Fact-checked
х

Veškerý obsah iLive je lékařsky zkontrolován nebo zkontrolován, aby byla zajištěna co největší věcná přesnost.

Máme přísné pokyny pro získávání zdrojů a pouze odkaz na seriózní mediální stránky, akademické výzkumné instituce a, kdykoli je to možné, i klinicky ověřené studie. Všimněte si, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou odkazy na tyto studie, na které lze kliknout.

Pokud máte pocit, že některý z našich obsahů je nepřesný, neaktuální nebo jinak sporný, vyberte jej a stiskněte klávesu Ctrl + Enter.

Výtok z pochvy

Lékařský expert článku

, Lékařský editor
Naposledy posuzováno: 17.06.2019

Žádný vaginální výtok z patologických nečistot nemůže být psychogenní. Výtok z pochvy často má nepříjemný zápach, způsobuje svědění v pochvě a je výsledkem infekce.

Velmi hojný výtok z pochvy se může objevit kvůli přítomnosti cizího těla (například zapomenutý tampon atd.).

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Co je to vaginální výtok?

Vaginální výtok zřídka odpovídá klasickému popisu.

Psychogenní výtok z pochvy

Počet z nich se zvyšuje s pubertou, zvýšenou sexuální aktivitou, těhotenstvím, stejně jako užíváním kombinovaných tablet (což vyvolává obavy).

Vulvovaginitis mycotic (drozd vagíny) (Candida albicans)

Jedná se o nejčastější příčinu vaginálního výtoku, klasicky označovaného jako "zakřivené". Vulva a vagina mohou být zčervenalé, rozřezané a bolestivé, zvláště pokud je přiložena alergická složka. Partner nemusí mít žádné příznaky.

Rizikovými faktory jsou těhotenství, užívání antikoncepčních a jiných steroidních přípravků, stavy imunodeficience, užívání antibiotik a také diabetes - je zapotřebí test glukózy.

Při mikroskopickém vyšetření jsou detekovány vlákna mycelia nebo charakteristické oválné spory. Kultivujte na médium Saburo.

Diagnostika vaginálního výtoku

Zjistěte si vlastnosti anamnézy. Postihuje pacient riziko vzniku sexuálně přenosné nemoci? Pokud má pacient podobné onemocnění, je nutné vyšetřit osoby, které byly s ním v sexuálním styku, pro které byste se měli obrátit na gynekologické a urologické kliniky.

Proveďte vyšetření pomocí zrcadel (pokud se nevyskytuje žádná výrazná bolest) a odstraňte škrábance. Pro detekci chlamydií se vyžaduje cervikální nátěr (a výsev na speciálním médiu), pro detekci kapavky - cervikální nátěr.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Léčba vaginálního výtoku

Jediná injekce pesarií s imidazolem postačuje, např. 500 mg clotrimazolu plus krém na vulva (a pro partnera). Pacientovi je třeba vysvětlit, že výtok není spojen s pohlavně přenosnými nemocemi.

Trush se často objevuje; předepsat vaginální koule s nystatinem v noci po dobu 14 dnů nebo flukonazol v dávce 150 mg perorálně (ale ne během těhotenství). Obvyklá kandidóza (například v ústní dutině, v gluteální drážce) u obou partnerů může být příčinou reinfekce. Zamezte nebo snižte příznaky velmi těžkých exacerbací čerstvého jogurtu (injektovaného na tampón v pochvě) nebo želé kyseliny octové s hodnotou pH 4,0. Aci-Jel. Rovněž doporučujeme upustit od používání chemikálií, zejména v oblasti vulvy (soli do koupele), zadní průchod by měl být otřen z přední části zad, je žádoucí nosit bavlněné prádlo; opatrně opláchněte prací prostředek nebo mýdlo; Účinné lázně lze přidat přidáním octa.

Trichomonas vaginalis (TV)

V důsledku infekce se rozvíjí vaginitida doprovázená pěnivými sekrety s vůní ryb. Nemoc je přenášena sexuálně. Je nutné často vyloučit současně kapavku. Na čerstvých skvrnách můžete vidět Trichomonas - mobilní vlajkové mikroorganismy (nárůst x 40) nebo identifikovat příčinu během výsevu. Léčba metronidazolem v dávce 400 mg každých 8-12 hodin po dobu 5 dnů.

Gardnerella vaginalis

Gardnerelli jsou gram-dependentní anaerobní mikroorganismy, které způsobují vzhled šedých srážek s rybí vůní. Vagina není zapálená, svědění a bolest v pochvě jsou vzácné. Při smíchání na sklenici s 10% roztokem hydroxidu draselného se objevuje vůně amoniaku. Při mikroskopii mokrého nátěru vidíte zrnité buňky vaginálního epitelu - "lepené buňky". Diagnóza je založena na mikroskopickém vyšetření izolované kultury patogenu. Léčba: podobná léčbě trichomoniázy.


Portál iLive neposkytuje lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Informace zveřejněné na portálu jsou pouze orientační a neměly by být používány bez konzultace specialisty.
Pečlivě si přečtěte pravidla a zásady webu. Můžete také kontaktovat.

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všechna práva vyhrazena.