Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Těhotenství po apendicitidě

Lékařský expert článku

Gynekolog, specialista na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 20.06.2018

Appendectomie je poměrně častá a nejběžnější operace v ambulantní chirurgii. Pacienti se však včas nedostanou na operační stůl. Přibližně jedna pětina již komplikovaný větší či menší možnost studia, a proto se používá otevřenou operaci, někdy je nutné provést dlouhý řez nebo více pro instalaci kanalizace, to znamená, že provoz je velmi traumatizující. Proto ženy, které plánují těhotenství, místo toho vstoupily do operačního sálu, vzniká zcela jasná otázka: kdy můžete po operaci počítat a porodit.

Pooperační rizika

Takže s tím, co je třeba vzít v úvahu, plánujete těhotenství po chirurgické léčbě apendicitidy.

Nejprve je třeba vzít v úvahu objem operace. Pokud by apendicitida nebyla komplikovaná a byla odstraněna laparoskopií, prostřednictvím malých řezů - punktury, pak můžete otěhotnět o dva až tři měsíce později. Dokonce katarální forma apendicitidy a usnadněná verze chirurgické intervence jsou stres pro tělo. Musí projít čas, stačí k úplnému zotavení.

Dále bychom měli vzít v úvahu vliv takového negativního faktoru jako anestezie. Z hlediska míry negativního účinku je nejběžnější celková anestezie. Lokální a epidurální anestezie se považují za méně škodlivé. Nicméně, všechny léky proti bolesti mají silný účinek na tělo, jinak bychom pocítili bolesti během operace. Dva měsíce budou stačit k úplnému odstranění zbytků drogy.

Po čisté břišní operaci je třeba nejprve řídit vlastní zdravotní stav. Pokud se tělo rychle uzdraví, nemusíte se obávat bolesti v oblasti švu, pak stačí tří až čtyřměsíční zlom. Během čtvrtého měsíce intenzivně roste břicho, takže by to mělo stačit.

V současné době se nekomplikovaná apendicitida snaží uchýlit se k laparoskopické metodě odstranění. Proto je ve většině případů otevřená operace používána v pokročilých a komplikovaných případech. Pak je obvykle řez dostatečně dlouhý, protože orgány jsou vypláchnuty z hnisu, eliminují počáteční abscesy, vytvářejí odvodnění, někdy odstraňují trubičky na několika místech a dělají pro to další malé řezy. Těhotenství po apendicitidě s peritonitidou lze plánovat nejméně šest měsíců po operaci. To je čas, který potřebuje k úplnému zhojení švů. Kratší doba není dostatečná pro jejich úplné zjizvení. Rostoucí břicho se protáhne nedostatečně uzdravenými tkáněmi, hrozí nebezpečí vysokého stresu v oblasti švů, jeho ztenčení a dokonce prasknutí.

Navíc schéma léčení zánětlivého procesu v peritoneu zahrnuje silné antibakteriální léky, jejichž účinek pokračuje po určitou dobu po podání. To je třeba vzít v úvahu při plánování těhotenství po operaci k odstranění apendicitidy.

Dokonce i když se opravdu chcete stát matkou a onemocnění těžce narušilo vaše plány, nepokoušejte se a nerozlučujte se. Koneckonců v závislosti na tom, jak se zotavíte, závisí na průběhu budoucího těhotenství a na zdraví vyhledávaného dítěte.

Několik měsíců lze věnovat těmto aktivitám, které se nazývají plánování těhotenství - vyvážená a přiměřená výživa, procházky na čerstvém vzduchu, pomůže lépe se zotavit a posílit imunitu; plný odpočinek a pozitivní přístup - posiluje nervový systém a zvyšuje odolnost proti stresu. Je na čase, abyste se sami bližší, milovaní - tělo bude určitě reagovat s vděčností.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.