzumované jako potraviny mohou způsobit hepatitidu A, choleru nebo gastroenteritidu. Nepoužívejte žádné nezpracované ryby během těhotenství!

Jiné ryby, které by neměly být během těhotenství jedeny, zahrnují druhy, které žijí v teplých tropických vodách - na Floridě, na Karibských ostrovech a na Havaji. Nejezte z těchto oblastí následující "místní" ryby: barakuda, lufar, gouper, mahimahi, dlaždice a surový tuňák.

 • Je důležité, když jí?

Studie ukázaly, že těhotné ženy, které vezmou potravu během dne často a v malých porcích, poskytují svým rostoucím dětem živiny lépe než ženy, které jíst 3krát denně ve velkých porcích. Navzdory skutečnosti, že mají stejný počet kalorií, existují rozdíly.

Zjistili jsme, že udržení konstantní úrovně živin (častými jídly v malých porcích) je lepší pro vývoj plodů než jíst velké porce a pak přestávku v jídle. Tři jídla denně znamená, že hladina živin stoupá a pak se snižuje během dne, což není příliš dobré pro vyvíjející se dítě. Výživa v malých porcích také pomáhá vyhnout se takovým problémům spojeným s těhotenstvím, jako je nevolnost, pálení v srdci a zažívací potíže.

Manželé se mohou snažit jíst spolu. Části žen, které budou psát, budou méně, a pravděpodobně to přijde dříve nebo později, než je zvyklý člověk, ale manželé ho mohou naplánovat. Například snídáte společně, přibližně ve stejnou dobu každé ráno. Měli byste to i nadále dělat. Pokud se člověk nemůže přijít domů na večeři, kdy by žena měla jíst, neměl by jíst tak hodně, jak obvykle jí při večeři. Musíte nechat nějaké místo pro jídlo a jíst s manželkou před spaním. Společným úsilím si můžete navzájem pomáhat. A musíme si vzpomenout - je to pro dobro žen a dítě se narodit!

 • Je nekontrolované jídlo?

Muž může být překvapen zvláštními kombinacemi výrobků, které jeho žena jíst. Komiké po celá léta používají "nakládané okurky se zmrzlinou", aby zobrazili zvláštnosti mnoha těhotných žen. Muž může zjistit, že jeho preference nejsou tak zvláštní, nebo mohou být ještě cizí! Nejsme si jisti, proč ženy mohou získat zvláštní jídla, ale mnoho studií dokazuje, že jsou způsobeny hormonálními a emočními změnami, ke kterým dochází během těhotenství.

Pro mnoho těhotných žen jsou podivné stravovací preference normální součástí těhotenství. Spotřeba některých potravin může být přínosná nebo škodlivá. Pokud žena jedí potravu, která je bohatá na živiny a je užitečná, měla by být povzbuzována k jejímu použití v rozumných mezích. Pokud jí potraviny, které obsahují spoustu cukru a tuku, plné dalších kalorií, měli byste jí nabídnout, abyste jedli něco užitečnějšího.

PEAK. Toto je stav, kdy těhotná žena jedí nejedlé věci, jako je led, hlína, kávy, kukuřičný škrob, vosk a další. Tento typ nekontrolovaného stravování se nazývá vrchol, který není pro ženu ani pro její dítě velmi užitečný. To může způsobit problémy, jako je obrat ve střevech, nedostatek živin a silná zácpa.

Pokud žena jedí takové jeskyně, měli byste ji přesvědčit, aby o tom promluvila se svým lékařem. On může nabídnout náhradu, obvykle železo, pomoci vyřešit tento problém. Nesnažte ženě jíst jíst nejedlé potraviny.

KAPALNÉ NUTNÉ PRO ZDRAVOTNICTVOU. Muž by měl přesvědčit svou ženu, aby během variability pila spoustu tekutin. Voda je nejlepší volba, ale ostatní tekutiny jsou přijatelné. Potraviny a nápoje, které mohou poskytnout správné množství tekutiny, zahrnují zeleninu, mléko a mléčné výrobky, ovoce a džusy. Některé bylinné čaje mohou být užitečné pro různé problémy spojené s těhotenstvím.

Káva, čaj a sýrová voda by neměly být používány jako zdroj tekutiny během těhotenství - mohou být vysoce kalorické, obsahují sodík a kofein, který působí jako diuretikum. Pokud se vám podařilo najít sýrovou vodu s nízkým obsahem sodíku a bez kofeinu, může si ji užít žena, ale kvůli vyloučení nadváhy by těhotné ženy neměly hodně sladké.

Osm 225 gramů kapaliny denně je dobrým cílem, který musíte dosáhnout společně. Žena může pít vařenou nebo lahvovou vodu, ale pokud preferuje balenou vodu, měli byste se ujistit, že prošla hygienickou kontrolou. Voda z městských vodovodů zřídka splňuje minimální hygienické normy. Ale skutečnost, že tato voda z láhve to nezlepšuje. Kromě toho, pokud manželé odvedou vodu z studny na svém místě, měli by o tom diskutovat v jedné z prenatálních konzultací. Lékař jim řekne o možnosti pitné vody.

Použití takových množství tekutiny je důležité z mnoha důvodů. Umožňuje tělu absorbovat živiny, vytvářet nové buňky, udržovat objem krve a konstantní teplotu - to vše je velmi důležité během těhotenství! Koneckonců, objem ženské krve se zvyšuje; použití těchto velkých množství tekutiny pomáhá těmto změnám. Nejpravděpodobněji se žena během těhotenství bude cítit lépe, pokud pije více tekutin než obvykle. Muž si může všimnout, že v mnoha článcích o různých stavech během těhotenství popsaných v kapitole 3 říkáme, že jíst více než normální množství tekutin může zmírnit některé problémy. Používání velkého množství tekutiny má také následující výhody:

 • zvýšená vytrvalost
 • snadnější záchvaty
 • prevence bolesti hlavy
 • prevence infekcí uretry

Pokud člověk pije hodně tekutin na podporu své ženy, bude mu také užitečné. Studie ukázaly, že většina lidí, jak mužů, tak žen, nepije dostatečně na to, aby zajistila své tělo.

 • Umělé sladidla

Studie nezjistily, že aspartam (Nutrasweet) byl škodlivý pro těhotné ženy. Fenylalanin v aspartamu se přidává do fenylalaninu získaného z jídla, takže pokud je to pro ženou problém, musí člověk opatrně jíst s aspartamem potraviny a nápoje. Sacharin je umělé sladidlo, které se nachází v některých potravinách a nápojích; jeho vliv na těhotenství dosud nebyl zkoumán. Co se týče nejnovějších umělých sladidel, nejsme dostatečně informováni, abychom čtenářům říkali, jak jsou bezpečné pro ženy.

Nejlepší rada, kterou můžeme ženě dát, není používání umělých sladidel nebo užívání v omezeném množství během těhotenství.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.