^
A
A
A

Infekce horních cest dýchacích u koček

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Horní dýchací ústrojí kočky - nos, hrdlo a paranózní dutiny - jsou citlivé na infekce způsobené řadou virů a bakterií.

Co způsobuje infekce horních cest dýchacích u koček?

Nepochybně jsou viry nejběžnější příčinou infekcí horních cest dýchacích u koček. Calicivirus koček a herpes virus koček tvoří 80-90% všech infekcí horních cest dýchacích a převažují v úkrytech, školkách a domcích s velkým počtem koček. Tyto viry mohou být přenášeny z kočky na kočku během kýchání, kašlání, péče o kožešiny nebo sdílení misky pro krmení a vodu. Jakmile je kočka infikována, může být celoživotním nosičem a přestože nemusí vykazovat klinické příznaky, může přenášet viry na další zvířata. Kočky často vyvíjejí bakteriální infekce po těchto běžných virových infekcích.

Existují také infekce horních cest dýchacích, které jsou původně způsobeny bakteriemi. Chlamydia a Bordetella se také často vyskytují u zvířat v přístřeších a dalších místech, kde je mnoho koček. Jedná se o bakteriální infekce. Bordetella je častější u koček než u psů. Obvykle je spojena se stresem a blízkými životními podmínkami.

Jaké jsou hlavní příznaky infekcí horních cest dýchacích?

Symptomy se liší v závislosti na příčině a umístění infekce, ale některé běžné klinické příznaky onemocnění horních cest dýchacích u koček zahrnují:

 • kýchání
 • Nosní kongesce
 • Výtok z nosu
 • Kašel
 • Průhledný nebo barevný výtok z nosu
 • Emetický pohyb, slintání
 • Horečka
 • Ztráta nebo ztráta chuti k jídlu
 • Rychlé dýchání
 • Vředy v ústech a ústech
 • Sekání očí nebo tření očí
 • Dýchání ústami
 • Deprese

Jsou některé kočky náchylné k infekcím horních cest dýchacích?

Věk, stav očkování a fyzický stav hrají roli v náchylnosti kočky na infekci horních cest dýchacích, ale kočky žijící v domácnostech, kde je mnoho koček nebo úkrytů, jsou nejvíce náchylné. Veterináři zjistili, že stres hraje roli při výskytu ohnisek infekcí horních cest dýchacích, a kočky v přístřešku, školce nebo hotelu pro zvířata obvykle zažívají silný stres. Kočky, které se zotavují z infekce horních cest dýchacích, se stávají nositeli, mohou se během stresu vyskytnout recidivy.

Některé plemena, jako jsou Peršané a další plemena s plochou tváří, jsou náchylné k vývoji infekcí horních cest dýchacích, kvůli struktuře tlamy.

Co když si myslím, že má kočka infekci horních cest dýchacích?

Pokud si myslíte, že kočka trpí infekcí horních cest dýchacích, je důležité ji ukázat veterináři. Stručná kontrola u veterináře vám pomůže zjistit, zda kočka potřebuje léky, jestliže má horečku nebo dehydratace. Neprovádějte diagnózu sami, protože kočka může být nakažlivá a potřebuje izolaci, antibiotika a další veterinární péči.

Jak se u koček léčí infekce horních cest dýchacích?

Veterinární lékař předepíše nejlepší způsob léčby pro Vaši kočku, což může zahrnovat léčbu, izolaci, odpočinek a další výživu a příjem tekutin.

Co se stane, pokud nebude léčena infekce horních cest dýchacích?

Některé neléčené infekce horních cest dýchacích mohou dojít k pneumonii nebo způsobit vážné komplikace, jako je slepota nebo chronické dýchací potíže.

Jak zabránit infekci horních cest dýchacích?

 • Udržujte kočku doma, abyste minimalizovali riziko komunikace s infikovanými zvířaty.
 • Izolujte řádně infikované kočky, abyste ochránili ostatní zvířata žijící na stejném místě.
 • Minimalizujte stres.
 • Proveďte kočce všechna očkování doporučená vaším veterinářem. Očkování infekcí horních cest dýchacích u koček nemusí zabránit infekci, ale v některých případech pomáhá zmírnit onemocnění.
 • Pravidelné kontroly u veterináře a prevence mohou pomoci včasné odhalování a léčbu nemocí. Nejlepší ochranou koček před infekcí horních cest dýchacích je zdravý imunitní systém.
 • Pokud užíváte mnoho koček, dodržujte hygienu a důkladně si umyjte ruce.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.