^
A
A
A

Špatný zápach z úst

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Špatný zápach, známý také jako halitóza, může být způsoben různými nemocemi. Nemějte strach, kočka by neměla mít čerstvý dech z máty, ale pokud je vůně velmi silná, špatná, příčinou může být onemocnění.

Co může způsobit špatný zápach z úst kočky?

Nejčastěji špatná vůně je způsobena nahromaděním špatně vonících bakterií v ústech vašeho domácího mazlíčka. To může vést k onemocnění zubů nebo dásní. Ve skutečnosti mohou být některé kočky obzvláště náchylné k plaku a k zubnímu kazu. To může také přispět k dietním a dermatologickým onemocněním. Stálý zápach z úst však může naznačovat vážnější nemoci, jako jsou onemocnění ústní dutiny, dýchací soustavy, gastrointestinálního traktu, jater nebo ledvin. Ve všech případech je halitóza signálem, že je nutné provést průzkum.

Jak zjistit příčinu špatné vůně z úst kočky?

Veterinární lékař může určit přesnou příčinu. Příčinou problému může být lékařská prohlídka. Pokud se to nepodaří, bude s největší pravděpodobností doporučen další výzkum. Buďte připraveni zodpovědět otázky týkající se výživy, ústní hygieny, fyzické aktivity a povahy a chování kočky jako celku.

Kdy mám navštěvovat veterináře?

Následující příznaky vyžadují pomoc veterináře:

  • Velký hnědý zubní kámen na zuby kočky, zvlášť pokud je doprovázen slinováním, obtížemi při jídle a červenými zanícenými dásněmi, může naznačovat vážné zubní a dásnící onemocnění.
  • Neobvykle sladká nebo ovocná vůně může naznačovat cukrovku, zejména pokud vaše kočka pije a močí častěji než obvykle.
  • Vůně moči z úst může být známkou onemocnění ledvin.
  • Neobvykle zkažený pach, doprovázený zvracením, nedostatkem chuti k jídlu a žlutavě zbarvenou rohovkou a / nebo dásněmi, může být známkou onemocnění jater.
  • Kočka se dotýká ústa tlapkou.

Jak je léčena špatná vůně z úst?

Léčba závisí na diagnóze veterinárního lékaře. Pokud je příčinou plak, může kočka potřebovat profesionální čištění. Pokud je to onemocnění trávicího traktu, jater, ledvin nebo plic, poraďte se s veterinářem o tom, jaké kroky byste měli vzít.

Jak zabránit výskytu špatného zápachu z úst kočky?

Mnoho lidí se domnívá, že špatný zápach z úst koček, zejména v určitém věku, je normální, ale není. Ve skutečnosti se péče o zubní zdraví vašeho domácího mazlíčka nejenže zpříjemní váš život, je to dobrá prevence:

  • Přiveďte své zvíře na pravidelné lékařské vyšetření, abyste se ujistili, že nejsou žádné nemoci, které by mohly způsobit halitózu.
  • Ujistěte se, že veterinární lékař sleduje stav zubů a vůni z úst vašeho kočka.
  • Zuby kočky často štětte - každý den je perfektní. (Ujistěte se, že používáte zubní pastu určenou pro kočky, protože lidské těstoviny mohou způsobovat žaludeční rozrušení u vašeho mazlíčka).
  • Promluvte si s veterinářem o přípravcích na ústní hygienu pro domácí použití, možná něco doporučí.
  • Poraďte se s veterinářem o stravě, která pomůže předejít zubnímu onemocnění. Někteří si všimli, že abrazivní působení způsobené žvýkáním pevných potravin může zpomalit tvorbu plaku.

Co se stane, když ignorujete špatný zápach z úst kočky?

Pokud nemáte léčbu žaludečních onemocnění a zubního kamene, oba příčiny, vzdorně špatné vůně, mohou vést k infekci a ztrátě zubů.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.