^

Ovulační test: princip účinku, citlivost

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Ovulace je považována za hlavní stav během menstruace, během níž se projevuje maximální pravděpodobnost oplodnění. Datum ovulace je důležité z hlediska plánování rodiny, protože pár, kteří se snaží mít dítě, by měl jasně vědět dobu, po kterou tento jev nastane. Ovulace znamená maximální fyzickou připravenost na počátek. Dnes, zjistit jasné datum není obtížné, pomáhat vytvořit  test ovulace - Speciálně vyvinutý testovací systém, který umožňuje určit přesný čas, kdy vaječník opouští vaječníky. To znamená úplnou zralost. Princip testu je založen na zachycení koncentrace hormonů, jejichž úroveň se během tohoto období výrazně liší. Užíváním testů můžete výrazně zvýšit šance na koncipování dítěte, protože přesná znalost doby ovulace umožňuje v tomto období sexuální styk.

Citlivost ovulačních testů

To je považováno za vysoké. Test je založen na tom, že mohou určit koncentraci v každém okamžiku zjištění luteinizačního hormonu. To je hormon, který je zodpovědný za možnost hnojení. Jeho koncentrace se prudce zvyšuje, když se plánuje vstup do vejcovodů, kde dochází k dalšímu hnojení. Když stimuluje nebo plánuje rodinu, lékař pomocí ultrazvuku určí, jak je dospělý folikul. Dosažení velikosti přibližně 18-20 mm znamená, že je schopen ovulovat. Potom doma lékař doporučuje, aby byla žena testována pravidelně. Budou získány další výsledky, které přesně indikují dobu uvolnění oocytů. Za účelem zvýšení přesnosti je lepší sledovat ukazatele v dynamice.

Může ovulační test být špatný?

Riziko chyb a nepřesností, bohužel, existuje také. To je způsobeno mechanismem testu. Chytá pouze změnu koncentrace LH, která prudce vzrůstá v souvislosti s ovulací. Ovšem z různých důvodů ovulace nemusí probíhat.

Kromě toho dochází také k prudkému nárůstu hormonu v důsledku různých patologií reprodukčního systému, v některých fyziologických a funkčních stavech. Zvýšené hladiny LH mohou přispět k depleci vaječníků, narušení normálního hormonálního metabolismu a nervových procesů v těle. Dokonce i selhání ledvin může výrazně narušit výsledky. Mnoho žen vykazuje obdobné výbuchy během postmenopauzálního období.

Takové změny mohou být trvalé a variabilní. Mnoho takových změn nastává poté, co žena náhle přestala užívat hormonální léky. Dokonce i změna ve stravě (drsná) může ovlivnit hladinu hormonu. Například, pokud se člověk najednou rozhodl stát surovým jídlem nebo přešel na vegetariánství. To je způsobeno skutečností, že rostlinné potraviny obsahují velké množství fytohormonů, které také ovlivňují celkové emocionální pozadí člověka.

Chyba nastává také pod vlivem hormonální poruchy, která není způsobena skokem LH, ale souvisí s dalšími indikátory. Takže LH na molekulární úrovni má strukturní identitu s progesteronem, který se produkuje během těhotenství. Existuje určitá úroveň podobnosti mezi jinými hormony, hlavně glykoproteinovým původem: hCG, FSH, TSH. Jsou také produkovány, křížové reakce, které se odrážejí jako falešně pozitivní výsledky. Tato situace nastává v případech, kdy žena úmyslně podávala hormonální léky, které uměle stimulují ovulaci. Proto je nutné tento okamžik vzít v úvahu předem, a ne provést test přímo po takových postupech, bude to zcela neinformační. Falešně negativní indikátory se téměř nikdy nestanou, s výjimkou případů, kdy je test po splatnosti nebo nesprávně aplikován. Vyvarujte se záměny, nemůžete počítat s kontroverzními situacemi a také s hormonálním selháním. Přesnější je hardwarová studie.

trusted-source[1], [2]

Princip testování ovulace

Spočívá v schopnosti testovacího systému rozpoznávat LH, komunikovat s ním, což je vyjádřeno jako pozitivní výsledek. V nepřítomnosti (malé koncentrace LH) se reakce nevyskytuje, výsledek testu je negativní.

To je způsobeno skutečností, že proces dozrávání je doprovázen ostrým nárůstem LH, což svědčí o blížící se ovulaci, během níž je možné otěhotnět.

Jaké jsou testy ovulace?

Nejprve se vyznačují určitou vnější podobností s těhotenskými testy. Materiálem studie je moč. Existují testy od různých výrobců. Obsahují určité vlastnosti a přesnost. Jsou prodávány ve volném přístupu, liší se v jiné cenové kategorii. Sortiment je představován tradičními zkušebními proužky, pásovými systémy a tabletami. Používají se také inkoustové a digitální systémy.

Levné a levné testy na ovulaci

Hlavním rozdílem mezi testy je přesnost a spolehlivost měření. Dnes se tři výrobci ukázali jako nejlepší: Frautest, Eviplan a Clearblue. Jsou poměrně levné. Jsou to nejlepší, pokud používáte poměr cena / kvalita. Jsou prodávány zdarma.

Společnost Frautest může kupujícího zajímat tři ostře odlišné výrobky, které mají jinou přesnost a směr diagnózy. Hlavní parametry lze charakterizovat jako vysoké. První verze je představena zkušebními proužky, které jsou k dostání v 5 ks v balení. Doporučuje se použít v případě, že se žena může pochlubit pravidelností cyklu. Druhá sada obsahuje 5 testovacích proužků, které vám umožňují určit dobu výskytu ovulace, stejně jako 2 testy, které mají zkontrolovat, zda došlo k těhotenství. Třetí set je ideální pro ženy, které nemají pravidelný cyklus. V balíčku najdete 7 proužků. Průměrná cenová kategorie se pohybuje od 350 do 800 rublů.

Společnost Eviplan nabízí podobný zkušební systém ve výši 5 kusů. Spolehlivost není nižší než v první verzi. Cena je jiná - průměrná cena je 300-310 rublů.

Clearblue může spotřebitelům nabídnout jedinečné digitální testy. Výsledek rozpozná smajlík, který se objeví na digitální obrazovce. Docela drahá možnost: průměrné náklady do 1000 rublů.

Také existuje mnoho domácích systémů, které zaručují přesnost metody o 99%. To je dostatečně spolehlivé. Jak však ukazuje praxe, tyto systémy prakticky nepřitahují pozornost žen.

trusted-source[3]

Testovací proužky pro ovulaci

Reagují a zachycují LH v kapalině. Od těhotenského testu se liší tím, že obsahuje různé činidla, která reagují na nerovnoměrné látky. Používá se k identifikaci velmi rozdílných hormonů. Princip použití je dost primitivní: stačí si vzít pás a umístit ho pomocí nádoby naplněné močí. Po několika minutách už můžete výsledek zjistit. Samozřejmě metoda není zbavena svých nedostatků. Nemohou být nazývány vysokou přesností. Nicméně žádná žena tvrdí, že vám dovolí dostatečně efektivně plánovat vaše těhotenství. Je to docela snadné to udělat. Pokud je pozitivní výsledek, žena potřebuje sexuální akt, protože je připravena k oplodnění. Pokud nechcete otěhotnět, musíte být co nejobtížnější, chránit sebe nebo vyhnout se sexuálnímu styku.

Více testů na ovulaci

Dnes existují i testy, které lze opakovaně použít. Obvykle jsou prezentovány ve formě přenosné sady představované čtečkou a zkušebními proužky. Pásky by měly být spuštěny po dobu několika minut do moči, poté je třeba je vložit do speciálního zařízení, které umožňuje výsledky číst.

Test mikroskopu pro stanovení ovulace

Jedná se o digitální verzi. Velmi informativní. Používá se opakovaně. Jako zkušební materiál se používá sliny. Obsahuje zvětšovací zařízení. Dává příležitost prozkoumat ten nátěr. Když opustíte vejce v slinách, objeví se obraz, který vizuálně připomíná kapradinu, mrazu na zimním okně.

Ovulační test na slinách

Téměř každá společnost může spotřebiteli předložit test, reagovat se slinami. Různé testy - mikroskopy a digitální systémy používají především jako předmět výzkumu sliny. Metoda vychází ze skutečnosti, že složení ženských slin se liší a složení slin je určeno fází menstruačního cyklu. Pravděpodobnost chyby je téměř zcela vyloučena.

Test inkoustu pro ovulaci

Dnes mají široké uplatnění, spíše vysoce informující. Učinit je ještě jednodušší: nemusíte nutně vložit do kontejneru, jen nahradit přímo pod proudem během toalety. 

Jaký den po ovulaci provedete test?

Vše závisí na tom, jak dlouho trvá jeden cyklus. Diagnóza by měla být 5-6 dní po sobě. Nemůžete chybět ani jeden den, protože můžete vynechat ovulaci. Je poměrně snadné provádět výpočty. Takže s trváním cyklu 28 dní by testování mělo začít od 11 dnů. V tomto případě by měl být první den považován za datum, kdy začala menstruace. Pokud cyklus trvá déle než 28 dní, měli byste začít užívat 17 dní před začátkem další menstruace. Pokud je cyklus nepravidelný, bude nutné provést volbu a provést některé výpočty. Takže musíte znát nejkratší cyklus za posledních 6 měsíců. A postupujte z tohoto parametru.

Ovulační test pro nepravidelný cyklus

Některé potíže vznikají, když žena nemá pravidelný cyklus. V tomto případě začínáme od počátečních dat, typických pro minimální cyklus za posledních 6 měsíců. Tyto parametry jsou základem pro výpočet počátečního času testování. Mělo by se rovněž vzít v úvahu, že jestliže je cyklus nepravidelný a časté dysfunkce, takové testování může být iracionální, vyžadují se více specializované metody.

Jak mohu provést ovulační test?

Před použitím testu je nutné určit přesný čas trvání menstruačního cyklu. K tomu je třeba počítat, kolik času uplynulo od počátku jedné menstruace na začátek další. A vzít průměrná data. Než budete pokračovat v testování, doporučujeme si přečíst pokyny. Potom můžete pokračovat.

Chcete-li to udělat, potřebujete nádobí, ve kterém můžete sbírat moč. Vezměte malé množství moči a ponořte tam testovací proužek. Kresba, která musí být ponořena, bude označena. Tímto štítkem a potřebujete dát jíst. Poté stačí počkat na několik vteřin pro výsledek. První indikátory lze odhadnout po 5 sekundách, ale pro dosažení maximální přesnosti a spolehlivosti je nutné počkat 10 minut.

Při provádění testů je třeba zvážit několik bodů. Za prvé, testy by měly být prováděny denně, přibližně ve stejných hodinách, což výrazně zlepší přesnost. Test neprovádějte okamžitě po spánku, protože v tomto okamžiku obsahuje moč zvýšená koncentrace hormonu. Později se toto množství stabilizuje. Proto je výsledek přesnější.

Také se nedoporučuje pít vodu před testem. Je také důležité udržovat sterilitu a těsnost. Odstraňte z původního obalu bezprostředně před použitím. Musí zůstat sterilní, musí být zachována optimální vlhkost.

Kdy testovat ovulaci: ráno nebo večer?

Po zrání vajíčka drží vysoký obsah hormonů po celý den. Zvyšte pravděpodobnost pozitivních výsledků testováním dvakrát denně. Jakmile se doporučuje prověřit ráno, podruhé - večer před spaním. Není rozumné provést test okamžitě, jakmile se probudíte. Po spánku koncentrace hormonu v moči prudce stoupá a postupně se normalizuje. Optimální čas je časový interval od 10:00 do 20:00, což umožní vyhnout se falešně pozitivním výsledkům.

Výsledky testu ovulace

Výsledek může být negativní nebo pozitivní. Také nikdy nemůžete vyvolat možnost získat falešné výsledky bez ohledu na to, jak přesná je technika. Přesnost existuje vždy i ve vysoce specializovaných laboratořích. Výsledky jsou určeny porovnáním výsledků s kontrolním testem. Kontrola se nachází na okraji testovacího pole. Po testu se zobrazí řádek. Výsledek nebude příště dlouho. Můžete začít rozluštit to za 1-2 minuty.

Pokud jste dostali negativní výsledek - znamená to, že nedošlo k ovulaci. Okamžitě po ovulaci se objevují negativní výsledky také tehdy, když buňka již vyšla z vaječníku. Tento proces je doprovázen poklesem hladiny LH. Záporná varianta se objeví i v případě, že test je opožděný a reagencie nereagovala. Rozpoznat výsledek může být způsoben nenápadností testovacího proužku. Bude v porovnání s kontrolou velmi bledá.

Pokud se dosáhne pozitivního výsledku, bude to vidět vzhled tmavého pásu. Bude buď tmavší, nebo nebude mít žádné odlišnosti od ovládacího prvku. To je přímý příznak uvolňování hormonů. Je také možné, že se pás neobjevuje vůbec. K tomu dochází, když nejsou dodržována pravidla pro provedení, pokud byla po splatnosti, zkažena.

Hodnocení testu ovulace

Existují různé a velmi protichůdné recenze ohledně testů. Mikroskopický test je zajímavý. Stal se opravdovým pomocníkem pro mnoho rodin, které plánují dítě. Umožňuje vám řídit okamžik nástupu ovulace. Je zapotřebí pouze kapka vody a po několika minutách získáte výsledek. Příručka také obsahuje podrobné připomínky, které umožňují vypočítat optimální časování koncepce a také začít testovat.

Testovací mikroskop je vhodný pro ty, kteří mají problémy s pravidelností cyklu. Toto zařízení umožňuje jasně sledovat dynamiku nástupu ovulace. Chyby v práci jsou minimální, spolehlivost výsledků je velmi vysoká. Jak píše jedna žena, dokázala nejen vypočítat období, ale také předvídat narození dívky.

Zájem také o odpověď ženy, která sdílí své zkušenosti s tím, jak se jí podařilo představit si chlapa. Předtím nebylo možné koncipovat 3 roky. Ovulační test jí poradil gynekolog po vyšetření. Lékař doporučil používat mini-mikroskop. Po aplikaci mikroskopu bylo možné poprvé počítat s tím, že den ovulace byl zvolen přesně. Výhodou je, že takový mikroskop opakovaného použití umožňuje neustále sledovat jeho procesy v těle. K nevýhodám lze připsat relativně vysoké náklady. Obvyklá  testování ovulace je  mnohem levnější.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.