^

Jaký je intrauterinní vývoj dítěte?

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

První týden intrauterinního vývoje dítěte

Oplodněné vejce, nebo spíše - již vejce, se pohybuje děložní trubicí do dělohy. Vajíčko je vajíčko, které se spojilo se spermatem. Obsahuje veškeré informace o budoucím dítěte - pohlaví, barvy očí a možné talenty! Od okamžiku početí je to osoba, která nikdy předtím nebyla. (Pokud ovšem nevěří v reinkarnaci a převtělování duší. Mimochodem, i když si myslíte, že fyzická shell bude i nadále lišit.) Po 3-4 den vejce vstoupí do dělohy a na 5. Do dne 9. Po oplodnění je vejce implantováno do endometria - vrstva dělohy je obložena zevnitř. Zde začíná "klíčení" (implantát) (pokud kreslíte analogii s rostlinami - dovolí kořeny) a dostane jídlo od budoucí matky.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Druhý týden intrauterinního vývoje dítěte

Implantace je ukončena dvanáctým dnem. To je skutečný začátek těhotenství. Vajíčko začíná růst, který se dělí rozdělením. Nejdříve se vytvoří dvě buňky z jedné buňky, pak se objeví příčné zúžení, dělící tyto dva buňky do dvou dalších - tam jsou čtyři, pak osm, šestnáct, třicet dva a tak dále. Současně se začínají vytvářet dvě fólie - vnější a vnitřní - tím, že "vrčí" jednu vrstvu buněk do druhé. Průměr vajíčka je přibližně 1 mm.

Třetí týden intrauterinního vývoje dítěte

Tento týden je nejvíce zodpovědný za embryo. Během tohoto období mohou nepříznivé faktory - alkohol, drogy, kouření, léky, infekce způsobit nenapravitelné poškození plodu. Ve třetím týdnu začíná vznikat budoucí placenta, budoucí krevní cévy, buňky pohlavních buněk, dýchací, trávicí a nervový systém, kostra, svaly a kůže.

Čtvrtý týden. Embryo, které předtím bylo podobné jako disk tvořený třemi vrstvami, se postupně změní na válec. Jednotlivé orgány se začínají vytvářet. A srdce se objeví jako první. Jeho snížení lze zaznamenat od 23. Dne těhotenství. Začněte se objevit orální a anální fossa, primární střeva, podobná trubici, játrech, slinivce, slezině. Na konci prvního měsíce je délka embrya asi 5 mm a vypadá to jako fazole s malými výrůstky, které se později stávají úchyty a nohy.

Pátý - šestý týden

Toto období je velmi zodpovědné za skutečnost, že pokud je embryo ovlivněno nepříznivými faktory, může se vyvinout vývojové vady centrálního nervového systému.

V tomto okamžiku se embryo podobá písmenu "E". Hlava je zcela jasně viditelná, břicho vystupuje uprostřed, rudimentární paže a nohy jsou viditelné a kev je vidět zespodu. Pera rostou rychleji než nohy. V této době dochází k pokládání nervové tkáně. Na hlavě je čichová fossa - budoucí nozdry. Vývoj bronchiálního stromu začíná.

Membrána oddělující anální fossu od dutiny primárního střeva se protíná a střeva se otevře po obou stranách. Srdce s objemem malého kužele se skládá ze čtyř komor (dvě síně a dvě komory) oddělených ventily a oddělených od nich nádobami. Tvorba vizuálních vředů - budoucí oči. V tomto období je již možné rozlišovat rudimentární uši na stranách hlavy. Celková délka embrya je asi 2,5 cm.

Sedmý - osmý týden

Trup je tvořen a prodlužován, dosahuje délky asi 3 cm, začínají se tvořit ramena a později se končetina rozdělí na rameno, předloktí a zápěstí. Postupně se tvoří svaly a nervy. Vzhled zárodečných žláz. Membrána odděluje hrudní dutinu od břišní dutiny.

Tam jsou změny na obličeji: existují dvě malé trhliny - oči, dvě drážky - uši. Malý nos s nosními dírkami je viditelný a ústa jsou ohraničeny houbami (pokud se tři procesy rtů nesleví, vzniká "zajíc").

V osmý týden končí embryonální období - embryo se stává plodem.

V osmém týdnu může plod už cítit bolest. Navíc receptory (citlivé buňky) plodu jsou citlivější než u novorozenců nebo dospělých.

V tomto období jsou pohyby plodu již viditelné na ultrazvuku.

Obvykle během tohoto období (s nežádoucím těhotenstvím) provedou gynekologové potrat. Němečtí operátoři spolu s lékaři natočili film o tom, jak probíhá proces takové vraždy. Ovoce prochází pera a nohy z kyrety gynekologa (nástroj, který je přerušený), skryje se obecně se snaží každým možným způsobem uniknout, ale ...

Představte si předtím, než budete mít potrat! Přemýšlejte o tom, jak se vyhnout nechtěnému těhotenství!

Na konci tohoto období je délka ovoce asi 3 cm, váha je asi 3 g.

Devátý - desátý týden

Obličej ovoce začíná získávat "lidské" rysy - oči ze stran hlavy "sbíhají" do středu obličeje. Stále jsou zavřené, ale duhovka už má pigment.

Během tohoto období se zrychlí růst kmene a růst hlavy se zpomaluje.

Játra a ledviny jsou již téměř vyvinuty a ledviny začínají tvořit moč, který se vlije do plodové vody.

Ovocie ztrácí svůj "ocas". Už mu může sát prsty, dotýkat se jeho rukou, pupeční šňůrou, vytlačit ze stěn dělohy a plavat v plodové vodě.

Začíná se vytvářet rudimenty zubů, střeva je zcela v břišní dutině.

Délka je asi 4 cm a váha je 5 g.

Jedenáctý - dvanáctý týden

Začít fungovat všechny orgány a systémy: játra vylučuje žluč na střevní sliznici klků jsou vytvořeny, který v budoucnu bude absorbovat živiny, střevo začíná peristaltirovat (pokles), zatímco pokračuje v rotaci v břiše, aby se seznámil pozice. Plodik začne polykání plodové vody obsahující chlupy exfoliované kožní buňky, které formě krátkého původní cal - meconium.

Během tohoto období se začnou objevovat měsíčky na prstech a nohou a je již možné určit pohlaví nenarozeného dítěte.

Délka těla je asi 6 cm a váha je asi 10 g.

Třináctý až čtrnáctý týden

Ve 13. Týdnu je plod téměř zcela utvářený chuťové pohárky a začne aktivně zaplavovat plodovou vodu, upřednostňuje sladké vody s plodovými plody různé chuti. Ano, v tak mladém věku už je gurmán! Koneckonců, vůbec je nepotřebuje pít, protože od placence dostává od matky veškeré potřebné živiny, což je mimořádně tvořeno třináctým týdnem. S největší pravděpodobností polykání plodové vody a sání prstu se plod připravuje na extrauterinovou výživu.

Během tohoto období má fáze spánku a bdění. Stane se roztomilá tvář, jsou tváře. Plod se stává velmi pohyblivým, avšak ve srovnání s dřívějšími obdobími je jeho pohyb hladší. Na těle se objevují chlupy a potní žlázy.

Délka plodů je asi 10 cm a hmotnost je asi 25 g.

Patnáctý - šestnáctý týden nitroděložního vývoje dítěte

Vlasy začínají růst na hlavě, zachytávají ohyby v kloubech a dotek se vyvíjí. Plod stále roste, ale nové orgány se již neobjevují, protože jsou již tvořeny. Může se zamračit, usmát se a mrkat oči v reakci na podráždění.

Hmotnost je již kolem 80 gramů a výška - 110-115 mm.

trusted-source[8]

Sedmnáctý až osmnáctý týden

Kůže již není tak tenká, ale stále průhledná, červená, může jasně vidět první vlasy - lanugo. Obočí se začínají objevovat. Dívky mají plně tvarovanou dělohu a vaječníky. Svaly se stávají silnějšími a pohyby jsou aktivnější a zkušené (znovu narodené) ženy je již mohou cítit.

Výška je asi 13 cm a váha je asi 150 g.

Devatenáctý - dvacátý týden

Chlapci jsou jasně viditelní mužské genitálie. Ossification sluchových ossicles je téměř dokončena a ovoce začíná slyšet vnější zvuky: tlukot srdce matky, její hlas, hlasy ostatních členů rodiny.

Objem mozku se rychle zvyšuje. Počínaje 20. Týdnem se každý měsíc zvyšuje o 90 g. Ovoce začíná blikat častěji. Nohy nakonec dosáhnou konečných rozměrů a začne je stále více tlačit. Žena už může cítit pohyb svého dítěte v žaludku. Délka plodu je asi 15 cm a hmotnost je 260 g.

Dvacátý první - dvacet dva týdnů

Kůže se stává méně červená, ale je pokrčená a skrze ně jsou viditelné nádoby a vnitřní orgány. Na hlavě se objeví více vlasů. Na špičkách prstů se objevil charakteristický, inherentní pouze otisk.

Říkají, že chuť plodové vody, kterou polévá ovoce, může tvořit následné nutriční preference dítěte. Navíc, od chvíle, kdy už to slyší, zvykne na hlas matky, otce a dalších domácích lidí. A pokud rodina vládne v míru, lásce a úctě, potom bude i novorozené dítě klidné; Pokud v rodině existují neustálé skandály, dítě bude nervózní a neklidné. Je také třeba poznamenat, že pokud matka přečte knihu během těhotenství, může se později stát oblíbenou knihou dítěte.

Od 18. Do 19. Týdne začněte mluvit s vaším budoucím dítětem, vytvořte pozitivní emocionální zázemí! Díky tomu budete mít před svým narozením harmonické a přátelské vztahy s dítětem, což usnadní jeho adaptaci na mimotělní život po narození.

Délka ovoce do konce 23. Týdne je asi 20 cm a hmotnost je 450 g.

Dvacátý čtvrtý - dvacátý pátý týden

Plod spí méně a spí během dne po delší dobu. A protože nespí, jeho pohyby se stávají aktivnějšími: spáchá 20 až 60 pohybů za 30 minut. Plod reaguje na zvuky pronikající zvenčí. Má poměrně složitý výraz tváře, často nasává prst, někdy škytavku. Nicméně prostor pro dopravu zůstává stále méně.

Chcete-li, aby vaše dítě bylo hudební, začíná od 24. Týdne těhotenství často zahrnovat hudbu. Ale pamatujte na to, že plody dávají přednost klasické hudbě a rap, rock a další "rytmické" je vede do nervového stavu.

Růst plodu do konce 25. Týden je asi 22 cm a hmotnost - 700 g.

Dvacátého šestého až dvacátého sedmého týdne

Plod začíná cítit světlo a pokud je světlo příliš světlé, může dokonce odvrátit hlavu. Samozřejmě vidí světlo, když otevírá oči. Podle zvláštních studií elektrická aktivita jeho mozku odpovídá elektrickému výkonu novorozence. Ale nejdůležitější věc se děje v jeho plicích. Začíná produkovat speciální látku - surfaktant, která zabraňuje recesi plic. Bez této látky dítě nemůže dýchat vzduch. A i když v tomto okamžiku plod prošel jen dvě třetiny cesty svého vývoje, je téměř připraven k narození, a pokud se to stane, může přežít. Zvláště příznivá prognóza přežití u dívek.

Růst plodu je asi 25 cm a hmotnost - asi 1 kg.

Dvacátého osmého - dvacátého devátého týdne

Plod dělá respirační pohyby, ale protože je v plodové vodě, je přirozeně jen plicích, které vstupují do plic.

Můžeš se bát svého budoucího dítěte: "Koneckonců, může se takhle utopit!". Ne! Neuhne se. Za prvé, plodová voda má stejné složení solí, glukózy a dalších látek jako je plodová krev. Takže nemohou ublížit. Za druhé, krevní cévy nesoucí krev do plic a od nich stále prakticky nefungují. Získávají pouze tehdy, když se dítě narodí. Za třetí, plod přijímá kyslík přes pupeční šňůru a placentu od matky.

Během tohoto období, on otevřel oči úplně (samozřejmě, když nespí) a může již překládat pohledem z jednoho objektu do (pravdě kromě cév pupečníku tak jasné záblesky zvenčí to není nic k vidění).

Slyší už dobře a s hlasitými a ostrými zvuky se bojí a dokonce se odráží a s klidným hlasem své matky nebo otce hladká a tichá hudba se uklidní.

Jeho rozměry jsou asi 37 cm a hmotnost je asi 1,4 kg.

Třicátý - třicátý první týden

Plodik již tak velký, že se stává přeplněný v děloze, a tak se začne pohybovat méně, přičemž sběrný svou charakteristickou pozici: naklonil hlavu dolů a přitiskl bradu k hrudi, kliky složené na prsou, nohy ohnuté v kolenou, upozornit na břicho a přešel. V této pozici zaujímá nejmenší místo.

Jeho oči mají šedo-modrou barvu, žáci reagují na světlo (rozšiřují se ve tmě a úzce na světle).

Nohy jsou již zcela na prsty nohou.

Jeho výška je asi 40 cm a jeho hmotnost je asi 1,7 kg.

Třicet druhá - třicet třetí

Během tohoto období plod obvykle zaujímá pozici, v níž se narodí - hlavu dolů. Ale někdy nemá čas se otočit a zabírat špatnou pozici - gluteální nebo příčnou, a pak během práce mohou být obtíže, které lze řešit chirurgicky - císařský řez.

Kůže začíná získávat normální růžovou barvu, není tak pokrčená kvůli nahromadění tuku v podkožním tuku.

Během tohoto období má plod všechny reflexy, které jsou vlastní novorozencům. Ale jsou mnohem slabší a svalový tonus není tak výrazný jako u novorozenců.

Růst je obvykle asi 43 cm a hmotnost je asi 2 kg.

Třicátý čtvrtý - třicátý pátý týden

Placenta již dosahuje velké velikosti - koneckonců, plod potřebuje silnou stravu.

Vlasy na kůži (lanugo) téměř vymizí a kůže samotná je postupně pokryta germinálním lubrikantem.

Hlava (v případě, že dítě je ve správné poloze) začne klesat ke vchodu do pánve, a jako místo pro plod je méně a méně, někdy dělá ostré a prodlouženým pohyb nohy a snažil se „zátah“. A pak se cítíte dobře, jak "pošlapává" na vaši játra.

Její růst je asi 45 cm a hmotnost je asi 2,4 kg.

Třicátý šestý až třicátý sedmý týden

Kůže dítěte je velmi hladká, je stále pokryta původním mazivem, ale částečně se toto mazivo začne oddělovat a plout v plodové vodě. Vzhledem k dostatečně vyvinutému podkožnímu tuku se tělesná teplota dítěte udržuje na vyšší úrovni, než je teplota těla matky. Ve střevě se již nahromadilo mnoho mekonia, protože ovoce aktivně polklo plodovou vodu.

Během tohoto období pokračuje osifikace a dlouhé tubulární kosti (stehno, rameno, holení) jsou téměř stejné jako u novorozence.

Výška je asi 48 cm a hmotnost je asi 2,8 kg.

V tomto období, pokud je taková potřeba, můžete již císařský řez. Extrahované dítě je zpravidla plně životaschopné a všechny orgány a systémy jeho těla mohou fungovat, jako by se narodil sám o sobě včas.

A proč musíte v takovém čase dělat císařský řez? Za prvé, jestliže matka vyvine fenomén pozdní gestózy (preeklampsie): krevní tlak stoupá, otok na nohou a spodní břicho se zvyšuje, protein se objevuje v moči. Za druhé, pokud byla operace již provedena císařským řezem, a od té doby uplynulo méně než tři roky. V tomto případě může při porodu existovat riziko prasknutí dělohy podél staré jizvy. Zatřetí, jestliže matka trpí cukrovkou, srdečními chorobami nebo jinými vážnými nemocemi, nemá smysl čekat na začátek přírodních porodů, které by mohly zhoršit stav matky i dítěte. Za čtvrté, jestliže pánevní rozměry neumožňují, aby dítě procházelo bezprostředně přirozeným porodním kanálem.

Obecně platí, že svědectví k císařskému řezu je určeno gynekologem a zpravidla není sám, ale probíhá lékařská konzultace, která řeší otázku tohoto nebo tohoto způsobu podání.

Třicátý osmý - třicátý devátý týden

Budoucí dítě stále roste a získává sílu. Už se nemůže prakticky pohybovat - je to tak těsné ve své děloze. Kosti lebky ještě nejsou spojeny a tvoří dva fontány - velké a malé. Kvůli této funkci se během průchodu mateřským kanálem nakažívá hlava dítěte. To znamená, že kosti lebky mohou "plazit" jeden nad druhým, redukovat velikost hlavy tak, aby se mohla narodit bez překážek.

Na konci tohoto období plod váží asi 3 kg a jeho výška je asi 50 cm.

Čtrnáctý týden nitroděložního vývoje dítěte

Ovoce je již plně připraveno k porodu a dokonce ji chce. Čeká jen na okamžik, kdy tělo matky hromadí dostatečný počet hormonů, které poskytují počátek práce.

Kostra dítěte se skládá ze 300 jednotlivých kostí, protože ne všechny kosti zkostnatělé a kondenzované k sobě navzájem (například kosti lebky jsou tvořeny šesti samostatných kostí, zatímco dospělého lebka - je to jediná jednotka). Počet kostí u dospělých je téměř o sto méně.

50% jeho tělesné hmotnosti je tuk. Výška je asi 50 cm a hmotnost je asi 3,5 kg.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.