^
A
A
A

Plniva pro podestýlku pro kočky a podnosy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Zítra vezmete kočku domů. Jste silně nakupovat se seznamem, který zahrnuje kočky, hračky, kovový šrot a mnoho dalších položek.

A v čele seznamu - vše potřebné pro toaletu. Půjdete do nejbližšího obchodu s domácími zvířaty a narazíte na mnoho polic, vyrobených tímto produktem. Pastelové plnivo, dobrá stará hlína, něco z borovice nebo noviny ... Co, co si vybrat? Bez ohledu na to, zda jste zkušený hostitel nebo začátečník, vás mohou odrazit různé možnosti. Ale nebylo to vždycky tak.

Pozadí

Před druhou světovou válkou žila většina koček v domě a na ulici a šla na toaletu v okolních dvorech a zahradách. Ve sklepích domů, některé rodiny udržovaly krabice pro své kočky s pískem nebo popelem z trouby. Pány z čtyřicátých let neměly moc rády kočky, které zanechaly stopy popela a písku kolem domu. Proto bývalý námořník jmenovaný Ed Lowe (Ed Lowe) nabídl svému sousedovi, aby se pokusil absorbovat hlínu, která byla oblíbeným produktem pro čištění průmyslových emisí ve válečných továrnách a kterou vyráběla firma jeho otce. Tak se zrodila výplň kočičí toalety.

Granulovaný jíl plnivo držel lepší vůni než popela nebo písku, absorbování moči a zcela potlačuje zápach amoniaku, dokud plnicí dosáhne meze nasycení - obvykle během jednoho týdne, pokud se používá kočičí zásobník. Dnes většina lidí každodenně vytvrzuje a úplně nahradí výplň jednou týdně, nebo vylije méně náplně do krabice a vyprázdní výplň a vyčistí zásobník denně. Granule tradičního plniva jsou dostatečně velké a obvykle se nedotýkají kočičích tlap, takže z něj není mnoho stop.

Kumulativní nebo neplnící plnivo

V granulární hliněné výplně nebyly soutěže za posledních 40 let, tam byly jen drobné změny v zúčtování, zatímco Thomas Nelson (Thomas Nelson), PhD, nepotřeboval způsob, jak doplnit své příjmy, když studoval v magistracy. Biochemista začal pěstováním perských koček a nakonec vytvořil hrudkovité plnidlo. Dr. Nelson byl citován v článku v časopise Cat Fancy v říjnu 1996: "Hledal jsem a našel jsem hlínu, která vysušila, ale neztvrdla. Velmi dobře vstřebala vlhkost a vytvořila kus, když na ni močila moč. Potom by mohla být hrudka odstraněna, a tak se zbavit moči. Měl jsem zásobník s plnidlem, který jsem se 10 let nezměnil - jen jsem přidal více plniva a to vůbec neměl vůni. "

Čištění téměř všech moči a výkalů opravdu zlepšuje vůni v oblasti zásobníku po celé týdny. V tomto případě zcela nevyhoďte starý plnič a vyplňte nový. Musíme však zdůraznit, že pokud více než jedna kočka používá misku, objeví se obvykle během 4-6 týdnů poměrně zřetelná vůně, a to i v případě, že je plnič odstraněn a přidán. Je nutné přidat tolik čerstvého agregovaného plniva, jak bylo odstraněno, protože pokud je objem nedostatečný, moč se v rohách hromadí a uschne a objeví se pach.

Existuje několik možností pro shlukování plnidel kromě tradičních příchutí s příchutí a bez ochucení granulí. Většina koček preferuje plnivo bez zápachu, je obzvláště důležité znát majitele, kteří chtějí používat uzavřené misky. Existují plniva určená pro velké množství koček, které tvoří cementovité hrudky, které drží tvar, i když jsou neustále pošlapány kočkami. Toto plnidlo by se rozhodně nemělo vypláchnout do kanalizace! Tam jsou také plniva zanechávají méně stopy, jejich granule jsou poněkud větší a oni jsou více pravděpodobné, že vypadnou od kočičích tlap, když to opustí podnos. Také existují hromadné plniva navržená speciálně pro vyprání. To je kvalita, kterou většina hrudkovitých výplní nemá, protože je schopna rozšířit. Každý rok se seznam plniv zvyšuje.

Několik let po objevení hrudek plniva v článku publikovaném v časopise Journal of Cat Tiger kmene, teď přestala existovat, byla vznesena otázka, pokud jde o bezpečnost polykání boule plniva, zejména pro narozených koťat, kteří často jedí výplň, k němuž jsou školeni na jevišti odstavení. Zatímco ve vědecké literatuře neexistují žádné důkazy o existenci problému, majitelé nemohou zvyknout na koťata na plnicí náplň do 3 - 4 měsíců. Pokud si všimnete, že kočka je starší než 3 - 4 měsíce jíst výplň, ukázat ho k veterináři, protože takové chování je často známkou anémie a jiné nutriční nedostatky.

Zachycovací náplň zůstává horkým tématem na internetu, někteří tvrdí, že je toxický a způsobuje problémy s dýcháním u koček. Mnoho hrudkující plnidla zahrnují bentonit je přirozeně se vyskytující jílový minerál, který je považován za biologicky inertní při požití, a / nebo křemík. Křemík je také fyzikálně a chemicky inertní látka, je to hlavní složka obsažená v obyčejném písku. Křemík se také používá jako látka pohlcující vlhkost v malých sáčcích, které jsou umístěny v krabicích na boty, léky a některé výrobky. Podle odborníků z Centra pro kontrolu látek, které jsou toxické pro zvířata, Americká společnost pro prevenci krutosti na zvířatech, zvířata, spolknout malé množství silikagelu, se může vyvinout jen mírné poruchy gastrointestinálního traktu, pokud vůbec jsou všechny symptomy.

Kočky mohou spolknout malé množství plniva, praní po návštěvě zásobníku a toto množství snadno prochází trávicí traktu. Nicméně, v případě, že zvíře spotřebuje velké množství plniva (to se může stát, když pes je čistý mimo zásobníku), to může být porucha gastrointestinálního traktu, zácpa nebo ve vzácných případech, střevní obstrukce.

Alternativní výplň

Plniva pro podestýlku pro kočky pocházejí nejen z granulovaného nebo hrudkujícího hlíny. A pet skladové regály také obsahovat řadu plnidel z ekologických materiálů, včetně recyklovaných novin, kukuřičných palic, arašídové mouky trupu, recyklovaný pomerančové kůry, pšenice, borovice pilin, hoblin a třísek tvrdého dřeva a borovice. Všichni slibují, že dokonalou kontrolu pachu, dlouhou dobu a neškodí životnímu prostředí. Co, co si vybrat ...?

V roce 1990 Dr. Peter Borchelt, praktický specialista na chování zvířat, provedl tři desetidenní studie, aby určil, která výplňová kočka dává přednost. On porovnal 14 druhů komerčních plnidel, stejně jako ornice zmíchané s hlínou a pískem. Každá kočka měla na výběr 6 táců. Uprostřed studie byly misky posunuty tak, aby preferace umístění misky nepřevažovala nad preferací typu plniva. Vyšetřování studie, jemnozrnné hrudkovité plnivo bylo použito dvakrát tak často jako nejbližší konkurent, a zásobníky naplněné dřevěnými pilinami, obilím a recyklovaným papírem nebyly vůbec používány. Borcheelt dospěl k závěru, že "tato data podporují klinické pozorování, že důležitým faktorem pro preferování kočky pro plnivo je její struktura, granulace a velikost. Plniva Everclean, hlína s mělkou strukturou, upřednostňovala hlínu s velkou velikostí částic. Ale písek, který měl také jemnou strukturu, nebyl více preferován než hrubozrnná hlína, možná kvůli hmotnosti částic.

Co si vybrat? Jste vedeni cenou, ale konečná volba je pro vašeho mazlíčka. Koneckonců, pokud se mu nelíbí vůně a struktura plniva, může něco udělat jinde.

Víš?

Mnoho plnkovaných výplní pro podestýlku koček je zpracováno tak, aby se odstranil co nejvíce jemný prach. Pokud zjistíte, že vy nebo vaše kočka je obzvláště citlivá na částice prachu ve vzduchu, můžete zkusit použít modifikovanou formu plniva.

Za zásobníkem

Jedna z deseti koček chodí na toaletu po boku podavače během života. Zde je 20 nejčastějších důvodů:

 • Kočka trpí onemocněním spojeným s močovou cestou.
 • Kočka má období zácpy senilního věku.
 • Vlastník neodstraňuje zásobník, protože by to chtěla kočka.
 • Majitel změní značku nebo typ plniva.
 • Majitel změní umístění zásobníku.
 • Majitel přešel na deodorované nebo ochucené plnivo.
 • Majitel koupil nový zásobník a hodil ten starý.
 • Majitel čistí zásobník ostrým pracím prostředkem.
 • Umístění zásobníku je příliš hlučné nebo není dostatečné pro kočku.
 • Dům je příliš velký, aby měl pouze jeden podnos.
 • Kočka se nemůže dostat k zásobníku.
 • Kočka nesmí používat tácku jiné zvíře v domě.
 • Příliš mnoho koček a nedostatek táců.
 • Příliš mnoho koček a nedostatek místa.
 • Kočka na svém území vidí nebo slyší vůni cizích koček.
 • Nekastrovaný muž dozrává a označuje území.
 • Nesterilizovaná žena má estru a varuje ji kočky.
 • V průběhu doby se kočka vyvinula odpor vůči struktuře plniva.
 • Na starém místě nebyla kočka naučena správně používat zásobník.
 • Kočka má stres kvůli změnám v rutině nebo v jeho okolí, včetně novorozence, nového nábytku, změn pracovního plánu, dovolené, nočních hostů nebo přemístění.
Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.