^

Jak zvýšit hemoglobin během těhotenství?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jedním ze základních mikroelementů nezbytných pro lidský život je železo. Tento mikroelement je přítomen v proteinech (hemoglobin, myoglobin) a různých enzymech. Hemoglobin je složitý protein, který je součástí červených krvinek, s jeho pomocí, oxidem uhličitým a kyslíkem jsou transportovány do všech orgánů z plic.

Jak víte, těhotné ženy musí podstoupit postup dodávání velkého počtu testů a klinický krevní test není výjimkou. Jedním z hlavních indikátorů, kterým lékař věnuje pozornost při vyšetřování a konzultaci s budoucí matkou, je hladina hemoglobinu v krvi. A problém zvyšování tohoto ukazatele u budoucí matky je velmi naléhavý, protože v této zásadní době překrásná polovina lidstva prožívá zvýšenou potřebu železa.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Indikace

Stejně jako u jakékoli zdravé osoby by norma hemoglobinu, u které by měla být tato hladina 120 - 140 g / l, by měla být pro těhotné ženy podobná. Během gestačního období je však velmi často nedostatek tohoto indikátoru (anémie s nedostatkem železa), protože tělo spotřebuje mnohem více železa. Problém anémie se vyskytuje častěji u těhotných žen žijících ve velkých městech, kde působí špatná ekologie, nedostatku přírodních potravin bohatých na vitamíny a mikroelementy. Pokud pokles hladiny hemoglobinu nastane před 16. Týdnem těhotenství, stojí za to vážně věnovat pozornost anémii, protože její vzhled u matky znamená nedostatek kyslíku u dítěte.

Snížení hemoglobinu u žen, které se připravují na matku, může být způsobeno fyziologickými charakteristikami a vnějšími faktory, jimž je žena vystavena. Zde jsou některé z nich:

 • Nízký krevní tlak;
 • Různé onemocnění vnitřních orgánů;
 • Stresující situace;
 • Krvácení;
 • Nedostatečná výživa;
 • Nedostatek vitamínu B12 v těle;
 • Nedostatek chuti k jídlu;
 • Trávení je narušeno;
 • Časté katarální choroby;
 • Existuje tachykardie;
 • Trvalý pocit únavy a ospalosti.

Na první pohled se zdá, že je velmi jednoduché zvýšit hemoglobin během těhotenství - opravit stravu tím, že obsahuje potraviny bohaté na železo. Ale ne vždy to stačí a je třeba aplikovat základní opatření, tj. Používat přípravky obsahující železo a v některých případech i parenterálně nebo intramuskulárně.

V závislosti na tom, jak je index hemoglobinu (stupeň anémie) nižší, je možné těhotným ženám zvýšit různými způsoby:

 • Léčivá terapie (přípravky obsahující železo společně s kyselinou listovou a vitamínem c)
 • Alternativní metody
 • Zvýšené využívání určitých produktů

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Léčebný protokol

Jak zvýšit hemoglobin během těhotenství rychle?

Rychlý způsob, jak zvýšit hladinu hemoglobinu u žen, které očekávají dítě, je samozřejmě intravenózní a intramuskulární podávání přípravků obsahujících železo. Tato přísná opatření se uplatňují při velmi vysoké míře anémie. Dalším způsobem, jak zvýšit hemoglobin v krvi je užívání léků ve formě tablet. Lékařské preparáty železa v tabletách jsou rozděleny na iontové a neiontové. Ve svém složení se přidávají složky, které zlepšují absorpci základní látky. Samozřejmě, tento druh terapie musí být nutně předepsán a řízen lékařem. Uvádíme některé léky, které vám umožní rychle se zbavit nedostatku železa ve vašem těle.

 1. Venofer je přípravek, který obsahuje hydroxid železitý. Je určen k léčbě pacientů s anémií. Je podávána intravenózně. Při správném použití je lék dobře snášen. Je však nutné vědět, že je zakázáno užívat v prvním trimestru gestačního období a může být předepsáno pouze ošetřujícím lékařem z druhého trimestru. To bere v úvahu poměr rizika pro plod a přínos. S opatrností je přidělena budoucím matkám trpícím bronchiálním astmatem, zhoršenou funkcí jater.
 2. Ferrum lek - lék, vyráběný ve formě roztoku injekcí, žvýkacích tablet, sirupu. Používá se v těchto případech:
  • Anémie způsobená nedostatkem železa;
  • Nedostatek latentního železa;
  • Těžká anémie způsobená významnou ztrátou krve;
  • Nedostatečná absorpce železa v zažívacím systému;
  • Prevence nedostatku železa u těhotných žen;
  • Prevence nedostatku železa v období laktace.

Je třeba poznamenat, že je to škodlivé, aby se lék Ferum lek lidí, kteří mají alergické reakce na léčiva, přebytkem prvek „železa“ v organismu, anémie nezhelezodefitsitnoy, a v případě, že jsou problémy s vstřebávání železa v těle nebo současné renální infekce. Také kontraindikace je 1 trimestr gestačního období.

Léčba nízkého hemoglobinu během těhotenství pomocí léků

I když je absorpce přípravků s obsahem železa pro každý jednotlivý organismus, přesto existuje limit - množství absorbovatelného železa gastrointestinálním traktem jen 2-2,5 mg denně. Dokonce i když je příjem výrobků obsahujících železo velmi velký, železo se stále neabsorbuje ve velkém množství.

Proto je v mnoha případech indikována léčba sníženého hemoglobinu s léčivy obsahujícími železo. V případě správného předpisu a kombinace může být žehlička absorbována aplikací 15-20krát více.

Seznam odrůd přípravků obsahujících železo je poměrně velký, budeme se zabývat některými z nejběžnějších.

 1. Fenule je lék, který udržuje požadovanou hladinu hemoglobinu, a to i při vysoké spotřebě prvku železa, jako u těhotných žen. Je k dispozici ve formě tablet, kapiček, kapslí. K užívání tohoto léku mohou budoucí matky během celého těhotenství a také po narození dítěte během kojení.

Formulace zahrnuje takové aktivní složky: síran železitý, kyselinu askorbovou (používá se pro lepší vstřebávání železa), jakož i vitaminy v (k normalizaci metabolismu).

Vezměte si fenyle po jídle, aby se minimalizovalo podráždění žaludeční sliznice, a ne stimulujte příznaky toxikózy.

Nežádoucí účinky mohou být: celková slabost, bolesti hlavy, zácpa, průjem, zvracení, vředová jícnová žížala. Kontraindikace jsou zvýšená náchylnost k jednotlivým složkám léčiva, exacerbace žaludečního vředu, hemosideróza, hemochromatóza.

 1. Sorbifer durule je přípravek pro léčbu a prevenci anemie způsobené nedostatkem železa. Aktivními složkami činidla jsou síran železnatý a kyselina askorbová. Léčba nízkého hemoglobinu pomocí tohoto léčiva se může provádět po celou dobu těhotenství, stejně jako v období laktace. Stejně jako u jiných přípravků obsahujících železo existuje při jejich používání řadu vedlejších účinků. Jedná se o nevolnost, průjem, podráždění sliznice trávicího traktu, alergické reakce, hypertenze, poruchy spánku, bolesti hlavy. Pokud se některá z těchto příznaků objeví, těhotná žena by měla okamžitě kontaktovat lékaře.
 2. Maltofer Maltofer dostává a - dva druhy stejnými prostředky, z nichž první obsahuje hydroxidu železitého polimaltozat druhý - polimaltozat železa a kyseliny listové. Pro použití během těhotenství a v období laktace se používá pouze maltofoul. Vyrábí se výhradně ve formě žvýkacích tablet. Zástupci spravedlivého pohlaví, kteří očekávají dítě a používají špinavý faul, doporučuje užít drogu nejen před normalizací indexu hemoglobinu. Je žádoucí pít to a až do narození. Na přípravě těhotné a kojící ženy reagují velmi pozitivně, protože i dlouhodobé užívání neposkytuje vedlejší účinky, jako je nevolnost, průjem, zácpa, podráždění sliznice trávicího ústrojí.

Chtěli bychom upozornit na skutečnost, že při použití uvedených látek a dalších přípravků obsahujících železo je třeba vzít v úvahu přítomnost mikroelementu "železo" v komplexech vitamínů. Pokud těhotná žena užívá souběžně vitamínový komplex s přípravkem železa, musí si vybrat jednu z nich - jinak je možné předávkování jedné z komponent.

Jak zvýšit hemoglobin během těhotenství doma?

Existuje mnoho léků obsahujících železo, jejichž klinické studie nebyly provedeny u těhotných žen. Proto většina budoucích matek považuje za nepřijatelné a nežádoucí riskovat. Pokud je pokles hemoglobinu zanedbatelný (mírná anémie s nedostatkem železa), je možné tento nedostatek zvládnout doma. K tomu použijte jídla obsahující železo, různé odvarky, infuze, známé již od starověku pro jejich vlastnosti normalizovat množství železa v krvi.

Jak zvýšit hemoglobin během těhotenství alternativními prostředky?

Používání alternativních léků je hlavně v doplňcích výživy pro potraviny: džusy, ovocné nápoje, infuze léčivých rostlin atd. Uvedeme několik takových příkladů.

 1. Vařte listy ostružin a vezměte si čaj 3-4 krát denně.
 2. Brew suché ovoce dogrose, recepce 3-4 krát denně.
 3. Udělejte užitečnou směs sušeného ovoce (sušené meruňky, data, rozinky), citron (můžete vápnit), vlašské ořechy a med. Vezměte uvedené složky ve stejném poměru, například 100 gramů, rozemlejte míchačkou nebo mlecím strojem a vezměte 1 lžíci 20-30 minut před jídlem.
 4. Udělejte z mléka čerstvé brusinky, přidejte stejné množství jablečného džusu s malým množstvím řepkového džusu. Napijte nápoj před jídlem třikrát až čtyřikrát denně.
 5. Jezte jednu čajovou lžičku medu každé ráno na prázdný žaludek.

Jak zvýšit hemoglobin během těhotenství s produkty

Je možné zvýšit hemoglobin pomocí produktů? To je hlavní otázka, kterou si téměř každá budoucí matka kladne na sebe, když se dozví o nedostatku železa. Uvažujme o těchto zázračných produktech, které jsou používány pravidelně, můžete zapomenout na anémiu během těhotenství. Držitelem záznamu o obsahu železa jsou pistácie (100 gramů obsahuje 60 mg železa). K takovému nečekanému závěru přišli moderní vědci. Následujícími položkami jsou sušené houby (30-35 mg), halva slunečnice (33 mg), vepřové maso (18-20 mg), křepelčí vejce (3,7 mg), černý kaviár (2,5 mg). Velké množství železa se nachází v hovězí maso, mořské plody, fazole a obiloviny.

Obsah železa v zelenině je uveden níže:

 • cibulový pór (byliny) - 2,1 mg;
 • Ředkvička - 0,8 mg;
 • dýně - 0,8 mg;
 • brokolice (zelí) - 0,73 mg;
 • salát (byliny) - 0,55 mg;
 • rutabak - 0,52 mg;
 • bílá kapusta - 0,47 mg;
 • zelí barva - 0,42 mg;
 • keramik (zelí) - 0,4 mg;
 • ředkvička - 0,34 mg;
 • cibule - 0,21 mg;
 • Jeruzalémský artyčok - 3,4 mg;
 • chřest - 2,14 mg;
 • česnek - 1,7 mg;
 • řepa - 0,8 mg;
 • celer (kořenová plodina) - 0,7 mg;
 • Brambory - 0,52 mg.

Samostatně je třeba přidělovat bobule, ovoce a šťávy připravené z nich. Při použití těchto lehkých produktů budoucí matky nejenom zvyšují hemoglobin, ale také saturují tělo dalšími mikroelementy a vitamíny, které jsou v jejich pozici nezbytné. Samozřejmě, sezónní ovoce a ovoce přinášejí největší přínos, ale je také možné je použít v zmrazené formě. Seznam ovoce obsahující největší množství sloučenin železa:

 • Granátové jablko;
 • Švestky;
 • Jahody;
 • Feijoa;
 • Borůvka;
 • Jahody;
 • Malina;
 • Černý rybíz.

Také budoucí matky, které chtějí normalizovat hladinu hemoglobinu, by se měly soustředit na výrobky, které neumožňují úplné vstřebání mikroelementu "železo". Zde jsou některé z nich: káva, tvrdý sýr, mléko. Nejlépe je vyloučit z stravy těhotné ženy nebo je použít odděleně od potravin obsahujících železo.

Aby se zajistilo, že hladina hemoglobinu neklesne, kromě zvláštní stravy by měl spravedlivý sex věnovat pozornost i venkovním procházkám a správnému dýchání. A za 10 až 15 dní budou budoucí matky schopny zhodnotit výsledky provedené práce.

Jsme přesvědčeni, že v tomto článku jste dostali vyčerpávající odpovědi na otázky ohledně zvýšení hemoglobinu v těhotenství.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.