Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Může kojící matka jíst smažené?

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 25.02.2021

Otázka konzumace smažených potravin během laktace je velmi důležitá, zejména v prvních měsících života dítěte. Předpokládá se, že smažené potraviny jsou velmi škodlivé pro dospělé, a ještě více pro děti. Kojící matka by proto měla být se smaženými potravinami opatrná. Může kojící matka jíst smažené? 

Proč jsou smažené potraviny pro vás špatné?

Proces přípravy produktů pro mladou matku zahrnuje skladování všech živin v potravinách. Teplota během vaření ničí mnoho vitamínů a minerálů, které jsou pro tělo prospěšné. Proto je hlavním úkolem takový způsob vaření jídla, který je schopen zachovat vitamíny a užitečné prvky v něm. Proces smažení bohužel neposkytuje po vaření pokrmu dostatečný obsah vitamínů.

Kromě toho se při smažení vždy používá olej. Tento produkt je škodlivý, protože při působení teploty přechází jakýkoli olej, včetně olivového, do formy, která se štěpí na nasycené mastné kyseliny. Tyto kyseliny jsou velmi škodlivé pro krevní cévy, protože se podílejí na tvorbě plaků cholesterolu. To je velmi škodlivé pro matku samotnou i pro dítě. Během procesu smažení se také olej rozkládá na škodlivé produkty, které se mohou stát karcinogenními. Jedná se o produkty, které mohou v budoucnu vyvolat vývoj onkologických patologií i pro vaše dítě.

Pokud tedy mluvíme o smažených potravinách obecně, jsou škodlivé pro tělo kojící matky a jejího dítěte. Musíte však pochopit některé podrobnosti. V moderním světě je velmi těžké úplně opustit smažené jídlo. Proto musíte správně smažit jídlo, musíte si vybrat správná jídla, která během smažení neztrácejí živiny. [1]

Jak správně smažit jídlo? To je velmi důležitá otázka, protože na ní závisí chuť a výhody jídla. A pokud je jídlo příliš smažené, může to ovlivnit chuť mateřského mléka a vaše dítě může odmítnout kojit z důvodů, kterým nerozumíte.

Hlavním pravidlem je používat na smažení minimum oleje. Pokud zvolíte olej, je slunečnicový olej považován za škodlivější než olivový olej. Ale i olivový olej obsahuje nezdravé tuky, proto by se měl používat co nejméně. [2] Mnoho pánví má dnes nepřilnavý povlak, takže je nejlepší nepoužívat olej vůbec, pokud to neovlivní recept nebo chuť. Můžete také připravit a uchovat živiny v potravinách, pokud spojíte proces smažení s dušením. Chcete-li to provést, na začátku vaření na pánvi musíte produkt trochu smažit na chuť bez oleje nebo s minimálním množstvím. Poté můžete přidat malé množství vody a vařit do měkka. Vařit tedy můžete nejen zeleninu, ale také maso, ryby, a to při zachování proteinů a stopových prvků v užitečných koncentracích.

Pokud tedy hovoříme o výhodách nebo nebezpečích smažených potravin při kojení, nelze jednoznačně říci. Vše závisí na typu produktu, způsobu a způsobu smažení. Je třeba si uvědomit, že i smažené jídlo může být prospěšné se správnou technikou vaření.

Jaké smažené potraviny můžete laktovat?

Existuje skupina produktů, které jsou velmi užitečné během laktace, dokonce i smažené. Mezi tyto potraviny patří lískové ořechy, arašídy, mandle, slunečnicová semínka a squashová semínka. Obsahují užitečné prvky, které během sušení nezmizí a nestanou se méně aktivními. Tyto potraviny jsou smažené bez přidání oleje, takže jsou zdravější. [3]

Může kojící matka pražit slunečnicová semínka? Je to velmi oblíbený produkt a často se používá jako svačina. Slunečnicová semínka jsou ve skutečnosti jednou ze zdravých potravin, které by mladá matka měla mít v malém množství. Je to způsobeno velkým množstvím vitamínů, které tento produkt obsahuje. Tato semena obsahují selen, hořčík, vitamíny A a E, měď, které mají antioxidační vlastnosti. Podle výzkumu tyto antioxidanty zabraňují poškození buněk, které často vede k nemocem a zánětu. Tyto živiny zabraňují rakovině tím, že snižují a potlačují poškození buněk oxidanty a chrání tkáň před poškozením volnými radikály oxidanty. Slunečnicová semínka mohou snížit riziko některých druhů rakoviny kvůli vysokému obsahu fytosterolů. Obsahují také sloučeninu zvanou lignany, která také chrání před určitými typy rakoviny.

Slunečnicová semínka obsahují nadměrné množství hořčíku, který uklidňuje nervy a uvolňuje stres a migrény, čímž uvolňuje novou matku. Hořčík uklidňuje nervy tím, že brání vstupu vápníku a aktivuje nervové buňky. Většina hořčíku v těle je přítomna v našich kostech a pomáhá posilovat naše kosti. Semena také obsahují tryptofan a cholin, které mohou pomoci v boji proti úzkosti a depresi. Cholin zlepšuje funkci mozku a paměť.

Tato malá zrna jsou dobrým zdrojem folátu (folátu). Vitamin je nezbytný pro produkci nové DNA, která je nezbytná pro tvorbu nových buněk. Kyselina listová je důležitou součástí stravy kojících žen, protože podporuje zdravé nervové trubice, přiměřenou hmotnost dítěte a správný vývoj srdce, páteře a mozku u kojenců. Slunečnicová semínka, klíčky a olej jsou proto považovány za velmi prospěšné pro kojící matky.

Proto musíte jíst slunečnicová semínka, ale nemůžete se přejídat. Bude ideální, když přidáte tato semena, i smažená, do salátu s olivovým olejem, protože v kombinaci s tuky semena dokonale obohacují stravu vaší matky a její mateřské mléko.

Může kojící matka jíst pražené arašídy? Stejně jako semena jsou velmi výživné. Obsahuje mnoho prvků, které jsou potřebné pro zdravé fungování těla matky a dítěte. Hlavní stopové minerály nalezené v arašídech jsou následující:

  1. mangan - nezbytný pro zdravé kosti a energii;
  2. vitamin B3 - pro rozvoj mozkových funkcí a zdravé nervové soustavy u kojenců;
  3. fosfor - pomáhá udržovat kosti, zuby a hladinu energie;
  4. hořčík - pro zdraví mozku, energetickou a elektrolytovou rovnováhu nervových buněk u matky a dítěte;
  5. Vitamin E je nezbytný vitamin pro ochranu buněk před stresem a poškozením;

Pražené arašídy mohou být také užitečné kvůli jejich obsahu makroživin. Tyto ořechy obsahují mononenasycené tuky, které přispívají ke zdravé středomořské stravě (kojícím matkám lze doporučit stravu, která podporuje zdraví cév a celkovou homeostázu). Pražené arašídy také obsahují aminokyseliny - naše stavební kameny bílkovin, které jsou v matčině stravě nepostradatelné. Přírodní bílkoviny jsou také nezbytné pro kojence pro zdravý růst a budování svalů a všech orgánů. Vláknina v arašídech pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a regulovat hladinu cukru v krvi. [4]

Podmíněně zdravé smažené potraviny pro laktaci

Způsob vaření zeleniny, masa a ryb má přímý dopad na obsah mikroelementů a makroživin. Kojící matka by proto měla vědět, jaké potraviny lze smažit a jak to udělat, aby nedošlo k poškození jejího dítěte.

Může kojící matka jíst smažené brambory? Když mluvíme o bramborách, pak je to zdravá a výživná zelenina, která je široce používána ve stravě kojící matky. Brambory jsou zdravá zelenina. Obsahuje hodně vitaminu C, který matce poskytuje mnoho potřeb, když ji nemůže získat z citrusových plodů. Brambory také obsahují hodně vlákniny, která reguluje střevní motilitu matky. Brambory velmi zřídka způsobují u dítěte alergie, proto může být výrobkem pro pokusy, pokud je dítě náchylné k alergiím. Brambory navíc obsahují hodně uhlíku, což matce dodává energii a udržuje pocit plnosti po dlouhou dobu. [5]

Smažené brambory mohou obsahovat všechny výhody tohoto produktu, pokud při vaření nebyl použit žádný olej. Při smažení brambor na oleji vytváří částečné kvašení škrobu v bramborách škodlivý produkt, který může ovlivnit váhu. Tento fermentovaný škrob také není dobře nakládaný a může způsobit nadýmání vašeho dítěte. Během kojení je proto lepší zdržet se smažených brambor. Brambory však můžete vařit i jinak - můžete je v troubě osušit jinou zeleninou, například mrkví. V tomto případě mrkev uvolní šťávu, což vám umožní nepřidávat do misky olej. V tomto případě budou brambory s mrkví užitečnější než smažené. 

Může kojící matka jíst smaženou cibuli? Tento koncept je relativní, protože smažená cibule může být součástí určitého pokrmu. V tomto případě je povoleno malé množství smažené cibule, například v polévce. Pokud jíte jen smaženou cibuli, pak to může mít na dítě samozřejmě vliv. Cibule může především ovlivnit chuť mateřského mléka díky svému pronikavému zápachu. Obsahuje mnoho extraktiv, takže může zvýšit sekreci žaludku, pokud se konzumuje jednoduše jako produkt. Smažená cibule během laktace proto může být konzumována pouze v malém množství v polévce s minimálním smažením.

Maso by mělo být ve stravě každé kojící matky. Tento produkt poskytuje denní energetický výdej potřebný k udržení homeostázy. Maso je čistým zdrojem bílkovin, které vstupují do těla a pod vlivem enzymů se štěpí na aminokyseliny. Tyto prvky se účastní života každé buňky v těle. Syntéza mateřského mléka probíhá přesně z aminokyselin, které jsou hlavními stavebními kameny mléka. Kromě toho syntéza mléka vyžaduje energii, jejíž zdrojem by mělo být maso. Dítě nemůže žít ani den bez takové důležité složky potravy. Je však pro kojící matku možné smažené maso? Tento způsob vaření masa samozřejmě ponechává aktivní bílkoviny a nemá vliv na kvalitu masa. Ale vaření na oleji a tvorba velkého množství škodlivých látek v procesu smažení zpochybňuje výhody smaženého masa pro matku a její dítě. Ale vzhledem k tomu, že takové maso chutná dobře, matka často chce takový produkt jíst. V tomto případě můžete doporučit jíst malé množství smaženého masa, ale vařením na ohni. V tomto případě mastný olej nezanechává na mase stopu a množství karcinogenů klesá.

Kterému grilovanému masu dát přednost? Je smažené kuře v pořádku pro kojící matku? Při zodpovězení těchto otázek je důležité si uvědomit, že čím méně vaříte maso na ohni, tím méně podléhá zničení a tvorbě škodlivých látek. Vepřové maso je považováno za tvrdší maso a vyžaduje delší dobu vaření. Vaření pečeného vepřového masa bezpečně na ohni, zejména pro kojící matku, může být kontroverzní záležitostí. Nakonec by se vepřové maso mělo pečit déle, a proto je tepelné zpracování silnější a tvorba škodlivých látek vyšší. V tomto případě je upřednostňováno kuře, které se vaří rychleji. Proto lze smažené kuře v omezeném množství konzumovat při dostatečném tepelném ošetření. Ale libové vepřové maso je považováno za méně alergenní než kuřecí maso. Proto můžete jíst jen kus smaženého kuřete, pokud jste již kuře jedli a nezaznamenali jste u svého dítěte žádné alergie. [6]

Pokud mluvíme o smaženém masu, musíme si pamatovat ještě jeden produkt, který matky používají méně často, ale stále je to sádlo. Může kojící matka jíst smaženou slaninu? Samotný tento produkt je velmi kontroverzní, pokud jde o výhody pro tělo. Předpokládá se, že malý kousek čerstvé nesolené sádla, ne větší než deset gramů, je pro tělo dobrý. Předpokládá se, že tuk stimuluje produkci žluči a zabraňuje její stagnaci v žlučníku. Možná je tento názor oprávněný. Sádlo však obsahuje mnoho živočišných tuků, které nejsou absorbovány lidským tělem a nejsou používány k prospěšným účelům, ale právě naopak. Tyto tuky ve stravě by měly být omezeny, zejména u kojících matek. V průběhu smažení se takové tuky mění v tekutější formu, která je velmi škodlivá pro krevní cévy, pro žaludek, pro celé tělo. Proto by kojící matka neměla ani se silnou touhou jíst smaženou slaninu, je to velmi škodlivé.

Je možné, aby kojící matka měla smažené kotlety, protože to je jedna z forem masných výrobků? Je to skutečně masný výrobek, který může být při správném vaření prospěšný. Maminka může jíst smažené kotlety, ale abyste získali plný užitek z masa, které obsahují, musíte si kotlety vařit sami. U kotletů musíte vzít hypoalergenní maso - může to být libové vepřové maso, králík, někdy kuře. Maso je třeba vařit na kotlety, ale je nejlepší ho smažit na suché nepřilnavé pánvi bez přidání oleje, ale můžete přidat vodu. To může být dokonalým pokrmem ve složení a chuti. V takových případech lze takové smažené kotlety jíst beze strachu o své dítě.

Je možné, aby kojící matka měla smažená játra? Játra jsou jedním z hlavních zdrojů železa, které je nezbytné pro prevenci anémie u matky po porodu a jejího dítěte. Je však také třeba mít na paměti, že játra jsou orgánem, kde dochází k detoxikaci všech škodlivých látek. Proto se tam mohou hromadit škodlivé prvky. A těhotným ženám se dětem doporučuje omezit příjem jater ve stravě. Pokud trpíte anémií po porodu, můžete tento produkt zahrnout do své stravy. Ale pak si musíte vybrat kuřecí játra, protože tato zvířata jedí rostlinné potraviny, na rozdíl od prasat. Takovou játra můžete smažit a jíst v malém množství. Smažení však musí být bezpečné s minimálním množstvím oleje. Pokud však vaše dítě trpí anémií, není rozumné zatěžovat játra, může to způsobit pouze alergie. Železo neprochází mateřským mlékem, takže pokud zvýšíte množství železa v těle stisknutím jater, nebude to ovlivněno.

Může kojící matka jíst smažené koláče? Během kojení byste také měli na tento produkt zapomenout. Koláče neobsahují žádné cenné jídlo, je zde jen velké množství škrobu, který je škodlivý pro matku i dítě. V procesu smažení koláče se vytváří spousta karcinogenů, takže byste se měli zdržet takového produktu.

Může kojící matka jíst smažené houby a smažené žampiony? Houby jsou rostlinné potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Z tohoto důvodu je viditelný přínos tohoto produktu - zvýšená peristaltika a střevní motilita. Složitá vlákna obsažená v houbách ale potravu odkládají na dlouhou dobu, protože jsou velmi dlouhá a obtížně stravitelná. Houby proto mohou způsobit nadýmání, tíhu nejen u matky, ale také u dítěte. Pokud jste aktivní matka, která nedrží dietu během laktace, máte zdravé dítě a jíte hodně jídla, pak mohou být ve vaší stravě houby. Pro dobrou chuť je nejpřijatelnějším způsobem vaření smažení hub. Ale před smažením se doporučuje houby vařit v horké vodě, což zajistí jejich lepší zpracování. Pak je můžete smažit na trochě oleje. [7]

Může kojící matka dostat smažená vejce? Vejce jsou obecně velmi zdravým proteinovým produktem. Obsahují hodně bílkovin, které dodávají tělu energii. Vaječný žloutek obsahuje vysoké množství vitaminu D, který je tam v aktivní formě. Tento vitamin se smažením nezničí. Ale vaječný bílek je velmi alergenní produkt, který je pro děti do dvou let zakázán. Proto může maminka jíst smažená vejce, ale aby nezpůsobovala alergie, je nejlepší jíst pouze žloutky. Nemůžete jíst hodně vajec, můžete se omezit na několik za týden - to poskytne potřebné vitamíny.

Může kojící matka jíst smažené ryby? Ryba je druhým produktem po masu, který musí být nutně ve stravě matky při kojení. Je skvělým zdrojem bílkovin, zdravých tuků a vápníku a fosforu. Všechny tyto prvky jsou nezbytné pro to, aby si dítě mohlo vytvořit tkáně, kosti a zuby. Ryba se vaří rychle, jen pár minut. To umožňuje používat různé způsoby vaření ryb, včetně smažení. Smažené ryby mohou být konzumovány pro nové matky, pokud jsou vařeny s minimálním množstvím oleje. Rybu můžete také místo oleje namočit ve vodě a bude se dobře vařit. Které ryby zvolit? Je pro kojící matku možný smažený platýs? Je lepší nejíst platýse, protože je to dravá ryba. Platýs může navíc obsahovat zvýšenou hladinu rtuti. Proto je lepší dát přednost mořským rybám bílých odrůd - štikozubce, notothenia, nízkotučného sumce. [8]

Smažené potraviny ve stravě kojící matky nelze zcela vyloučit, protože někdy tělo potřebuje malé množství těchto potravin. Ale v tomto případě musíte dát přednost pouze těm produktům, které mohou být pro tělo užitečné, a správně je připravit. Smažené jídlo může být také zdravé.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.