^
A
A
A

Péče o kočky

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Podívejte se do očí kočky - možná to je jedna z nejlepších věcí, které jste kdy udělali pro své zdraví. Dobré domácí vyšetření očí před ošetřením může odhalit trhání, krustování, zakalení nebo záněty, které mohou naznačovat onemocnění. Zde je několik jednoduchých doporučení, jak zachovat zdraví a jas koček.

Domácí inspekce

Položte kočku s očima na jasné světlo a podívejte se do očí. Měli by být čisté a čisté a oblast okolo oční bulvy by měla být bílá. Žáci by měli mít stejnou velikost.

Důkladné vyšetření

S palcem opatrně vypněte kočičí oční víčko a podívejte se na podšívku očního víčka. Měla by být růžová, ne červená nebo bílá.

Co bych měl hledat?

Jak víš, jestli je všechno v pořádku s očima kočky? Mějte na paměti následující příznaky:

 • Přidělení
 • Lachrymace
 • Červená nebo bílá oční víčka
 • Korkovité nečistoty v rohu očí
 • Vlna se stopami slz
 • Uzavřené oko (oka)
 • Rozostřené nebo zbarvené oči
 • Viditelné třetí oční víčko

Chování, které by mělo přitáhnout pozornost

Zvláštní jazyk těla vás také upozorní na možné oční poruchy. Pokud vaše kočka neustále kosí nebo ladí oční oblast, pečlivě prohlédněte její oči. Pokud zjistíte některý z výše uvedených příznaků, měli byste okamžitě kontaktovat svého veterináře.

Malá péče - zdravé kočičí oči

Odstraňte krabovitou nečistotu z očí kočky vlhkým bavlněným tamponem. Vždy očistěte rohy očí a použijte čerstvý tampon pro každé oko. Ořízněte dlouhé chloupky, které dokážou zakrýt zrak nebo se jí dostat do očí. Snažte se používat oční kapky nebo kapky, pokud nejsou předepsány veterinárním lékařem. Pokud během péče o kočku zaznamenáte nepřirozený výtok, obraťte se na veterináře.

trusted-source[1]

Co jsou onemocnění očí?

Následující oční choroby jsou často pozorovány u koček:

 • Konjunktivitida. Jedna nebo oba kočičí oči jsou červené a opuchnuté, může se vyskytnout sekrece.
 • Výstupek třetího století. Pokud se třetí oční víčko objeví nebo překrývá oko kočky, může mít ránu nebo trpí průjem, červy nebo virus.
 • Keratitis. Pokud je zapálená rohovka kočičího oka, oko bude zakalené a vodnaté.
 • Katarakta. Toto zakalené oko je často pozorováno u starších a diabetických koček.
 • Glaukom. Rohovka je zakalená a oko je zvětšeno z důvodu zvýšeného tlaku v oční kouli.
 • Bublování oka. Zhmoždění může nastat v důsledku nehody, zranění nebo nádorů očí.
 • Onemocnění sítnice. Částečná nebo úplná ztráta zraku může nastat, když fotosenzitimní buňky oka degenerují.
 • Vodnaté oči. Vlna kolem očí kočky může mít stopy slz v důsledku zablokovaných slzných kanálků nebo zvýšené produkci slz.

Léčba očních onemocnění

Mnoho onemocnění očí koček může být léčeno kapkami nebo mastmi předepsanými veterinářem. Veterinární lékař vám ukáže, jak používat oční a ušní kapky doma.

Prevence očních onemocnění

Nejlepší způsob, jak předcházet onemocnění očí, je zajistit, aby kočka dostala všechna očkování a podstoupila pečlivé vyšetření. Pravidelně zkontrolujte její oči a kontaktujte veterináře, pokud zjistíte jakékoliv příznaky. Neléčené oční nemoci mohou vést ke špatnému zraku a dokonce ik slepotě.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.