^

Zdraví

A
A
A

Analýza mikroflóry z pochvy

 
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Obecná klinická studie materiálu z pochvy

Vyšetření vaginálního výboje se provádí za účelem posouzení povahy mikroflóry a identifikace zánětlivého procesu, jakož i při identifikaci atypických buněk a hodnocení produkce pohlavních hormonů ("hormonální zrcadlo"). Materiál pro cytologickou diagnózu se získává různými způsoby: aspirací a oškrábáním obsahu zadního vaginálního foriska, cervikálního kanálu nebo získání nátěrů tiskovin.

Mikroflóra vagíny

Při diagnostice zánětlivých procesů genitálního traktu hraje nejdůležitější roli studium mikroflóry oddělených. Z moderních poloh je normální mikroflóra genitálního traktu považována za soubor mikrobiocenóz zabírajících četné ekologické výklenky na kůži a sliznicích. Mikroorganismy tvořící normální mikroflóru pochvy jsou mezi sebou v různých vztazích (neutralismus, konkurence, komensalismus, synergismus, parazitismus atd.). Změna počtu určitých mikroorganismů v odpovídajícím biotopu nebo výskyt bakterií, které nejsou charakteristické pro tento biotop, slouží jako signál pro reverzibilní nebo nevratné změny v odpovídajícím spojení mikroekologického systému. Vlastností normální mikroflóry genitálního traktu u žen je jejich rozmanitost.

Volitelné laktobacily dominují ve vaginálním obsahu žen s pravidelným menstruačním cyklem a těhotenstvím, ale prakticky nevyskytují u prepubertálních dívek a žen po menopauze. Počet laktobacilů v pochvě zdravých žen je 10 5 -10 7 CFU / ml. Produkce estrogenů u žen v reprodukčním věku zvyšuje obsah glykogenu ve vaginálním epitelu. Glykogen se metabolizuje na glukózu a následně laktobacily na kyselinu mléčnou. Poskytuje nízké pH (méně než 4,5), podporuje růst acidofilních mikroorganismů, zejména bakterií mléčného kvašení. Přidání laktobacilů ve vaginální biocenózy kompozice obsahuje více než 40 dalších druhů bakterií, ale jejich poměr není vyšší než 5% z celkového počtu mikroorganismů. U zdravých netěhotných žen řadí sekvenci z následujících bakterií: Lactobacillus, Bifidobacterium, peptokokki, Bacteroides, Staphylococcus epidermidis, Corynebacterium, gardnerelly, mobilungus, Mycoplasma. Poměr anaerobní flóry k aerobní je 10: 1.

Druhové složení normální mikroflóry pochvy

Mikroorganismy

Obsah, frekvence detekce

Celkový počet mikroorganismů

10 5 -10 7 / ml

Fakultativní laktobacily

Více než 90%

Jiné mikroorganismy:

10%

Staphylococcus epidermidis

36,6%

Bifidobakterie

50%

Candida albicans

25% (u těhotných žen až 40%)

Gardnerella vaginalis

40-50%

Ureaplasma muž

70%

E. Coli

V malém množství

Stafylokoky a streptokoky

V malém množství

Anaerobní mikroflóra (bacteroides, peptostreptokoky, klostridie)

V malém množství

Normální bakteriální flóra má antagonistickou roli, brání invazi patogenních mikroorganismů a jakákoli invaze do zdravého epitelu je téměř vždy doprovázena změnami v mikroflóře vagíny.

Pro posouzení stavu vaginální flóry v klinické praxi po dlouhou dobu používané klasifikaci bakteriologické čistoty 4 stupňů vzhledem k množství laktobacilů, přítomnost patogenních bakterií, leukocyty, epitelové buňky.

  • Stupně. V roztocích, epiteliálních buňkách a čisté kultuře fakultativních laktobacilů. Reakce vaginálního obsahu je kyselá (pH 4-4,5).
  • II stupeň. Malý počet leukocytů, případně tyčinky laktobacilu jsou menší, existují další saprofyty, zejména grampozitivní diplokoky, obsahová reakce zůstává kyselá (pH 5-5,5).
  • III stupeň. Velké množství epiteliálních buněk, leukocytů. Volitelné laktobacily v malém množství, různorodá koksová flóra; reakce je slabě kyselá nebo zásaditá (pH 6-7,2).
  • IV stupeň. Epitelové buňky, mnoho leukocytů, různorodá pyogenní flóra v úplné nepřítomnosti vaginální kolie, je reakce zásaditá (pH nad 7,2).

V současné době je zřejmá konvenčnost této klasifikace a její nedostatečná informovanost. Nezohledňuje rozmanitost druhů normální mikroflóry, jejich vzájemné vztahy, stejně jako možnou přítomnost patogenních patogenů, jako jsou gonokoky, trichomonády, houby, chlamydia atd.

Porušení parity zachování různých druhů mikroorganismů nebo specifická struktura jejich sdružování vede k výskytu zánětlivých procesů pochvy. Mechanismy, které mění normální vaginální ekosystém zahrnují: hormonální faktory, které určují obsah glykogenu v epiteliálních buňkách; mikrobiální antagonismus; porušení imunitního systému; sexuální chování.

Pro správnou interpretaci patologických změn zánětlivých procesů v genitálním traktu žen je důležité znát cytomorfologické rysy normální sliznice vaginy.

Epitel vagíny (vícevrstvý plochý) během menstruačního cyklu podléhá cyklickým změnám pod vlivem pohlavních hormonů. V vícevrstvém plochém epitelu vagíny lze rozlišit následující vrstvy: povrchní, střední, vnější bazální a vnitřní bazální. V prvních dnech po menstruaci zůstává přibližně třetina vaginálního epitelu a pak znovu během menstruačního cyklu.

Ve skvrnách pocházejících z pochvy jsou rozlišeny čtyři typy epiteliálních buněk.

  • Buňky povrchové vrstvy jsou velké (35 až 30 μm) polygonální, jádro je malé (6 μm), pyknotické. Buňky se nacházejí častěji odděleně. Tyto buňky jsou přítomny ve velkých počtech od 9. Do 14. Dne menstruačního cyklu.
  • Buňky mezivrstvy mají menší velikost (25-30 mikronů), tvar je nepravidelný, jádro je větší, kulaté nebo oválné. Buňky jsou často uspořádány ve vrstvách. Prezentujte ve všech fázích menstruačního cyklu.
  • Parabazální vrstvové buňky mají malou velikost, kulatý tvar, s velkým kulatým centrálním jádrem. Prezentují se v malých množstvích pouze během menstruace a objevují se v roztocích během menopauzy nebo amenorey.
  • Buněčný bazální (nebo atrofický) méně parabazální, zaoblený, s velkým jádrem, poměr jádra a cytoplazmy je 1: 3. Objevují se menopauza a postnatální amenorea.

Během vaginální adičních šmouhy epitelové buňky, červené krvinky mohou být přítomny (mírný pokles na poškození tkáně), leukocyty v množství 6-8, a po ovulaci až 15 v pohledu, který se dostane do výboje nebo migrací přes vaginální stěny, nebo jako součást zánětlivý exsudát.

Sliznice cervikálního kanálu je pokryta vysokým hranolovým epitelem s bazálním uspořádáním jader, cytoplazma buněk obsahuje sliz. Často jsou rezervní (kombinované) buněčné prvky často nalezené pod prismatickým epitelem. Dva typy epitelu - vícevrstvý plochý a hranolový - kontakt v oblasti vnějšího děložního hrdla. Ve skvrnách se obvykle nacházejí prismatické epiteliální buňky, jednotlivé metaplastické buňky, hlen (ve slizniční trubici leukocytů může být velmi mnoho - až 60-70 v zorném poli).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.