^
A
A
A

Nezletilé dítě: způsobuje a jak se vyrovnat

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Každý rodič chce, aby se jeho dítě dobře studovalo, navštěvovalo různé kruhy, bylo vždy energické a dokázalo všechno naplánované. Naneštěstí se však často stává, že děti se stanou nerozvážnými.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Příčiny nepozornost dítěte

Před provedením prvních kroků ke zlepšení péče o vaše dítě byste měli pochopit, jaké příčiny vedly k tomuto problému:

 1. Nedostatečná pozornost nebo hyperaktivita dospělých - děti s hyperaktivitou jsou aktivnější než jejich vrstevníci. Nemohou dlouho sedět na jednom místě, a proto jsou často rozptýleni různými vnějšími faktory. K vyřešení tohoto problému (a je to zpravidla zjištěno ještě v mateřské škole), měli by být rodiče vyhrazeni trpělivostí. Při výchově dítěte se bude muset spoléhat na radu psychologů, učitelů a lékařů.
 2. Časté onemocnění, které se vyvíjejí do chronické formy - u dětí se špatným zdravotním postižením často mají potíže s dosažením ve škole. Jejich pozornost je nejčastěji snižována kvůli slabému organismu.
 3. Zvláštní nervový systém - děti s labilním nervovým systémem jsou pozornější a stabilnější. Ale s inertním nebo slabým systémem bude dítě pomalé.
 4. Silná obtížnost při vysokých zatíženích - moderní žáci mají příliš mnoho odpovědností, což vede k dopravní zácpě. Samozřejmě to velmi ovlivňuje jeho účinnost a pozornost.
 5. Špatná motivace - dokonce i malé dítě bude věnovat větší pozornost okupaci, kterou má rád víc. Když děti vykonávají nezajímavé úkoly, jejich pozornost spadá.

Rizikové faktory

Nepozornost a nepřítomnost se vyskytuje u mnoha dětí, ale někteří z nich jsou více náchylní k tomuto problému. Tato charakteristika postavy je silně ovlivněna stresem, špatnou ekologií, depresí, podvýživou, nedostatečnou pozorností, nesprávným rozvrhem dne, únavou. To je důvod, proč se rodiče musí snažit vytvořit pro své děti blízké ideálnímu životnímu prostředí.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Symptomy nepozornost dítěte

Jak přesně dítě ukazuje nepozornost?

 1. Všechna práce, zejména školní úkoly, dělá rychle a příliš povrchně.
 2. Práce umožňuje mnoho chyb.
 3. Nedává dostatečnou pozornost.
 4. Dítě se unaví příliš rychle, dokonce i z malého množství práce.
 5. Dítě dělá práci velmi pomalu.
 6. Vysoká úroveň snění.

Dítě je absent-minded a nepozorný

Chybějící a nepozorné dítě není diagnózou. A toto je první věc, kterou si všichni rodiče zapamatovali. Zvláštní pozornost může být vycvičena i v raném věku. Pro dnešní obchody je možné nakupovat nejrůznější dynamické hračky, které jsou určeny ke zlepšení pozornosti u dětí do jednoho roku.

Pokud se porucha pozornosti u dítěte projevila s časem, například když šel do mateřské školy nebo školy, můžete se pokusit odstranit hlavní příčiny nepozornosti. Učitelé doporučují, aby děti dostaly v domě samostatné místo, kde se budou vždy připravovat na výuku. Je nutné, aby byla dobře organizovaná.

Nezapomeňte, že děti potřebují správně jíst, protože nedostatek omega-mastných kyselin vede k menší pozornosti. Dnes už nemusíte přinutit dítě jíst rybí tuk nebo ryby. Na moderním farmaceutickém trhu existuje mnoho různých doplňků, které jsou bohaté na tyto tuky. Podporují duševní a fyzické zdraví dítěte.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20]

Dítě je na hodinách nepozorné

Úspěch dítěte ve škole značně závisí na jeho pozornosti. Děti se zpravidla rozrušují, pokud se jejich rodiče nezúčastní výchovy. Proto se musíte pokusit rozvíjet pozornost vašeho dítěte z prvních tříd školy. Psychologové nejprve doporučují, aby zjistili, co přesně skrývají učitelé a rodiče za pojem "nepozornost". Také je třeba věnovat pozornost tomu, jak se projevuje nepřítomnost vašeho dítěte.

Stává se, že děti nejsou pozorné pouze na konkrétní hodinu, pak se s největší pravděpodobností nelíbí tento předmět, nebo učitel materiál velmi nevysvětluje. Pokud je dítě rozptýleno nejen ve škole, ale doma, může to znamenat, že ho něco obtěžuje.

Rodiče mohou svým dětem pomoci zlepšit péči pomocí jednoduchých psychologických metod a speciálních her. Nezapomeňte také, že pro pozornost je velmi důležité dodržovat určitý režim dne. Nezapomeňte, že dítě bude méně rozptýlené, pokud domácí úkol, hry a čas pro sebe projdou podle předepsaného plánu.

Pokud je dítě pomalé a nepozorné

Pomalé děti jsou charakterizovány nízkou labilitou nervových procesů, které určují, jak rychle dítě dělá tento nebo ten úkol. Dospělí lidé mohou v případě potřeby měnit tempo své činnosti, ale dokonce ihned neprovedou. Děti to dělají nesmírně obtížně.

Bohužel většina psychologů zastává názor, že pomalost dítěte s nízkou pohyblivostí nervových procesů nikdy nezůstane. Protože to je jejich individuální charakteristika. Samozřejmě, v průběhu času, všechny akce, které dítě může vystupovat rychleji než dříve, ale bude vždy zaostávat za svými vrstevníky.

Chcete-li zajistit, aby se pomalé děti při provádění jakýchkoli úkolů, zejména školních úkolů, neztratily pozornost, neměly by v žádném případě pracovat rychleji. Je třeba vytvořit ideální podmínky, za kterých bude dítě pohodlné. Psychologové říkají, že pokud člověk takovému člověku nelíbí, pak bude pro něj velmi obtížné znovu získat jeho pozornost.

Dítě je zablokováno a nepozorné

Již v dětství můžete zjistit, zda je vaše dítě zablokováno nebo ne. Takové děti lstivě a neochotně sát matčinu, spí mnoho a rychle usínají. Pokud však v malém věku rodiče nevystraší, pak se v primárních třídách začne velmi starat. To je způsobeno tím, že dítě, které je bráněno, je často nepozorné, což negativně ovlivňuje jeho práci.

Jakmile zjistíte, že vaše dítě je nadměrně inertní, měli byste ho okamžitě začít povzbudit, aby byl aktivnější. Především psychologové doporučují, aby nedělali tyto věci:

 1. Nestačte se dělat domácí úkoly hned poté, co se školák vrátí domů. Potřebuje alespoň dvě hodiny odpočinku.
 2. Písemné úkoly by neměly být nuceny často přetvářet, i když je poprvé neučinil úhledně. To může vést k tomu, že dítě vyvíjí negativní postoj k učení.
 3. Nikdy nenechávejte dítě, když udělá domácí úkol.
 4. Neprovádějte své děti, aby hrály týmové hry. Zpomalí celý tým a to povede k negativním důsledkům pro obě strany.
 5. Netiskněte dítě, pokud to udělá příliš pomalu.

Dítě je neklidné a nerozvážné

Nekonzistence a nepozornost se nejčastěji vysvětluje skutečností, že dítě je pro školní vzdělání jednoduše připraveno kvůli zvláštnostem jeho tělesného a duševního vývoje. Některé děti se nudí na základní škole, protože se o tomto materiálu doma už naučily. Jiní, naopak, nemohou pochopit úkol, takže jejich pozornost je vážně postižena.

Nejčastěji se těmto dětem věnuje zvláštní diagnóza: hyperaktivita a nedostatek pozornosti. K léčbě tohoto stavu psychologové doporučují používat speciálně vyvinuté techniky, díky nimž se chová dítě. Mezi tyto metody patří psychoterapie. Dítě se adaptuje rychleji a bude schopno změnit své postoje.

Někdy se používá a léčba léky, ale stojí za to pochopit, že v tomto případě by měl být jakýkoli lék předepsán odborníkem.

Komplikace a důsledky

Za prvé, nepozornost negativně ovlivňuje hodnocení ve škole a celkový vývoj dítěte. Takové děti v mnoha ohledech zaostávají za svými vrstevníky. Několik negativních hodnocení okamžitě odrazuje dítě od touhy ho napravit, zejména pokud se mu nepodaří. V budoucnosti to může způsobit stres a duševní poruchy. Teenageři často spadají do deprese a začnou se chovat nevhodně.

trusted-source[21], [22], [23]

Diagnostika nepozornost dítěte

Diagnózu v tomto případě by měli provádět následující lékaři: dětský psycholog, dětský psychiatr, dětský neurolog. Nepozornost je diagnostikována, pokud hlavní příznaky dítěte zůstávají po dobu šesti měsíců. Pro diagnózu se používají různé metody: rozhovory, rozhovory, přímé pozorování, informace od rodičů a učitelů, dotazníky, neuropsychologické testy.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Kdo kontaktovat?

Předpověď

Z nepozornosti lze úspěšně zlikvidovat, pokud správně a včas používáte doporučené metody. Nejčastěji po rozhovoru s dítětem, vytváření vhodného místa pro něho k řešení domácího úkolu, výběru správných metod, jak se zbavit nepozornosti a lekcí s učitelem, rozptýlení dítěte prochází.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.