Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Bimanální vaginální vyšetření

Lékařský expert článku

Onkolog, radiolog
, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 11.04.2020

Vaginální (vnitřní) vyšetření se provádí pomocí středních a indexových prstů jedné ruky (obvykle správné). Na druhé straně musíte nejprve zředit pupínky. Vaginální vyšetření k určení stavu svalstva pánevního dna, předsíň, žlázy, močové trubice, vagina (objem, roztažnost, bolest, přítomnost patologických procesů, stav oblouky), vaginální část děložního hrdla (poloha, velikost, tvar, textura, povrch, mobilita, bolest, stav vnějšího hrdla).

V budoucnosti pokračuje studie dvěma rukama (vložená do pochvy a druhou rukou přes přední břišní stěnu).

Dvouruční vaginální (dvoučetná, kombinovaná, vaginálně-abdominální) studie je hlavní metodou rozpoznání onemocnění dělohy, příček, peritonea a celulózy. Při studiu dělohy určuje její polohu (sklon, klín, atd.), Velikost, tvar, konzistenci, pohyblivost, bolestivost. Pohybujte vnější rameno na boční stěny pánve (střídavě) a vnitřní rameno do bočních oblouků vaginy, prozkoumejte přídavky dělohy. Nezměněné vajíčky a vaječníky obvykle nejsou vyšetřovány.

Kartáč druhé ruky vyrobený palpaci pánevní části břišní stěny podle určitých pravidel. Tak je možné nastavit šířku vaginálního otvoru, stav hráze, na svalů pánevního dna, vaginální délku a hloubku pochvy klenby, délce a stavu vaginální části děložního čípku, dělohy těla (poloha, velikost, konzistence, mobility, bolest, tvaru, atd). A vajíčka (vajíčka a vaječníky). Tato studie může také poskytnout představu o stavu pánevní stěny (kostní exostóza).

Chcete-li získat nejúplnější informace, musíte sledovat určitou sekvenci. Nemoci uretry jsou vyloučeny, její stav je odhalen (zhuštěný, zhutněný, bolestivý). Stanoví se kapacita vagíny, stupeň sklopení sliznice, stav stěn.

Dalším krokem je studium vaginální části děložního hrdla. Jeho normální velikost je přibližně hřeben paláce palce.

U žen, které porodí, je děložní děloha válcová, v nuliparózní - kuželovité. Konzistence cervikálních tkání je poměrně hustá. Stav vnějšího faryngu má velký význam (v normě je uzavřen).

Poté je vyšetřena děloha. Jsou určeny jeho tvar, velikost, konzistence, posunutí, citlivost během palpace a pohybu.

Zvětšení dělohy může indikovat těhotenství nebo otok. Různá konzistence, asymetrie dělohy a její nárůst mohou být spojeny s nádorovým procesem. Omezení pohyblivosti dělohy je nejčastěji způsobeno zánětlivým nebo adhezivním procesem.

Další etapou je stanovení stavu děložních příměsí. Za tímto účelem jsou zkušební prsty střídavě přeloženy do bočních oblouků. Nezměněné přídavky dělohy mohou být palpované v štíhlé ženě as dobrou relaxací přední břišní stěny.

Pokud jsou přídavky hmatatelné, věnujte pozornost jejich velikosti, tvaru, ostrosti obrysů, povaze povrchu, konzistenci, mobilitě a citlivosti.

Při akutní zánětlivá onemocnění končetin z dělohy interní studie bolestivě hmatatelný obrysy rozmazané orgány, často není možné identifikovat palpací dělohy obecné zánětlivé konglomerátu. Při chronickém zánětu jsou pozměněné přídavky mnohem jasnější, mají méně bolesti, jsou umístěny v srázech, které omezují jejich pohyb.

Ovariální cysty jsou častěji jednostranné, hmatatelné jako čirá, zaoblená forma s hladkým povrchem, dostatečně mobilní a bezbolestná.

Ovariální cysty s hustší, někdy nerovnoměrnou konzistencí mohou být pohyb nádoru omezeny.

Při pokročilých formách rakoviny vaječníků v malé pánvi se zjistí masivní nehomogenní nádorové konglomeráty. Propastání dělohy není možné.

Potom pokračujte ke studiu parametrů. Obvykle tkáně parametru nejsou cítit prsty. U zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů může být celulóza prezentována jako edematózní, ostře bolestivá, v některých případech se stává hustší (po zánětu v minulosti). Posouzení stavu parametrů je nezbytné u maligních novotvarů, protože metastázy v rakovině děložního čípku probíhají cestou lymfatických cest k lymfatickým uzlinám na bočních stěnách pánve. V tomto případě je vlákno zhutněno a cervix je tažen směrem vzhůru nebo k jedné z bočních stěn pánve.

Některé změny mohou být zjištěny v sakro-děložních vazbách (u chronických zánětlivých procesů s převahou změn v cévnatém lese). Ligamanty (za dělo) jsou hluboké, ztužené, ostře bolestivé. Pohyby dělohy, zejména v přední části, způsobují vážnou bolestivost.

Rektální, rektální a přední strana-abdominalyyue-vaginální studie provedené na svědectví (nebo další studium) v pannách, s atrézie nebo stenózou pochvy, s (zánětlivých nebo nádorových procesů v reprodukčním systému.

Rektální vyšetření se provádí pomocí druhého prstu pravé ruky a několika prstů vlevo (pravo-břišní). Pomáhá reprezentovat stav děložního čípku, paraparinálního a pararektálního tkáně, stanovit změny v konečníku (zúžení, komprese nádorem, infiltrace stěn apod.). Tato studie se používá také u pacientů, kteří nežili sexuální život (se zachovalou hymenou ). Rektovaginální vyšetření se provádí vložením druhého prstu do vaginy a třetí do konečníku. Tato kombinovaná studie je vhodná pro podezření na patologické změny v parametrickém vlákně a v oblasti konečníku.

U všech žen s gynekologickým vyšetřením pro provedení bakteriologické studie se z močové trubice, vagíny a cervikálního lana odebere nátěry. Materiál se aplikuje na dva klouzačky, oddělené (dole) na tři části - U (urethra), C (cervikální kanál) a V (vagína). Před užitím skvrn se močová trubice snadno masíruje (venku). Přidělení se provádí sondou sondy, hrotem kleští, nebo přednostně lehkým škrábáním se speciální lžící (Folkman) a aplikuje se na obě skluzavky (část M). Proveďte následující tahy v pochvě, vložte zrcadla. Tampón z cervikálního kanálu se užívá stejným způsobem jako z močové trubice. Alokace z zadního vaginálního fornixu jsou obvykle prováděny pomocí špachtle (pinzety, kleště). Roztoky se aplikují na odpovídající části objektivu (C a V).

Pro cytologické vyšetření se všechny ženy, které nejprve vyšetřily gynekologové na ambulantní klinice nebo přijaly do nemocnice, odebraly z cervikálního povrchu skvrny a materiál z cervikálního kanálu. "

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Co je třeba zkoumat?

Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.