^

Změny hCG v mimomaternicovém těhotenství a jejich diagnostická hodnota

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 19.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Během těhotenství dochází v těle ženy k více změnám. Některé z nich jsou viditelné pouhým okem, zatímco jiné jsou tak skryté, že je lze identifikovat pouze pomocí ultrazvuku nebo laboratorní diagnostiky. Například změny v hormonálním pozadí, které jsou zvláště znatelné, před vznikem vnějších příznaků, které naznačují porušení, lze určit pouze laboratorními metodami. Takže hladina hCG s mimomaternicovým těhotenstvím bude výrazně nižší než normální a příčinou zvýšených hladin tohoto hormonu se může stát gestační diabetes nebo chromozomální patologie plodu.

Je to laboratorní způsob, jak doktoři někdy náhodou odhalí závažné patologické stavy těhotenství již v počátečních fázích. A i když je obtížné posoudit, o konkrétních chorob, změny v hladinách hormonů dovolí čas, aby podezření na nemoc a podniknout nezbytné kroky k jeho léčbě, a pokud je to nutné přerušit abnormální těhotenství na základě pouhé analýzy hCG nebo AFP.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Komu a kdy je naplánována analýza HCG?

Obecný krevní test a analýza moči, které jsou pro ženy povinné při diagnostikování těhotenství, včetně ektopického, a registrace, mohou hodně říci o zdraví budoucí matky. Neposkytují dostatečné informace o vývoji plodu v různých obdobích těhotenství a jeho lokalizaci. Koneckonců, nesení dítěte je poměrně komplikovaný a zdlouhavý proces, jehož jednotlivé fáze jsou doprovázeny určitými změnami laboratorních ukazatelů, které lze vysledovat pouze pomocí speciálních testů a testů.

Jednou takovou speciální analýzou v těhotenství je studium hladin lidského choriového gonadotropinu (hCG). Co je hCG? Jedná se o specifický hormon, který prakticky chybí u zdravého člověka mimo období těhotenství. U mužů je detekce chorionického gonadotropinu v krvi možná pouze s vývojem onkologických onemocnění reprodukčního systému (teratom / seminom varlatu). Takové novotvary se nejčastěji objevují u chlapců a mladých mužů. V tomto případě analýza HCG pomáhá objasnit diagnózu.

Zvýšení hladiny choriového gonadotropinu u ženy s vysokou pravděpodobností indikuje nástup těhotenství. Faktem je, že pro produkci tohoto neobvyklého hormonu je zodpovědný za embryo, nebo spíše s jeho skořápkou, která poskytuje výživu plodu a je nazývána chorionem. Proto se hormon nazývá chorionika. Později, když se tvoří placenta (přibližně 3-4 měsíce po těhotenství), začne také produkovat hCG, ale v menším množství.

Chorion je vnější obálka plodu, která podporuje funkci dočasné endokrinní žlázy (žluté tělo) od okamžiku početí a vzniku placenty. Životnost žlutého těla, produkující estrogeny a progesteron, nezbytná pro udržení těhotenství, se zachovává přesně vývojem chorionického gonadotropinu. To znamená, že tyto procesy jsou vzájemně propojené a zaměřují se na přípravu těla ženy, která nese dítě. Není překvapením, že gonadotropin začíná být produkován chorií téměř od okamžiku koncepce dítěte, jakmile otcovo spermie sloučí s mateřským vejcem.

Hladina hormonu těhotenství se každým dnem výrazně zvyšuje až do 8-12 týdnů těhotenství, po němž postupně klesá, což je způsobeno přípravou organismu k porodu. Koneckonců, když se placenta tvoří ve druhém trimestru těhotenství, jsou všechny hlavní orgány a systémy dítěte již formovány a začínají fungovat. Jedná se o plnohodnotného malého muže, který se postupně připravuje na nezávislý život mimo matčinu lůnu.

Co je pro hCG v těhotenství tak důležité? Skutečnost, že díky němu podporuje potřebnou hladinu všech ostatních hormonů v ženském těle, včetně estrogenů a progesteronu, což je pro normální průběh těhotenství velmi důležité. Je zřejmé, že odchylka hladiny hCG od normálních indexů naznačuje určitá porušení.

Jaké jsou údaje pro analýzu hCG:

  • Je předepsán ženám, které mají zpoždění nebo nedostatek menstruace bez dalších příznaků těhotenství. Zvýšení hladiny chorionického gonadotropinu bude důkazem koncepce, která se vyskytla, jinak by došlo k některým porušením reprodukčního systému.
  • S pomocí analýzy lze zjistit velmi raném těhotenství až do termínu, protože zvýšení hladiny hCG v moči byl oslavován po dobu 6-8 dnů po početí (toto je jeden z nejrychlejších metod pro stanovení těhotenství) a žilní krvi, a to i po dobu 2-3 dnů.
  • Studie je předepsána pro podezření na víceleté těhotenství, kdy dva nebo více embryí roste v děloze a současně dospívá.
  • Tato analýza je zvláště důležité v případě, že lékař má důvod se domnívat, mimoděložní nebo nezdařeného potratu, který vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok a přerušení těhotenství (hCG mimoděložní těhotenství nebo zastavit vývoj plodu v děloze bude odchylka od normy).
  • po spontánním potratu nebo neprofesionálním potratu existují situace, kdy tkáně embryonálních a placentálních tkání nejsou zcela odstraněny z těla, což představuje nebezpečí pro zdraví ženy. Přítomnost chorionických a placentových reziduí bude signalizována vysokou hladinou hCG, jejichž produkty jsou normální v nepřítomnosti těhotenství, hCG by nemělo přesáhnout 5 IU na ml krve.

Je třeba říci, že tato analýza je předepsána těhotným ženám dnes a bez jakéhokoli náznaku. Toto delikátní období v životě ženy má několik kritických fází: 8, 12-14, 16-18 týdnů těhotenství. V této době je s větší pravděpodobností blednutí těhotenství nebo jiné patologie. V souvislosti s tím se provádějí screeningové studie speciálně pro tyto kritické fáze, což umožňuje včasnou diagnózu komplikací těhotenství.

Růst hodnot hCG říká, jak se plod rozvíjí a rozvíjí. Analýza hCG a studie krve na alfa-fetoproteinu a estriolu jsou proto součástí komplexu prenatální diagnostiky patologických stavů plodu.

U různých patologií těhotenství může být analýza hCG použita v dynamice, tj. S intervalem 2 dny. Faktem je, že během normálního těhotenství během tohoto období dochází k zdvojnásobení chorionického gonadotropinu v krvi. Při mimomaternicovém těhotenství a ještě více, když dochází k vyblednutí plodu, je zvýšení hCG mnohem méně intenzivní.

Příprava a technika analýzy

K určení hladiny choriového gonadotropinu v těhotenství se používají různé metody laboratorní diagnostiky. Nejjednodušší variantou testu jsou testovací proužky, jejichž mechanizmus účinku je založen právě na zvýšení hladiny hCG po počáteční koncepci.

Těhotenský test je možné zakoupit v jakékoli lékárně a dokonce i v supermarketech. Jedná se o světelný proužek s aplikovaným činidlem, který při styku s močí mění barvu, což vede k druhému proužku, který indikuje těhotenství.

Záležitost spočívá v tom, že po 6-8 dnech po koncepci v moči je již dostatečná hladina gonadotropinu pro diagnostiku těhotenství. Další věc je, že citlivost většiny testů umožňuje detekovat těhotenství až po 2 nebo více týdnech. Nejpřesnější jsou inkoustové a digitální testy, které by se neměly skládat do kontejneru s močem nebo kapkami moči, ale podávané pod čerstvým proudem.

10sekundový kontakt zkušebního proužku s močí stačí k zahájení reakce a jeho výsledek se může zobrazit po 1-10 minutách v závislosti na hladině hCG. Pokud se však obvyklé testy koncentrace hormonů a doby těhotenství mohou posuzovat především na intenzitě barvy manifestovaného pruhu, elektronická verze testu poskytne informace v digitální verzi.

Taková analýza hCG je zcela vhodná pro určení těhotenství, ale může říci málo o jeho načasování a povaze kurzu. Tedy. Obvyklé testy na hCG s mimoděložním těhotenstvím budou málo informativní. Ukáží přítomnost těhotenství v každém případě, ale úroveň gonadotropinu a dynamika jeho růstu lze odhadnout pouze. Podezření se může zdát nedostatečně intenzivní barvy druhého proužku nebo jeho nepřítomnost během opakovaných prohlídek.

Digitální test v tomto ohledu je zajímavější, protože umožňuje vyhodnotit koncentraci hormonu a ve druhé analýze dokonce posoudit, kolik se hladina hCG během určitého časového období zvýšila. Takové změny poskytují větší procento skutečných výsledků v prvních 2 měsících těhotenství, po kterých jsou možné příhody jako negativní výsledek těhotenského testu.

Podobným způsobem je v laboratoři analyzována moč pro chorionární gonadotropin. Těhotná žena v tomto případě bude muset předat novou ranní analýzu moči. Proč ráno? Vzhledem k tomu, že koncentrace gonadotropinu ovlivňuje objem opojné tekutiny. Čím více vody žena pije, tím nižší je koncentrace těhotenského hormonu, což zkreslí skutečné výsledky. Den před provedením testu se také nedoporučuje pít dostatek tekutin, zvláště před spaním.

Při mimořádném těhotenství a dalších komplikacích je nejvhodnější provést krevní test na hCG. V krvi je gonadotropin detekován rychleji než v moči a výsledky krevního testu jsou považovány za nejpřesnější. Krev se odebírá z žíly, po níž se kapalná část oddělí pomocí centrifugy a přidá se činidlo. Analyzátor konvertuje kvantitativní výsledky na digitální, který se používá k diagnostice průběhu těhotenství.

Jakákoli analýza má diagnostickou hodnotu, pokud jsou její výsledky spolehlivé, proto je před analýzou často vyžadována určitá příprava. V ideálním případě musí být krve, stejně jako moč, podáváno ráno před snídaní, někdy po probuzení. Ale i v případě, že by krev měla být provedena v jiné době, aby se zlepšila přesnost výzkumu, doporučuje se před jídlem užívat vodu a 5-7 hodin před analýzou krve.

Ektopické těhotenství

Téměř každá žena snuje v jediném dokonalém okamžiku, aby se stala šťastnou matkou vlastního dítěte. Ale za to musí počítat a vydržet dítě. Hnojení vajíčka nastává po jeho uvolnění do vajíčka, ale to nestačí k normálnímu vývoji těhotenství. Následně duo, který je vytvořen z lidského plodu (embryo) by se měla řídit vejcovodu přímo do dělohy, kde je připevněn k trvalému pobytu 2-3 týdny po k početí.

Ale někdy se stává, že ve stanoveném čase vejce nemá čas infiltrovat dělohu a musí se "usadit" jinde. Nejčastěji je místem její lokalizace samotná děložní trubice, méně často se fetální vajíčko fixuje v blízkosti vaječníku, v břišní dutině nebo děložní děloze. V každém případě, pokud se embryo vyvíjí mimo dělohu, mluvíme o patologii nazývané "mimoděložní těhotenství".

Tato situace je považována za nevhodnou pro normální vývoj dítěte, zvláště pokud je plod zakořeněn uvnitř děložní trubice. Rozměry lumenu vajíčkovodu se nepočítají s tím, aby se zvětšilo oplodněné vajíčko, ke kterému dochází, když plod roste a vyvíjí, takže plod zaostává ve vývoji a brzy zemře. K udržení takového těhotenství prostě nedává smysl.

Ektopická těhotenství mimoto ohrožuje život těhotné ženy. Malý lumen vejcovodu a nedostatečná elasticita jeho stěn jsou rizikovým faktorem pro rupturu orgánů, jak plod roste. Jedná se o extrémně nebezpečnou situaci, ve které existují silné bolesti a hojné vnitřní krvácení. Pokud pacient nepomůže včas, žena čelí smrti. Dokonce i kdyby se lékaři podařilo zachránit život, nebude možné obnovit poškozenou děložní trubici, takže možnost otěhotnění bude extrémně nízká. Koneckonců i po včasném zásahu se šance na těhotenství snižují o polovinu.

V prvních měsících po koncepci je téměř nemožné odlišit mimoděložní těhotenství od normální bez zvláštních studií. Žena může dokonce rozvinout toxikózu v raných stádiích, zvlhčovat mléčné žlázy, zastavit menstruaci nebo se proměnit v měsíční skrovné mazlení.

Bez ohledu na lokalizaci embrya obklopuje uvnitř pláště (choriových), který produkuje lidský choriový gonadotropin, a tedy hladiny hCG při ektopické těhotenství zvýšenou. Co tedy může analyzovat pomoc v takové situaci? A skutečnost, že hCG v těhotenství děložního a mimoděložního je výrazně odlišná.

Úroveň hCG v mimoděložním těhotenství

Ektopické těhotenství je situace, kdy se plod nemůže vyvíjet normálně. Zatímco je malá a může být bezpečně umístěna do lumen děložní trubice, vývoj může pokračovat normálně, jak dokazuje pravidelně rostoucí hladina chorionického gonadotropinu. Postupně se ale mění dynamika růstu hCG v mimoděložním těhotenství.

Abyste lépe porozuměli rozdílu mezi nárůstem hCG u dělohy a mimoděložního těhotenství, potřebujete znát hladinu chorionického gonadotropinu v nepřítomnosti těhotenství. Předpokládá se, že koncentrace tohoto specifického hormonu se mění každých 1,5-2 dní, během kterého se indexy zvyšují téměř dvakrát. To znamená, že po provedení měření hCG v intervalech i v několika dnech je již možné vyvodit definitivní závěry o průběhu těhotenství.

Nemá smysl popsat denní změny v hCG během těhotenství, postačí, aby byla norma považována za týden s normálním vývojem plodu, a pak porovnat míry hCG se sazbami pozorovanými při mimomaternicovém těhotenství.

Pokud žena není těhotná, gonadotropin v krvi nemusí být detekován nebo obsažen v množstvích nepřesahujících 5 IU / ml. Jedná se o tzv. Referenční bod nazvaný referenční. Další zvýšení hCG bude znamenat již na těhotenství u žen nebo onkologii u mužů. Ale protože chorionický gonadotropin začíná být propuštěn už od okamžiku koncepce plodu, v prvním týdnu těhotenství mohou jeho indexy vzrůst až na 20-35 IU / ml.

Během 1-2 týdnů těhotenství, kdy je plod stále na cestě k děloze, se obsah hCG v ženské krvi pohybuje od přibližně 20 do 350 IU / ml. Zdůrazňujeme slovo "přibližně", protože různé laboratoře určují koncentraci gonadotropinu během těhotenství různými metodami, které mohou poskytnout různé výsledky. Proto v každé instituci této povahy vyvinuly vlastní tabulky, které určují míru hCG v normálních a patologických těhotenstvích.

Zde je příklad jedné z těchto tabulek, kde první sloupec odráží gestační období týdnů a druhý horní a dolní limit hCG v IU na ml krve.

1-2

25-156

2-3

101-4870

3-4

1110-31500

4-5

2560-82300

5-6

23100-151000

6-7

27300-233000

7-11

20900-291000

11-16

6140-103000

16-21

4720-80100

21-39

2700-78100

 

 

Pokud jsou výsledky ručně psaných testů v rozsahu výše uvedené tabulky, nelze to považovat za omluvu za paniku. Tabulka je výhradně pro informační účely a na jejím základě lze vidět, jak před 7-11 týdny těhotenství, hCG sazby jsou ve znamení výbuchu a pak postupně začínají klesat.

Zkoumali jsme dynamiku chorionického gonadotropinu v normálním průběhu těhotenství a správné umístění plodu a co je hCG v mimoděložním těhotenství? Obecně platí, že obraz je totožný: nejdříve dochází ke zvýšení hodnot hCG a pak k jeho poklesu. Zde je však zvýšení hladiny hCG v tomto případě výrazně nižší než při normálně se rozvíjejícím těhotenství.

Takže během prvních dvou týdnů těhotenství nemusí být rozdíl v růstu chorionického gonadotropinu pozorován. Ale již u ukazatelů 3-4 týdnů může být méně než 2 a vícekrát, než je nutné pro toto období. Maximální hladina hCG u mimomaternicových těhotenství obvykle nepřesahuje 75 000 IU / ml, zatímco v normálním těhotenství ve stejném období ukazatele dosáhnou 291 000 IU / ml.

Jak vidíte, rozdíl je hmatatelný. Nízké hladiny lidského choriogonadotropinu je známkou toho, že ovoce je zakrnělé, a na jeho místě ve vejcovodu je nevyhnutelný. A bez ohledu na to, jak bylo ovoce koncipováno. Oplodnění in vitro, oplodněného vajíčka, když sedí přímo do dělohy ženy, také nastat situace, kdy embryo mění svou polohu, sklouznutí do vejcovodu nebo břišní dutiny, kde se pevné a následně zvyšuje. HCG v mimomaternicovém těhotenství po IVF má stejnou dynamiku jako při přirozené koncepci, což nevedlo k přenosu vajíčka do dělohy.

Není-li mimomaternicové těhotenství zjištěno v prvních týdnech od počátku, je pomalý růst hCG pozorován až do 7-8 týdnů a pak klesá. V tomto okamžiku se nejčastěji zhoršuje vyblednutí plodu, když přestane jeho vývoj a zahyne, což, pokud není správně umístěno, je s největší pravděpodobností. Ale taková přestávka se může stát předtím.

Úroveň hCG v mrtvém těhotenství nikdy nedosáhne vysoké úrovně a po smrti embrya začíná rychle klesat. Ale za normálních netěhotných úrovni, může se přiblížit až po potratu nebo potratu, a dlish, že pokud tělo matky nezůstává částic embryonální tkáně nebo placentou.

Při mimomaternicovém těhotenství a embryo ve zpomalení ve vajíčce není nezávislé odmítnutí embrya, i když je plod zmrzlý. V tomto případě s přetrvávajícím patologickým těhotenstvím bude hladina hCG extrémně nízká a bez chirurgického zákroku ji nelze vynechat.

Změny v hCG v mimořádném těhotenství, odlišné od normy, umožňují podezření na patologii, ale to nestačí k přesné diagnóze. Snížení indexů tohoto hormonu je také pozorováno, když existuje nebezpečí potratu, způsobeného zpožděním vývoje embrya nebo nedostatečností placenty. Dokonce ani takové příznaky jako bolesti v dolní části břicha a rozmazání hnědého nebo červeného výboje nejsou specifické a nelze je diagnostikovat. Z tohoto důvodu je pro potvrzení mimoděložního těhotenství důležité také výsledky ultrazvuku, které prokazují nepřítomnost plodu v děloze za přítomnosti dalších příznaků těhotenství.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.