^
A
A
A

Dobrý začátek zdravého těhotenství

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Plánujete se stát mámou? Připravte se na to v předstihu: rozhodněte se ve prospěch zdravého životního stylu a vyhněte se toxickým látkám. Ženy, které chtějí očistit své tělo a dům škodlivých látek, musí udělat hodně.

Doba před koncepcí

Dobrá výživa, dobré zdraví a cvičení jsou nejdůležitějšími aspekty přípravy na těhotenství. Ujistěte se, že jste navštívili lékaře předtím, než jste si uvěznili dítě. Promluvte si s ním o vaší stravě a životním stylu, jmenovitě o lécích, vitamínů, doplňcích stravy, o dědických nemocech a o všechno, co vás obtěžuje. Lékař vám řekne, jak se nejlépe připravit na těhotenství a doporučit provést určité očkování před těhotenstvím. Optimální péče o vaše zdraví. Nekuřte a nepijte alkohol. Omezit množství spotřebovaného kofeinu.

Udržujte váhu v normě

V případě cukrovky se pokuste ji ovládat, cvičit nejméně 30 minut denně, jíst hodně ovoce, zeleniny a celých zrn. Ženy, které jedí špatně, jsou náchylnější k negativním vlivům na životní prostředí. Vezměte dostatečné množství kyseliny listové. Jezte mnoho vitamínů, fazole, hrášek, citrusů, špenátů a chřestu. Kyselina listová zabraňuje vzniku vrozených vad mozku a míchy, například spina bifida (tato vada se objevuje v prvním trimestru těhotenství a dokonce možná nevíte o tom). Množství kyseliny listové v potravinách může být nedostatečné, takže lékaři doporučí užívat multivitaminy obsahující 400 mikrogramů kyseliny listové dodatečně před a během prvních tří měsíců těhotenství.

Dodatečná bezpečnostní opatření: kvalita pitné vody

V podstatě můžete vypít vodu z vodovodu. Pokud však v domě existují olověné trubky nebo olověná pájka, do pitné vody spadne určité množství olova. Velké množství konzumovaného olova způsobuje potrat, předčasné porod, narození dítěte s podváhou a zpoždění vývoje po narození dítěte. Pokud pitná voda obsahuje škodlivé látky, musíte nainstalovat filtr, který je neutralizuje.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Jíst před koncepcí: ale co ryby?

Mnoho žen má obavy, že ryby mohou obsahovat rtuť, což vede k narušení nervového systému dítěte a vyvolává potrat. Ale nemůžete zcela vyloučit ryby z jídelníčku, protože je bohatá na bílkoviny, obsahuje málo tuku a vynikající zdroj omega-3 mastných kyselin. Pravidelné používání ryb má příznivý vliv na vývoj mozku a vize dítěte a také snižuje riziko předčasného porodu.

Můžete jíst pouze jeden druh ryb a vyloučit další. Vyhněte se žraločímu masa, meči, královskému makrelu, který obsahuje zvýšené množství rtuti. Dvakrát týdně jíst krevety, mořské měkkýše, losos, treska tmavá, sumce, konzervované tuňáky nebo telecí (rybí jezero jako kapr).

Sladkovodní ryby mohou obsahovat hodně rtuti.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Doba před koncepcí a pesticidy

Co můžete říct o pesticidech, které jsou na talíři? Neexistuje úplná záruka, že konzumace biopotravin zajistí zdravé těhotenství, ale je to dobrý způsob, jak snížit množství spotřebovaných pesticidů.

Výrobky pro domácnost

Musíte také přemýšlet o tom, co používáte při čištění domu. Některé z nich obsahují rozpouštějící látky, které jsou zdraví škodlivé. Na trhu je mnoho bezpečných přírodních čisticích prostředků. Koupit ty, které neobsahují rozpouštědla, příchutě, chlór a čpavek. Nebo je připravte sami: sóda na pečení se používá k čištění tukových povrchů, varných konvic a pánví, podložek, kohoutků a plynových sporáků. Pro čištění kuchyňských ploch, oken apod. Se používá roztok octu a vody.

Plastové a chemické čištění

Některé plastové obaly obsahují ester kyseliny ftalové, který se při ohřátí v mikrovlnné troubě odpařuje, i když je považován za bezpečný. Podle výzkumu dochází k expozici vysokým hladinám jícnové kyseliny phthalové k porušenému vývoji pohlavních orgánů u chlapců. Alternativně můžete v mikrovlnné troubě zahřát skleněné nádoby a papírové utěrky. Pokud jde o chemické čištění, odborníci nesouhlasí: někteří se domnívají, že je pro těhotné ženy bezpečné, zatímco ostatní to nedoporučují. Velkým problémem je perchloretylen.

Je známo, že tato látka vstupuje do domu s oděvem a snadno proniká placentou do plodu, stejně jako do mateřského mléka. Koupit věci, které nevyžadují suché čištění, nebo používejte čistící prostředek na bázi vody. Pokud však potřebujete uchýlit se k chemickému čištění, zavěste věci na ulici pro větrání a přiveďte je do domu.

Vyvarujte se toxických látek

Dokonce i když si jen přemýšlíte o porodu dítěte, přineste dům v první řadě, ale také pečlivě kupujte nové doplňky a věnujte pozornost toxinům, které se mohou vypařovat v domě. Pokud žijete ve starém domě, který byl postaven před rokem 1978, pečlivě se podívejte na povrchy, které jsou namalovány (může obsahovat olovo). Pokud tomu tak je, musíte odstranit tuto vrstvu barvy, ale to může udělat pouze odborník. Měli byste být na ulici v této době. Pečlivě nakupujte koberce a nábytek, které mohou obsahovat také nebezpečné chemikálie.

trusted-source[9], [10]

Je třeba znát muže

Váš partner musí také dát své zdraví do pořádku. Podle studií, konstantní expozice chemických hnojiv, olovo, nikl, rtuť, chrom, ethylenglykol, záření a jiné toxiny snižuje kvalitu spermií a množství, jakož i výsledky v potratu. Partneři proto musí dodržovat výše uvedená doporučení a určitě navštěvují lékaře a diskutují o důležitých otázkách svého zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.