Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Vitamin E při plánování těhotenství pro ženy a muže: norma, jak pít, schéma příjmu

Lékařský expert článku

Porodník-gynekolog, odborník na plodnost
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Dokonce i ve 20. Letech minulého století studie provedené na potkanech ukázaly, že vyloučení některých potravin z výživy vedlo k neplodnosti. Přidáním listů salátu a oleje z pšeničných klíčků do jídla se obnovila reprodukční funkce. Tak byl objeven vitamín E a později byla popsána biologicky aktivní látka vitaminu α-tokoferolu, což v řečtině znamená "potomstvo, porod dítěte". Toto umožnilo v roce 1938 popsat chemický vzorec tokoferolu a syntetizovat ho. Od té doby je široce používán jako silný antioxidant a nástroj, který zvyšuje funkci mužských a ženských orgánů produkujících produkci pohlavních buněk. Proto je úloha vitaminu E v plánování těhotenství nepochybná a důležitá, a to jak pro ženy, tak pro muže, kteří se připravují na rodiče.

Vitamin E pro muže při plánování těhotenství

Příprava těla pro budoucí koncepci je nezbytná nejen pro ženy, ale i pro muže. 3-4 měsíce před plánovaným uskutečněním posílení reprodukční funkce, snížení negativních vlivů na životní prostředí, zlepšení ochranných vlastností imunity se doporučuje začít užívat řadu vitamínů, včetně vitaminu E a vitamín E pro muže při plánování těhotenství nedošlo k poškození buněčné struktury reprodukční orgány a zajistí vysokou pohyblivost a vitalitu spermií.

Vitamin E pro ženy v plánování těhotenství

Vitamin E pro ženy při plánování těhotenství je velmi důležitý, protože. Bude pomáhat při přípravě vaječníky rozvíjet plný vajec, a po úspěšné početí snižuje riziko potratu, blednutí plodu, placenta posílí, pomoc pro tolik jako 40 týdnů těhotenství se cítit dobře a dodat ovoce potřebné pro její rozvoj agentů. Další pozitivní aspekty úlohy vitaminu E zahrnují:

  • hormonální rovnováha;
  • zlepšení mikrocirkulace krve;
  • stabilizace tlaku;
  • zvýšená pružnost a pevnost svalové tkáně dělohy;
  • snížení hladiny cukru, což je pro diabetiky velmi důležité;
  • posilování odolnosti proti pronikání infekcí do reprodukčního systému.

Norma vitaminu E při plánování těhotenství

Pro stanovení norem vitaminu E při plánování těhotenství je nutné porozumět jednotkám jeho měření, tk. U některých balení je uvedena zkratka ME a u ostatních - jasná na všechny mg (miligramy). ME znamená měření látky v mezinárodních jednotkách. Chcete-li překládat, je-li to nutné z jedné jednotky do druhé, musíte použít následující vzorec:

1 mg vitaminu E = 1,21 ME

Denní příjem vitaminu E pro ženy a muže je odlišný, avšak v průměru činí 10-20 IU. Při plánování těhotenství, odborníci doporučují zvýšit na 200-400 IU, ale rozhodnutí musí být lékařem, s přihlédnutím k individuální parametry zdraví a lidské stravy. Je třeba vzít v úvahu skutečnost, že s produkty vitamín také vstupuje do těla. Tak, většina z nich se nachází v maticemi (100 g v různých druzích ořechů od 5 g do 25 g vitamin E) v sušených meruněk (5 g), špenát, pes růže, z pšeničných klíčků (2,5-3,8g), oliheň, Kalina (2- 2,2 g), losos (1,8 g) a další.

Klasifikace ATC

A11HA03 Tocopherol

Účinné látky

Витамин E

Indikace Vitaminu E při plánování těhotenství

Nejdůležitějším indikátorem pro použití vitaminu E při plánování těhotenství je jeho příznivý účinek na reprodukční orgány. Navíc tokoferol zvyšuje:

  • Imunita, ochrana těla před různými infekcemi;
  • elasticita a propustnost krevních cév;
  • regenerace tkáně.

Také vitamin E stabilizuje hormony, neutralizuje škodlivých faktorů (kouření, alkohol), a normalizuje krevní tlak, napomáhá vstřebávání vitaminu A, který také hraje důležitou roli v těle. Pokud jsou symptomy, jako je apatie, chronické únavy, nepozornosti, zvýšená nervozita, bolesti hlavy, poruchy funkce jater - může být příznakem nedostatku vitaminu E v těle a indikace pro jeho použití. I neúspěšné pokusy otěhotnět nebo porodit dítě - zvony, což ukazuje na potřebu nasycení těla vitamíny, včetně tokoferol.

trusted-source[1], [2], [3]

Formulář vydání

Vitamin E označuje vitamíny rozpustné v tucích. Forma jeho uvolňování je kapsle a olejový roztok. Obal kapsle je želatinový, uvnitř je světle žlutá olejovitá kapalina. Balení v blistrech a lahvičkách různých dávek: 100, 200 a 400 mg. Olejový injekční roztok je balen v tmavých lahvičkách s různými koncentracemi tokoferolu (5%, 10%, 25%, 30%).

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Farmakodynamika

Farmakodynamika vitamínu E je jeho antioxidační vlastnosti, schopnost ovlivnit metabolismus buněk, zlepšení krevního oběhu. To zvyšuje pružnost cév, zabraňuje různých poruch v reprodukčních orgánů mužů a žen, zabraňuje pronikání bakterií a infekcí pohlavních orgánů, se podílí na vývoji gonadotropinu - hormonu, který je vytvořen v placentě během těhotenství a zajišťuje normální vývoj to. Také lék má pozitivní účinek na srdeční činnost, zejména na myokard, krmení a zlepšení kontraktilní aktivity. Vitamin E zabraňuje anémie, která se účastní syntézy krevních enzymů. Hemoglobin, myoglobin, cytochromy, peroxidáza, atd. Stimuluje syntézu bílkovin snižuje produkci cholesterolu v játrech, podporuje absorpci vitamínu A.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Farmakokinetika

Farmakokinetika vitaminu E je následující. Polovina z celé použité dávky léku, vstoupí do gastrointestinálního traktu, je absorbována a dosáhne maximální koncentrace v krvi po 4 hodinách. Během absorpce se váže na lipoproteiny, které nejprve dopravují vitamín do lymfy a pak do krevního oběhu. Soustředí se na nadledviny, tuk a svalovinu, na hypofýzu, játra, varlata. Po všech metabolických procesech se vylučuje žlučí do střeva, kde pokračuje vstřebávání tokoferolu. Vše, co není absorbováno, se vylučuje výkaly. Produkty metabolismu (kyselina tokoferolová a glukuronidy) se vylučují močí.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Kontraindikace

První kontraindikací užívání vitaminu E je přecitlivělost na lék. Takže v každém případě můžete přečíst instrukce. Alergologové tvrdí, že tokoferol samotný nezpůsobuje alergické reakce. Vzhledem k tomu, že je často užíván s vitaminem A (retinol), histamin reakce na retinol není správně připisována vitamínu E. Ať už to bylo, ale odezva těla v podobě nevolnost, zvracení, průjem, vyrážka, svědění, bolest břicha, zřídka - sucho v ústech a krvácení z dásní a je známkou alergií na léčiva. Existují také varuje, u pacientů s hypertyreózou, diabetes mellitus, zánět žlučníku, hemofilie, cirhóza jater, onemocnění ledvin.

trusted-source[19]

Vedlejší efekty Vitaminu E při plánování těhotenství

Nežádoucí účinky vitaminu E při plánování těhotenství mohou nastat s nekontrolovaným příjmem léku. Nejvíce negativní z nich je snížení protrombinu v krvi (hypoprothrombinemie). To se projevuje ve špatné krevní srážlivosti krve, která vede k krvácení dásní, sliznice nosní, pohlavních orgánů. Je také možné zvýšit krevní tlak, exacerbace chronického onemocnění jater, pankreatitidu.

trusted-source[20], [21]

Dávkování a aplikace

Dávkování a dávku vitamínu E pro plánování těhotenství musí být vypočítána lékařem a jsou určeny k nasycení těla s vitamínem, připravit ženu nesoucí plod dlouhou dobu, a chránit své nenarozené dítě před škodlivým vlivem různých faktorů.

Denní dávky pro budoucí rodiče značně překračují denní požadavky těla a často způsobují strach. Ale otravy jsou možné, když užíváte lék v dávce, která je tisíckrát vyšší než je doporučeno.

Při přípravě na těhotenství, bez porodu žen nebo bez problémů s předchozím ložiskem stačí užít 100-200 IU denně. Pokud došlo k potratům, odloučení placenty, ztrátě plodu, předčasnému porodu nebo gynekologickým chorobám, dávka se zvyšuje na 200-400 IU.

U mužů doporučuje užívat 300 IU denně. Průzkumy těhotných žen svědčí o tom, že nejvýhodnější formou balení léčivého přípravku jsou kapsle, zejména proto, že nejčastěji existují potřebné dávky (100, 200, 300, 400 IU).

Schéma užívání vitaminu E během plánování těhotenství je následující: požadovaná dávka je rovnoměrně rozdělena na dvě dávky a užíváno ráno a večer. Kolik pít vitamín E při plánování těhotenství, bude definovat nebo určit lékaře s ohledem na všechny parametry. Typicky je minimální doba 1-2 měsíce, ale příjem může pokračovat po dobu půl roku až do koncepce dítěte.

trusted-source[22], [23], [24]

Kyselina listová a vitamin E v plánování těhotenství

Kyselina listová (vitamin B9) a vitamin E při plánování těhotenství - dvou silných agentů schopen připravit ženské tělo na vysoké zatížení v průběhu těhotenství a vytvářet zdravé orgány plodu. Kyselina listová je nezbytná pro vývoj oběhového a imunitního systému, normální tvorbu neurální trubice plodu. U mužů je pro produkci životaschopných spermií potřebný vitamin B9. V přírodních podmínkách vniká kyselina listová do organismu potravinami a také je produkována střevní mikroflórou. Potraviny, které obsahují vitamin patří fazole, játra, kvasnice, tmavý chléb, celozrnné, zelená zelenina, zvláště špenát, šťovík, a je přítomný v medu. Úplně uspokojit potřebu kyseliny listové přes potraviny je narušena skutečností, že v důsledku tepelného zpracování část vitaminu je zničena. Denní příjem kyseliny listové je 400 mkg.

Vlastnosti vitaminu E jsou zmíněny výše, zdůrazňujeme pouze jeho silné antioxidační a imunologické vlastnosti. S pomocí tohoto nástroje se postará nejen o budoucí matku, ale také o papeže.

trusted-source[25], [26], [27], [28]

Předávkovat

Předávkování vitamínem E se může vyskytnout při dlouhodobém podávání velkých dávek, které výrazně překračují doporučené dávky. To může vést k bolestem hlavy, poruchám trávicího systému (nevolnost, průjem, bolest břicha), únava, zvýšený krevní tlak.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Interakce s jinými léky

Interakce s jinými přípravky vitaminu E jsou následující: "je přátelé" s vitamínem A, protože chrání ji před oxidací a vitamínem C, který ho chrání před oxidací, spolu se selenem zvyšují vzájemný účinek antioxidantů. Při interakci s léky bylo zjištěno, že léky, jako jsou xenické, cholestraminové, gastální, se současným podáváním snižují míru absorpce vitaminu.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Podmínky skladování

Vitamín E je skladován na suchém, tmavém místě, při teplotě nepřesahující 25 stupňů.

trusted-source[40], [41], [42], [43]

Skladovatelnost

Životnost různých výrobců je odlišná (2 nebo 3 roky). Je nutné se podívat na balení tak, aby se nepoškodilo s rozbitým lékem.

trusted-source[44], [45], [46]

Recenze

Nejvíce pozitivní odpovědi na vitamín E od žen, které měly problémy s pojetím. Jejich šancí stát se matkou se spojují s příjmem této drogy. Ti, kteří ve fázi plánování jej užívali společně s kyselinou listovou a dalšími vitamíny a úspěšně prošli cestou od těhotenství do narození zdravého dítěte, nemohou jednoznačně přičíst svůj úspěch této konkrétní droze.

Farmakologická skupina

Витамины для взрослых

Pozor!

Pro zjednodušení vnímání informací byl tento návod k použití drogy "Vitamin E při plánování těhotenství pro ženy a muže: norma, jak pít, schéma příjmu" přeložen a předložen ve zvláštním formuláři na základě oficiálních pokynů pro lékařské použití drogy. Před použitím si přečtěte anotaci, která přichází přímo k léčbě.

Popis je poskytován pro informační účely a není vodítkem pro samoléčení. Potřeba tohoto léčiva, účel léčebného režimu, způsobů a dávky léčiva určuje pouze ošetřující lékař. Samodržení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.