Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Jak zvýšit hemoglobin během těhotenství?

Lékařský expert článku

Porodník-gynekolog, odborník na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Jedním ze základních mikroelementů nezbytných pro lidský život je železo. Tento mikroelement je přítomen v proteinech (hemoglobin, myoglobin) a různých enzymech. Hemoglobin je složitý protein, který je součástí červených krvinek, s jeho pomocí, oxidem uhličitým a kyslíkem jsou transportovány do všech orgánů z plic.

Jak víte, těhotné ženy musí podstoupit postup dodávání velkého počtu testů a klinický krevní test není výjimkou. Jedním z hlavních indikátorů, kterým lékař věnuje pozornost při vyšetřování a konzultaci s budoucí matkou, je hladina hemoglobinu v krvi. A problém zvyšování tohoto ukazatele u budoucí matky je velmi naléhavý, protože v této zásadní době překrásná polovina lidstva prožívá zvýšenou potřebu železa.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Indikace

Stejně jako u jakékoli zdravé osoby by norma hemoglobinu, u které by měla být tato hladina 120 - 140 g / l, by měla být pro těhotné ženy podobná. Během gestačního období je však velmi často nedostatek tohoto indikátoru (anémie s nedostatkem železa), protože tělo spotřebuje mnohem více železa. Problém anémie se vyskytuje častěji u těhotných žen žijících ve velkých městech, kde působí špatná ekologie, nedostatku přírodních potravin bohatých na vitamíny a mikroelementy. Pokud pokles hladiny hemoglobinu nastane před 16. Týdnem těhotenství, stojí za to vážně věnovat pozornost anémii, protože její vzhled u matky znamená nedostatek kyslíku u dítěte.

Snížení hemoglobinu u žen, které se připravují na matku, může být způsobeno fyziologickými charakteristikami a vnějšími faktory, jimž je žena vystavena. Zde jsou některé z nich:

 • Nízký krevní tlak;
 • Různé onemocnění vnitřních orgánů;
 • Stresující situace;
 • Krvácení;
 • Nedostatečná výživa;
 • Nedostatek vitamínu B12 v těle;
 • Nedostatek chuti k jídlu;
 • Trávení je narušeno;
 • Časté katarální choroby;
 • Existuje tachykardie;
 • Trvalý pocit únavy a ospalosti.

Na první pohled se zdá, že je velmi jednoduché zvýšit hemoglobin během těhotenství - opravit stravu tím, že obsahuje potraviny bohaté na železo. Ale ne vždy to stačí a je třeba aplikovat základní opatření, tj. Používat přípravky obsahující železo a v některých případech i parenterálně nebo intramuskulárně.

V závislosti na tom, jak je index hemoglobinu (stupeň anémie) nižší, je možné těhotným ženám zvýšit různými způsoby:

 • Léčivá terapie (přípravky obsahující železo společně s kyselinou listovou a vitamínem c)
 • Alternativní metody
 • Zvýšené využívání určitých produktů

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Léčebný protokol

Jak zvýšit hemoglobin během těhotenství rychle?

Rychlý způsob, jak zvýšit hladinu hemoglobinu u žen, které očekávají dítě, je samozřejmě intravenózní a intramuskulární podávání přípravků obsahujících železo. Tato přísná opatření se uplatňují při velmi vysoké míře anémie. Dalším způsobem, jak zvýšit hemoglobin v krvi je užívání léků ve formě tablet. Lékařské preparáty železa v tabletách jsou rozděleny na iontové a neiontové. Ve svém složení se přidávají složky, které zlepšují absorpci základní látky. Samozřejmě, tento druh terapie musí být nutně předepsán a řízen lékařem. Uvádíme některé léky, které vám umožní rychle se zbavit nedostatku železa ve vašem těle.

 1. Venofer je přípravek, který obsahuje hydroxid železitý. Je určen k léčbě pacientů s anémií. Je podávána intravenózně. Při správném použití je lék dobře snášen. Je však nutné vědět, že je zakázáno užívat v prvním trimestru gestačního období a může být předepsáno pouze ošetřujícím lékařem z druhého trimestru. To bere v úvahu poměr rizika pro plod a přínos. S opatrností je přidělena budoucím matkám trpícím bronchiálním astmatem, zhoršenou funkcí jater.
 2. Ferrum lek - lék, vyráběný ve formě roztoku injekcí, žvýkacích tablet, sirupu. Používá se v těchto případech:
  • Anémie způsobená nedostatkem železa;
  • Nedostatek latentního železa;
  • Těžká anémie způsobená významnou ztrátou krve;
  • Nedostatečná absorpce železa v zažívacím systému;
  • Prevence nedostatku železa u těhotných žen;
  • Prevence nedostatku železa v období laktace.

Je třeba poznamenat, že je to škodlivé, aby se lék Ferum lek lidí, kteří mají alergické reakce na léčiva, přebytkem prvek „železa“ v organismu, anémie nezhelezodefitsitnoy, a v případě, že jsou problémy s vstřebávání železa v těle nebo současné renální infekce. Také kontraindikace je 1 trimestr gestačního období.

Léčba nízkého hemoglobinu během těhotenství pomocí léků

I když je absorpce přípravků s obsahem železa pro každý jednotlivý organismus, přesto existuje limit - množství absorbovatelného železa gastrointestinálním traktem jen 2-2,5 mg denně. Dokonce i když je příjem výrobků obsahujících železo velmi velký, železo se stále neabsorbuje ve velkém množství.

Proto je v mnoha případech indikována léčba sníženého hemoglobinu s léčivy obsahujícími železo. V případě správného předpisu a kombinace může být žehlička absorbována aplikací 15-20krát více.

Seznam odrůd přípravků obsahujících železo je poměrně velký, budeme se zabývat některými z nejběžnějších.

 1. Fenule je lék, který udržuje požadovanou hladinu hemoglobinu, a to i při vysoké spotřebě prvku železa, jako u těhotných žen. Je k dispozici ve formě tablet, kapiček, kapslí. K užívání tohoto léku mohou budoucí matky během celého těhotenství a také po narození dítěte během kojení.

Formulace zahrnuje takové aktivní složky: síran železitý, kyselinu askorbovou (používá se pro lepší vstřebávání železa), jakož i vitaminy v (k normalizaci metabolismu).

Vezměte si fenyle po jídle, aby se minimalizovalo podráždění žaludeční sliznice, a ne stimulujte příznaky toxikózy.

Nežádoucí účinky mohou být: celková slabost, bolesti hlavy, zácpa, průjem, zvracení, vředová jícnová žížala. Kontraindikace jsou zvýšená náchylnost k jednotlivým složkám léčiva, exacerbace žaludečního vředu, hemosideróza, hemochromatóza.

 1. Sorbifer durule je přípravek pro léčbu a prevenci anemie způsobené nedostatkem železa. Aktivními složkami činidla jsou síran železnatý a kyselina askorbová. Léčba nízkého hemoglobinu pomocí tohoto léčiva se může provádět po celou dobu těhotenství, stejně jako v období laktace. Stejně jako u jiných přípravků obsahujících železo existuje při jejich používání řadu vedlejších účinků. Jedná se o nevolnost, průjem, podráždění sliznice trávicího traktu, alergické reakce, hypertenze, poruchy spánku, bolesti hlavy. Pokud se některá z těchto příznaků objeví, těhotná žena by měla okamžitě kontaktovat lékaře.
 2. Maltofer Maltofer dostává a - dva druhy stejnými prostředky, z nichž první obsahuje hydroxidu železitého polimaltozat druhý - polimaltozat železa a kyseliny listové. Pro použití během těhotenství a v období laktace se používá pouze maltofoul. Vyrábí se výhradně ve formě žvýkacích tablet. Zástupci spravedlivého pohlaví, kteří očekávají dítě a používají špinavý faul, doporučuje užít drogu nejen před normalizací indexu hemoglobinu. Je žádoucí pít to a až do narození. Na přípravě těhotné a kojící ženy reagují velmi pozitivně, protože i dlouhodobé užívání neposkytuje vedlejší účinky, jako je nevolnost, průjem, zácpa, podráždění sliznice trávicího ústrojí.

Chtěli bychom upozornit na skutečnost, že při použití uvedených látek a dalších přípravků obsahujících železo je třeba vzít v úvahu přítomnost mikroelementu "železo" v komplexech vitamínů. Pokud těhotná žena užívá souběžně vitamínový komplex s přípravkem železa, musí si vybrat jednu z nich - jinak je možné předávkování jedné z komponent.

Jak zvýšit hemoglobin během těhotenství doma?

Existuje mnoho léků obsahujících železo, jejichž klinické studie nebyly provedeny u těhotných žen. Proto většina budoucích matek považuje za nepřijatelné a nežádoucí riskovat. Pokud je pokles hemoglobinu zanedbatelný (mírná anémie s nedostatkem železa), je možné tento nedostatek zvládnout doma. K tomu použijte jídla obsahující železo, různé odvarky, infuze, známé již od starověku pro jejich vlastnosti normalizovat množství železa v krvi.

Jak zvýšit hemoglobin během těhotenství alternativními prostředky?

Používání alternativních léků je hlavně v doplňcích výživy pro potraviny: džusy, ovocné nápoje, infuze léčivých rostlin atd. Uvedeme několik takových příkladů.

 1. Vařte listy ostružin a vezměte si čaj 3-4 krát denně.
 2. Brew suché ovoce dogrose, recepce 3-4 krát denně.
 3. Udělejte užitečnou směs sušeného ovoce (sušené meruňky, data, rozinky), citron (můžete vápnit), vlašské ořechy a med. Vezměte uvedené složky ve stejném poměru, například 100 gramů, rozemlejte míchačkou nebo mlecím strojem a vezměte 1 lžíci 20-30 minut před jídlem.
 4. Udělejte z mléka čerstvé brusinky, přidejte stejné množství jablečného džusu s malým množstvím řepkového džusu. Napijte nápoj před jídlem třikrát až čtyřikrát denně.
 5. Jezte jednu čajovou lžičku medu každé ráno na prázdný žaludek.

Jak zvýšit hemoglobin během těhotenství s produkty

Je možné zvýšit hemoglobin pomocí produktů? To je hlavní otázka, kterou si téměř každá budoucí matka kladne na sebe, když se dozví o nedostatku železa. Uvažujme o těchto zázračných produktech, které jsou používány pravidelně, můžete zapomenout na anémiu během těhotenství. Držitelem záznamu o obsahu železa jsou pistácie (100 gramů obsahuje 60 mg železa). K takovému nečekanému závěru přišli moderní vědci. Následujícími položkami jsou sušené houby (30-35 mg), halva slunečnice (33 mg), vepřové maso (18-20 mg), křepelčí vejce (3,7 mg), černý kaviár (2,5 mg). Velké množství železa se nachází v hovězí maso, mořské plody, fazole a obiloviny.

Obsah železa v zelenině je uveden níže:

 • cibulový pór (byliny) - 2,1 mg;
 • Ředkvička - 0,8 mg;
 • dýně - 0,8 mg;
 • brokolice (zelí) - 0,73 mg;
 • salát (byliny) - 0,55 mg;
 • rutabak - 0,52 mg;
 • bílá kapusta - 0,47 mg;
 • zelí barva - 0,42 mg;
 • keramik (zelí) - 0,4 mg;
 • ředkvička - 0,34 mg;
 • cibule - 0,21 mg;
 • Jeruzalémský artyčok - 3,4 mg;
 • chřest - 2,14 mg;
 • česnek - 1,7 mg;
 • řepa - 0,8 mg;
 • celer (kořenová plodina) - 0,7 mg;
 • Brambory - 0,52 mg.

Samostatně je třeba přidělovat bobule, ovoce a šťávy připravené z nich. Při použití těchto lehkých produktů budoucí matky nejenom zvyšují hemoglobin, ale také saturují tělo dalšími mikroelementy a vitamíny, které jsou v jejich pozici nezbytné. Samozřejmě, sezónní ovoce a ovoce přinášejí největší přínos, ale je také možné je použít v zmrazené formě. Seznam ovoce obsahující největší množství sloučenin železa:

 • Granátové jablko;
 • Švestky;
 • Jahody;
 • Feijoa;
 • Borůvka;
 • Jahody;
 • Malina;
 • Černý rybíz.

Také budoucí matky, které chtějí normalizovat hladinu hemoglobinu, by se měly soustředit na výrobky, které neumožňují úplné vstřebání mikroelementu "železo". Zde jsou některé z nich: káva, tvrdý sýr, mléko. Nejlépe je vyloučit z stravy těhotné ženy nebo je použít odděleně od potravin obsahujících železo.

Aby se zajistilo, že hladina hemoglobinu neklesne, kromě zvláštní stravy by měl spravedlivý sex věnovat pozornost i venkovním procházkám a správnému dýchání. A za 10 až 15 dní budou budoucí matky schopny zhodnotit výsledky provedené práce.

Jsme přesvědčeni, že v tomto článku jste dostali vyčerpávající odpovědi na otázky ohledně zvýšení hemoglobinu v těhotenství.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.