^

Pomeranče během těhotenství

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

"Je možné mít v těhotenství pomeranče?" Mnoho budoucích matek je položeno na tuto otázku, protože existuje názor, že užívání pomerančů v budoucnu může způsobit alergii u dítěte. Ve skutečnosti neexistuje jasný názor, že pomeranče může vyvolat alergické reakce.

Lékaři obecně doporučují, aby se během těhotenství neopíralo o jasně zbarvené ovoce, protože to, jak sama barva říká o vysokém obsahu vitamínů v takovém ovoci. A hypervitaminóza negativně ovlivňuje nejen zdraví těhotné ženy, ale také zdraví plodu.

Navzdory tomu zcela neopouštějte používání pomerančů během těhotenství. Pomeranče obsahují mnoho užitečných vitaminů - A, B, C, R. Vitamin C je prostě nepostradatelný v období nachlazení, ale musíte si uvědomit, že umělý vitamín C je téměř neochucený. V pomerančových kostech jsou také velmi užitečné - draslík, vápník, hořčík.

U pomerančů je hodně kyseliny listové a je velmi důležité zejména v prvních 12 týdnech těhotenství, kdy je položen nervový systém. Ale ve všem, co potřebujete znát opatření. Chcete-li konzumovat pomeranče lépe 1-2 denně, a pokud jsou problémy s gastrointestinálním traktem (gastritida, peptické vředy), pak je lepší zcela opustit konzumaci.

trusted-source[1]

Oranžový olej v těhotenství

Oranžový olej během těhotenství může a měl by být použit jak v čisté formě, tak ve spojení s jinými esenciálními oleji. Obecně platí, že k aromaterapii a zvláště během těhotenství je třeba zacházet velmi pečlivě. Raději se poraďte s lékařem, který těhotenství vede před začátkem užívání.

Oleje, které lze použít během těhotenství: eukalyptus, petigrain, rosewood, heřmánek, levandule, pomeranč, santalové dřevo, citron, čajový strom, neroli.

Je přísně zakázáno používat máslo z cedru, muškátového oříšku, patchouli, rozmarýnu, bazalky, borůvky, citrónu, fenyklu, skořice, tymiánu, hřebíčku.

Zde jsou některé tipy pro použití oranžového oleje během těhotenství: 

  • V těhotenství můžete připravit olej na péči o prsu. Trvá tři kapky oleje z peletu a pomeranče, přidané do jedné lžíce sladkého mandlového oleje. Výsledná směs dokonale léčí praskání bradavek, ke kterému dochází při kojení. 
  • Odstranění otoku pomůže koupel s pomerančovým olejem, citrónovou trávou, citronem. Pouze 2 kapky na objem lázně jsou dost. 
  • Při zácpě a bolesti v břichu se můžete do pokožky smetat směs oranžového oleje a oleje z měsíčku měsíčku, dostatečné pro 1 kapku pomerančového oleje a lžičku neplodného oleje. 
  • Z řezů pomůže masáž s pomerančovým olejem, ústí, patchouli (doporučuje se až do 8 měsíců těhotenství).

Esenciální olej z oranžové v těhotenství

Esenciální olej z pomeranče v těhotenství může být použit jak v čisté formě, tak i ve složení olejových směsí. Oranžový olej je vhodný pro popraskané bradavky, bolestí a nadýmání, otoky dolních končetin, jako účinná látka pro masáž protahování (ale to je důležité mít na paměti, že tato masáž může být provedeno pouze do 8 měsíců těhotenství).

Ale nezapomeňte, že esenciální oleje lze během těhotenství velmi pečlivě a za předpokladu dobrého zdraví. Esenciální olej je neodmyslitelně koncentrovaný extrakt z rostliny, takže je třeba ho používat v malých množstvích.

O vlivu na tělo lze porovnávat s léčivy - molekuly účinných látek jsou tak malé, že když jsou aplikovány zvenčí, absorbují se okamžitě a mohou proniknout do dětské krve placentou, což není vždy žádoucí. Ale nebojte se - pouze nekontrolované používání aromatických olejů může poškodit plod.

Těhotná aromaterapie pomáhá zbavit se některých onemocnění - bolest zad, nevolnost, otok nohou. Abyste nepoškodili dítě a sebe, musíte při použití esenciálních olejů dodržovat jednoduchá opatření: 

  • nepoužívejte více než 1-2 kapky oleje v jednom výstřelu; 
  • před přidáním aromatického oleje do lázně jej rozpusťte v "základně" - bříza, mandle nebo hrozny; 
  • Do zvlhčovače můžete přidat 1-2 kapky oleje a zapnout jej nejdéle 10-15 minut; 
  • používat esenciální oleje lépe po prvním trimestru těhotenství. Pokud je potřeba používat oleje v počátečních fázích, je lepší poradit se s lékařem.

Výhody pomerančů během těhotenství

Používání pomerančů během těhotenství je dost velké, stejně jako jakékoli jiné čerstvé ovoce s vysokým obsahem přírodních vitamínů. Pomeranče mají příznivý účinek na imunitní systém, udržují tón, snižují krevní tlak, jsou užitečné při potížích s muskuloskeletálním systémem.

Ironií je, že mnoho vitaminů v oranžových kůžích - v kůži jejich téměř dvakrát tolik jako v samotném těle. Existují pektiny, které stimulují činnost střev. Je vhodné přidat sušené pomerančové kůry v kompotu, želé, čaj. Z čerstvé kůry se získává nejkvalitnější kandované ovoce. V pomerančové slupce je hodně vitamínu C, flavonoidy, množství kyseliny askorbové, vitamínů A, P, B1, B2, fosforu, vápníku.

Pomerančový džus může aktivovat všechny funkce těla, stimulovat imunitu. Šťáva z pomerančů je vynikajícím prostředkem pro prevenci nachlazení ve výšce sezóny a také zlepšuje složení krve, zlepšuje trávení a spaluje tuky.

Pomeranče mohou snížit hladinu cholesterolu v krvi. Použití pomerančů s tučnou stravou může snížit zatížení kardiovaskulárního systému a udržovat nádoby v tónu. Časté používání pomerančů podporuje omlazení těla, čištění toxinů a toxinů.

Poranění pomerančů během těhotenství

Poškození pomerančů během těhotenství není plně prokázáno a se všemi užitečnými vlastnostmi někdy pomeranče může poškodit zdraví těhotné ženy. Někdy je zcela zakázáno pít pomerančový džus a jíst pomeranče během těhotenství. U onemocnění trávicího systému, zejména u žaludečních vředů, gastritidy s vysokou kyselostí, střevních poruch.

Kromě toho je příliš mnoho pomerančů v dnech vykládky příliš škodlivé - procento cukru v jednom ovoci je velmi velké. Proto je lepší kombinovat pomeranče s jinými druhy ovoce a bobulí. V opačném případě může denní spotřeba pomerančů v nekontrolovaných množstvích proměnit v diabetes. Používá-li se v moderování, nemá smysl mít obavy o vedlejší účinky. Těhotná žena stačí konzumovat 1-2 pomeranče denně 2-3x týdně, aby nasávala tělo potřebným množstvím vitamínů. Pomeranče hodně kyseliny listové, která je velmi potřebné v časných stádiích, protože přispívá k správnou tvorbu nervového systému nenarozeného dítěte, zabraňuje výskytu vrozených vad. Také, než se dostanete k pravidelnému příjmu pomerančů a pomerančového džusu, musíte si uvědomit, zda jsou po jejich užívání nějaké alergické reakce.

Proč chcete v průběhu těhotenství pomeranče?

Pokud chcete v průběhu těhotenství pomeranče, je to první známka akutního nedostatku vitaminů v těle těhotné ženy. Jedna velká oranžová obsahuje 225 AE vitaminu A; 250 μg vitaminu B5; 87 μg vitaminu B1; 60 μg vitaminu B6; 40 μg vitaminu B2; 282 μg vitaminu B3; 60 mikrogramů vitaminu C; 0,18 μg vitaminu E a citronové kameny jsou bohaté na hořčík - 10 mg, draslík - 181 mg, vápník - 40 mg, železo - 10 μg, měď - 45 μg, zinek - 70 μg. Pomeranče jsou schopni vázat a odstranit z těla škodlivé látky a toxiny, posílit imunitu během období nachlazení, zabránit zanesení cév s cholesterolem a jsou také lehce laxativ. Pomeranče jsou účinným způsobem, jak zmírnit únavu, slezinu, zlepšit funkci srdce a pomáhat v boji proti nadváze.

Dalším důležitým důvodem této touhy jíst pomeranč v průběhu těhotenství je skutečnost, že v citrusových rostlinách je přítomno velké množství kyseliny listové. Jedná se o jeden z nejdůležitějších prvků, zejména v prvních týdnech těhotenství, kdy se tvoří embryo a konkrétně se položí neurální trubice. Při nedostatku kyseliny listové existuje riziko vývojových malformací.

Samozřejmě, že při použití pomerančů, jako v jiných případech, potřebujete znát opatření. Při výskytu dokonce i nejmenší alergie z příjmu je lepší odmítnout. A pokusí se nahradit pomeranče jinými citrusovými plody - mandarinky, grapefruity, pomelo. Doporučená denní porce pomeranče pro těhotnou ženu je 1-2 kusy.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.