^
A
A
A

Klíšťata a blchy u koček: prevence, léčba a další problémy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Veterinární lékař odpovídá na běžné otázky majitelů zvířat o blchy a klisen u koček.

S několika výjimkami se na Ukrajině objevují blchy a klokany společný problém, který se týká nás i našich koček. Proto jsme se obrátili na mezinárodní odborníka na blechy a klíště Michael Dryden (Michael Dryden), který se naučil, jak se vypořádat s blechami a zbavit se klíšťat. Dryden má doktorát ve veterinární parazitologii, je zakládajícím členem Rady pro studium parazitů zvířat. Dryden provedl výzkum téměř všech základních prostředků blech a klíšťat, které jsou v prodeji.

Otázka: Jak mohu vědět, jestli má kočka blechy nebo klíště?

Odpověď: Ručně přetáhněte ruce, rozdělte vlasy na dělení a podívejte se. Chcete-li zjistit, zda jsou v kočce roztoči, musíte se podívat na oblast uší a očí. Co se týče blech, je to nejsnadněji otočit a podívat se na břicho. Podívejte se na blechy nebo produkty jejich životně důležité činnosti, obvykle tato vysušená krev, která blýskají.

Otázka: Může se mi kočka ochromit kvůli blchy a klíšťatům?

A: Možná nejčastějším problémem je, že když se tyto blechy krmí, nasávají slinu do kůže. Proteiny slin jsou často alergenní a zvíře rozvíjí alergii. Nejčastějším onemocněním kůže u psů a koček je takzvaná alergická dermatitida způsobená blechami. Zvířata kousnou a poškrábá postiženou oblast, vlasy vypadnou.

Pokud existuje mnoho blech, protože se jedná o hmyz sání krve, mohou zvířata rozvinout anémiu a mohou dokonce zemřít i při těžké parazitární infekci, zvláště pokud máte koťata. Blázy také často nesou hlízy na naše zvířata, přinejmenším jeden druh.

V současné době se kočky roztočí liší od roztočů. Některá onemocnění trpí psy, ale ne kočky. Například kočky se nezačínají s Lyme chorobou. Oni se nakazí klíšťaty, ale to nezpůsobuje onemocnění. Ale mohou se nakazit anaplasmózou. Kočky nejsou neobvyklé. Kočky mohou dostat tularemii. Myslím, že mohou dostat špinavou horečku skal. Oni také trpí krevním onemocněním způsobeným Cytauxzoon felis parazitem, to je smrtelná nemoc. Jedná se o kočkovitý krev-parazit, který se vyskytuje z centrálního Kansasu téměř do města Jacksonville na Floridě. V některých oblastech je to poměrně vzácné, v jiných však je velmi běžné. Účinná léčba neexistuje.

Otázka: Jsou klíšťata a blechy častější v některých oblastech než v jiných? Kde?

A: Klíšťata a blchy se mohou vyskytovat častěji v závislosti na oblasti a jejich počet se může lišit v závislosti na sezóně nebo ročním období. Existuje určitý převládající typ blechy, který se vyskytuje u psů a koček v Severní Americe. To je Ctenocephalides felis nebo blší kočka. Prvním určujícím faktorem ovlivňujícím počet blech je vlhkost. Tak proč jsou v Tampě na Floridě více blech než v Kansas City? Proč jsou blechy v Kansas City větší než v Denveru? Závisí to na vlhkosti. Například ve státech ve Skalistých horách nebo dokonce v západních oblastech plání nejsou klíšťata a blchy u psů a koček tak velkým problémem, protože jsou příliš suché. Oblast pobřežního pobřeží Mexického zálivu a jihovýchodní oblast - na těchto místech převládají blechy. Přesto, když se přesuneme do země, v závislosti na množství srážek v této oblasti může být jejich počet malý nebo naopak.

Klíšťata samozřejmě mají odlišnou povahu a chování. A existují různé oblasti, kde je více problémů s klíšťaty než kterékoli jiné. V Severní Americe existuje jen velmi málo míst, kde nenajdete klíšťata, protože existuje tolik různých klíšťat. Ale určitě v některých oblastech je situace horší.

Otázka: Mohou kočky dostat srdce hlísty?

A: Samozřejmě ano. Nepochybně. A z toho můžou zemřít kočky. Psi se nakazí srdečními helminty mnohem častěji než kočky. Pokud se však kočky stále nakazí, může to být fatální. Opravdu věřím, že srdeční hlíst u koček způsobuje větší úmrtnost než psi. Není účinná léčba srdečních helminthů u koček. Jediné, co můžeme udělat, je pokusit se léčit příznaky, kontrolovat onemocnění, dokud hlísty neumírají. Existují preventivní prostředky pro kočky, stejně jako pro psy. Pokud dáte kočce takový lék, zabrání infekci srdečními červy. Používáte-li ho, když má kočka hlístky, zabrání tomu, aby se objevily nové, zatímco vy čekáte, až hlísty zemřou. Někteří z nich mohou žít v kočce až čtyři roky.

Otázka: Mohu přestat používat preventivní drogy v zimních měsících, kdy nejsou žádné blechy, kliny a komáři?

A: Ne, ne. Věřím, že ve většině Spojených států by používání profylaktických léků mělo pokračovat po celý rok. Existuje několik omezených výjimek, takže to nemůžete říci. Podívejme se na příklad. V Cheyenne, Wyoming, není třeba léčit kočku nebo psa proti blechám nebo klíšťatům. To nemá smysl. Ale v Atlantě je to nutné. Je nutné zohlednit specifické klimatické podmínky v konkrétních klimatických oblastech a rozhodnout se.

Otázka: Jedna skupina pro ochranu životního prostředí podala stížnost u několika obchodů a výrobců mazlíků, přičemž uvedla, že v obličejových blechách je velká koncentrace chemických látek, která škodí zvířatům a lidem. Jsou tyto obojky bezpečné z pultu?

Odpověď: Nejsem toxikolog a pokouším se zůstat daleko od toho všeho. Ale řeknu, že jsem přesvědčen, že nejlepším způsobem, jak se vypořádat s blechami a klíšťaty, je navštívit veterináře a zjistit, jak produkty, které doporučuje, používají ve vaší oblasti. Mnoho výrobků z pultu obsahuje pyrethroidy nebo syntetické pyrethriny. Víme, že se jedná o třídu insekticidů, kterým jsou blechy obvykle odolné. Jedním z důvodů, proč výrobky z pultu není příliš efektivní, je to, že blechy jsou vůči němu odolné. To vede k tomu, že je lidé nadměrně používají, protože nepůsobili správně a objevují se problémy.

Otázka: Bylo také hlášeno, že agentura pro ochranu životního prostředí USA zkoumá nárůst počtu nežádoucích reakcí na přípravky z topických látek proti blechám, které obvykle používáme u koček mezi lopatkami. Znamená to, že nejsou bezpečné?

A: Na základě svých zkušeností a výzkumu v této oblasti se obecně domnívám, že výrobky, které dostáváme od našich veterinářů, jsou obecně velmi bezpečné a účinné. Musíte však pochopit, že miliony dávek jsou používány každý rok. Při tolika dávkách se to děje jinak. Existují vzácné alergické reakce? Nepochybně. Víme, že se to stalo. Obecně však, pokud je přípravek z blech nebo klíšťat doporučen nebo předepsán veterinářem, pokud je používán v souladu s pokyny uvedenými na štítku, mohu podle mých zkušeností říci, že je mimořádně bezpečné. Jsem veterinář, mám rád psy a kočky a nepochybuji o tom, zda je třeba používat takové produkty na jejich zvířata.

Otázka: Je možné použít pro kočky produkty z drápů a blech určených pro psy?

Odpověď: Existují produkty, které vyhovují jak psům, tak kočkám. Tam jsou také produkty, které nemohou být použity pro kočky, protože mohou být velmi škodlivé. Mohou způsobit onemocnění nebo dokonce zabít kočku. Kočky jsou mnohem citlivější na některé z těchto produktů než psi, takže musíte být při výběru správného produktu velmi opatrní. Dávka je založená na hmotnosti, takže dávka pro Velkou Danu se nehodí kočce. Bohužel se to stane. Lidé to dělají. A nakonec máte nemocné nebo mrtvé zvíře.

Otázka: Existují nějaké přirozené způsoby, jak zabránit blechám a klíšťatům, pokud nechci používat chemikálie?

Odpověď: Z pohledu přirozenosti, ve skutečnosti ne. Již řadu let hledáme přírodní přístupy, ale dosud jsem neobjevil takové nástroje, které jsou skutečně účinné. Česnek, pivo se třese - všechny studie ukazují, že to všechno je neúčinné. Kdyby to bylo účinné, použil bych je. Ultrazvukové přístroje? Údaje ukazují, že nejsou účinné.

A skutečnost, že produkt je "přirozený" nebo "organický", neznamená, že je bezpečný. Většina jedů na světě jsou ve skutečnosti organické jedy. Lemonové extrakty, které lidé používají, mohou být pro kočky velmi toxické. Játra kočky se s nimi nemohou vyrovnat. U koček bych byl mnohem opatrnější, jednoduše proto, že jsou mnohem citlivější na určité látky.

Otázka: Jak mohu ovládat blechy a klíšťata v domě a na dvoře?

A: Vystřihněte vysokou trávu, nakrájejte keře a keře, pak odstraňte všechny padlé listy z křoví. Ponechejte čistou zem. V těchto fázích života pavouků není nic horšího než sucho.

K dispozici jsou insekticidy pro USA zahrady a trávníky, schválené pro ochranu agenturou pro životní prostředí (EPA), které mohou být použity pod keři, keře, o technických podlažích, podél oplocení řídit reprodukci blech a klíšťat daleko od domova. Je to velmi důležité - lidé často stříkají trávu. To není účinné a rozhodně není dobré pro životní prostředí. Blechy a klíště jsou skutečně citlivé na sluneční světlo a vlhkost. Ve většině případů je najdeme pod křovinami, keřmi, pod verandou, ve stinných, chráněných místech. Používání těchto látek by proto mělo být omezeno pouze na tato místa. Poté je nutné, aby listy suché po dobu 3 až 4 hodin předtím, než dovolí zvířatům nebo dětem, aby tam byli.

Otázka: Jak mohu ovládat blechy doma?

A: Pokud máte koberec, pravidelně jej vyčistěte otočným kartáčem nebo úderem. To velmi účinně snižuje počet blech v domácnosti. Týdenně vypláchněte vrh zvířete, aby došlo k rozbití životního cyklu hmyzu. Čištění koberce párou také může snížit problém. Pokud máte podlahy z masivního dřeva, promývejte podlahu týdně.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.