^
A
A
A

Obsessivní škrábání, lízání a hýření u koček

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Považujeme hlavní důvody, proč kočka může kousnout, hýbat nebo poškrábat.

Většina koček se o sebe pečlivě stará. Ale co se stane, když to dělají nadměrně? Z mnoha důvodů se lízání, poškrábání a hrubování stávají obtížnými, což může dráždit vás a způsobit poškození srsti a kůže vašeho mazlíčka.

Pokud je vaše kočka obscénně poškrábáním, lízáním nebo hlodaváním, pravděpodobně ji pravidelně najdete v této činnosti. Pokud si však nevšimnete, první znamení může být zmizení srsti, často podél zad a žaludku kočky. Kočky s tímto chováním mohou také vytvářet červené podrážděné oblasti, které se nazývají ohnisky, ale to je méně pravděpodobné než u psů.

Navzdory skutečnosti, že na každém zvířecím zvířecím zvířecím zvířeti se může objevit obsedantní poškrábání, lízání nebo žvýkání, toto chování je nejčastěji pozorováno u siamských koček a jiných východních plemen. Ženy často lízat, hýbat a vytahovat vlnu než muži.

Protože existuje řada onemocnění, které vedou k nadměrnému poškrábání a olizování, ujistěte se, že konzultujete veterináře, který vám pomůže určit příčinu a nejlepší plán činnosti.

Proč kočky posedlá poskakují, lízat a žvýkat?

Paraziti. Blechy jsou často příčinou obsedantního poškrábání a lízání koček. Protože kočky se velice starají o sebe, mohou opravdu odstranit všechny stopy blech. Pokud si všimnete, že kočka nadměrně lízá dolní část zad, má chrastění na krku, to je znamení, že blechy mohou být příčinou problému. Ostatní paraziti, včetně klíšťat, svědění a kožních onemocnění, mohou také přispívat k zjizvení, olizování nebo hněvování.

Alergie. Stejně jako lidé, kteří rozvíjejí podráždění pokožky v reakci na určité potraviny nebo environmentální faktory, mohou kočky mít svědící, podrážděnou pokožku, pokud jsou alergičtí na cokoliv ve svém prostředí.

Suchá kůže. Suchý zimní vzduch nebo podvýživa může přispět k tomu, že kůže se stává suchá a šupinatá, což způsobuje, že kočka olizuje nebo poškrábáním, aby se usnadnil její stav.

Bolest. Pokud si všimnete, že kočka znovu a znovu líhne nebo se kousne sama na stejném místě, může se jednat o bolest nebo nepohodlí v této oblasti.

Nuda, úzkost a kompulzivní porucha. Obsessivní hnacení, škrábání a lízání se často vyvíjí u koček, které jsou nudné, depresivní nebo úzkostné. Tyto duševní poruchy se pravděpodobně vyskytují u koček, kteří žijí ve vězení, což může být způsobeno tím, že jsou méně aktivní a mají méně emocí než pouliční kočky. Kompulzivní poruchy často začínají, když dojde k změnám v prostředí kočky, včetně vzhledu nového zvířete nebo dítěte v domě, stejně jako přesunutí na nové místo. Také chování, které vzniklo v reakci na onemocnění, se někdy po zotavení stává obtížným.

Léčba rušivých poškrábání, olizování a hrubnutí

Zničení parazitů. Vzhledem k tomu, diagnóza blechami u koček může být obtížné, někteří veterináři doporučí, aby se pokusili použít spolehlivý prostředek blech, které lze zakoupit u veterináře, pro šest - osm týdnů, aby zjistil, jestli to snižuje četnost olizování, hrabání či okusování. Stejně tak léčba pruritu a dalších dostupných parazitů může uvolnit kočku nepohodlí a problémového chování.

Výměna produktů. Výsadba kočky, která demonstruje nutkavé chování v šesti týdnech osvobození od stravy, je dobrý způsob, jak zjistit, zda je potravinová alergie příčinou. Možná budete muset vyzkoušet několik možností, než začnete hledat účinnou dietu. Veterináři mohou také předepsat přidání některých mastných kyselin nebo jiných doplňků výživy, pokud je příčinou nekonečného poškrábání a lízání kočky suchá kůže.

Použití léků. V závislosti na stupni poškození kůže, které je způsobeno olizováním, škrábáním nebo poškrábáním, může váš veterinární lékař předepsat použití steroidů, antihistaminik a antibiotik. Kromě toho, některé druhy nutkavé chování koček, způsobené psychologickými faktory, mohou být léčeni klomipramin (antidepresivum) nebo amitriptylin, která pomáhá bojovat proti úzkosti a také působí jako antihistaminikum.

Boj s úzkostí nebo nudou. Pokud vy a váš veterinární lékař zjistili, že neexistuje žádný fyzický důvod pro takové chování vašeho zvířete, můžete udělat něco pro zlepšení duševního stavu své kočky. Je důležité zajistit, aby se kočka cítila bezpečně ve vašem domě, byla pohodlná a že je milována, neboť poskytuje dostatečnou stimulaci a fyzickou aktivitu. Možná zjistíte, že pomalé a opatrné vystavení kočce znecitlivění může být užitečné. Postupujte postupně, aby nedocházelo k přetížení kočky a nezhoršovalo obsesivní lízání, poškrábání a kousání. Anti-kondicionování trénováním kočky sdružovat něco příjemného, například léčba, s něčím, co se obává, může také pomoci snížit stres a úzkost. Často se lízání způsobené nudou (také známou jako psychogenní alopecie) usnadňuje, jestliže se objeví další kočka nebo jiné zvíře. Existuje však vždy riziko, že druhá kočka způsobí nový stres vašeho domácího mazlíčka, což může zhoršit ztrátu vlasů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.