^

Kapky pro novorozence s nosní kongescí, výtok z nosu

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Kapky v nosu pro novorozence jsou často používány maminky, ale ne vždy to je přesně to, co vaše dítě potřebuje. Problém léčby běžného nachlazení, zejména u malých dětí, je velmi komplikovaný. Proto musíte vědět, které kapky a kdy můžete použít.

Principy katarální léčby a používání nosních kapiček

Ucpaný nos může svým dětem přinášet nepohodlí a také ovlivňuje jeho výživu a spánek. I když to může být alarmující příznak, běžné nachlazení jsou časté u malých dětí, protože jejich imunitní systém se stále rozvíjí. Obvykle dochází k přetížení nosu u vašeho dítěte během týdne, ale pokud ne, existuje mnoho prostředků, které pomohou vymýtit dýchací cesty. Můžete použít odsávací aspirátor pro nos, abyste odstranili hlen z malých nosních nebo salinních nosních kapiček nebo spreje.

Před použitím kapiček - musíte zkusit některá opatření, která mohou usnadnit dýchání. Nosní aspirátory jsou zařízení, která vám umožní vysávat hlen z nosu vašeho dítěte. Přicházejí v různých tvarech a velikostech. Některé z nich jsou stříkačky s žárovkami, některé jsou vybaveny trubicí a některé jsou elektrické. Není možné poskytnout nějakou radu o tom, zda používat nasální aspirátor nebo nikoli, nebo který z nich bude používat. Někteří rodiče koupí jeden, aby odstranili hlen z nosu před podáváním.

Spusťte chladicí zvlhčovač. Většina z nás je v zimních měsících v našich domovech velmi teplá a tento suchý vzduch může dráždit nos dítěte. Použití zvlhčovače studeného vzduchu v dětském pokoji, když spí, může pomoci ulehčit a zabránit vyčerpání.

Zvedněte matraci. Bude snadnější, aby dítě dýchalo nosem, když je jeho hlava mírně zvýšená. Nemůžete položit polštář pod hlavu dítěte, tak položte ručník pod matraci hlavu a lehce jej zvedněte. To dítě nabídne úlevu během spánku.

Dítě udržujte dobře hydratované: hydratovaná sliznice zabraňuje vysychání, podráždění a svědění na tomto místě. Proto jestliže kojíte, můžete často aplikovat na hrudník, ale na méně času. To dává dítěti trochu snazší nosit slizovitý nos, protože když je položen nos, je obtížné jíst po dlouhou dobu.

Když děti mají nachlazení, chřipku nebo alergie, nosní kapky jsou účinným způsobem, jak zmírnit nahromadění hlenu. Obsahují převážně solný roztok, který způsobuje, že krevní cévy v nosu se smršťují a zředí hlen a snižují otoky v oblasti sinusu. Některé nosní kapky mohou obsahovat další aktivní složky, jako jsou steroidy. Ale u novorozenců má použití kapiček své omezení.

Kapky v nosu od prvních dnů života jsou ty, které nejsou absorbovány a nemají výrazný systémový účinek. K takovým kapkám je možné nést slaný roztok. Indikace pro použití těchto kapek jsou nosní kongesce, výtok z nosu, slizniční výtok z nosních průchodů dětí různého věku. Názvy takových kapiček jsou Aquamaris, Marimer, No-salt. Mnoho lékařů doporučuje nasální kapky na sliznici, které usnadňují nosní kongesci u dítěte. Zabezpečení něčeho takového dítěte je obtížné, ale můžete je zvládnout pomocí těchto jednoduchých pokynů:

Umyjte si ruce mýdlem a vodou.

Určete vhodné dávkování v nazální kapa.

Pokud je nos dítěte zcela zablokován hlenem, pak nejdříve použijte nasální aspirátor pro odstranění hlenu.

Kapátko umístěte až po otevření nosu dítěte, ale nedotýkejte se strany kapátka až k samotnému nosu.

Jemně stlačte baňku na lahvičku s kapkami, abyste mohli zadat požadovanou dávku. V případě potřeby požádejte jiného dospělého, aby vám s tímto pomocníkem pomohl.

Držte dítě ve stejné pozici po dobu pěti minut, aby kapky mohly protékat do nosního průchodu.

Pokud vaše dítě začne kašlat, dejte ho do svislé polohy na ruce.

Ale jak kapky kapky v nosu? Nejprve položte dítě na záda. Do každé nosní dírky vložte několik kapek fyziologického roztoku. Aby se nedostalo - je lepší, aby někdo držel dítě. Poté musíte počkat několik minut a pomocí aspirátoru odstranit hlien, který se stal tekutějším.

Kapky z běžného nachlazení a nosní kongesce, které mohou být také použity, jsou vazokonstriktivní. Tato skupina léků vede ke zúžení malých cév sliznice, což snižuje edém a umožňuje lépe dýchat nosem. Vazokonstrikce snižuje křečovitost nosu a zabraňuje vypouštění tekutiny z cév do tkání, které obklopují nosní cesty. Vasokonstrikční kapky v nosu pro novorozence mohou být použity pouze před spaním nebo v době, kdy je dítě velmi nemocné. To by nemělo být více než třikrát denně. Nežádoucí účinky těchto léků mohou nastat, pokud matka náhodně nebo záměrně překročí svou dávku. V tomto případě mohou být intranazální dekongestanty absorbovány do krevního oběhu a mohou působit na srdce.

Oční kapky v nosu pro novorozence se nedoporučují. Přestože mají reflexní vazokonstrikční účinek, což usnadňuje dítěti dýchání, ale takové prostředky u novorozenců mohou způsobit silnou alergickou reakci. Navíc mastné prostředky s úzkými nosními průchody u novorozenců mohou zvýšit obstrukci hlenem.

Kapky pro kojence z koliky mohou být použity, pokud je vaše dítě ve věku od tří týdnů do tří měsíců a má opakované epizody křičící několik hodin. V tomto případě matka může mít podezření na koliku u dítěte. Kapky z koliky jsou aplikovány uvnitř, bez ohledu na příjem potravy. Existují syntetické kapky založené na dimethicone nebo simethicone, a tam jsou bylinné prostředky založené na feniklu a kopru. Hlavním mechanismem působení těchto kapek je ničení plynů ve střevě, takže použití takových léků je zcela bezpečné kvůli nedostatku absorpce.

Léčí za studenou

Příklady nosních dekongestantů zahrnují: efedrin, fenylefrin, xylometazolin, oxymetazolin. Otryvin dítě je jedním z místních léků pro léčbu běžného nachlazení. Jedná se o dlouhodobé decongestants, které trvají od 8 do 12 hodin. Používejte u novorozenců opatrně.

Přípravek Nazivin pro děti do 1 roku lze použít v koncentraci 0,025%. Novorozenci jej mohou používat. Nazol baby, stejně jako Nazivin, je lékem, jehož účinnou složkou je oxymetazolin. Můžete také používat u dětí od narození.

Saline jsou kapky, které obsahují chlorid sodný, to jsou běžné fyziologické roztoky. Mohou být používány více než třikrát denně k čištění nosních cest.

Vibrocil je kombinace kapek, které obsahují fenylefrin jako hlavní vazokonstriktor a dimethinden jako antihistaminikum. Vzhledem k takové kompozici se pro novorozence takové kapeky nedoporučují, ale mohou být použity podle pokynů lékaře.

Interferon jako místní antivirové činidlo lze bezpečně používat u novorozenců. Lék Grippferon je rekombinantní interferon, který působí na viry přímo na nosní sliznici. To vede ke zvýšení lokální imunity. Samotná rýma však sama o sobě neovlivňuje samotnou rhinitidu, proto je potřeba použít jiné kapky zvlášť.

Derinat - to je jedna ze skupin kapiček pro nos, které nevykazují vazokonstrikční účinky, ale mají široké imunomodulační vlastnosti. Účinnou látkou léčiva je chlorid sodný a deoxyribonukleat sodný. Léčivo má lokální protizánětlivé vlastnosti, imunomoduluje, zvyšuje místní ochranné síly nosní sliznice. Farmakodynamika léčiva je taková, že stimuluje aktivaci B-a T-buněčné imunity, což zvyšuje reaktivitu sliznice na vniknutí virů a bakterií.

Farmakokinetika tohoto léku spočívá v jeho rychlé absorpci a distribuci dopravou podél lymfatických kanálů, což dále zvyšuje imunitní obranu.

Miramistin je širokospektrální léčivo díky svým aktivním antiseptickým vlastnostem. Hlavní účinek léku je způsoben ničením bakterií a virů. To vám umožní lokálně napadnout patogeny a urychlit zotavení. U novorozenců není užívání léku indikováno, proto by mělo být užíváno pouze tehdy, když je to naprosto nezbytné.

Hlavní věc, kterou je třeba vědět o kapkách pro nos, je symptomatická léčba. A použití jakýchkoliv kapek nemůže snížit dobu katarální léčby na méně než týden a půl. Pokud jde o novorozené dítě, měly by být kapky používány s opatrností, a pokud je to vazokonstriktivní, pak ne více než třikrát denně. Nežádoucí účinky jsou stejné pro všechny léky v této skupině. Nežádoucí účinky nosních dekongestantů zahrnují: pálení, kýchání, suchost, lokální podráždění, rychlý srdeční tep a třes.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Dávkování a aplikace

Způsob aplikace novorozenců je pouze kapka, rozprašovače nelze v tomto věku použít. Dávky u novorozenců jsou omezeny na jednu kapku v každé nosní pasáži až pětkrát denně u fyziologických roztoků a až třikrát denně u vazokonstrikčních kapek.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11]

Předávkovat

Předávkování může být při častém vkládání vazokonstrikčních kapek - což může vést k vážným stavům až do kómatu.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Interakce s jinými léky

Interakce s jinými léky nejsou v mírné dávce nezbytná.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Podmínky skladování

Podmínky skladování se neliší od podmínek u jiných léků, s povinným omezením od dětí.

trusted-source[22], [23]

Skladovatelnost

Doba použitelnosti by neměla přesáhnout dva měsíce, pokud jste již otevřeli a použili kapky. 

trusted-source[24], [25], [26], [27]

Analogy a recenze

Analogy slaných kapek pro nos - můžete použít jednoduchý fyziologický roztok. Můžete také připravit slané kapky doma. Naplňte malý hrnec destilovanou vodou a přivedete k varu. Vroucí vodou po dobu 10 minut, aby se odstranily veškeré bakteriální nečistoty.

Měřte 1/4 lžičky. Ne-jodizovaná nebo kosherová sůl a 1/8 lžičky. Soda a přidejte je do 1 poháru teplé vody. Je důležité použít správné množství soli, sody a vody, protože pokud je roztok příliš slaný, může dráždit sliznici. Poté musíte do vody přidat sůl a sódu. Pokračujte v míchání až do úplného rozpuštění. Sůl může být uchovávána 24 hodin v čisté nádobě.

Komentáře maminky týkající se léčby běžného nachlazení vedou k jedné věci - hlavním úkolem je zlepšit dýchání nosem na dítě. Chcete-li to provést, musíte použít jak aspirátor, tak kapky solného roztoku a vazokonstriktory.

Kapky v nose pro děti jsou jiné, ale hlavní věc, kterou musíte pamatovat, je, že byste neměli dítě poškodit, ale jen pomáhat. Každá kapka by měla být použita pouze podle věku a správného dávkování. Hlavní věc spočívá v tom, že vaše dítě spí a tiše jíst a měli byste mu pomoci nejen v kapkách, ale i jinými způsoby.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32]

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Kapky pro novorozence s nosní kongescí, výtok z nosu" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.