^
A
A
A

Diabetes u koček

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Diabetes mellitus u koček je často diagnostikován u koček, což nakonec postihuje všechny orgány. Vyvíjí se u přibližně jednoho ze 400 koček. To je důsledek nedostatečné produkce inzulínu pankreasem ze strany beta buněk nebo nedostatečná reakce buněk na inzulín. Inzulin se uvolňuje přímo do krevního řečiště. Působí na buněčné membrány, což dovoluje průnik glukózy do buněk, kde se přeměňuje na energii. Bez inzulínu tělo nemůže užívat glukózu. To vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi (hyperglykemii). U koček trpících cukrovkou je přebytek glukózy odstraněn ledvinami, což způsobuje časté močení. Je třeba kompenzovat zvýšené močení tím, že pijete více vody.

Pankreatitida, hypertyreóza, léky jako megestrol-acetát (megais) a některé kortikosteroidy mohou způsobovat cukrovku u koček nebo je napodobovat. Obezita je předisponujícím faktorem pro všechny kočky. Také barmské kočky mohou mít genetickou predispozici. U mužů je riziko dvojnásobné než u žen. Nejvíce ohroženými jsou vykastrovaní muži ve věku nad 10 let a vážení více než 7 kilogramů.

Glukosurie je cukr v moči. Pokud je test glukózy v moči pozitivní, mají podezření na cukrovku. Některé kočky však mají vysokou hladinu glukózy v moči nebo krvi v důsledku stresu, takže může být nutná opětná analýza k potvrzení výsledku. Abnormality ve funkci renálních tubulů, například způsobené otravou nemrznoucí kapalinou, mohou také způsobit vysoké hladiny glukózy v krvi a moči.

Ketony (konečný produkt rychlého nebo nadměrného rozkladu mastných kyselin) se tvoří v krvi diabetických pacientů v důsledku neschopnosti metabolizovat glukózu. Jejich vysoká hladina vede k stavu nazývanému ketoacidóza. Je charakterizován zápachem acetonu z úst (sladká vůně jako vůně kapaliny k odstranění laku), časté dušnost a nakonec diabetická kóma.

V počáteční fázi diabetu se mačka snaží kompenzovat neschopnost metabolizovat glukózu v krvi a jíst více jídla. Později se chuť k jídlu snižuje v důsledku špatné výživy. Proto jsou příznaky raného diabetu časté močení, konzumace velkého množství vody, velká chuť k jídlu a nevysvětlitelná ztráta hmotnosti. Laboratorní testy ukazují glukózu a případně ketony v moči, stejně jako vysoký obsah glukózy v krvi.

V závažnějších případech dochází ke ztrátě chuti k jídlu, zvracení, slabosti, acetonu z úst, dehydratace, dechu, ospalosti a nakonec kómu. Na rozdíl od psů, kočky trpící diabetes málokdy vyvíjejí kataraktu. Slabost svalů, která se obvykle projevuje neobvyklou polohou zadní části těla kočky, která chodí na paty, a nikoliv na prstech, je často pozorována, pokud je regulace glukózy špatná.

U koček existují tři typy diabetu. Kočky s diabetem typu I jsou závislé na inzulínu, potřebují každý den injekci inzulínu, protože beta-buňky jejich pankreatu nevytvářejí dostatek inzulinu. U koček s diabetem typu II může pankreas produkovat dostatek inzulínu, ale tělo kočky je nepoužívá správně. Toto je nejběžnější typ diabetu u koček. Některé z těchto koček mohou také vyžadovat podávání inzulínu, jiné mohou dostávat tablety ke sledování hladiny glukózy v krvi a potřebné změny stravy. Přibližně 70% všech koček trpících cukrovkou vyžaduje alespoň malé množství inzulinu.

Třetí typ je znám jako přechodný diabetes cukru. Existují kočky, které mají diabetes a vyžadují inzulín zpočátku, ale po chvíli jeho tělo je přestavěn a mohou žít bez inzulínových injekcí, a to zejména pokud jsou přeneseny do stravy s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů.

trusted-source[1], [2]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.