^

Gastritický chléb: černý, žito, celozrnný, otruby

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 16.10.2021
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Při akutním nebo chronickém zánětu sliznice žaludku - gastritidy - je nutné zefektivnit dietu a dodržovat určitou dietu. A pacienti často kladou otázku, zda je možné jíst chléb s gastritidou, a pokud ano, který z nich.

Je možné jíst chléb během gastritidy?

Nejprve si ujasníme, jaké jsou výhody chleba, který je od dávných dob nejdůležitějším lidským jídlem. Pouze v EU výroba tohoto produktu (podle údajů za rok 2016) - 32 milionů tun ročně. Průměrná spotřeba chleba na obyvatele v EU je přibližně 55 kg. Spotřeba se však v různých zemích liší. Například, Němci konzumují 80 kg chleba za rok, francouzština - 59 kg za rok, a Britové - méně než 50 kg za rok. [1]Potravinářské výrobky z obilných zrn poskytují asi 20-50% celkového počtu kalorií pro populaci naší planety.[2]

V mírném množství je chléb prospěšný, protože dodává tělu živiny, jako jsou sacharidy (ve formě škrobu) a rostlinné bílkoviny ve formě albuminu, globulinů, lepku (lepku), pšeničné mouky [3]a sekalinu, což je forma lepku žitné mouky, která obsahuje aminokyseliny, fosfor, vápník, sodík, hořčík, železo (ve formě solí kyseliny fytové), selen a vitamíny (beta-karoten, thiamin, tokoferol, kyselina listová, riboflavin, niacin). Existují také rezervní proteiny - prolaminy, které obsahují vysokou hladinu aminokyselin glutaminu a prolinu.

Obsah rostlinných bílkovin v chlebu se pohybuje v rozmezí 5-20% (v závislosti na typu pšenice, ze které se mouka vyrábí), ale jsou pouze 75-80% strávené. Současně může být individuální stravitelnost esenciálních aminokyselin lysinu a histidinu obsaženého v pšeničném lepku vyšší - až 86-95%.[4]

Podle odborníků v oblasti zdravé výživy by měla být polovina denního příjmu kalorií pokryta sacharidy (to jsou lidské svaly, které „pracují“ na nich) a jedním ze zdravých zdrojů sacharidů jsou například dva nebo tři standardní kousky černého chleba: to je 45-60 g sacharidů, což dává 65-90 kcal. Černý chléb navíc obsahuje vlákninu (vlákno), která přispívá k normální střevní motilitě a jejímu vyprazdňování, stejně jako nižší hladina LDL (špatný cholesterol) a stabilní hladina cukru v krvi.[5]

Přítomnost gastritidy však znamená, že je nutné omezit konzumaci mnoha produktů a v mnoha případech se kontraindikace vztahují i na chléb - aby se zabránilo možným komplikacím ve formě exacerbace bolestivých symptomů. Nezapomeňte na alergii na  lepek.[6]

Je třeba mít na paměti, že na rozdíl od chleba, který jedli naši předci, je moderní chléb plný přísad a konzervačních látek... [7]

Jaký druh chleba máte pro gastritidu?

Jaký druh chleba lze jíst během gastritidy. Podle  gastritické diety můžete účelně použít sušený (stale) chléb nebo suché plátky chleba. Sladké pečivo je kontraindikováno.

Stejný princip je používán pro chléb s gastritidou s vysokou kyselostí (čtěte -  Dieta pro gastritidu s vysokou kyselostí ), stejně jako chléb pro erozivní gastritidu (viz -  Dieta pro erozivní gastritidu ).

Je tedy dovoleno použít sušený bílý chléb pro gastritidu, jak hyperkyselinu, tak hypokyselinu. Gastroenterologové také doporučují sušený chléb bez kvasinek při gastritidě na pozadí hypochlorhydrie, protože nízká úroveň kyselosti v žaludku vede k nedostatečnému trávení škrobu z kvasnicového chleba, který se „uvízne“ ve střevě, čímž vytváří podmínky pro nadměrný růst kvasinek a bakterií.

Vyvstává otázka, proč ne čerstvý chléb během gastritidy. Za prvé, sušení chleba, zejména při teplotě + 65-80 ° C (v tousteru nebo v peci), snižuje enzymatickou aktivitu amyláz obsažených v mouce.

Za druhé, když se konzumuje chléb, proces jeho trávení začíná v ústech, kde se za působení slin (s alkalickým Ph) škrob promění nejprve na dextrin a pak na maltózu. [8]Při žvýkání čerstvého chleba však slinění nezpůsobuje sliny, což vede k jeho delšímu trávení v žaludku. Ale suchý chléb a sušenky z něj stimulují slinění, to znamená, že v žaludku budou tráveny rychleji a snadněji.

V dutině žaludku po určitou dobu pokračuje štěpení škrobu slinami a pak se uvolňuje žaludeční šťáva, jejíž působení (díky pepsinu a kyselině chlorovodíkové) probíhá další trávení chleba - přibližně během 2-2,5 hodin.

Jaký druh chleba lze jíst při exacerbaci gastritidy? Chléb je na seznamu produktů, které v případech akutního onemocnění,  dieta pro chronickou gastritidu  (Pevznerova strava č. 5a) zakazuje konzumaci.

Chléb pro gastritidu: černá, žito, Borodino, s otrubami

Nedoporučuje se používat černý chléb s gastritidou s vysokou kyselostí: tento chléb zvyšuje produkci kyseliny v žaludku a obsahuje také fenolické kyseliny a dehydrodimery kyseliny ferulové, které dále dráždí žaludeční sliznici. [9]

Mezi kategorické kontraindikace patří žitný chléb s gastritidou na pozadí zvýšené kyselosti žaludeční šťávy, protože kyselost tohoto typu chleba se zvyšuje a je stravitelná mnohem tvrději než bílý chléb. [10]

Podobně by se při gastritidě neměl konzumovat chléb Borodino - vzhledem k nadměrnému obsahu kyselin v kvásku z žita používaného při pečení.

Gastroenterologové nedoporučují jíst celozrnný a otrubový chléb s gastritidou: tyto druhy chleba mají silnější peptogenní účinek a kyselina fytová z pšeničných vláken snižuje absorpci vápníku, železa a zinku. [11], [12]

A konečně, chléb a máslo pro gastritidu mohou být, ale pouze odděleně, protože jsou jinak tráveny a tuky zpomalují trávení sacharidů a proteinových proteinů. Je důležité, aby pacienti s gastritidou jedli pomalu trávené jídlo co nejméně, aby nedošlo k přetížení nemocného žaludku.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.