^

MOM během těhotenství týdně

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Žena, která očekává narození dítěte, musí často navštívit lékaře a provést laboratorní testy. Výsledky těchto testů jsou samozřejmě vždy jasné lékaři, nikoli však pacientovi. Ale co když je ceněný list s ukazateli již v ruce, a je to ještě daleko od přijetí lékaře? Jak pochopit, že všechno je dobré s dítětem? O čem je zkratka HCG, mnoho žen ví. Co ale MOM znamená během těhotenství?

Mezinárodní standardy MoM pro těhotenství

Písmena MoM, která jsou pro pacienty nepochopitelná, znamenají násobek mediánu, což v angličtině znamená „násobek mediánu“. Medián v této situaci je průměrný ukazatel odpovídající určitému období těhotenství. Pokud jde o MOM, gynekologové mají na mysli koeficient, s nímž je možné určit míru odchylky jakýchkoli ukazatelů v jednom nebo jiném směru od průměrné hodnoty.

MoM se počítá podle následujícího vzorce: indikátor získaný v analýzách se dělí průměrnou akceptovanou hodnotou odpovídající danému gestačnímu věku. [1]

Pro MoM neexistuje žádná specifická měrná jednotka a její hodnoty jsou individuální. Ukazuje se, že pokud je tato hodnota blízká jednotě, jsou výsledky analýz ženy co nejpodobnější průměru. Pokud například hodnotíte standardní ukazatel těhotenství - hCG -, pak by měly být ukazatele MOM během těhotenství od 0,5 do 2, v závislosti na termínu.

Výpočet se provádí pomocí speciálních programů, které dokážou nejen určit potřebnou hodnotu, ale také porovnat indikátor s přihlédnutím k charakteristikám konkrétního pacienta (přítomnost špatných návyků, nadváha atd.). Protože tyto programy jsou různé a existuje mnoho, hodnoty MOM během těhotenství získané v různých diagnostických zařízeních se mohou mírně lišit. Výrazné odchylky od normálních parametrů často naznačují přítomnost závažných problémů ovlivňujících nenarozené dítě i těhotnou pacientku.

HCG v MoM v týdnu těhotenství

Během těhotenství hraje zvláštní roli chorionický gonadotropin, běžně známý jako hormonální látka hCG. Je to on, kdo stimuluje mechanismy, které jsou nezbytné pro normální uložení plodu, a také brání zpětnému vývoji corpus luteum, aktivuje produkci estrogenu a progesteronu v preplacentálním stadiu.

HCG zahrnuje jednotky α a β, z nichž druhá je nejdůležitější v diagnostice. β-jednotky se objevují v krevním řečišti bezprostředně po zavedení vajíčka do tloušťky endometria, k čemuž dochází přibližně devátý den po ovulaci. V normálním průběhu těhotenství má indikátor hCG tendenci se zdvojnásobovat každých pár dní a vrchol jeho nárůstu klesá na desátý týden. Od tohoto období začnou její hodnoty klesat během dvou měsíců a poté se stabilizovat. U některých žen je také zaznamenána nová stimulace růstu v pozdních stádiích těhotenství: vysoký MoH hCG v tomto případě může naznačovat rozvoj placentární nedostatečnosti.

V jakých případech může lékař předepsat studii My HCG těhotné pacientce?

 • Jako součást obecné diagnózy v počátečním stádiu těhotenství.
 • Během současné diagnózy během těhotenství.
 • Pokud máte podezření na mimoděložní vývoj těhotenství, zmrazení plodu.
 • S existující hrozbou spontánního potratu.
 • Při provádění tzv. „Trojité analýzy“ (estriol, ACE) za účelem identifikace malformací v nenarozeném dítěti.

Normální HCG MoM pro těhotenství týdně

Jak jsme již řekli, referenční hodnoty MOM během těhotenství se v různých diagnostických zařízeních mohou lišit, ale nikdy neopouštějí rozsah 0,5-2. [2], [3]

Hodnota hCG může být stanovena v IU / ml nebo v mMU / ml. Normální hodnoty v IU / ml jsou:

Období těhotenství ode dne poslední menstruace

Odhadovaná hCG

Druhý týden

50-300

Třetí až čtvrtý týden

1500-5000

Čtvrtý až pátý týden

10000-30000

Pátý až šestý týden

20000-100000

Šestý až sedmý týden

50000-200000

Sedmý až osmý týden

40000-200000

Osmý až devátý týden

35000-140000

Devátý až desátý týden

32500-130000

Desátý až jedenáctý týden

30000-120000

Jedenáctý až dvanáctý týden

27500-110000

Třináctý až čtrnáctý týden

25000 - 100 000

Patnáctý až šestnáctý týden

20000-80000

Sedmnáctý až dvacet první týden

15000-60000

Po stanovení výsledků hCG se vypočte MoM - poměr získaného indikátoru k mediánu. Fyziologicky normální hodnoty během těhotenství, vzpomínka, jsou považovány za rozmezí 0,5-2.

AFP u MOM během těhotenství

AFP se čte jako alfa-fetoprotein. Je to proteinová látka produkovaná v játrech a zažívacím systému embrya. Pro zjištění vývojových vad u nenarozeného dítěte se provádí studie AFP pro těhotné pacientky. [4]

Indikátory AFP jsou závislé na mnoha faktorech - například na použitých diagnostických metodách. Aby nedocházelo k nedorozuměním, je obvyklé zvážit odchylku stupně obsahu AFP od normálních hodnot pomocí stejného MoM - stupně multiplicity mediánu.

Normální indikátor MoM při užívání ACE je považován za rozsah 0,5-2.

V těchto situacích je zjištěno, že tato čísla jsou zvýšena:

 • s vícenásobným těhotenstvím;
 • s nekrózou jaterní tkáně plodu;
 • s poruchou tvorby nervové trubice plodu, vrozená aplazie přední břišní stěny;
 • s pupeční kýlou nebo ledvinovou chorobou plodu.

Je pozorován pokles MoM AFP:

 • s trizomií 18, 21 (souvislost s Downovým syndromem);
 • s vývojovým zpožděním;
 • s intrauterinní smrtí, spontánním přerušením;
 • s cystickým driftem.

Nízká úroveň může být navíc výsledkem chyby při výpočtu gestačního věku (což znamená, že skutečné pojetí proběhlo později, než se původně předpokládalo).

Norm AFP MoM během těhotenství týdně

Obsah AFP v krevním řečišti těhotné ženy se postupně začíná zvyšovat, počínaje 14 týdny. Pokračující nárůst je pozorován až do asi 32-34 týdnů, po kterých hladina začne klesat. [5]

Norma se počítá podle následujících hodnot:

 • období 13-15 týdnů - 15-60 U / ml (0,5-2 MoM);
 • období 15-19 týdnů - 15-95 U / ml (0,5-2 MoM);
 • doba 20-24 týdnů je 27-125 U / ml (0,5-2 MoM).

Je třeba poznamenat, že samotný indikátor AFP nebo MoM není během těhotenství dostatečně informativní. Výsledky analýz je třeba porovnat se závěrem ultrazvuku, studiem hladiny placentárních hormonů, hodnot hCG a volného estriolu. Pouze komplexní vyhodnocení výsledků nám umožňuje určit riziko malformací plodu.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.