^
A
A
A

Příčiny a léčba průjmu u koček

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Průjem je charakterizován častými pohyby tekutin v střevě. To může být způsobeno jednoduchou příčinou, například změnou stravy nebo závažnějším onemocněním nebo infekcí. Hnačka může náhle začít a není dlouhá. To může trvat i týdny nebo měsíce nebo se objeví a zmizí. Jediný útok průjmu u kočky obvykle není důvodem k obavám, ale pokud trvá déle než jeden až dva dny, může to vést k dehydrataci.

Co způsobuje průjem?

 • Změna ve stravě
 • Nesnášenlivost mléčných výrobků nebo jiných potravin
 • Spotřeba zkažených potravin
 • Kousky vlny v žaludku
 • Alergická reakce
 • Bakteriální nebo virové infekce
 • Vnitřní parazity, jako jsou obludovci, kokcidie a lamblia
 • Zánětlivá onemocnění střev
 • Onemocnění ledvin nebo jater
 • Rakovina nebo jiné nádory gastrointestinálního traktu
 • Některé léky
 • Hypertyreóza
 • Kolitida

Jaké jsou hlavní příznaky průjmu?

Časté výtoky stolice jsou nejčastějším příznakem průjmu. Mezi další příznaky patří nadýmání, krev v stolici a nutkání na exkrementy. Ospalost, dehydratace, horečka, zvracení, snížená chuť k jídlu, váha a zvýšené nutkání na exkrementy mohou také doprovázet průjem.

Pokud je průjma kočky doprovázena černou stolicí nebo je v ní krev, může mít vnitřní krvácení žaludku nebo tenkého střeva a mělo by být okamžitě prokázáno veterináři.

Jak léčit průjem?

Často se doporučuje nepřidávat krmivo po dobu 12 až 24 hodin, zatímco trpí průjem, ale dá dostatek čerstvé čisté vody, aby nedošlo k dehydrataci. Konzultujte s veterinářem, pokud jde o správný průběh léčby, který se vyžaduje v případě vaší kočky.

Kdy je nutné ukázat kočce veterináři?

Vezměte kočku k veterináři, pokud průjem trvá déle než jeden den, nebo pokud budete dodržovat ospalost, zvracení, horečka, černá nebo krvavá stolice, nutkání na defekaci, ztráta chuti k jídlu nebo nevysvětlitelné hubnutí.

Co očekávat v kanceláři veterináře?

Veterinární lékař zkoumá zvíře pro základní onemocnění a může také vzít vzorek stolice k testování na interní parazity a provést krevní test, aby zjistil možnou příčinu průjmu.

Jiné diagnostické vyšetření mohou zahrnovat rentgenografii, ultrazvuk, očkování, endoskopii a biopsii. Diagnostické testy a doporučená léčba závisí na tom, jak dlouho trvá průjem a na závažnosti stavu zvířete.

Jsou některé kočky náchylné k průjem?

Dlouhotrvající kočky, které často mají žaludek v žaludku, mohou pociťovat periodické záchvaty průjmu. Kromě toho mohou kočky, které stráví spoustu času mimo domov, mohou mít zvýšené riziko vzniku vnitřních parazitů nebo spotřeby nevhodných produktů, které mohou způsobit průjem.

Jak předejít průjem?

Snažte se, aby mléčné výrobky kočky, bez ohledu na to, jak moc je miluje! Téměř všechny kočky mají chuť mléka a jogurtu, ale některé dospělé kočky postrádají množství laktázy, což je enzym nezbytný pro trávení mléčných výrobků. Undigested laktóza vstupuje do hrubého střeva, kde fermentuje a může způsobit hromadění plynů a průjem.

Také, pokud se rozhodnete vyměnit kočičí krmiva, je dobré ho postupně zavádět a míchat se starou značkou potravin, aby se tak usnadnil přechod gastrointestinálního traktu vašeho domácího mazlíčka.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.